Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Burnout Legends - miniaturizovaná legenda

  12:01aktualizováno  3:23
Nikoliv do roka a do dne, ale přesně po týdnu se opět setkáváme s ikonou arkádových závodních her. Nyní sice v poněkud zmenšené podobě, ovšem nedá se říci, že by jí zmenšení jakkoli ubralo na velikosti.

BonusWeb HIT Burnout Legends Závodní hra může být buď špatná, průměrná, dobrá, výborná a nebo Burnout. Ano již čtyři díly této konzolové legendy nás přesvědčily o jeho absolutní nadvládě nad ostatními arkádovými závody. Nikdy se totiž nesnažil hrát si na super realistickou hru. Relistické automobilové pecky jako Forza Motorsport či Gran Turismo ho ani v nejmenším neovlivnily, a Burnout tak nikdy nezanevřel na svoje kořeny.

Kdyby se jela velká cena závodních her pro PSP, tak by byl BL již dávno v cílové rovině.

Burnout Legends Bylo pouze otázkou času než se dočkáme Burnoutu na PSP a hle, již pár dní po evropské premiéře soňáckého handheldu se jako blesk z čistého nebe zjevil Burnout Legends (BL). Ten je jakýmsi výběrem toho nejlepšího z prvních tří dílů, a přináší tak známé tratě, automobily a herní módy na masivní displeje Sony PSP. Nejvíc si bere BL z předposledního dílu nazvaného Burnout 3 : Takedown. Herní módy a vlastně celý koncept je přejat právě z B3T. Geny z ostatních dílů jsou přítomny v menšině a jediný důvod proč zde není patrný vliv z posledního dílu (Burnout : Revenge) je ten, že na obou titulech v Criterionu pracovali zároveň a když se v Revenge rozhodovalo o nových vylepšeních a módech, byl už koncept BL neměně hotov.

První na co narazíte při spuštění BL je příjemný fakt, že tolik obdivovaná rychlost z „velkých“ Burnoutů je zpět, a z Burnout Legends její legendárnosti neubylo zhola nic (na téhle hře je vlastně vše legendární). Hra běží neuvěřitelným tempem, jen občas, když např. nahrává další skladbu nebo další úsek trati se BL malinko zacuká. Horší je to při bouračkách. Pokud držíte tlačítko pro Impact Time je všechno v pořádku. Požadovaný efekt zpomalení se včas dostaví a vy můžete za pomocí směrových tlačítek či analogu sejmout některého z vašich soupeřů. V případě že tak neučiníte dojde ale v drtivé většině případů k nepříjemnému pádu frameratu. Doporučuji proto Impact Time používat pokaždé, protože ať chcete či ne, stejně se ocitnete ve zpomaleném čase, ale v pouze případu IT se v něm můžete pohybovat.

Grafické zpracování je úchvatné. Nedosahuje sice kvalit PSP verze Ridge Racera, ale je o několik tříd výše než Need For Speed Underground Rivals. Oproti vyzdvihovanému Burnout Legends Ridge Racerovi je však BL několikrát rychlejší. Soundtrack mi ničím neimponoval, ale to je individuální pro každého hráče. Stejně ale zamrzí absence slavnějších interpretů, ty v menšinové podobě zastupují Yellow Card a Junkie XL (ten se podílel i na herních sériích Test Drive, Need for Speed a xboxových peckách Forza Motorsport a Quantum Redshift). V xboxových verzích bylo toto vyřešeno tvorbou vlastních soundtracků. Něco podobného by se v podobě MP3 jistě hodilo i do BL. Myslím si, že by tuto možnost drtivá většina hráčů uvítala.

Speciální pozornost si jistě zaslouží fantastický multiplayer, určený až pro šest hráčů.

Kdyby se jela velká cena závodních her pro PSP, tak by byl BL již dávno v cílové rovině zatímco by Ridge Racer Burnout Legends teprve vjížděl do první zatáčky. Opravdu je rychlost v BL na tak vysoké úrovni? Naprosto bez debat a vsadím na to svůj recenzentský krk. Je až neuvěřitelné, že si hra při své při své rychlosti zachovává takové grafické kvality. Malé mušky by se sice v podobě překrývajících a dokreslujících textur našly, stejně jako v podobě vypnutého anti-aliasingu na většině „nejízdních“ předmětů, našly ale v případě již tolik vyzdvihované rychlosti je to zcela pochopitelné a zdůrazňuji, že jde opravdu o minimální pidichyby. Hlavně si, milí závodníci, uvědomte, že se bavíme o hře na PSP!

PSP a závodní hry

PlayStation Portable se ukázal jako ideální platforma pro závodní hry. Zmiňovat úchvatného Ridge Racera v podstatě ani nemá cenu, protože jste na něj již určitě slyšeli nejeden pozitivní ohlas. Ze série Need For Speed vyšla na PSP tuningová Undeground Rivals a dočkáme se i speciální verze Most Wanted. Grafické orgie přinesla futuristická pecka s názvem Wipeout Pure, která se stejně jako BL odehrává v neuvěřitelné rychlosti (na destrukční orgie od Criterionu ale ani v nejmenším nemá). Formulové fanoušky zajisté potěšila více než solidní F1 Grand Prix a i ostřílený Climax přinesl na displeje PSPčka závody čtyřkolek v podobě ATV Offroad Fury : Blazzin‘ Trails. To, že závodní nadšence čeká na PSP více než růžová budoucnost, zajišťuje navíc i ohlášené Gran Turismo 4 Mobile od Polyphony Digital.

Burnout Legends Ať už je BL sebehezčí, jeho největším tahákem je fenomenální hratelnost, která vás nekompromisně vtáhne do hry a nepustí. I mě samotnému dělalo obrovský problém vstát od hry a jít psát recenzi a věřte mi, že první, co po dopsání tohoto textu udělám, bude návrat k mé oblíbené pohovce a zapnutí PSP s vloženým diskem BL. Osvědčené herní módy, kterým byla věnována neuvěřitelná péče, tolik typická pro britský Criterion, totiž zajišťují neomezenou zábavu. A opravdu nezáleží, zda budete zrovna hrát některý z vedlejších módů nebo hlavní World Tour, ve kterém budete cestovat po celé zeměkouli a účastnit se buďto klasických závodů či jednoho z typických speciálních Burnout režimů. Ty reprezentují klasickou jízdu na čas, Road Rage (odstraňte daný počet závodníků), Pursuit (okopírované policejní honičky z Need For Speed : Hot Pursuit 2), Eliminator (poslední jezdec v zajetém kole vypadává) či můj zbožňovaný Crash, u kterého si neodpustím trošku delší popis. Ve Burnout Legends vybraném vozidle máte za úkol způsobit co největší dopravní nehodu, ve které má figurovat co největší počet účastníků dopravního provozu. Za to pochopitelně získáváte body (nechybí i násobící power-upy) a po určitém počtu získáte i možnost tzv. crashbreakeru. Ten - ať už to zní sebešíleněji - vám umožní odpálit vlastní automobil, a získat tak další bonusové body. Při hraní crash módu jistě pochopíte, proč není Burnout v Besipu příliš oblíbenou hrou :-). V režimu World Tour se jako v jediném odemykají nové tratě a automobily (a těch je požehnaně, od formulí až po školní autobus).

Všechny výše zmíněné módy ovšem byly k dispozici již i v B3T, a tak trochu zamrzí, že v podstatě nepřináší BL nic nového. Celý Burnout Legends koncept Burnoutu včetně „near missů“ (za blízké projetí okolo ostatních automobilů získáte turbo. Po jeho kompletním naplnění stlačte jednoduše tlačítko a pokud ho bez nabourání vyčerpáte objeví se Burnout efekt). Auta jsou stejně jako v Burnoutu 1-4 (vlastně 1-R :) bez licence, byť je inspirace v mnoha případech zjevná. Při popularitě všech Burnoutů si ale stejně myslím, že se dříve či později v budoucnu dočkáme plně zničitelných licencovaných automobilů. Ono zničit Ferrari za několik miliónů potěší určitě více než neutrální bezejmenný sporťák (zdravíme Leoše Mareše).

Speciální pozornost si jistě zaslouží fantastický multiplayer, určený až pro šest hráčů. BL také jako jedna z prvních her nabízí možnost game sharingu. Ten umožňuje multiplayer několika hráčům pouze s jednou kopií hry. Jedním slovem - úžasné. Hra pro

Klady a zápory

Plus Grafika srovnatelná s „velkými“ verzemi
Plus Neuvěřitelná rychlost
Plus Nebezpečně návyková hratelnost
Plus Nekonečný multiplayer
Plus To nejlepší z Burnoutu 1-3
Plus Podpora game sharingu

Mínus Drobné technické nedostatky
Mínus Málo inovací

více hráčů prodlužuje životnost BL z několika desítek hodin na v podstatě nekonečno. A to jsem ještě skromný! BL je bezpochyby nejlepším závodním titulem pro PSP a vzhledem k tomu, že je Gran Turismo 4 Mobile ještě za humny, tak jím i dlouho zůstane. A jestli bude GT4M taková pecka, jak se očekává, bude se muset BL spokojit s označením nejlepší arkádová závodní hra pro PSP. Prosím potlesk pro pány z Criterionu.

Nyní se již ovšem, drazí čtenáři, loučím, protože mám, ehm, velmi důležitou a bohulibou práci. Takže pro dnešek na shledanou, já už fakt musím jet. Brm, brrm, brrrrm … Burnout!


Burnout Legends
Výrobce/Distributor Criterion / EA
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 112 kB
Multiplayer: ano, až 6 hráčů
Verdikt: Závodní legenda konečně též pro PSP. Bourejte kdykoliv, kdekoliv až do absolutního zBurnoutování. Teprve potom dosáhnete absolutního míru ve své duši.
Hodnocení: 90% (info)
Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz