Europa Universalis - tak trochu Civilizace

  12:00aktualizováno  24. ledna 12:38
Nápad udělat PC strategii podle deskové hry sice není tak úplně nový (viz například Diplomacy), ale Europa Universalis (za níž stojí aliance ostřílených stratégů ze Strategy First a švédských Paradox Entertainment) se přeci jenom v některých maličkostech bude od svých soukmenovců lišit.

Europa Universalis

Nápad udělat PC strategii podle deskové hry sice není tak úplně nový (viz například Diplomacy), ale Europa Universalis se přeci jenom v některých maličkostech bude od svých soukmenovců lišit. Navíc vydavatelská firma Strategy First není v oboru počítačových strategií žádným nováčkem (svět obohatila například o Sudden Strike, Disciples: Sacred Lands nebo Submarine Titans), a tak se dá s velkou pravděpodobností počítat s tím, že ani jejich nejnovější titul příznivce makro- i mikroekonomiky nezklame. Za samotným vývojem pak stojí Švédové z Paradox Entertainmentu.

Ačkoliv byste od předělávky deskové hry možná čekali spíš tahový přístup, EU bude realtimovka. Období, které svými misemi pokrývá, se táhne od roku 1492 o tři sta let dopředu, kdy už se do kalendáře píše letopočet 1792. Jako hráč dostanete na starost jednu z velmocí tehdejší doby (Anglie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Rusko, Turecko …) a z té musíte vybudovat impérium prvního řádu. Postupy, které k tomuto výsledku vedou, jsou známé už po století - Europa Universalis kupa ekonomických rozvah, hodně bojů a dobývání a špetka diplomacie. K tomu je samozřejmě třeba přidat ještě spoustu podrobností - hledání nových surovin (jednak za účelem vlastní výroby a jednak kvůli obchodování), vědecký výzkum a vývoj nových technologií, urovnávání náboženské situace, uzavírání spojenectví atd. Pro uspokojení vašich dobyvačných choutek by mělo být ve hře k dispozici přes 700 provincií, které se jistě nemohou dočkat, až do nich vtrhnete a vypleníte je, abyste je následně mohli anektovat ke svému území.

Celkovým pojetím by EU měla být vlastně velmi podobná Civilizaci - komplexní propletenec budování, diplomacie, bojů, politiky, výzkumu a obchodování dokázal už před mnoho lety uchvátit nejednoho stratéga a není důvod, proč by to nemělo fungovat znova. Autoři si dali práci i s prozkoumáním a implementací historických faktů a dobových uniforem, vlajek a zbraní, takže důvod k reptání by neměli mít ani opravdoví puristé, který jinak těžko překusují, když někdo po libosti míchá fantazii a realitu.

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Spor o Oculus Rift byl ukončen, Zenimax a Facebook dospěly k dohodě

Komerční verze přilby Oculus Rift

Roky se táhnoucí soudní spor, který řešil údajnou průmyslovou krádež mezi společnostmi ZeniMax a Oculs Rift, je u...

Film o ježku Sonicovi se představuje plakátem, lidé se mu smějí

Sonic The Hedgehog

Podoba ježka Sonica z chystané filmové adaptace nevypadá úplně tak, jak by si fanoušci přáli. Film má být přitom hotový...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Najdete na iDNES.cz