Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Counter-Strike 1.4 - král mezi mody

  12:00aktualizováno  15. února 2003 2:51
Nedávno jsme vám přinesli první informace a dojmy z nové verze multiplayerového modu Counter-Strike a dnes pro vás máme vyčerpávající recenzi. Pojďte se tedy společně s námi podívat, jak vylepšený a hratelný je oblíbený boj mezi speciálními jednotkami a teroristy. Rozhodně nebudete litovat.

Counter-Strike 1.4 Je tomu již déle než měsíc, co se objevila nová a nutno říci, že velmi dlouho očekávaná verze nejhranější modifikace na světě - Counter-Striku (CS). Tato verze by měla být předposlední čistou verzí CS, protože od přespříští, tj. od 1.6, by mělo dojít ke sloučení CS a připravované hry Counter-Strike: Condition Zero. (Verze 1.5 by měla podle posledních zpráv vyjít během příštího týdne). Tohle vše je ale zatím hudba budoucnosti, takže se pojďme podívat na to, co nám nabízí momentálně aktuální 1.4. A že toho není málo!

Ještě než začnu, dovolím si malou odbočku. Nepředpokládám, že by čtenáři Bonuswebu CS neznali, ale doposud zde tomuto fenoménu nebylo věnováno tolik místa, kolik by si zasloužil. Dříve než se tedy pustím do novinek, které verze 1.4 přináší, pojďme si povědět o CS jako takovém. Modifikace geniálního Half-Lifu vychází z tisíckrát omletého klišé souboje policejních jednotek s organizovanými teroristickými skupinami, které je ale v tomto případě servírováno prakticky bezchybně. Ve hře mají obě strany různé úkoly a podle jejich plnění či neplnění a také podle počtu eliminovaných nepřátel získávají jednotliví aktéři a týmy peníze, za které následně nakupují vybavení, a tak pořád dokola. Jak vidíte, nic světoborného, ale jak se říká, v jednoduchosti Counter-Strike 1.4je síla a toto tvrzení CS více než potvrzuje.

Během své existence se modifikace dočkala již dobré desítky updatů a kdybyste nyní viděli obrázky z ranných bet, nevěřili byste, že se jedná o jednu a tu samou hru. (Víte například o tom, že měla dříve M4A1 zoom? :-) Každý z nových patchů bývá většinou doprovázen bouřlivými diskusemi celé CS scény o tom, kterak ta či ona změna zasáhne do vyváženosti hry a jak ji vylepší nebo jí naopak ublíží. Po týdnech reptaní to ale nakonec dopadá pořád stejně - většina si na novou verzi zvykne a menšina, která ne, si najde jinou zábavu. :-) A nejinak tomu je i u verze 1.4, která se před samotným vydáním dočkala betaverze, jež byla distribuována přes speciální prográmek Steam od Valve a notně rozebírána všude, kde se dalo. :-)

Bezesporu nejdiskutovanější změnou, jejíž probírání zahltilo snad všechna oficiální i neoficiální fóra věnovaná CS, je nový model skákání. V předchozích verzích jste nebyli nijak omezováni a mohli jste si skákat, kdy jste chtěli a jak dlouho jste chtěli. Jediným omezením byla snížená přesnost zbraní ve výskoku, což se více méně netýkalo pistolí a SMG. Možnosti neomezeného skákání bylo ale zneužíváno k takzvanému bunny hoppingu, což bylo využívání chyby v enginu Counter-Strike 1.4Half-Lifu, kdy se dalo pomocí speciální kombinace směrových šipek, skoku a otáčení myši dosáhnout daleko vyšší rychlosti při přesunech z místa na místo. Autoři CS se rozhodli bunny hoppingu zamezit již v 1.3, ale nepovedlo se jim to, takže přistoupili k poměrně drastické metodě omezení rychlosti při dopadu ze skoku. V 1.4 jste tedy již po prvním skoku poměrně výrazně rychlostně penalizováni a navíc již na podruhé nevyskočíte tak vysoko. Dostat se do některých výše položených míst je tedy nyní daleko náročnější a vyžaduje to vyšší skill a lepší časování jednotlivých skoků než dříve. Omezení rychlosti lze sice částečně vykompenzovat skrčením se během skoku a dopadnutím do sedu (možná se jedná jen o můj subjektivní pocit) a taktéž delším pobytem ve vzduchu, to jest skákáním z výše položeného místa na nižší, ale to se zase nedá využívat vždy.

Osobně se mi nejdříve omezené skákání a hlavně rychlostní penalizace vůbec nezamlouvaly, ale po čase jsem zjistil, že se vlastně nic tak hrozného nestalo. Skok se dá využívat prakticky stejně jako dříve (například k prozkoumání notoricky známých kempících placů, k nečekaným výskokům z míst, kam většinou nepřítel míří atd.) a Counter-Strike 1.4akorát ubylo zbytečného poskakování. Kvůli skákání se taktéž trochu změnila místa prvních kontaktů v některých mapách, ale to už bychom zabíhali do příliš velkých podrobností.

Proti změně v systému skákání se ze začátku zvedla poměrně velká vlna kritiky a na profláknuté petiční adrese www.peticeonline.com se dokonce objevila žádost o odstranění tohoto systému a návrat ke klasickému poskakování, kterou podepsalo mnoho hráčů. Jak ale přibývají dny ode dne vydání, protesty slábnou, protože si už zvyklo příliš mnoho lidí. Navíc pokud by někdo bez neomezeného skákání opravdu nemohl být, existuje utilitka, která umožňuje skákat jako dříve. Jediný problém je, že musíte nalézt server, který jí má nainstalovanou. :-)

Zanechme nyní polemiky o skákání a pojďme se podívat na další výraznou změnu - upravenou přesnost některých zbraní. A začněme pěkně popořadě od pistolí. Ve verzi 1.3 se s nimi dalo poměrně slušně konkurovat automatickým zbraním, protože měly i při velké rychlosti střelby poměrně solidní soustřel. V 1.4 to jde již hůře, došlo totiž k omezení jejich přesnosti, takže již nejsou tak dobré jako dříve. Counter-Strike 1.4V kombinaci s další novinkou, kterou je dynamický záměrný kříž, který se zvětšuje a zmenšuje v závislosti na pohybu, pozici z jaké střílíte a délce střelby (lze vypnout:-) jste nyní ještě více nuceni střílet pomaleji a přesněji pokud možno v kleče, kdy je záměrný kříž opravdu malý a lépe se míří. SMG oproti pistolím doznaly, dle mého soudu, částečného zpřesnění, hlavně co se střelby krátkými dávkami za pohybu týče. Navíc se ke své účinnosti a přesnosti z verze 1.1 vrátila má tehdy oblíbená zbraň, padesáti ranná P90. Co se nejoblíbenější teroristické zbraně AK47 týče, byl zlepšen soustřel při plnoautomatické střelbě, takže se vám asi častěji přihodí, že budete vyhedkováni kdejakou lamou. Na druhou stranu při střelbě na větší vzdálenosti mi AK47 připadá občas méně přesné. Policejní ekvivalent k AK47, M4A1, mi i po měsíci hraní připadl víceméně stejný, jen možná došlo k lehkému omezení přesnosti při střelbě z úkroku a taktéž ke snížení účinnosti s nasazeným tlumičem. Největší změny ze všech se dočkala, pro svou cenu dříve nevyužívaná, Para, která v 1.4 doznala zpřesnění střelby, méně kope a navíc byla zlevněna. Změnám se nevyhnulo ani smrtící AWP, se kterým jste nyní při pohybu slyšet stejně jako s kteroukoliv jinou zbraní.

Counter-Strike 1.4Další velmi výraznou změnou, která však moc netěší majitele slabších herních sestav, je zůstávání mrtvol na místě, kde zemřeli. Na jednu stranu je to dobré, protože spolu s otvory po kulkách můžete odhadnout pravděpodobné místo střelce a vyhnout se tak smrti, ale vysvětlujte to těm, kteří mají v důsledku této změny na inkriminovaných místech klidně i o 30 fps méně než normálně. :-) Sice lze nastavit čas, kdy mají mrtvoly sami mizet, ale nedoporučoval bych to, protože pak občas dochází k nepříjemnému úkazu, který jsem si pracovně pojmenoval pršení mrtvých. Místo toho aby mrtvoly mizely jako dříve, vsáknou se jakoby do podlahy a jistě si umíte představit, jak silný déšť občas bývá třeba na dolním pokladišti v mapě de_nuke. :-)

Apropo mapy. Ke stávajícím, z nichž se znatelného prosvětlení dočkal de_train, ve kterém byla taktéž předefinována průstřelnost některých míst, přibyly dvě nové, a to cs_havana (solidně provedená mapa s cílem zachránit rukojmí, kde si užijí i příznivci brokovnic) a de_chateau (mapa se spoustou oken a převýšení, kde můžete velmi rychle přijít k úrazu, ve které mají teroristé za úkol položit bombu a vyhodit jeden ze dvou označených cílů do povětří).

Counter-Strike 1.4Zajímavé změny se také dočkal radar, na kterém jsou nyní barevně označeni hráči z vašeho týmu, kteří mluví přes interní komunikační program. Mimo to je na něm vidět upuštěná bomba, avšak tato výsada je zpřístupněna jen těm hráčům, kteří hrají za teroristy. Dle mého se jedná o geniální tah a zvláště na veřejných serverech by to mělo usnadnit její hledání a urychlit tak hru. (O CW nemluvě, tam by měl každý z týmu vědět, kam bomba jde. :-) Policisté nemusejí být smutní, protože v cs_ mapách zase jedině oni vidí rukojmí, kteří jsou, dle mého názoru, nyní trošičku inteligentnější, ale na druhou stranu zase méně pozorní, protože stačí zajít rychle za pár rohů a už vás ztratí.

Velmi výrazně bylo v CS 1.4 vylepšeno i rozhraní, do kterého se dostanete po smrti a ve kterém setrváte až do začátku dalšího kola, takzvaný Spectator mód. Ten nyní převzal několik vychytávek z HLTV a nabízí tak opravdu slušný komfort. Pohledy známé z minulé verze, tj. volný průlet mapou a pohled fixovaný na postavu jednoho hráče zůstaly, navíc k nim přibyly dva pohledy na strategickou mapu a taktéž naprosto geniální pohled z očí libovolného hráče i se zobrazeným záměrným křížem a zbraní. Pokud tedy zemřete, můžete se alespoň od nejlepšího hráče na serveru, který bude pravděpodobně na živu, něco Counter-Strike 1.4přiučit. :-) Další vychytávkou je, že si můžete zapnout takzvaný picture in picture mód, kdy máte, stejně jako na HLTV, v levém horním rohu jeden pohled a na fullscreen jiný. Potěší i možnost zapnout si automatického režiséra.

Změn doznalo i samotné HLTV, kam je možné nyní importovat vlastní logo, jako to u svých zápasů udělala Clanbase. Vynikající je také občasné zpomalení velmi dobrých zásahů, které si může HLTV dovolit díky přibližně 40 sekundovému zpoždění od vysílaných záběrů.


K dalším změnám již jen heslovitě:

 • Hitboxy byly jako v každé správné nové verzi opět opraveny. :-)
 • Pokud vás zabijí, přepne se kamera do pohledu zpoza vašich ramen a vy pěkně uvidíte, jak jste to koupili.
 • Dále byl odstraněn bomb-lag, takže musíte při pokládání, ale i při zneškodňování bomby stát na místě a nemůžete při tom ani střílet. Daleko déle než dříve také trvá přerušení obou činností. Pokud vás tedy během těchto akcí spoluhráči nepokryjí a nepřítel vás načape v nedbalkách, skončí to většinou vaší smrtí.
 • Na výsledkové tabuli byl barevně zvýrazněn nosič bomby a VIP a pokud si zde nastavíte, že někoho nechcete slyšet, vypne to i jeho textové zprávy.
 • Kromě výše zmíněných změn se CS dočkalo i vlastní anticheatovací ochrany. Jako vždy jdou ale s vylepšeními ruku v ruce i bugy, z nichž nejhorší je asi interní wallhack, kdy můžete pomocí obyčejné proměnné zprůhlednit zdi. Už ale naštěstí existuje update serveru, který používání tohoto interního cheatu odhalí.
 • Celkově vzato je podle mě nová verze zase o fous lepší než ta předchozí a doufejme, že tomu bude i nadále s každou novou verzí.


  Autor je webmasterem SCORE a má nahráno kolem 1500 hodin.
  (Goja, ex =:[X]:= Goja, ex at7*Goja_hosting, nyní [Danger]Goja)

  Counter-Strike 1.4
  Výrobce: Valve
  Vydavatel: Valve
  Distribuce: freeware
  Stáhněte si: Counter-Strike 1.4
  Oficiální homepage: http://www.counter-strike.net/
  Minimální konfigurace: procesor 450 MHz, 64 MB RAM, 3D karta
  Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 128 MB RAM, 3D karta
  3D karty: ano
  Multiplayer: ano
  Verdikt: Nová verze nejlepší modifikace Half-Lifu, která vás opět dostane a uvrhne do boje mezi speciálními jednotkami a teroristy.
  Hodnocení 90%

 • Autor:


  Témata: Radar, Steam, Valve

  Nejčtenější

  Autoři hry se omluvili za příliš detailně vymodelované pohlaví

  Detail ženského pohlaví ve hře Playerunknown's Battlegrounds

  Hráči Playerunknown’s Battlegrounds si v nové aktualizaci mohli kromě nové mapy vychutnat i neobvyklou míru detailů na...

  Stahujte Assassin´s Creed 4: Black Flag pro PC, hra je dočasně zdarma

  Assassin's Creed 4: Black Flag

  PC verze čtyři roky staré pirátské akce Assassin´s Creed 4: Black Flag je nyní dočasně zdarma ke stažení.  Obtížnost ve hrách: jsou dnešní hry lehké, těžké, nebo tak akorát?

  Doom

  Jsou dnešní hry lehké, těžké, nebo tak akorát? Napište nám, jak vnímáte obtížnost v dnešních hrách.

  Zvolte hru roku 2017 na PC

  Hra roku 2017 na PC

  V čtenářské anketě Hra roku 2017 na Bonuswebu pokračujeme hlasováním v kategorii her na PC.

  Takhle vypadá pařanský ráj. Podívejte se na největší sbírku her na světě

  Joel Hopkins alias LastGamer vlastní největší sbírku her na světě

  Australan Joel Hopkins je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako majitel největší sbírky počítačových her na světě....  Další z rubriky

  RECENZE: Gran Turismo Sport chce vychovat on-line závodníky

  Gran Turismo Sport

  Tato hra se zaměřuje v prvé řadě na on-line závodění. Vlastně v jediné řadě. Pro závodníky samotáře tu tedy toho moc...

  Slovenský Dungeon Master ve světě páry. Recenzujeme RPG Vaporum

  Vaporum

  Takzvané dungeon crawlery zažívají v dnešní době renesanci, kterou odstartoval Legend of Grimrock v roce 2012. Nyní...

  Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

  Star Wars: Battlefront II

  Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...

  Škoda Fabia TSI 1,2 TSI / 81 kW...
  Škoda Fabia TSI 1,2 TSI / 81 kW...

  r.v. 2016, naj. 19 810 km, benzín
  305 000 Kč (s DPH)  Najdete na iDNES.cz