Týden na Plných hrách: Pac-man a tanky

  • 36
Vše začalo v pondělí, kdy si na své přišli milovníci všemožných verzí Pac-mana (Pax), aby poté zavládlo nadšení u příznivců automobilismu (Silent Racing). Na své si přišli i stratégové (T&T) a tyrani (Titanus). Vše doplnila simulace tanků (SE 3D) a vznášedel (ERacer). Nedělní siestu pak zpříjemil akční Stock-Blaster.

Pax – pac-man s vynikající hudbou
Pax – pac-man Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal jednu z mnoha legendárních her, stařičký Pac-man. Jistě, tuto hru zná každý a i my jsme vám na Plných hrách přinesli již několik remaků. Ten nejnovější nese jméno Pax a přináší do tajuplného světa malých žroutů zajímavé novinky a vylepšení. Pax překvapí na první pohled, propracovaný a lehce uhozený grafický styl zaujme snad každého. Nejinak je tomu s hudební stránkou, i v té je Pax poměrně nekompromisní – elektronické prvky spojené s melodičností znějí opravdu famózně. Novinkou oproti ostatním verzím může být multiplayer, který umožňuje hru více hráčů u jednoho počítače. Přidáte-li k tomu všemu pět úrovní obtížnosti, snadný a přitom poměrně výkonný graficky zpracovaný editor úrovní, zmiňovaný multiplayer a necelé 2 MB, které hra zabere, není co řešit. Pax je v tomto případě tím pravým způsobem, jak zavzpomínat na staré dobré časy jednoduchých her.

Silent Racing – závodění bez pravidel
Silent Racing Freewarový trh se simulacemi závodů automobilů byl doposud poměrně nudný. Za poslední rok se neobjevil snad žádný titul, který by více či méně zatřásl s jednotlivými hráči a dlouhou dobu tak na výsluní zůstává legendární hra Stunts. Zářným příkladem o pokus změnit toto nudné prostředí se stala dvoumegová hra Silent Racing, která však ve výsledku také neuspěla. Ptáte se proč? Možná proto, že nenabízí nic víc než pouhé závodění na čas a jediný automobil k tomu. Také hudební či zvukové efekty se této hře dalece vyhnuly. Je to škoda, neboť graficky je hra téměř dokonalá (samozřejmě, přihlédneme-li k její velikosti) a leckteré okolní scénerie, které ve hře najdeme, by mohly konkurovat mnohým ryze profesionálním a komerčním titulům.

T&T – totální války!
T&T Patříte-li mezi příznivce tahových strategií (turn-based), určitě si zkuste zahrát hru T&T. Ve velikosti, kterou i průměrný modem dokáže stáhnout za pár minut, se skrývá opravdu velmi dobře hratelný kousek. Přestože autoři hře odepřeli jakkoliv lepší grafické zpracování a zvuky, ve své podstatě to taková tragédie není. Téměř všichni hráči upřednostňují hratelnost, a ta je v tomto případě na maximální možné úrovni. Však aby ne, hra se drží zavedeného modelu „postav základnu, vybuduj velkou armádu a nakonec všechny znič“. Přestože na celé herní pole pohlížíte ve 2D, pěkně shora, máte vždy téměř dokonalý přehled. Autoři si také zaslouží pochvalu za velmi dobře provedený editor jednotlivých misí, který zvládli na výbornou. Ve výsledku nám tak vychází docela dobrá strategie, kterých je ostatně na freewarovém trhu poměrně nedostatek.

Titanus – znič tyrana Tita IV
Titanus Přestože podle názvu byste mohli tipovat hru s tématikou středověku, ve skutečnosti se jedná o něco zcela jiného. V tomto případě jde o zcela jednoduchý akční simulátor jízdy tankem, který se zaobírá jednoduchou akcí s jednoduchým úkolem. Titanus je prezentován jako hra, kde je úkolem hráče zneškodnit samovládce Tita IV, který se rozhodl vládnout celému světu. K tomu mu dopomáhají ložiska titanu, která bohužel ovládá. Vaším úkolem samozřejmě není nic jiného, než mu zabránit v ovládnutí světa a eliminaci všeho živého. K tomuto vám má dopomoci tank, který ovládáte a se kterým vyrážíte vstříc jeho armádě. Ta, přestože se na první pohled může zdát poměrně slabá, je ve skutečnosti mnohem silnější a bude opravdovým oříškem ji překonat. A i když vás hra může svým poměrně jednoduchým grafickým zpracováním odrazovat, zkuste jí dát alespoň šanci, uvidíte, že neprohloupíte.

ERacer – na vznášedle do boje!
ERacer Milovníci komerčních titulů si tento název určitě spojí se stejnojmennou hrou eRacer, která si klade za cíl konkurovat sérii Need for Speed. Naproti tomu hráči převážně freewarových her si pod tímto názvem představí něco úplně jiného, hru, která má ke komerčnímu jmenovci opravdu daleko. ERacer je akční hrou ve které ovládáte vznášedlo s pulsním kanónem. Ten má umožnit likvidaci vašich nepřátel, kteří se nacházejí všude kolem vás. Celá hra je zpracována v poměrně slušném 3D enginu, který zvládne svoji práci zobrazování bezchybně i na slabších počítačích. Jedinou větší slabinou hry je podle recenzenta Hynka Žalčíka její ovládání a celková pomalost hry. Nebýt tohoto nedostatku, mohla hra zaujmout mnohem větší spektrum hráčů. Ale i tak je dobrou zkouškou vašeho postřehu, rychlosti a schopnosti zaměřovat nepřátele. A to celé je menší než polovina kapacity diskety.

Scorched Earth 3D – tančíky v nové dimenzi
Scorched Earth 3D Podruhé v tomto týdnu se na scénu a opět rovnou v hlavní roli dostávají tanky. Zatímco v prvním případě hrál prim boj s počítačem řízeným protivníkem, tentokráte je hra mnohem zajímavější – prioritou je zde souboj s lidským oponentem. Ale pojďme k věci, pamatujete si stařičkou hru Scorched Earth? Určitě ano, v jednoduché 2D grafice, s téměř nulovými efekty a ve zpracování, které připomínalo éru Amigy a ZX Spektra. Hra, kde bylo cílem zničit protivníka řízenými střelami (nastavovat šla pouze síla a směr střely), se stala populární snad na všech středních a základních školách a dodnes zaujímá místo na většině počítačů. O tom všem se zmiňuji z jednoho prostého důvodu, na Plných hrách vyšel jeden z podařených klonů, a rovnou ve 3D zpracování. A přestože je hardwarová náročnost hry poměrně značná, možnost volby rozlišení až do výše 1600x1200 vás určitě přesvědčí o tom, že autoři to s touto hrou myslí opravdu vážně. Hratelnost je jak jinak než na nejvyšší úrovni a války tak mohou propuknout nanovo!

Stock-Blaster – když ti berou prachy …
Stock-Blaster Jednoduché freewarové hry patří odedávna k těm nejpopulárnějším. To dokazuje kupříkladu edice Moorhuhn, která doslova ovládá internet. A právě od autorů dnes již legendárního Moorhuhnu je i Stock-Blaster. Stejně jako původní „hon na slepičky“ je i tato gameska postavena na zcela jednoduchém základě. Vy, jakožto strážce velkého množství peněz, musíte toto svoje bohatství ochránit před útoky všemožné havěti. Ochrana spočívá v zasažení nebohých zvířátek pytli, které po nich ze svého kanónu střílíte. Samozřejmě, i zde je časové omezení a hra tak trvá stejně jako původní Moorhuhn pouhých 90 sekund. Přestože se tedy hra za nic světoborného nevydává, svojí hratelností vás určitě zaujme. A uvidíme, pokud se jí dostane podobné prezentace a reklamy jako u původního Moorhuhnu, možná vám právě představujeme dalšího krále freewarových her.