Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrodruh ze stavebnice: recenze Lego Indiana Jones

aktualizováno 
Hranatý svět dánských plastikových kostiček opět ožívá. A tentokrát s opravdu vypečeným hrdinou: starým dobrým Indym.
70

LEGO Indiana Jones: The Original Adventures

Platforma: PC
Výrobce: Traveller's Tales

  • Pohledná grafika
  • Zábavná kooperace
  • Původní filmová hudba
  • Nepevný obraz
  • V singlu to není ono
  • Puzzloidní orgie každému nesednou
  • Bez znalosti předlohy nesrozumitelné

Herní karta

Lego Indiana Jones: The Original Adventures

Lego Indiana Jones: The Original AdventuresLego má v Česku tradičně silnou pozici, byť jsou stavebnice, navzdory výrobě přímo na Kladně na naše poměry drahé jako čert. Jenomže ve světě to s odbytem barevných kostiček zdaleka není tak růžové jako u nás, třebaže cizince nákup obvykle vyjde o dost levněji, takže je potřeba legendu živit.

Například spoluprací s herními vývojáři. Ta už si svými výsledky získala slušné renomé a nezdá se, že by ztrácela dech, protože pro nejnovější výtvor získali Lego a Traveller´s Tales skutečné eso: sám velký Indiana Jones se uvolil navléct hranaté gatě se všemi dalšími atributy, které k tomuto archeologovi neodmyslitelně patří.

Kdo film neviděl, nepochopí místy naprosto NIC.

Intro předvede hru v nejlepším možném světle. Grafiku snad nějací nebožáci leštili zubními kartáčky, protože se opravdu leskne jako – prostě se mimořádně leskne. A kromě toho, že je úvodní filmeček technicky perfektní, disponuje i dosti povedeným Lego Indiana Jones: The Original Adventureshumorem. A totéž platí o všech následujících.

Vedle vtipných odkazů na kdeco – všimněte si, co všechno tahá Indy z brašny, když má zlosynům vydat zlatou sošku – se hojně využívá právě specifiky stavebnicových kostiček: sledovat hrdinu, jak přemýšlí, kterou známou Lego součástkou zatíží hmotnostní „čidlo“, vykouzlí úsměv na tváři i zkušenému morousovi.

Jak však vidíte na obrázcích, ani in-game grafika svou pohledností a vtipem za filmečky nijak nezaostává. Je prakticky úplně jedno, kde se screenshot udělá: výsledek vypadá vždycky stejně skvěle a může od minuty sloužit coby dokonalá reklamní fotografie. Tady ovšem přichází první „ale“. Hrál jsem hru na maximální rozlišení 1080p a v pohybu nebyl obraz nejpevnější v kramflecích.

Lego Indiana Jones: The Original AdventuresHorizontální vlnění bylo víc než patrné, což zážitek dost kazí, i když se s trochou dobré vůle a v zápalu hry dá tento nedostatek přehlížet. Stejně tak osamělý hráč po chvíli přehlíží, že mu v pravém horním rohu obrazovky neustále BLIKÁ výzva, aby připojil druhý ovladač pro kooperativní multiplayer. Moc elegantně to však nepůsobí.

Ovládání se nese ve stejném duchu jako obvykle, tedy je naprosto intuitivní pro hráče všech věkových kategorií. Jedním tlačítkem Indy máchá bičem, druhým rozdává rány pěstí, třetím skáče a čtvrtým nasedá do vozidel nebo na transportní zvěř. Tlačítko pro ránu bičem se dále využívá v případech, kdy je třeba z kostiček něco postavit – tehdy je vhodné tlačítko stisknout a držet, čímž se nejen zamezí poněkud nekoordinovanému střídání stavby s bičováním, ale i to hezky vypadá, protože pak všechny kostky sviští na svá místa jako o závod.

Hrdina umí rovněž ledacos spravit francouzákem, zatočit rumpálem, metnout banánem, vyprázdnit velmi malý zásobník ukořistěné zbraně a tak dále – vždy na to stačí jedno tlačítko, takže i Lego Indiana Jones: The Original Adventureskdybyste přehlédli nápovědu, máte jen čtyři možnosti.

Těžiště spočívá v kooperativním multiplayeru.

A teď to hlavní: hratelnost. Stejně jako v předchozích dílech spočívá její těžiště v kooperativním multiplayeru. Kromě pochopitelné nutnosti držet se na nerozdělené obrazovce vzájemně poblíž neklade na spolupracující hráče žádné speciální nároky a funguje skvěle.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že hra není předurčena výlučně dětem: i třeba dospělí partneři, dokonce i když jedna nebo jeden z nich „velké“ hry zrovna nemusí, si mohou užít hodně legrace a navíc se dozvědět ledacos nového o svých povahách. To samozřejmě vyžaduje i určitou obezřetnost a jakmile dojde na „zase jsi všechno vysbíral sám a mně jsi nic nenechal – jako v životě“, je dobré zařadit zpátečku, aby se herní kratochvíle nezměnila v cosi nečekaně neblahého.

Lego Indiana Jones: The Original AdventuresZde však přichází „ale“ číslo dvě. Zatímco za časů starého dobrého černozeleného Xboxu – budiž jeho spolehlivost pochválena – byla Lego hvězdnoválečná kooperace prostě bezvadnou relaxací a ve dvou jste hrou prošli jako světelný meč levným imperiálním máslem, u Indyho veselý běh nějak zadrhává. Těžko říct, zda za notným přitvrzením hádanek byla právě obava z výtek vůči délce hry, masivní zpomalení postupu je však fakt.

Že pro posun vpřed musí v páru občas „ten dělat to a ten zas tohle“, je pro sérii od počátku typické. Stejně tak jsme všichni zvyklí, že v singlu buď zaskočí procesor, ovládající příslušnou další postavu, anebo se osamělý hráč musí přepnout na jinou postavu a využít jejích unikátních vlastností, například protáhnout se úzkým okénkem, kam se narostlejší kolega nevejde. Nepamatuji si ale, že by hledání „know-how“ bylo kdy předtím místy tak úporné jako zde.

O četné zákysy se pak navíc nezasluhují jen hádanky, ale, což je horší, paradoxně i Lego Indiana Jones: The Original Adventuressnaha tvůrců až příliš svědomitě převést obsah tří prvních filmů série do světa huhlajících, leč nemluvících figurek. Evidentně se znalost předlohy předpokládá, nicméně i s ní občas jednoduše nevíte.

Třeba takový Chrám zkázy, epizoda v šanghajském baru. Ponechme stranou, že kdo film neviděl, nepochopí ze scénky u stolu naprosto NIC. Toho jsou si tvůrci vědomi, takže polopaticky sdělí textem alespoň to, že byl Indy otráven. Následuje ovšem bizarní divadlo, kdy na balkónech po stranách baru stojí čtyři Čínani a v horní části obrazovky vidíte čtyři jejich hlavičky coby jakýsi mimořádný bitevní HUD.

Lego Indiana Jones: The Original AdventuresPo Číňanech lze obstojně metat židlemi a ti se po zásahu trochu kroutí, což hráče ve snaze je zlikvidovat ještě víc zavede. Ve skutečnosti totiž hra požaduje něco jiného, což se nakonec metodou pokusu a omylu odhalí, avšak souvislosti zůstávají mlhavé i pro toho, kdo si filmovou tahanici o protijed pamatuje.

Stejně podivně je zpracován i následný slavný útěk, při němž se hrdinové kryjí před střelami za velikým gongem: k figurce, pálící ze samopalu, lze v pohodě přiběhnout a mydlit ji hlava nehlava – je ovšem zničehožnic nerozbitná, takže jen ztrácíte čas. Čili prostě musíte sehnat ten gong a překutálet s ním bod, který spouští další animaci – no to není vtipné, nýbrž poněkud otrocké, alespoň si však pomůžete znalostí filmu. Znáte-li ho.

Vzpomínka na hřbitově

Traveller´s Tales Ltd. je firma z Knutsfordu v hrabství Cheshire, což je na videoherní mapě zajisté místo poněkud netradiční. A jakost herního portfolia souzní s britským podnebím: spíš oblačno a zamračeno. Ne-li rovnou průtrž mračen, viz. smažba roku 2001: Nejslabší, máte padáka! Málokdy tu najdeme něco jiného, než franšízy dětských filmů od Mickey Mouse, přes Příběh hraček k Narnii a dál. V roce 2002 se ale studio vzepjalo k mimořádně ambicióznímu tvůrčímu pokusu: příběhová plošinovka Haven vůbec nebyla marná, byť si asi dnes na srovnávání s Ratchetem málokdo vzpomene. Bizarní inovace typu neustálého pozvolného umírání hrdiny, jehož bylo nutno léčit zuřivým sbíráním tokenů, spolu s hardcore obtížností ale srazily hře vaz. A s ní vzal za své i náznak skutečně tvůrčího ducha firmy, byť jsou dnes Lego hry pro značku nesporně zlatý důl.

Lego Indiana Jones: The Original AdventuresČasem tak i ty nejlegračnější scény, jako když nazi-kost-doktorka Schneiderová předvádí Indymu své hranaté Lego vnady, krapet ztrácí na veselosti, protože člověk ví, že za minutku ho zase čeká namáhavé pátrání, co se po něm k čertu chce. Kombinace rozjásané atmosféry a zákysové hratelnosti tak místy vytváří koktejl spíš Molotovův, než ten, co se na stinném místě usrkává protřepaný, nemíchaný.

Na druhou stranu to mnohým bystřejším typům určitě vyhovuje a rozhodně to spolehlivě vleče titul z mělkých vod „dětských her“ – právě náročnost postupu možná zaujme dospělejší publikum. Ať tak či onak, je zřejmé, že Lego hry stále nevyčerpaly svůj potenciál, byť to, oč si dánská stavebnice hlasitě říká, totiž mrazivě skandální pařba typu Lego Saving Private Ryan - s hromadami dílků rozsypaných po pláži Omaha - se asi hned tak na pultech neobjeví.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 131 čtenářůNejčtenější

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Další z rubriky

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.