Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zynga vs. Facebook: Farmville a Mafia Wars mohou na Facebooku skončit

aktualizováno 
Tvůrce nejpopulárnějších her na Facebooku hrozí odchodem. Hraje na city.

Dovedete si představit Facebook bez her Farmville a Mafia Wars? I když to zní jako rouhání, Facebook se musí takovou představou vážně zabývat.

Odloučení Facebooku od her, které jsou pomalu synonymem pro Facebook, se může stát realitou kvůli penězům a egu lidí ve vedení Facebooku i Zyngy. Ale hlavně kvůli hromadě peněz. A protože jde o velká ega, může během několika týdnů vzniknout třeba Zynga Live nebo Zyngaville.com. Tedy vlastní sociální síť od Zyngy. Ostatně odkaz na tuto zatím neexistující stránku vás spolehlivě přesměruje na domovskou stránku Zyngy.

Konec otravování
Většina uživatelů Facebooku s povděkem zaznamenala různé změny, které Facebook průběžně zavádí, aby lidi méně otravoval. A snad i trochu lépe chránil jejich neexistující internetové soukromí.

Mezi nejvýraznější změny, které ale stojí za zlou krví mezi Facebookem a jeho obchodními partnery, patří nová pravidla pro to, jak se na Facebooku mohou chovat aplikace. Tím, že Facebook omezil automatické odesílání zpráv na zdi uživatelů, zaznamenala Zynga pokles počtu uživatelů. Za měsíc přišla o deset milionu hráčů napříč svými nejpopulárnějšími tituly.

Jasně se tak ukázalo, že virální a návyková podstata jednoduchých hříček staví na neustálém otravování ostatních a posilování sociálních vazeb. Když člověk vidí, že jeho "soused" našel ovečku nebo koupil traktor, vyvolá to potřebu podívat se na svou vlastní farmu a zkontrolovat, co se tam děje. Podobně fungují přátelské žádosti o výpomoc.

A bez tohoto neustálého bombardování nemá část hráčů motivaci hru pustit. Nikdo ale nečekal, kolik hráčů se takto nechává ovlivňovat. Za jediný měsíc se ztratilo 5 procent hráčů, zatímco do března jejich počet v průměru o pět procent rostl. Největší ztrátu zaznamenala Farmville: 4,4 milionu hráčů.

Zynga

Desátek pro Facebook
I když ztráta pěti nebo deseti procent potenciálních zákazníků musela Zyngu zarmoutit, mnohem větší problém v partnerství s Facebookem představuje systém Kreditů. Je to jednotná Facebooková měna, která slouží ke všem platbám v rámci aplikací na Facebooku. Provozovatel sociální sítě přitom z každého nákupu kreditů získá 30 procent. To je téměř třetina obratu, který by jinak mohli vykázat provozovatelé aplikací v čele se Zyngou. Ta je na Facebooku nejvýdělečnější.

Zynga s Facebookem intenzivně jednala na specifických obchodních podmínkách, které by pro Zyngu byly výhodnější. Hlavním bodem jednání bylo snížení podílu, jenž si Facebook bere ze všech zakoupených kreditů.

Facebook byl ochoten ustoupit, ale pouze výměnou za ústupky ze strany Zyngy. A nešlo o žádné drobnosti. Facebook měl po Zynze chtít dlouhodobou exkluzivní smlouvu.

V reakci na zavedení tohoto platebního systému měla Zynga pohrozit zakladatelům Facebooku odchodem, pokud Facebook nenabídne lepší podmínky. Sílu této hrozbě měla dodat nejen možnost hrát hry od Zyngy na konkurenční síti MySpace, ale i případný provoz vlastní sociální síťě.

Vejce nebo slepice
Odhadnout, jak to dopadne, není úplně jednoduché. Výhodnější pozici má Facebook. Nejen proto, že disponuje 400 miliony uživatelů. Snad každá hra z nabídky Zyngy má na Facebooku konkurenci. A nejen to.

Na Facebooku začínají být i velké herní firmy. Ty nabízejí často výrazně kvalitnější "plnohodnotné" hry. Ideálním příkladem je Bejeweled Blitz od PopCapu nebo The Agency: Covert Ops od Sony Online Entertainment. A odchod Zyngy by byl vodou na mlýn Electronic Arts, kteří vloni koupili konkurenční firmu PlayFish.

Co by mohla získat Zynga spuštěním vlastní sociální sítě? Největším přínosem by byla maximální kontrola nad uživateli a jejich penězi. V menší míře by Zynga a její vývojáři ocenili volnější ruce při návrhu nových her a jejich funkcí. Tím to ale končí.

Start na zelené louce pro Zyngu znamená mnohem více problémů než výhod. Kolik lidí by jen kvůli hrám opustilo desítky a stovky svých přátel na Facebooku? A kolik by Zyngu stál provoz vlastní sítě pro miliony hráčů? Odpověď na první otázku je nejistá. U té druhé jasno je: bylo by to příliš mnoho.

Aktualizace 19.5.2010: Oba subjekty uzavřely na pět let strategické partnerství. Mafia Wars i Farmville na Facebooku zůstávají.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...Najdete na iDNES.cz