GeForce4 – nový král pixelů

  • 961
Do obchodů přicházejí grafické karty vybavené nejnovějšími čipy ze stáje NVIDIA. Svou výkonností nenechávají nikoho na pochybách, že se jedná o důstojné následovníky GeForce3, a my všichni se díky tomu můžeme zase těšit na lepší vizuální zážitky za nižší ceny. Přečtěte si, jaké jsou první poznatky testerů.

NVIDIA oficiálně ohlašuje GeForce4
Včera se stalo to, co počítačový svět již nějakou dobu netrpělivě očekával: NVIDIA představila světu rodinu čipů GeForce4, která přináší vynikající grafický výkon nejen do klasických stolních PC, ale i do světa notebooků a počítačů značky Apple. Novinkám, které GeForce4 přináší, jsme se již věnovali zde – jen ve stručnosti připomenu, že hlavními marketingovými hesly jsou:

    Lightspeed Memory Architecture II – architektura, která se snaží minimalizovat zatížení paměťové sběrnice pomocí technologie Z-occlusion culling, bezztrátové komprese Z-bufferu v poměru 4:1 a čtyř specializovaných vyrovnávacích pamětí souhrnně nazývaných Quad Cache. Z-occlusion culling je v hardwaru zabudovaný algoritmus pro včasné určování toho, které objekty budou v aktuální scéně viditelné, a které nikoli – nemělo by tedy již docházet ke zbytečnému renderování skrytých částí scény.

    Accuview – antialiasingový (AA) engine, který obsahuje staré známé režimy 2x, 4x, Quincunx a nový režim 4XS. Algoritmy použité v Accuview by měly přinést až pětkrát vyšší AA výkon oproti GeForce3; NVIDIA tvrdí, že zapnutý AA se pro uživatele nyní již stane v hrách a aplikacích pravidlem a nikoli výjimečnou záležitostí.

    nView – technologie pro současné použití více zobrazovacích jednotek (monitorů, televizí a plochých digitálních panelů). Všechna zobrazovací zařízení lze separátně konfigurovat, aby se u každého z nich dosáhlo optimálních parametrů. Lze si vytvořit a uložit až 32 různých konfigurací pracovní plochy.

Pro každého něco
Řada grafických čipů GeForce4 je postavena na dvou jádrech: NV25NV17. NV25 je základem pro supervýkonnou a drahou sérii GeForce4 Ti, zatímco NV17 je motorem levnější série GeForce4 MX. Důležité parametry jednotlivých čipů shrnuje následující tabulka:

J á d r o

P a m ě ť

Cena

Typ čipu Frekvence Frekvence Typ Sběrnice Průchodnost [US$]
GeForce4 Ti 4600 330 MHz 330MHz DDR 128 bitů 10,4 GB/s 399
GeForce4 Ti 4400 300 MHz 275MHz DDR 128 bitů 8,8 GB/s 299
GeForce4 MX 460 300 MHz 275MHz DDR 128 bitů 8,8 GB/s 149
GeForce4 MX 440 270 MHz 200MHz DDR 128 bitů 6,4 GB/s 129
GeForce4 MX 420 250 MHz 166MHz SDRAM 64 bitů 2,7 GB/s 99
GeForce4 440 GO 250 MHz 250MHz DDR 128 bitů 8 GB/s -
GeForce4 420 GO 200 MHz 200MHz DDR 64 bitů 3,2 GB/s -

Pozor na iluze o GeForce4 MX!
Narozdíl od čipu GeForce3, který disponoval jedním stínovačem vrcholů (vertex shader), přichází čtyřka hned se dvěma a ve vylepšené verzi; v konečném důsledku tak nejsilnější model GeForce4 Ti 4600 bude schopen ve stejném čase zpracovat zhruba třikrát více vrcholů než GeForce3 Ti 500. Efektový engine známý již z GeForce3 se zde nazývá nFiniteFX II. Ovšem pozor: toto platí pouze pro modely Ti (tj. jádro NV25) – modely MX (NV17) nedisponují vůbec žádným efektovým enginem, tudíž o nich ani nelze prohlásit, že by byly plně kompatibilní s rozhraním DirectX 8 a lze je považovat spíše za pokračovatele řady GeForce2 MX než GeForce3.

V souvislosti s nFiniteFX II se pro úplnost ještě zmíním o v minulém článku nakousnutém pojmu Z-correct bump mapping, jehož význam byl Tomem Pabstem objasněn: jedná se o metodu odstraňování artefaktů z těch míst obrazu, kde se setkává nerovný povrch vyrobený bump-mappingem s jiným druhem geometrie (např. zvlněná voda s břehem).

Jasná řeč čísel: nový král má žezlo pevně v rukou
Jak vidíte z výsledků benchmarků, které přinesli Tom a Anand, nemá se GeForce4 zač stydět. Ačkoli se co do použitých technologií nejedná o žádnou revoluci, vyšší pracovní frekvence a důmyslnější algoritmy přinášejí dobré ovoce. Výsledky čipu MX se mohou jevit jako zklamání, ale je třeba mít na paměti, že GeForce4 MX je vzhledem ke GeForce4 Ti „nižším low-endem“ než GeForce2 MX vůči GeForce2 Ti.

Aquanox

Aquanox je příkladem hry, která používá stínovač vrcholů a pixelů, takže řada GeForce4 Ti se díky svým výše popsaným vymoženostem slušně vyšvihla na vrchol pelotonu.

Wolfenstein

Return to Castle Wolfenstein je naopak hrou, která až do rozlišení 1024x768x32 mezi GeForce4, GeForce3 a Radeonem 8500 příliš rozdílů nedělá. Až v 1280x1024x32 (viz obrázek) spadnou ostatní karty vzhledem k nižší paměťové průchodnosti poměrně hluboko pod úroveň nejsilnějších GeForce4.

Závěrem
Vzhledem k absenci stínovače vrcholů a pixelů nelze náročnějším hráčům doporučit ke koupi GeForce4 MX – stále více her bude s přítomností shaderů počítat a karta s čipem GeForce3, kterýžto plně vyhovuje DirectX 8 a stínovače obsahuje, se jeví býti promyšlenější investicí. Co se týče modelů s GeForce4 Ti, jsou to jasně nejrychlejší grafické karty současnosti, a pro koho je výkon nejpřednější, nemá nad čím váhat.

Zdroje: NVIDIA, Tom’s Hardware Guide, AnandTech


Témata: Notebook, Wolfenstein