Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Burnout Legends - miniaturizovaná legenda

  12:01aktualizováno  3:23
Nikoliv do roka a do dne, ale přesně po týdnu se opět setkáváme s ikonou arkádových závodních her. Nyní sice v poněkud zmenšené podobě, ovšem nedá se říci, že by jí zmenšení jakkoli ubralo na velikosti.

BonusWeb HIT Burnout Legends Závodní hra může být buď špatná, průměrná, dobrá, výborná a nebo Burnout. Ano již čtyři díly této konzolové legendy nás přesvědčily o jeho absolutní nadvládě nad ostatními arkádovými závody. Nikdy se totiž nesnažil hrát si na super realistickou hru. Relistické automobilové pecky jako Forza Motorsport či Gran Turismo ho ani v nejmenším neovlivnily, a Burnout tak nikdy nezanevřel na svoje kořeny.

Kdyby se jela velká cena závodních her pro PSP, tak by byl BL již dávno v cílové rovině.

Burnout Legends Bylo pouze otázkou času než se dočkáme Burnoutu na PSP a hle, již pár dní po evropské premiéře soňáckého handheldu se jako blesk z čistého nebe zjevil Burnout Legends (BL). Ten je jakýmsi výběrem toho nejlepšího z prvních tří dílů, a přináší tak známé tratě, automobily a herní módy na masivní displeje Sony PSP. Nejvíc si bere BL z předposledního dílu nazvaného Burnout 3 : Takedown. Herní módy a vlastně celý koncept je přejat právě z B3T. Geny z ostatních dílů jsou přítomny v menšině a jediný důvod proč zde není patrný vliv z posledního dílu (Burnout : Revenge) je ten, že na obou titulech v Criterionu pracovali zároveň a když se v Revenge rozhodovalo o nových vylepšeních a módech, byl už koncept BL neměně hotov.

První na co narazíte při spuštění BL je příjemný fakt, že tolik obdivovaná rychlost z „velkých“ Burnoutů je zpět, a z Burnout Legends její legendárnosti neubylo zhola nic (na téhle hře je vlastně vše legendární). Hra běží neuvěřitelným tempem, jen občas, když např. nahrává další skladbu nebo další úsek trati se BL malinko zacuká. Horší je to při bouračkách. Pokud držíte tlačítko pro Impact Time je všechno v pořádku. Požadovaný efekt zpomalení se včas dostaví a vy můžete za pomocí směrových tlačítek či analogu sejmout některého z vašich soupeřů. V případě že tak neučiníte dojde ale v drtivé většině případů k nepříjemnému pádu frameratu. Doporučuji proto Impact Time používat pokaždé, protože ať chcete či ne, stejně se ocitnete ve zpomaleném čase, ale v pouze případu IT se v něm můžete pohybovat.

Grafické zpracování je úchvatné. Nedosahuje sice kvalit PSP verze Ridge Racera, ale je o několik tříd výše než Need For Speed Underground Rivals. Oproti vyzdvihovanému Burnout Legends Ridge Racerovi je však BL několikrát rychlejší. Soundtrack mi ničím neimponoval, ale to je individuální pro každého hráče. Stejně ale zamrzí absence slavnějších interpretů, ty v menšinové podobě zastupují Yellow Card a Junkie XL (ten se podílel i na herních sériích Test Drive, Need for Speed a xboxových peckách Forza Motorsport a Quantum Redshift). V xboxových verzích bylo toto vyřešeno tvorbou vlastních soundtracků. Něco podobného by se v podobě MP3 jistě hodilo i do BL. Myslím si, že by tuto možnost drtivá většina hráčů uvítala.

Speciální pozornost si jistě zaslouží fantastický multiplayer, určený až pro šest hráčů.

Kdyby se jela velká cena závodních her pro PSP, tak by byl BL již dávno v cílové rovině zatímco by Ridge Racer Burnout Legends teprve vjížděl do první zatáčky. Opravdu je rychlost v BL na tak vysoké úrovni? Naprosto bez debat a vsadím na to svůj recenzentský krk. Je až neuvěřitelné, že si hra při své při své rychlosti zachovává takové grafické kvality. Malé mušky by se sice v podobě překrývajících a dokreslujících textur našly, stejně jako v podobě vypnutého anti-aliasingu na většině „nejízdních“ předmětů, našly ale v případě již tolik vyzdvihované rychlosti je to zcela pochopitelné a zdůrazňuji, že jde opravdu o minimální pidichyby. Hlavně si, milí závodníci, uvědomte, že se bavíme o hře na PSP!

PSP a závodní hry

PlayStation Portable se ukázal jako ideální platforma pro závodní hry. Zmiňovat úchvatného Ridge Racera v podstatě ani nemá cenu, protože jste na něj již určitě slyšeli nejeden pozitivní ohlas. Ze série Need For Speed vyšla na PSP tuningová Undeground Rivals a dočkáme se i speciální verze Most Wanted. Grafické orgie přinesla futuristická pecka s názvem Wipeout Pure, která se stejně jako BL odehrává v neuvěřitelné rychlosti (na destrukční orgie od Criterionu ale ani v nejmenším nemá). Formulové fanoušky zajisté potěšila více než solidní F1 Grand Prix a i ostřílený Climax přinesl na displeje PSPčka závody čtyřkolek v podobě ATV Offroad Fury : Blazzin‘ Trails. To, že závodní nadšence čeká na PSP více než růžová budoucnost, zajišťuje navíc i ohlášené Gran Turismo 4 Mobile od Polyphony Digital.

Burnout Legends Ať už je BL sebehezčí, jeho největším tahákem je fenomenální hratelnost, která vás nekompromisně vtáhne do hry a nepustí. I mě samotnému dělalo obrovský problém vstát od hry a jít psát recenzi a věřte mi, že první, co po dopsání tohoto textu udělám, bude návrat k mé oblíbené pohovce a zapnutí PSP s vloženým diskem BL. Osvědčené herní módy, kterým byla věnována neuvěřitelná péče, tolik typická pro britský Criterion, totiž zajišťují neomezenou zábavu. A opravdu nezáleží, zda budete zrovna hrát některý z vedlejších módů nebo hlavní World Tour, ve kterém budete cestovat po celé zeměkouli a účastnit se buďto klasických závodů či jednoho z typických speciálních Burnout režimů. Ty reprezentují klasickou jízdu na čas, Road Rage (odstraňte daný počet závodníků), Pursuit (okopírované policejní honičky z Need For Speed : Hot Pursuit 2), Eliminator (poslední jezdec v zajetém kole vypadává) či můj zbožňovaný Crash, u kterého si neodpustím trošku delší popis. Ve Burnout Legends vybraném vozidle máte za úkol způsobit co největší dopravní nehodu, ve které má figurovat co největší počet účastníků dopravního provozu. Za to pochopitelně získáváte body (nechybí i násobící power-upy) a po určitém počtu získáte i možnost tzv. crashbreakeru. Ten - ať už to zní sebešíleněji - vám umožní odpálit vlastní automobil, a získat tak další bonusové body. Při hraní crash módu jistě pochopíte, proč není Burnout v Besipu příliš oblíbenou hrou :-). V režimu World Tour se jako v jediném odemykají nové tratě a automobily (a těch je požehnaně, od formulí až po školní autobus).

Všechny výše zmíněné módy ovšem byly k dispozici již i v B3T, a tak trochu zamrzí, že v podstatě nepřináší BL nic nového. Celý Burnout Legends koncept Burnoutu včetně „near missů“ (za blízké projetí okolo ostatních automobilů získáte turbo. Po jeho kompletním naplnění stlačte jednoduše tlačítko a pokud ho bez nabourání vyčerpáte objeví se Burnout efekt). Auta jsou stejně jako v Burnoutu 1-4 (vlastně 1-R :) bez licence, byť je inspirace v mnoha případech zjevná. Při popularitě všech Burnoutů si ale stejně myslím, že se dříve či později v budoucnu dočkáme plně zničitelných licencovaných automobilů. Ono zničit Ferrari za několik miliónů potěší určitě více než neutrální bezejmenný sporťák (zdravíme Leoše Mareše).

Speciální pozornost si jistě zaslouží fantastický multiplayer, určený až pro šest hráčů. BL také jako jedna z prvních her nabízí možnost game sharingu. Ten umožňuje multiplayer několika hráčům pouze s jednou kopií hry. Jedním slovem - úžasné. Hra pro

Klady a zápory

Plus Grafika srovnatelná s „velkými“ verzemi
Plus Neuvěřitelná rychlost
Plus Nebezpečně návyková hratelnost
Plus Nekonečný multiplayer
Plus To nejlepší z Burnoutu 1-3
Plus Podpora game sharingu

Mínus Drobné technické nedostatky
Mínus Málo inovací

více hráčů prodlužuje životnost BL z několika desítek hodin na v podstatě nekonečno. A to jsem ještě skromný! BL je bezpochyby nejlepším závodním titulem pro PSP a vzhledem k tomu, že je Gran Turismo 4 Mobile ještě za humny, tak jím i dlouho zůstane. A jestli bude GT4M taková pecka, jak se očekává, bude se muset BL spokojit s označením nejlepší arkádová závodní hra pro PSP. Prosím potlesk pro pány z Criterionu.

Nyní se již ovšem, drazí čtenáři, loučím, protože mám, ehm, velmi důležitou a bohulibou práci. Takže pro dnešek na shledanou, já už fakt musím jet. Brm, brrm, brrrrm … Burnout!


Burnout Legends
Výrobce/Distributor Criterion / EA
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: 112 kB
Multiplayer: ano, až 6 hráčů
Verdikt: Závodní legenda konečně též pro PSP. Bourejte kdykoliv, kdekoliv až do absolutního zBurnoutování. Teprve potom dosáhnete absolutního míru ve své duši.
Hodnocení: 90% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz