Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Athlon XP 3000+: Intel opět dotažen

  12:00
Firma AMD opět dokázala srovnat krok se svým rivalem a uvést na trh procesor, který je ve stávajících aplikacích a hrách zhruba stejně výkonný jako Pentium 4 3,06 GHz. Do budoucna se už ale určitě nevyplatí podceňovat SSE2 a hyperthreading...

Jádro Barton má zpoždění – a nejen ono
AMD posouvá data uvedení svých novinek do budoucnosti a ve své (zřejmě ne zcela vytoužené) strategii se podobá NVIDII s GeForce FX. Již nějaký čas jsme svědky toho, že firma AMD není schopna předstihnout Intel v závodu o nejrychlejší procesor, a zatímco Intel pohodlně a s rezervou přihazuje megahertzy, AMD musí jít vždy na samý kraj svých možností, chce-li alespoň držet krok. Můžeme si samozřejmě položit otázku, proč Intel rovnou nepokládá na stůl procesory, které udrží AMD v trvalém odstupu. Pokud nás k tomu konkurence nějak drasticky nenutí, je z mnoha důvodů ekonomicky výhodné uvádět nové a výkonnější výrobky na trh co nejpomaleji – nejsme pak například nuceni překotně investovat do výzkumu, vývoje, nových výrobních linek atd. a máme čas hezky zužitkovat to, co jsme vymysleli.

Intel měl během své úvodní rambusovské anabáze s Pentiem 4 dost času seznat, že mu v oblasti procesorů pro stolní PC trochu ujíždí vlak. Výsledkem bylo notné zatopení pod firemními kotli (Intel má pěkných pár kotlů :-) a vytvoření si technologického náskoku, který, jak jsem mnohokrát konstatoval, se bude AMD v dohledné době těžko dohánět, neřkuli předhánět. Naštěstí má firma AMD pravděpodobně dost rozumu na to, aby v honbě za prvenstvím neuváděla na trh polofunkční silikon, a v případě potřeby dokáže posunout termíny. To je případ nejen nyní přicházejícího jádra Barton, jehož prvním vtělením je trojice  Athlonů XP 3000+, 2800+2500+, ale (a to je pro milovníky velkých změn smutnější) i napjatě očekávaného Athlonu 64.

Bartonovské procesory měly být mezi námi už ve druhé polovině minulého roku a na jeho konec byl ohlášen Athlon 64; právě tato přehnaně optimistická prohlášení zaznívající z tábora AMD přiměla Intel k uvedení Pentia 4 3,06 GHz vybaveného hyperthreadingem ještě loni. O to nečekanější bylo oznámení, že Athlon 64, který měl být prvním 64/32bitovým procesorem na trhu, uvidíme nejdříve v září 2003, což je odklad skutečně monumentální. Oficiálním důvodem je čekání na 64bitovou verzi Windows XP, což má jistou logiku – kdo by chtěl provozovat 64bitový procesor s 32bitovým operačním systémem. Ale to to v AMD nevěděli dřív? Že by bylo hlavním záměrem provokovat Intel? Tak či onak, desktopovou špičkou AMD zůstane ještě víc než půl roku starý dobrý Athlon XP.

Starý pes neumí žádné nové kousky
Jádro Barton je v podstatě totožné s předcházejícím Thoroughbredem; jedinou výjimkou je dvakrát tak velká cache L2: 512 KB. Jaký lze od této úpravy očekávat nárůst výkonu? Anandova zajímavá zkoumání prokázala, že na stejné frekvenci je Barton v populárních 3D hrách o 3 až 8 % rychlejší než Thoroughbred, a že Pentium 4 vzhledem ke své konstrukci těží z větší cache výrazně víc než Athlon XP – proto také Intel začlenil 512KB cache do svých procesorů podstatně dřív než AMD. Nové Athlony XP stále používají FSB 133 MHz; přehled parametrů ukazuje následující tabulka:

Athlony XP

Velká cache L2 je hezká věc, ale vybírá si svou daň. Počet tranzistorů vzrostl z 37,6 miliónu (Thoroughbred) na 54,3 miliónu a plocha čipu z 84 mm na 101 mm čtverečních, což významně prodražilo výrobu. To se samozřejmě odrazí na ceně, a tak Athlon XP 3000+ stojí celých 588 dolarů; Pentium  4 3,06 je samozřejmě dražší, ale na takovéhle sumy jsme u Athlonů XP přece jen nebyli zvyklí. Co se týče přetaktování, chová se Barton velmi podobně jako Thoroughbred-B, a základní desky schopné „bezpracně“ odemknout multiplikátor předcházejících Athlonů XP si dokážou poradit i s novými modely. Frekvenční strop při běžném chlazení leží kolem 2,2 až 2,3 GHz.

Nejvýkonnější procesor pro stolní PC na světě?
Ačkoli to kravatoví chlapečci z marketingu AMD usilovně vytrubují, není tomu tak. Athlon XP 3000+ sice zdařile vyrovnává krok s Pentiem 4 3,06 GHz a má své parkety, kde dokáže konkurenta předstihnout (například některé 3D hry), nicméně v jiných testech má zase navrch P4. A bohužel (pro AMD) musíme konstatovat, že v nadcházejících měsících se bude raménko vah naklánět směrem k Intelu. Software totiž bude pomalu a jistě doznávat optimalizací pro instrukce SSE2 a hyperthreading, silné to stránky Pentií 4, zatímco nové Athlony XP nedisponují nějakým takovýmto akcelerátorem, jehož by softwaroví vývojáři mohli využít.

UT2003

V hrách a aplikacích, které obsahují velké množství výpočtů v pohyblivé řádové čárce a nepoužívají k jejich realizaci instrukce SSE2, mají Athlony XP výhodu; opačným příkladem je již tradičně Quake 3 Arena. Všechno teď bude záležet na tempu, kterým budou v programech zohledňovány vymoženosti Pentií 4 – osobně doufám, že AMD už ve svých laboratořích pilně pracuje na nějaké formě hyperthreadingu.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, X-bit labs, AnandTech, FiringSquad

Autor:
Témata: Intel, software, Vlak
  • Nejčtenější

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

Korektnost kazí naší oblíbenou stolní válečnou hru, stěžuje si komunita

Zpětné upravování zavedených reálií se nevyhnulo ani oblíbené stolní válečné hře s miniaturami,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojářům Falloutu chodilo tolik výhrůžek, že si museli najmout ochranku

Na třetí díl kultovní série Fallout se dnes vzpomíná převážně v dobrém, v době oznámení však budil...

Herní průmysl má další megahit, Manor Lords vytvořil jediný člověk

Už během prvního víkendu od vydání se historické budovatelské strategii Manor Lords podařilo zcela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Tomb Raidera byly odstraněny lechtivé plakáty, hráči se bouří

Dva měsíce od vydání remasterované trilogie klasických Tomb Raiderů se hráči dočkali nového patche....

Vydělali balík na Angry Birds, začátky měli krušné. Poznáte tyto hry?

Ještě před tím, než zbohatlo na sérii her Angry Birds, vyrábělo finské studio Rovio celou řadu...

VIDEO: Figurky Funko se chystají dobýt i svět videoher

Roztomilé plastové figurky známých popkulturních postaviček s disproporčně velkými hlavami na vás...

Česká střílečka Gray Zone Warfare je terčem kritiky, ale prodává se skvěle

Vojenská střílečka Gray Zone Warfare od brněnského studia Madfinger zažila úspěšný start. Celkem si...

Předplatitelé PS Plus dostanou v květnu fotbal i kyberpunkovou akci

Nabídka pro předplatitele služby PS Plus je tento měsíc mimořádně pestrá. Hlavním tahákem je...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...