Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSA: Více není vždy lépe aneb neberte nám krátké hry

  9:45
Většina hráčů vnímá jako mínus, pokud je hra krátká. Jenže je to skutečně chyba? Honza Srp se ve své glose zamýšlí, proč krátké hry nejsou špatné. Na vaše postřehy se těšíme v diskuzi.
The Order: 1886

The Order: 1886 | foto: Jakub Žežule

Když před pár týdny vyšel The Order: 1886, diskusní fóra se zase jednou otřásla v základech. Když si odmyslíme všechny ty nenávistné plivance, které k anonymní internetové svobodě slova patří, zůstává jediné - 7 hodin hraní za plnou cenu? To je přeci skandál a krádež za bílého dne! Ale je to opravdu tak?

Čas nejsou peníze

The Order 1886 je zábavný, ale příliš krátký. Alespoň tedy pro někoho...

Věřte nebo ne, já osobně mám krátké hry čím dál tím radši. V době školní docházky jsem měl dostatek času žít v alternativním světě Albionu nebo Planescape: Torment prakticky druhý život. Neexistoval nepovinný quest, který bych ponechal bez povšimnutí a herní doba se pohybovala ve stovkách hodin (rozhodně řádově více, než jsem věnoval školní přípravě).

Jenže časy se mění a práce, stálá přítelkyně, vlastní byt, pes, kamarádi, s kterými se již rozhodně nevídám denně jako dříve a všechny ostatní radosti dospělého života mě postupně donutily kapitulovat, zcela změnit své návyky a naučit se lépe hospodařit s časem. Už mě nebaví hledat padnoucí titulky k pokoutně staženým seriálům (na které už stejně nekoukám), nepouštím se do internetových diskusí a také si velmi pečlivě vybírám, jakým herním titulům věnuji svůj čas a peníze.

Poctivému RPG Planescape: Torment musíte věnovat desítky hodin času. Jenže kde je dnes vzít?

Najít v rámci běžného pracovního týdne čas na pořádné hraní je opravdu výzvou a často se omezím jen na zápas v NHL nebo pár kol závodění, o nějakém ponoření se do hry v takových případech nemůže být řeč. Veškeré „poctivé paření“ je tak doménou především víkendových večerů, výjimečně pak těch několika vzácných dnů, kdy mám celý den jen pro sebe.

A teď se konečně dostávám k jádru pudla: Máte před sebou po měsíci konečně vidinu volného večera, kdy není žádný koncert, oslava narozenin, návštěva příbuzných, rozvážení opilých kámošů, kteří zaspali ve vlaku a podobných radovánek, a vy se konečně dostanete ke hraní. Po čem sáhnete? Po monumentální fantasy hře na hrdiny, v níž se po propařené noci hraní dostanete zhruba do poloviny tutoriálu? Po akci v obrovském otevřeném světě, kde na každém kroku zakopáváte o věci hodné podrobnějšího průzkumu, u nichž je vám jasné, že na ně do příštího herního dýchánku stejně zapomenete? Do multiplayerové hry, v níž bez pravidelného hraní nemáte šanci se jakkoli prosadit? Anebo do uzavřené lineární hry, kde máte možnost vidět nejen začátek ale i konec příběhu a nebudete trpět pocitem, že jste něco odbyli a půlku hry jste ani neviděli?

I v pouhých šesti hodinách nutných k dokončení upadne Transistor do stereotypu.

Volba je samozřejmě jen na vás, ale musíte přeci uznat, že poslední varianta rozhodně dává smysl. Jakkoli jsem fanda, co má téměř všechny hry od Bioware ve sběratelských edicích a Dragon Age šmrdlám po večerech už několik měsíců, tak v případě, kdy se vyskytne takový volný blok, dám přednost něčemu intenzivnějšímu a ucelenějšímu. Od toho tu přeci máme různé žánry a zrovna podobné rozmáchlé příběhové hry by se dle mého měly konzumovat najednou. Autoři z Ready at Dawn nikde neslibovali otevřený herní svět, nepovinné úkoly ani neomezenou znovuhratelnost. Hlavní důraz již od začátku dávali na „filmový zážitek“ takže poměřovat ho například s „nekonečným“ GTA V prostě není fér.

Kolik je optimální cena za hodinu zábavy?

Krátké hry tedy rozhodně smysl mají, ale je vůbec férové za takový produkt požadovat „plnou palbu“? Nedokážu posoudit, kolik stál vývoj třeba u zmíněného The Order, ale rozhodně jej můžeme zařadit mezi tzv. AAA tituly, tedy vysokorozpočtové hry a u nich se startovací cena v rámci jedné platformy drží stále na stejné částce. Stejně jako v běžném kině tady platí, že za vstupenku platíte stejný obnos, ať jdete na komedii se stopáží těsně přesahující jednu hodinu nebo výpravné tříhodinové drama.

Nezávislý Gone Home má poměr výkon/cena daleko horší než The Order: 1886 a nikomu to nevadí

Mám na Steamu kamaráda, který má ve War Thunderu odehráno hodně přes 1 000 hodin a dušuje se, že do hry nedal ani korunu. Znamená to snad, že je War Thunder nejlepší hra na světě? Pro někoho nejspíš ano, ale pokud budeme poměřovat jen faktor herní doba/cena, moc daleko se skutečně nedostaneme. Stejně jako si čas od času zajdu do dobré restaurace, nemám problém se plácnout přes kapsu, pokud někdo udělá přesně takovou hru, jakou chci hrát.

Jenže oproti fanouškům, kteří jsou schopni na Kickstarteru nacpat do nehotové hry horentní sumy, si od rádoby hardcore pařanů o sobě přečtu jen, že jsem hloupá ovce, co se dobrovolně nechala oškubat. Tedy alespoň od těch, co nezaplatili Timu Schafferovi sto a více dolarů, za jeho dvouhodinový opus pro hráče ze staré školy. Ono to totiž samozřejmě není jen o zlých a nenažraných kapitalistech z megakorporací - koukněte na takové cenami ověnčené dvouhodinové Gone Home, které se prodává za 20 eur.

Kdybych to měl shrnout: herní doba je bezpochyby jeden z faktorů, které ovlivní rozhodnutí o pořízení vybraného titulu. Nicméně stejně jako například grafika, hudba či použité prostředí je do značné míry předmětem subjektivního názoru a momentální nálady. Než tedy příště začnete bušit do klávesnice odsuzující posudky, zkuste si uvědomit, že se nejedná o žádný boj mezi příznivci krátkých filmových her s těmi, co preferují dlouhé a komplexní. Většina lidí si totiž ráda zahraje oboje.

Autor:
  • Nejčtenější

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Populární stránka pro sdílení modifikací nevydržela nápor fanoušků Falloutu

Stránka Nexus Mods, která je hlavním uzlem pro sdílení modifikací počítačových her, zaznamenala...

KVÍZ: Jak dobře znáte českou historickou hru Kingdom Come: Deliverance?

Čerstvě oznámené pokračování české hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance bude přímo navazovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Udělali nám z postaviček ošklivce, stěžují si hráči mobilních Pokémonů

Nová aktualizace populární mobilní hry Pokémon GO je podle hráčů naprostá katastrofa. Ve hře se...

BlizzCon 2024 nebude

Letošní ročník akce BlizzCon, na níž fanoušci oslavují hry studia Blizzard, tedy značky jako...

Jsou na vás hry moc těžké? V budoucnu vám možná pomůže umělá inteligence

Nový patent Sony věští budoucnost hraní, kdy může vzniknout nový nejnižší stupeň obtížnosti. Hru za...

Simulátor offroadového ježdění MudRunner vyjde i pro virtuální realitu

V MudRunnerovi se sice jezdí daleko pomaleji, než ve většině ostatních automobilových simulátorů,...

OBRAZEM: Paper Mario: The Thousand-Year Door je další příkladný remake

Paper Mario: The Thousand-Year Door je remake akčního RPG s tahovými souboji, které původně vyšlo v...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...