Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Empire Earth 2 - vrátí se strategický král?

  12:00aktualizováno  11. srpna 11:08
Historická RTS Empire Earth ve své době pokořila Age of Empires a získala si titul suverénně nejlepšího titulu v žánru. Povede se totéž jejímu nástupci? Co nového přinese očekávané pokračování?

EMPIRE EARTH 2
Výrobce: Mac Doc Software
Vydavatel: Sierra
Datum vydání: jaro 2005
Homepage
Empire Earth 2 Málokterý žánr je mezi vývojáři v současné době tolik populární, jako historické RTS. Kampaně, kde je možné vyzkoušet si buď některé skutečné scénáře, či naopak změnit globálněji vývoj dějin, mají spád a autoři přitom nemusejí vymýšlet vlastní dramatické příběhy. Navíc mají podobné hry obrovský potenciál v multiplayeru, jak ukázala první opravdu velká z nich: Age of Empires z dílny exkluzivního studia Ensemble. Jejich druhý díl však brzy pokořila námětem prakticky shodná RTS z dílny microsoftího odpadlíka Ricka Goodmana. Jeho Empire Earth válcovala ostatní především na svou dobu špičkově zvládnutým 3D zpracováním, kvalitním game designem a skvělým multiplayem. Na mnoha místech a v mnoha médiích hra roku čeká na svého následovníka až překvapivě dlouho. Za tu dobu už se vyrojilo velké množství titulů podobného rázu - a nutno dodat, že i vysoké kvality. Poradit si s perfektními a návykovými Rise of Nations (zvláště po přidání datadisku Thrones and Patriots) nebude snadné, ale aspoň bude národ recenzentský přistupovat ke hře s nepoetickou zkratkou EE2 s patřičným despektem a nepomočí se rovnou při myšlence na fakt, že se konečně začalo na druhém díle pořádně pracovat.

Národy ve hře přítomné jsou rozděleny do čtyř velkých skupin (Západní, Mesoamerické, Východní a Středovýchodní), přičemž každá z nich už je charakterizována určitými jednotkami a silami.

Empire Earth 2 Podobně jako fyzikální pole i historická RTS si vyžaduje popis jak kvantitativní, tak i kvalitativní. Bráno z prvního hlediska, mnoho překvapení se nechystá. Národy ve hře přítomné jsou rozděleny do čtyř velkých skupin (Západní, Mesoamerické, Východní a Středovýchodní), přičemž každá z nich už je charakterizována určitými jednotkami a silami. Hlavní strany se pak dále štěpí do jednotlivých národností se svými specifickými vymoženostmi. Celkem bude různých etnik ve hře čtrnáct. Jejich specializace pak zřejmě nebude až tak velká a rozdíly se dotknou spíše kosmeticky jednotlivých strategií, podobně jako třeba v již jednou zmíněných Rise of Nations. K tomuto soudu navádí i fakt, že zdaleka ne každý národ dostane prostor vyjádřit se v kampani - singleplayerové sledy misí budou pouze tři. První z nich je úlitbou obřímu korejskému trhu a popisuje starověké boje na jejím poloostrově, ve druhé se hráči podívají do středověkého Německa (respektive oblasti jemu odpovídající, neboť žádné sjednocené Německo tehdy pochopitelně ještě zdaleka neexistovalo) a konečně moderní Ameriky (domácí trh vývojářů nemůže zůstat opomenut).

Jak jsme psali o Empire Earth?

Kdo by chtěl zvědět prakticky vše, co o původní Empire Earth vědět lze, nemůže udělat lépe, než přečíst si obsáhlou recenzi Dimitriose Vlasakudise, jež končí tímto euforickým závěrem: "I přesto lze Empire Earth označit za nejlepší klasickou, z Duny 2 čerpající RTS všech dob. Už na samotný fakt, že se můžete přenést do libovolného období, žádná jiná RTS, postavená na systému základna – suroviny – jednotky – mrtvý nepřítel, nemá. Příští rok vyjde hra Age of Mythology, která by hře Empire Earth jakž takž mohla konkurovat. Nechejme ale budoucnost stranou, raději se sami na vlastní lidskou kůži přesvědčete, že se u Empire Earth budete skvěle bavit a že je to ta nejlepší klasická RTS, která kdy vyšla. Age of Empires 2 a třeba i Starcraft se prostě musí poklonit novému králi."

Jejich ladění by mělo být méně fantastické a výrazněji založené na skutečné historii. Nechystají se tedy kněžská kouzla typu morů, činných sopek, či bouří vznikajících jen tak z čistého nebe. Přesto do jisté míry sci-fi prvky zachovány zůstanou, neboť se v pozdních epochách lidstva v Empire Earth 2 mezi bojovými jednotkami objeví i obří bitevní roboti a pokročilé zbraně, jež nezřídka ještě ani nejsou v laboratorním vývoji, natož aby už doznaly praktického využití v reálném světě.

Popisovat samotnou hru by bylo z velké části nošením dříví do lesa. Hratelnost bude odpovídat víceméně RTS standardům, ovšem i tak se chystá velké množství osvěžujících prvků. Autoři hned zpočátku zdůrazňují dynamický systém počasí. Každá mise se odehrává v určité klimatické zóně s rozložením terénu, kteréžto výchozí faktory ovlivňují, kdy, zda a jak dojde ke změnám počasí. A ty samy o sobě nejsou zdaleka jen kosmetickou úpravou vzhledu okolního prostředí, ale mohou ovlivnit bojovou taktiku a průběh šarvátek. Empire Earth 2 Bouře snižuje viditelnost a užitečnost zbraní s dlouhým dostřelem, ale nenaváděnými projektily, též výrazně klesá morálka vojáků, a to ani nemusí jít o ničivé tornádo či jinou vyloženou přírodní katastrofu. Postavit příslušnou budovu a předpovídat tak se slušnou pravděpodobností nastávající klimatické podmínky bude tedy důležitou součástí hry a zkušenější stratégové se bez ní jen těžko obejdou.

O poznání příjemněji a praktičtěji než dosud bude zpracováno rozdělování práce a starosti s těžbou surovin. Těch bude opět více a hlavně se budou v průběhu dějin objevovat nové (což vcelku odpovídá realitě). Hra proto nabídne možnost spravovat těžařské síly pomocí manažeru obyvatel, v němž se přehledně zobrazí mapa s dostupnými zdroji jednotlivých surovin a zároveň všemi obyčejnými občany, takže nebude problém je efektivně přerozdělovat ve chvílích potřeby a různě s nimi šachovat. Význam tohoto rozhraní bude ale mnohem širší - cvičná mapa zároveň může sloužit jako plánovač vojenských operací.

Každá mise se odehrává v určité klimatické zóně s rozložením terénu, kteréžto výchozí faktory ovlivňují, kdy, zda a jak dojde ke změnám počasí.

Empire Earth 2 Hráči si na ní mohou rozkreslit své útočné plány a poslat je kupříkladu spolubojovníkům v multiplayeru, aby mohli snáze koordinovat společné bojové akce. Další mód mapy ukazuje jinou veledůležitou věc: rozdělení celku, na němž se daná bitva odehrává, na určité správní oblasti. Hráč, jenž v takovém regionu získá převahu, může stavět levněji a získává bonusy pro jeho obranu před nevítanými agresory.

Zajímavý je dále koncept úkolů a hodnocení v podobě takzvaných korun. Po splnění určitých podmínek může některý z hráčů získat bonusy v jedné ze tří oblastí v podobě koruny vojenské, ekonomické a imperialistické (ta se uděluje za výstavbu a zabírání území). Pokud se v dané epoše povede splnit požadavky pro danou korunu, může si úspěšný panovník vybrat z několika možností různých bonusů - například vojenská koruna dá na výběr mezi vylepšením tanků či pěchoty, ekonomická zase třeba bonus k těžbě vybrané suroviny. Tyto výhody nicméně nejsou doživotní - platí pouze do té doby, dokud leží daná koruna na hlavě vládce národa, jenž jich požívá.

Vojenská koruna dá na výběr mezi vylepšením tanků či pěchoty, ekonomická zase třeba bonus k těžbě vybrané suroviny.

Empire Earth 2 Dějinný rozsah Empire Earth 2 bude podobně megalomanský jako u prvního dílu - a výrazně širší než u většiny konkurenčních titulů. Celkem se chystá rovných patnáct epoch, od nejzazšího starověku až po blízkou i vzdálenější budoucnost (o obřích bitevních robotech už řeč byla). Prakticky samozřejmostí je tak už velká variabilita jednotek a jejich postupné nahrazování, stejně jako u těžených surovin, budov a jiných propriet. Multiplayerové hry tak opět umožní různorodá nastavení a spoustu pravidlových změn. Krom tradičních módů (jejichž sílu podpoří online žebříčkový systém) chystají autoři ještě novinky v podobě Hotspots (vítězným hráčem se stává ten, kdo kontroluje většinu klíčových lokací na mapě) a Capital (název mluví za vše, cílem je zajmout domovské město protivníka - v týmové hře však jeho ztráta automaticky neznamená konec, neboť spojenci město mohou dobýt zase zpět a spojence osvodobit).

Dějinný rozsah Empire Earth 2 bude podobně megalomanský jako u prvního dílu - a výrazně širší než u většiny konkurenčních titulů.

Empire Earth 2 Zatím ještě není hra zdaleka v posuzovatelné verzi. Datum vydání stanovil distributor Vivendi Universal Games až na první čtvrtletí příštího roku - a to se ještě dá očekávat, že hra bude nejméně jednou odložena. Přesto už nyní pohled na rané obrázky ukazuje, že ani po grafické stránce se není čeho obávat. Zbrusu nový 3D engine snad doplní i důstojná zvuková stránka a Empire Earth 2 se tak stane s největší pravděpodobností opravdu kvalitní historickou RTS. Zůstává ovšem otázkou, zda to v dnešní době bude stačit k ocenění hráči a k masovému úspěchu. Trh začíná být pomalu ale jistě podobnými hrami přesycen a už nejen recenzenti leckdy úpí nad dalšími pokusy o zpracování stejných historických námětů. Zatímco v mnohém originální a Civilizací vhodně inspirované Rise of Nations uspěly, designově špičková a "jen" trochu suchá konkurence Empires: Dawn of the Modern World v podstatě bez většího zájmu proplula médii i obchody. Doufejme, že se EE2 vydá spíše ve stopách první jmenované...

Index očekávání: 8,5/10

Autor:
Nejčtenější

Black Mirror Remake
Česká adventura Posel Smrti se dočká remaku. Budou ho dělat Němci

Jedna z nejlepších českých her vůbec se po 14 letech od vydání dočká kompletního přepracování. Nepracují na něm však původní autoři a od originálu se má lišit...  celý článek

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Další z rubriky

Detroit: Become Human (PS4)
Bude Detroit spíše film, nebo hra? A není to nakonec jedno?

Jedna z nejočekávanějších exkluzivit na PS4 nijak neskrývá své velké ambice. Výpravný sci-fi příběh ze světa, kde se inteligentní roboti bouří proti svým...  celý článek

Nedd for Speed: Payback
Přesně jako Rychle a zběsile. První dojmy z Need for Speed: Payback

Vyzkoušeli jsme nový díl oblíbené závodní série a jsme více než spokojeni. Payback je perfektní arkáda s důrazem na příběhovou složku.  celý článek

Quake Champions
První dojmy z Quake Champions: Návrat legendy, nebo pohřbení značky?

Oživovat po dvanácti letech tak klasickou sérii jako je Quake bude vždy představovat problém. Vývojáři totiž nikdy nemají šanci se zavděčit všem fanouškům.  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.