E3: Civilization III: Play the World

  • 1108
Civilization III u nás byla vyhlášena nejlepší ne-realtimovou strategickou hrou minulého roku. Třetí díl série nejlepších her všech dob nezklamal takřka v ničem, a tak není divu, že se Infogrames rozhodli z úspěšného námětu těžit ještě prostřednictvím datadisku nazvaného Play the World.

Civilization 3: Play the World Civilization bývá považována hardcore i okrajovými hráči počítačových her když ne rovnou za nejlepší hru všech dob, pak za nejlepší tahovou strategii rozhodně. Šlo o titul originální, perfektně vyvážený, geniálně nadesignovaný a dlouhodobě perfektně hratelný. Jediné, v čem zklamalo druhé i třetí pokračování, byla přílišná podobnost s prvním dílem, jinak se jednalo o neméně vynikající a mnohem lépe technicky zvládnuté tituly. Hodnocení 94%, razítko BW Hit a 1. místo ve vyhlašování nejlepších strategií roku 2001 pro Civilization 3 hovoří za vše, není tedy divu, že se v Infogrames rozhodli z úspěšného námětu těžit pomocí datadisku Play the World, o kterém se nám podařilo získat množství zajímavých informací, které svědčí o tom, že se máme na co těšit.

Rozhodně největší změnou a lákadlem, na které se chytí největší množství kupujících, je rozsáhlá podpora multiplayeru. Nejedná se o tak okrajovou záležitost, jako tomu v tahových strategiích bývá - PTW nabízí hru po síti nebo na jednom počítači v módu Hot Seat, který známe například z Heroes of Might & Magic. Aby se hraní nezvrhlo v šílený několikadenní maratón, nabízí Sid Meier možnost ulehčení volbou simultánního tahového módu (oba hráči hrají současně), nebo dokonce zcela beztahový mód pro krátké hry. Civilization 3: Play the World Bez tahů bude možné si zahrát krátké bitvy ve stylu akčních her, čemuž odpovídají i názvy módů – Regicide, Elimination nebo Capture the Flag. Jak to bude fungovat – hra bude velice blízko RTS, protože jednotlivé tahy se budou dynamicky generovat (tj. po určité době se vám samo odťukne tlačítko end turn) v krátkých časových intervalech, což ve výsledku bude téměř stejné jako hraní v reálném čase.

Co se hry pro jednoho hráče týče, výčet novinek můžeme začít u nových civilizací, za které budeme moci hrát. Na E3 byly blíže představeny dvě – Mongolové, které nepovede nikdo jiný než Čingischán. Jejich speciální jednotkou bude rychlý a silný jezdec Keshik, kterého můžete vidět na jednom z okolních artworků. Dále byla poodhalena rouška národa španělského, v jehož čele bude stát královna Isabela. Taktéž jejich speciální jednotka je jezdecká – conquistador, silně obrněný, s kopím v jedné ruce a štítem ve druhé, který je navíc doprovázen věrným psem "bojového" plemene. Co se dalších národů týče, měli by se objevit Vikingové (speciální jednotka Berserk), Korejci – ach, ta komerce – (speciální jednotka Hwacha), Keltové (speciální jednotka král Brennus), Kartaginci a s největší pravděpodobností ještě Turci a Mayové či Inkové.

Civilization 3: Play the World Změn se dočká i herní systém. Jednou z nejvýraznějších je nová budova Outpost, což je cosi jako předsunutá pevnost, výspa vaší civilizace. Můžete (lépe řečeno – měli byste) ji postavit mimo město, čímž se v dané oblasti odkryje fog of war. Zajímavými vylepšeními budou i letiště nebo radary, jejichž funkce je poměrně nasnadě. Chytrým vylepšením v ovládacím interface bude možnost posílat celé balíky jednotek pospolu, čímž se eliminují problémy rozdílu rychlostí a všechny jednotky dorazí na míso určení ve stejný čas. Objeví se i možnost cyklů, například můžete zadat bombardérům, aby stále znovu útočili na jedno město, dokud nepadne.

Poslední změny se týkají herního editoru. Krom změn v editoru map, kde se dočkáme nových grafických a funkčních sad, by měla Civilizace 3: Play the World obsahovat i zbrusu nový modifikation manager, který usnadní tvorbu modů civ-fanatikům. Jako poslední informaci vám ještě dlužíme datum vydání. Někoho potěší, někoho zklame, ale na faktu, že se Play the World dočkáme až ve čtvrtém kvartálu letošního roku, tedy s největší pravděpodobností až na Vánoce, nic nezměníme ani my, ani vy. Nezbývá, než se těšit.