Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Battle of the Youstrass – bitvy robotů

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:42
Války vedené za pomoci obřích bojových robotů jsou vcelku vděčným námětem mnoha počítačových her. Z podobného tématu čerpá i hra Battle of the Youstrass, navíc je lehce okořeněna exotickou příměsí fantasy. Jedná se o tahovou strategii s prvky RPG, což většinou slibuje kvalitní zábavu.

Battle of the Youstrass Hra Battle of the Youstrass (dále jen BOY) pochází od poměrně neznámé firmy Team Darkland a nebyla předem nijak zvlášť medializována. Je pravda, že zpracování je na hranici amatérství a screenshoty či krátké demo by předem asi mnoho lidí nenalákaly. Přesto však BOY není úplně špatnou hrou a my se na ní teď podíváme trochu podrobněji. BOY je tahová strategie s prvky RPG a odehrává se ve světě zvaném Youstrass. Jedná se o fantasy svět, jehož obyvatelé využívají ve svém životě jak magii, tak pokročilou mechaniku. Obě tyto znalosti jsou samozřejmě využívány i pro válečné účely. Hlavní vojenské síly Youstrassu jsou tvořeny bojovými roboty, kteří fungují buď na mechanickém základě, nebo na bázi magie, přesněji řečeno jednotlivých magických elementů. Neméně důležití jsou i piloti těchto strojů, kteří musejí být pro řízení robotů nejen zruční, ale musejí disponovat i potřebnou psychickou silou.

Hráč se ve hře ocitá v roli velitele skupinky hrdinů a jejich bitevních strojů, kteří se snaží zastavit Kradianskou invazi do Wefradského království. Hra je rozdělena na jednotlivé epizody, mezi nimiž je čas i na pár dialogů, postupně odkrývajících hlavní příběh. V některých okamžicích má hráč mezi misemi možnost volby dalšího postupu a na jeho rozhodnutí závisí, jaké scénáře ho dále čekají. Jednotlivé epizody jsou čistě bojové a probíhají Battle of the Youstrass v duchu tahových strategií, i když se svým systémem od většiny tahovek trochu liší. Jeden tah zde vlastně znamená jen činnost jednoho robota, pak tah končí a na řadě je jiný stroj, přičemž se může jednat o spolubojovníka i nepřítele. Kdo kdy táhne totiž záleží na tzv. aktivitě (jedna z vlastností všech strojů), takže se může lehce stát, že několik rychlých robotů obklopí soupeřova těžkotonážníka a provedou své akce dřív, než soupeř zjistí, co se děje. Ve svém tahu může jednotka provést pohyb, zaútočit, počkat nebo použít speciální vlastnosti. Na pohyblivosti a druhu pohybu (chůze, vznášení, let) záleží, jak velkou vzdálenost může robot během svého tahu urazit.

Co se týče boje, zde je možno použít mnoho zbraní, většina robotů má k dispozici kolem čtyř druhů. Zbraně se od sebe liší dostřelem (některé jsou jen na blízko), silou, přesností, energetickou náročností a také účinností proti různým druhům nepřátel. S některými zbraněmi se můžete pustit do boje i po předchozím pohybu, u jiných vám jejich použití zabere celý tah. Při útoku stačí zvolit zbraň a nepřítele, poté se objeví bojové menu. Zde si můžete vybrat použití některé ze speciálních dovedností (viz dále) a poté se objeví grafické znázornění souboje, do kterého nelze nijak zasahovat. Zpestřením jsou již zmíněné speciální dovednosti, Battle of the Youstrass které lze použít buď přímo při souboji (např. posílení pancíře, zamíření, zvýšené poškození apod.), nebo mimo souboj, na hlavní mapě (opravování, zrychlení apod.).

V úvodu jsem naznačil, že hra obsahuje i prvky RPG. Jedná se o vývoj vašich pilotů, kteří získávají v boji zkušenosti a postupují na vyšší levely, přičemž se jim zlepšují jejich vlastnosti a přibývají speciální dovednosti. Nejdůležitějšími vlastnostmi jsou útok, obrana, míření, uhýbání a aktivita. Specialitou je síla vůle, kterou pilot v průběhu boje vyčerpává při různých činnostech - zejména při používání speciálních schopností. Své specifické charakteristiky mají i jednotlivé stroje, jedná se o pancíř, bariéru, pohyblivost a sílu. Samozřejmě nechybí hitpointy, které ubývají po zásazích nepřátelskými zbraněmi a lze je doplňovat opravou, případně použitím některých speciálních schopností pilotů. Nesmírně důležitou úlohu hraje robotova energie, která je spotřebovávána používáním zbraní a obvykle se částečně doplňuje při nečinnosti. Mezi jednotlivými misemi je možno roboty vylepšovat a doplňovat o některé předměty, které zbudou po zničených nepřátelích z předchozí bitvy. Postupem času se k vám přidávají další přátelé se svými stroji a i když ani v pokročilejších fázích hry není počet vašich jednotek není nikterak závratný, rozhodně to hře neubírá na nutnosti strategického uvažování. Battle of the Youstrass Při přemýšlení musíte brát v potaz i charakter krajiny, ve které se vaše jednotky nacházejí. Různé druhy terénu nejen že všelijak ztěžují pohyb, ale také poskytují různý stupeň krytí před soupeřovým útokem. Ovládání hry je naprosto jednoduché a každý si na něj rychle zvykne.

Celkově je celý systém hry velmi propracovaný a je velká škoda, že hra s poměrně dobrým nápadem má jednu „malou“ vadu – příšerné technické zpracování. Grafika by možná měla úspěch před sedmi osmi lety, ale dnes již 2D krajinka s několika symboly představující jednotlivé roboty nijak neoslní. Celá hra je v rozlišeni 640x480 a na větších monitorech to skutečně není moc pěkný pohled. Vcelku solidní jsou obrázky jednotlivých hrdinů a jejich strojů, ale nevím, proč autoři zvolili zrovna grafiku ve stylu japonských kreslených seriálů. Úplně tragicky nevypadají ani souboje jednotlivých robotů, ale také působí dost amatérským dojmem. Je smůla, že autoři nezískali pro svůj projekt finance některé větší distribuční firmy, protože když si představím hru BOY provedenou třeba ve stylu MechCommandera, tak se mi sbíhají sliny.

Co se týče zvukové kulisy, je to ještě větší katastrofa než v případě grafiky. Zvukové efekty (vlastně jen výstřely a výbuchy) ještě celkem ujdou, ale velkým utrpením je hudba. Ve hře je Battle of the Youstrass jen několik krátkých motivů, které se stále opakují a po chvilce poslechu přivedou k šílenství snad i toho největšího flegmatika. Ve hře navíc chybí jakékoli volby (Options), takže hudba se ani nedá vypnout. I když je ve hře celkem dost dialogů, neozve se z reproduktoru ani hlásek, jelikož autoři se spokojili s textovými titulky. Technické zpracování celkově je prostě děsné a zařadil bych ho někam na úroveň freewarových her, na druhou stranu je však pravda, že hardwarové nároky jsou velice nízké a hru tak spustíte v podstatě na čemkoliv.

Co říci závěrem ? Hra BOY je velmi rozporuplná – na jedné straně poměrně dobrý nápad, promyšlený systém strategických bojů a vcelku chytlavý příběh, na straně druhé příšerné technické zpracování, které většinu hráčů odradí po několika minutách. Skalním příznivcům fantasy a sci-fi strategií by hra BOY mohla na pár hodin (a možná i dní) poskytnout vcelku zajímavou zábavu, tedy pokud překousnou již zmíněnou slaboučkou grafiku a psychózní hudbu. Ostatní hráče tato strategie asi jen těžko osloví, potěšit by mohla snad jen majitele pomalých počítačů, kteří v poslední době již jen těžko na trhu najdou titul, který by si bez potíží mohli zahrát.

Battle of the Youstrass
Výrobce: Team Darkland
Vydavatel: Team Darkland
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.teamdarkland.com
Minimální konfigurace: procesor 66 MHz, 8 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 120 MHz, 16 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Zajímavá strategie s promyšleným systémem bitev, která však hodně ztrácí kvůli příšernému technickému zpracování.
Hodnocení 56%

Autor:


Témata: Robot

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz