Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

E3: The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth

  12:00aktualizováno  3:06
Electronic Arts ukazují na E3 zbrusu nové demo RTS, jež je podle mnoha nejočekávanějším titulem roku. Nové informace a dojmy shrnuje naše dnešní preview.

LORD OF THE RINGS: BATTLE FOR MIDDLE-EARTH
Výrobce: EA
Vydavatel: EA
Datum vydání: konec 2004
Homepage N/A
LOTR: BFME Již před několika měsíci se v médiích objevilo oznámení naprosto úchvatně vypadající realtimové strategie The Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth. A první informace odhalily tuto hru jako titul, z něhož se tolkienistům podlamují kolena a běžní hráči zůstávají nevěřícně zírat na obrázky a uvažovat o upgradu počítače. Tomu, že se bude jednat o opravdu prvotřídní zábavu, nasvědčuje mnohé. Vývoje se chopil tým Electronic Arts LA, což je bývalý Westwood Studios a autoři Dune, Command & Conquer či posledních Generals. Právě jejich technologii, byť značně upravenou, využívá i LOTR: BfME – a ač to budí trochu nedůvěru vzhledem k oblasti hardwarových nároků, Sage engine ukazuje, že ze sebe dokáže vymáčknout opravdové vizuální zázraky.

Battle for Middle-Earth slibuje dlouhou kampaň, obří počty jednotek a podívanou srovnatelnou s tou na plátnech multiplexů.

The War of the Ring - nepovedený pokus

Jak dopadla předchozí RTS podle Tolkiena v naší recenzi? "Skalní tolkienisté (a desetinásobný čtenář Pána prstenů to snad posoudit může) zřejmě hru zavrhnou. Nedokáže navodit specifickou atmosféru příběhů ze Středozemě ani audiovizuálně, ani hratelnostně. Přestože si bere to nejlepší z Age of Mythology, Warcrafta III a dalších oblíbených realtimových strategií poslední doby, implementace zábavných herních prvků je rozporuplná, hru sráží špatná AI a design misí je ve srovnání s datadiskem Titans či úchvatnými Empires Ricka Goodmana slabý. Ve výsledku tak nelze než odsoudit hru do propasti zapomnění. Na skutečně dobrý titul inspirovaný Tolkienovým dílem si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. " Více zde...

Zatímco dříve vydaná strategická hra War of the Ring od Vivendi Universal byla spíše zklamáním a sotva chabým odvárkem megalomanských filmových bitev, Battle for Middle-Earth slibuje dlouhou kampaň, obří počty jednotek a podívanou srovnatelnou s tou na plátnech multiplexů. Ale tohle všechno už jsou známá fakta: v následujících řádcích půjde však v první řadě o informace čerstvě naservírované našimi špehy z letošní Electronic Entertainment Expo – zatím chudé na překvapivá odhalení a oznámení, zato však opět obrovské a kvalitní…

LOTR: BFME První věcí, kterou se producent Mark Skaggs hru předvádějící chlubí, je způsob, jakým byly do hry implementovány emoce jednotek. Když skupinka gondorských válečníků narazí poprvé na skalního obra či dokonce démonického balroga, nezůstanou tupě stát na místě, ale roztřesou se strachy, budou nervózní, někteří dokonce vezmou nohy na ramena, jiní, vedení zkušenějším bojovníkem, mají vyšší morálku a pouze mírně ustoupí a začnou bojovat. Velkou roli hraje strach – ent, na nějž skřeti vyslali dávku zápalných šípů, nebude zuřivě pobíhat po táboře a v předsmrtné křeči decimovat nebohé Sauronovy přisluhovače, ale spíše se stáhne k blízké řece a pokusí se uhasit smrtící plameny. Podobným způsobem lze zbláznit jinak velmi účinné olifanty – dobře umístěný zápalný šíp jim rozpoutá na zádech peklo, díky němuž zešílí bolestí a stanou se prakticky neovladatelnými.

Ent, na nějž skřeti vyslali dávku zápalných šípů, nebude zuřivě pobíhat po táboře a v předsmrtné křeči decimovat nebohé Sauronovy přisluhovače, ale spíše se stáhne k blízké řece a pokusí se uhasit smrtící plameny.

V kontextu těchto prvků ještě výrazněji vzrůstá hodnota unikátních jednotek a hlavně hrdinů. Jejich schopností krom jiného totiž bude zvyšovat morálku jednotkám v okolí. Přítomnost velkého bojovníka potlačuje strach a i obyčejní pěšáci pak bojují odvážněji a nenechají se tak snadno vyděsit.

LOTR: BFME Ve hře samozřejmě fungují nejen emoce negativní, ale i opačné. Po úspěšném boji výrazně vzroste sebedůvěra válečníků a ti si sami budou říkat o to, aby byli posláni do další vřavy a mohli podřezat pár cizích krků. V jednotlivých bitvách se střetnou čtyři nejvýznačnější armády války o Prsten: tvrdí a nesmlouvaví muži Gondorské říše, Rohanští jezdci, bojovní skurut-hai ze Železného pasu a samozřejmě nekonečné voje Černé věže. Každá z nich má jisté přednosti a nedostatky. Gondor dovádí k dokonalosti umění obrany opevněných míst, je to národ s dobrou ekonomikou a mezi silné stránky jeho armády patří rytíři, hraničáři, možnost povolat armádu mrtvých a orly. Problémem Bílého města je malá mobilita jednotek, velká závislost na bezpečí hradních zdí a malá početnost vojáků. Potřebné suroviny získávají na farmách, v kovárnách a zabíjením nepřátel pro zlato.

Hrdinové: s kým se ve hře potkáme?

Gondor: Gandalf, Faramir
Rohan: Aragorn, Legolas, Gimli, Théoden, Éowyn, Éomer
Železný pas: Saruman, Lurtz
Mordor: Vůdce devítky, Nazghulové
Pozn.: seznam nemusí být kompletní. Jde pouze o oficiálně zveřejněná jména. Bez zajímavost též není, že některé postavy (zejména ze Společenstva) budou dabovat jejich skuteční herci.

Hlavní silou druhého svobodného národa Středozemě, Rohanu, je pochopitelně nepřekonatelná jízda. Ušlechtilé plemeno koní z Jízdmarky doplní magičtí přátelé v podobě entů a elfích lučištníků. Problémem Rohanu jsou opět malé počty a nepříliš vhodné typy vojáků pro boj v uzavřených prostorách a pro obranu hradeb. Suroviny pro produkci Rohan získává z farem a zabíjením nepřátel.

LOTR: BFME Na straně zla stojí v první řadě vojska s nestvůrným znamením Oka bez víčka na těžkých ocelových přílbách. Sauronova hlavní síla spočívá v obrovském počtu, není pro něj problémem obětovat celé regimenty jednotek pro malé oslabení nepřítele, velké počty navíc zvyšují morálku i jinak vemi slabým skřetům. Problémem je naopak právě malá bojová zdatnost jednotlivců v armádě a nepříliš velké možnosti upgradu jednotek. Důležité suroviny Temný pán získává z jatek, kováren, dřevěných pil a zlato srovnáváním nepřátelských budov se zemí. Totéž platí i pro Sarumana. Vojska Bílé ruky se od mordorských přesto mírně liší. Jejich základ totiž tvoří velké počty tvrdých a neúprosných bojovných skurut-hai, navíc může mocný a zvrhlý čaroděj využít nebezpečná kouzla, změny počasí, iluze, či technické vychytávky v podobě bomb, žebříků či balist, jež usnadní dobývání. Problémem je opět neschopnost bránit se za hradbami, slabí speciální hrdinové a vysoká náročnost na suroviny.

V jednotlivých bitvách se střetnou čtyři nejvýznačnější armády války o Prsten: tvrdí a nesmlouvaví muži Gondorské říše, Rohanští jezdci, bojovní skurut-hai ze Železného pasu a samozřejmě nekonečné voje Černé věže.

LOTR: BFME Z předchozích řádků nezvratně vyplývá, že se v Battle for Middle-Earth nebude pouze bojovat, ale i stavět a vyrábět, byť v omezené míře. Aby bylo možné zajistit skutečně velké bitvy, budou se v rekrutovacích budovách tvořit nikoliv osamocení bojovníci, ale rovnou celé čety a větší skupiny, čímž bude možné dosáhnout až několikatisícového počtu bojovníků na obrazovce. V prezentaci vývojáři zdůrazňují, že budování bude spíše okrajovou, avšak taktéž významnou složkou hry – nezbývá, než doufat, že opravdu nebude zabírat zbytečně mnoho času. Další vychvalovanou předností BfME je věrné prostředí Středozemě. EA dělají vše pro to, aby kraj skutečně vypadal jako ve filmu. Chybět samozřejmě nebudou "autentické" exteriéry i interiéry, vývojáři pak zabydleli svět různorodou faunou a flórou, takže se po herním plánu procházejí zvířata, ve vodních tocích sem tam vyskočí nad hladinu ryba, nad krajem přelétají ptáci a vůbec to všelijak žije. I když – pochopitelně jen v dosud nedobytých krajích, neboť krajinu Mordoru tvoří jen pouštní, temné a ohnivě rudé peklo.

Aby bylo možné zajistit skutečně velké bitvy, budou se v rekrutovacích budovách tvořit nikoliv osamocení bojovníci, ale rovnou celé čety a větší skupiny, čímž bude možné dosáhnout až několikatisícového počtu bojovníků na obrazovce.

LOTR: BFME Autoři se zaměřili též na výrazné úpravy interface. Ten na žádných obrázcích k vidění není – a co nejméně místa by měl na obrazovce zabírat i v samotné hře. Až na výjimky (například využívání speciálních schopností unikátních jednotek) by se hráči vůbec neměli setkat s klasickým spodním panelem ikonek, přesto hra nabídne všechny potřebné možnosti, kterak řídit dění na scéně. Co se globální nabídky týče, chystá se kampaň rozdělená do dvou větví. V té temné se hráči pokusí ve fiktivních bitvách dostihnout a zajmout Prsten a zajistit Středozemi věčnou temnotu, kampaň Rohanu a Gondoru se bude řídit víceméně dějem knihy a filmu, takže se v ní objeví všechny důležité bitvy (zejména ty v Helmově žlebu a před branami Minas Tirith).

Přečtěte si: historie her podle Pána prstenů

Toužíte-li po bližších informacích, nelze než lehce narcisticky doporučit vlastní souhrnné téma, jež se nachází na této adrese. Několikastránkové téma shrnuje pokusy převést literární klasiku na monitory počítačů od osmibitů až k dnešku.

Absentovat nebude ani multiplayer, informace o něm však zatím zveřejněny nebyly. Ví se jen, že hratelné budou všechny čtyři strany a chybět nebudou klasické, z ostatních RTS dobře známé a časem prověřené módy (jeden na jednoho, skirmish, klasické bitvy ve více hráčích, kooperace proti AI apod.). Slibována jsou však i některá překvapení. A na závěr optimistická informace, co se hardwarových nároků týče: neměly by přesáhnout laťku nastavenou Generals, byť doporučená sestava CPU 1,8 GHz, 256 MB RAM a grafická karta na úrovni GeForce 3 také není málo. Ale což. Na konci roku se teprve uvidí, jak dobře a na čem to bude šlapat…
Autor:


Témata: Electronic Arts


Nejčtenější

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdom Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Další z rubriky

Ghost Recon: Wildlands
Další průšvih na spadnutí? Ghost Recon: Wildlands působí rozpačitě

O víkendu jsme se věnovali uzavřené betě očekávané střílečky Ghost Recon: Wildlands od Ubisoftu. Ale možná jsme se radši měli jít koulovat.  celý článek

Hobo: Tough Life
Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na dlažbě, můžete si ten pocit nasimulovat v nové...  celý článek

Assassin’s Creed: Origins
Královna Kleopatra a zrození asasínů. Velký speciál o Assassin’s Creed: Origins

Že letošní Assassin’s Creed bude zasazen do starověkého Egypta, nebylo žádným tajemstvím. Oficiální oznámení uskutečněné v rámci herního svátku E3 však...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.