Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

E3 2004 – shrnutí

  12:00aktualizováno  28. května 9:39
V uplynulých dvou týdnech jsme vám přinesli řadu článků z nedávné výstavy E3. A přestože jsme ještě nevyčerpali všechny materiály, je víkend ideálním časem tuto akci celkově zhodnotit z odstupu právě oněch dvou týdnů.

MGS3: Snake Eater Takže, o čem že to vlastně ta letošní „étrojka“ vlastně byla? Především o tom, že již po několikáté za sebou dokázala, že hry (a elektronická zábava obecně) již opravdu nejsou okrajovou záležitostí, na kterou drtivá většina populace nahlíží jako na úsměvnou zajímavou blbůstku, u níž se občas pobaví nějaký ten počítačový šílenec. Vyloženě se dere na jazyk ono okřídlené rčení o zpustlých asociálech, neschopných rozumné komunikace s okolním světem. Zkrátka a dobře, tohle už prostě ani v nejmenším neplatí.

Upřímně řečeno, jsem sám za sebe čekal, že výstaviště bude nabité podivuhodnými individui, která budou v absolutním transu pobíhat tam a zpátky a zkoumat každý druhý pixel na obrazovkách s prezentacemi her. Opak byl pravdou. Všude kolem bylo mnoho vyloženě distingovaných profesionálů a byznysmenů, kteří ve výjezdu na E3 spojili příjemné s užitečným (no dobře, na pár zapáchlých tlusťochů se tam dalo narazit taky). Člověk si tak místy ve sportovnějším oblečení určeném pro celodenní trmácení po výstavišti místy až připadal málem jako bezdomovec.

E3 je totiž dnes již bez nejmenších pochyb nejvýznamnější akcí herního světa a dle důvěryhodných zdrojů se svým rozsahem již může měřit kupříkladu i s těmi z největších světových výstav spotřební elektroniky. A to je jistě potěšitelné. Odpovídající význam této skutečnosti přikládají samozřejmě i herní novináři a zejména přední světové weby neponechávají vůbec GT4: Prologue nic náhodě a přímo na výstavišti si pronajímají vlastní stánek, který slouží jednak k prezentaci daného média a jednak se v jeho útrobách přímo na místě zpracovávají sebrané materiály a okamžitě se na tomto webu i zveřejňují. Možná, že i právě proto jsme každé ráno našli v tiskovém centru nějakou tu síťovou přípojku volnou a mohli tedy rovněž každý den uveřejnit alespoň jeden aktuální E3 článek. V jedné z postranních chodeb jsem jednou cestou z umývárny narazil na početný hlouček lidí (zhruba patnáct až dvacet), kteří byli překvapivě sladěni oblečením. Po bližším zaostření jsem shledal, že se jedná o tým (těžko ovšem říci, zdali i v tomto počtu už kompletní) amerického GameSpotu. Ten, kdo tam tomu velel, rozdával úkoly typu „ty půjdeš tam a koukneš na tohle, vy dva si teď vezměte do práce táhleto, ty koukni na …“ lidem vyzbrojenými profesionálními kamerami, zvukovou technikou a snad i mobilním internetovým připojením. Zkrátka, novináři tuhle výstavu opravdu neberou na lehkou váhu.

A stejně jsou na tom i vystavovatelé. Dle Ondrových slov byl letošní ročník zase znatelně rozsáhlejší, zejména se pak zaplnila vloni prázdná místa v konzolové West Hall, ale čilým ruchem to žilo všude, dokonce i v odlehlých prostorách, kde byly vyhrazené salónky jednotlivých firem, v nichž probíhala jednání nebo prezentace za zavřenými dveřmi. Na některé jsme měli pozvání, na některé ne, obzvláště líto mi pak je mého neúspěšného pokusu proniknout bez pozvánky do „meeting roomu“ Take 2 a kouknout na živo na GTA: San Andreas :-). Bezpečnostní opatření tam byla ostřejší než na pražském letišti, takže se mi Donkey Konga nepodařilo schovat se v početném čekajícím davu. Škoda. Nejen toto tedy dokazuje, že hry jsou dnes již opravdovým dá se říci, že skutečným průmyslovým odvětvím, v němž peníze hrají „až“ tu první roli.

Naštěstí ale i tento ročník dokázal, že silné firmy si mohou dovolit vedle komerčních trháků dále jakoby testovat trh s novými nápady a technologiemi, takže ani hráči, kteří s hraním nezačali až u PS2, se nemusejí obávat toho, že by v budoucnu vymizely originální a netradiční tituly. A z toho tedy plyne, že hráči obecně můžou klidně spát. Videohry totiž na úbytě zajdou až ve chvíli, kdy technologická úroveň bude tak vysoká, že se hry postupně přetransformují v nějaký vyšší a modernější druh zábavy. Ano, zní to asi hodně nabubřele a velkoryse, ale věřte, že ten, kdo viděl letošní E3 na vlastní oči, nemůže tvrdit nic jiného. Je to prostě fakt. Budoucnost hraní je zkrátka růžová.

A co se nám líbilo z celé výstavy nejvíc? Spousta věcí, o nichž jsme psali v uplynulých dvou týdnech, ale já osobně si po všem tom shonu a zpracovávání materiálů nejostřeji vzpomínám na úžasný potenciál periferie EyeToy, prezentovaný prostřednictvím titulu Anti-Grav (píšeme o něm zde) a skvělým automatem od firmy Simuline. Jednalo se o kabinet, který byl zavěšen ve vzduchu tak šikovně, že se mohl kývat do všech stran. Vevnitř byly nainstalovány motokáry Sega´s ClubKart a Anti-Grav pochopitelně sedačka s volantem. Po spuštění hry se s vámi kokpit začal naklánět přesně podle toho jak jste zatáčeli, brzdili nebo akcelerovali. a nejlepší na tom bylo to, že z pozice nezaujatého diváka vám pohyby kabiny připadaly tak prudké, až jste se divili, jak to, že nebohý hráč nevypadne ven. Po odzkoušení na vlastní kůži jsme ale zjistili, že zpětná odezva je naprosto bezchybná a hodně věrná. Byla to taková velice příjemná tečka za opravdu vydařenou Electronic Entertainment Expo 2004.

P.S.: Peter Molyneux je taky je jenom člověk! Neuvěřitelné, že? Ale věřte nevěřte, když jsme jednou čekali u výstaviště na taxi, všimli jsme si, že stojí v řadě o pár lidí vepředu. No, stojí, evidentně ho náročný program výstavy rovněž poněkud zmohl, tak odpočíval sezením na poblíž stojícím odpadkovém koši:-). Ať se propadneme zpátky na imigrační úřad, jestli kecáme.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Český Chuchel získal prestižní cenu na festivalu v San Franciscu

Chuchel

Rok 2018 je pro české hry zatím mimořádně úspěšný. Vedle skvělého historického RPG Kingdom Come dokázala ve světě uspět...

RECENZE: Může ďábel plakat? Kolekce Devil May Cry vám to ukáže

Devil May Cry 3

Stylová řezačka Devil May Cry se vrací na PC, PlayStation 4 a Xbox One v obsáhlé HD kolekci zahrnující původní herní...

Dvacet nejprodávanějších her ve Spojených státech za únor

Monster Hunter World

Analytická společnost NPD Group zveřejnila statistiku prodejů her a konzolí za únor ve Spojených státech.Najdete na iDNES.cz