Hry Grand Theft Auto IV i Take on Helicopters využívají obdobný typ ochrany. Obě pirátům život komplikují kamerou.

Hry Grand Theft Auto IV i Take on Helicopters využívají obdobný typ ochrany. Obě pirátům život komplikují kamerou. | foto: Rockstar Games

Nejbláznivější protipirátská opatření: ztráta zraku či postižený Batman

  • 17
Někteří tvůrci her jako obranu před ilegálním stahováním volí kreativní postupy. Vyčnívají například Batman, který má v titulu Arkham Asylum problém s létáním, či český projekt Take on Helicopters s rozmazávající se obrazovkou.

Tento text je druhým dílem série o protipirátských opatřeních (čtěte předchozí díl). Minule jsme zmiňovali například pozměněnou sexuální scénu v Zaklínači 2, kde hlavní hrdina místo mladé krasavice ulehne se starou ženou.

1. Rozkostičkování obrazovky v The Sims 4

Série The Sims je známá cenzurováním intimních partií. Například ve chvíli, kdy se postava sprchuje. Čtvrtý díl však obdobný efekt využil i jako protipirátskou ochranu.

Místo rozkostičkování některých částí těla však překryl celou obrazovku. Na tento prvek však narazí jen lidé s nelegální kopií hry. Při pokusu o nahlášení chyby se tak přiznají k pirátství.

„Chyba“ v The Sims 4 jako protipirátské opatření.

2. Nemotorné létání v Batman: Arkham Asylum

Batman má v nelegální kopii titulu Arkham Asylum problém s plachtěním vzduchem. Rukama ve vzduchu jen nemotorně plácá, a v jedné pasáži tak vždy zemře.

Když nic netušící uživatel prvek poprvé nahlásil na oficiálních diskusních fórech, jeden z vývojářů mu odepsal: „Není to chyba v kódu, je to chyba ve vaší morálce.“ Na obdobnou ochranu lze narazit také například ve hře Batman: Arkham Origins.

Batman Arkham Asylum

3. Postupná ztráta zraku v Take On Helicopters

Nápaditou protipirátskou ochranou proslula i česká společnost Bohemia Interactive, která majitele nelegálních kopií umí potrápit. V případě leteckého simulátoru Take On Helicopters se vám postupně začne rozmazávat obrazovka.

Vývojáři pirátům vzkazují, že je pro hru dostupná demoverze, a zdarma si ji tak mohou vyzkoušet i legální cestou.

Take on Helicopters
Take on Helicopters
Take on Helicopters
Take on Helicopters

Take on Helicopters

4. Kývající se kamera v Grand Theft Auto IV

Hratelné, ale značně iritující. Přesně tak působí Grand Theft Auto IV po aktivaci protipirátského opatření. S tím se kamera kývá podobně, jako by hráč plul po moři.

Titul tak zůstává hratelný, ale vydrží u něj pravděpodobně jen lidé s ocelovými nervy. Problémy s ochranou však hlásí i někteří hráči s legitimní verzí hry.

Grand Theft Auto IV
Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV

5. Invaze nekompromisních monster v Dark Souls

Červený fantóm v Dark Souls

Někteří lidé se prvního dílu Dark Souls zmocnili ještě před jeho oficiálním vydáním. Tvůrci však využili systému, se kterým hráči mohou provádět invaze do světa dalších hrdinů.

Tentokrát však svět zaplavili temní fantomové na maximální úrovni. Tedy absurdně silná monstra, která hráče zadupou do země. Značka ostatně proslula svou obtížností, a ochrana proto zapadá do filosofie hry.

6. Střílení kuřat v Crysis: Warhead

V akci Crysis: Warhead mohla piráty zaskočit netradiční dynamika zbraní. Místo kulek totiž střílely kuřata, a to včetně realistické fyziky, kdy ptactvo létá obloukem.

Protipirátské opatření působí žertovně a v praxi znamená, že nikoho nemůžete zabít. Zranit vás však nemohou ani nepřátelé, kteří místo tradiční munice také střílejí kuřata.

Méně veselým faktem je potom využití systému SecuROM, který u legálních kopií omezoval počet instalací. Původně ji bylo možné provést pětkrát, vydavatelství Electronic Art však limit nakonec navýšilo na padesát.

Kuřata v Crysis Warhead

7. Předčasný konec v Command & Conquer: Red Alert 2

Pro fanoušky strategií snad neexistuje nic horšího než vlastní základna v plamenech. Jenže tak po půl minutě skončí každý, kdo si stáhne zabezpečenou kopii Red Alertu 2.

Vývojáři však mohli být zlomyslnější a funkci aktivovat až po delší herní seanci. Strategie totiž zpravidla bývají časově náročné a základna explodující například po třiceti minutách by jistě rozhněvala nejednoho piráta.

Command & Conquer: Red Alert 2

8. Michael Jackson v doprovodu netradičního nástroje

Michael Jackson: The Experience

Hudební hra Michael Jackson The Experience ve verzi pro handheld Nintendo DS obsahuje nezvyklé zabezpečení. V titulu máte tančit do rytmu Jacksonovy hudby, pirátům však snahu komplikují neustále hrající plastové trubky zvané vuvuzely. Ty pochopitelně v legální verzi ke slyšení nejsou.

A kromě toho také nefungují některé prvky dotykového ovládání.

9. Provázaná zabezpečení ve Spyro: Year of the Dragon

Obzvláště kreativní byli vývojáři ze studia Insomniac Games. V případě titulu Spyro: Year of the Dragon totiž vytvořili vícevrstvou ochranu.

Spyro: Year of the Dragon

Když tedy piráti deaktivovali jednu, spustilo to další. Měnil se například jazyk hry, mizely předměty nutné k postupu titulem a při boji se závěrečným bossem vás Spyro přemístil na začátek hry a smazal veškeré uložené pozice.