Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gun Warrior - tenkrát na západě

  12:02aktualizováno  22. července 11:47
Tajemstvím opředený pistolník vám zabije bratra a vy se vydáte po stopách toho zločince. Dokážete se na Divokém Západě pomstít vrahům svého bratra? A budete se při tom vůbec bavit?
35

Gun Warrior

Platforma: PC
Výrobce: NAWAR

Herní karta

Ať už šlo o sympatické spaghetti westerny s Terencem Hillem a Budem Spencerem, Mayovky s rudým gentlemanem nebo o geniální českou parodii Limonádový Joe, vždy byli diváci, ať už k televizní obrazovce Gun Warrior či k plátnu v kině, připoutáni. V poslední době však žánr westernů bohužel upadá, nové se už téměř netočí. A jak je to s hrami? Tam se v poslední době objevila akorát strategie Desperados ve stylu Commandos a ti z vás, kdož v roce 97 už neměli plínky, zajisté zamáčknou nostalgickou slzu nad geniálními Outlaws. Za poslední rok vyšel akorát nicmoc Dead Man's Hand a česká verze celkem povedeného Fenimore Fillmore: The Westerner. A do jaké skupiny se zařadí arkádový Gun Warrior? Odpověď naleznete v následujících řádcích...

A o co tedy jde? Inu, klasická zápletka - nějaký, tajemstvím opředený pistolník, vám zabije bratra a vy se vydáte po stopách toho zločince, až na samotný závěr hry, kde ho jedním stisknutím kohoutku přesvědčíte, aby to už víckrát nedělal :-). To se vám povede přibližně po 3-4 hodinách hry. Toto číslo je relativní, protože hra neumožňuje hráči samostatné ukládání, musíte vždy dojít na savovací pozici, kde má hra od programátorů zadáno, aby uložení provedla. Nějaká kontraindikace? Samozřejmě. Než se vám povede dohrát tu kterou část herního levelu, nejspíše si hodně zanadáváte.

Během hraní navštívíte celkem čtyři Gun Warrior různé lokace. Klasické "Wild West" městečko - Fall City, kde celý ten kolotoč mačkání kohoutků začíná, poté pokračujete v jedoucím vlaku (jak v interiéru, tak i na střeše). Podíváte se taktéž do míst, kde se vyrábí Tequila. Ano, do Mexika, přesněji do města San Lonito, odkud se náš hrdina vydá do malé vesnice Wild Rock, kde se koná závěrečný duelový turnaj a poté i finálový souboj s hlavním padouchem.
Čím vším si zastřílíme? Zbraňový arzenál je kupodivu docela velký - 9 klasických zbraní z Divokého Západu. Několik druhů revolveru, sniperka a další pušky, brokovnice. Avšak v každém levelu máte k dispozici pouze tři z nich, přičemž jedna má nábojů nekonečno a ty zbylé dvě si musíte doplňovat střílením do krabic s náboji - podobně se doplňuje i zdraví, akorát je na té krabici červený kříž.
Při samotné akci se však vaše hluboké vrásnění mozkové kůry moc nezapotí, k úspěchům vám postačí rychlé reflexy, kterými by měl disponovat každý pořádný pařan. Váš mozek zůstane suchý hlavně kvůli inteligenci, jíž oponenti skutečně moc nepobrali. Místo, aby se někde chytře skryli a vybafli na vás ve chvíli, kdy to nečekáte, tak vám vletí do rány, pro vás co nejkomfortněji. Může za to těžká naskriptovanost, všimněte si, že i po loadingu se všichni chovají prakticky stejně. Celá hra pak tedy vypadá vcelku jednotvárně: schováte se za nějakou překážku, Gun Warrior vykouknete, střelíte a zase se schováte, aspoň že je tato procházka růžovým sadem hráči znesnadňována mírně se třesoucím kurzorem, co znesnadňuje míření. Linearita však jde v tomto titulu mnohem dál. Dokud dané místo úplně nevystřílíte, hra vás jednoduše o ulici dál, či do další místnosti prostě nepustí. Ti, kteří jsou zvyklí na volnost z Morrowindu nebo z Falloutů, tady těžce zapláčou.
Také stojí za zmínku, že za zabíjení nepřátel získáváte peníze, v závislosti na vzdálenosti, ze které je oponent zastřelen. Celou hru výslednou částku shromažďujete k jedinému účelu - vstup do již zmíněného závěrečného duelového turnaje vás bude stát 1000$ z této částky.

Tyto duely jsou ale přístupné i z hlavního menu, kde tvoří samostatnou položku, která slouží k trénování. Je to také uděláno systémem turnaje - na počátku stojí 17 pistolníků, kteří se postupně, vzájemnými duely na život a na smrt, pobijí a zbyde jen jeden vítěz. Žádné savování zde není možné, takže stačí jedno zaváhání a můžete začít odznova.
Jeden takový souboj probíhá v této hře následovně: Klepnutí na tlačítko Duel, neuvěřitelně zdlouhavé a nudné záběry na dřevěné budovy města, dramatické přiblížení kamery k hodinám na náměstí, kde se právě obě ručičky setkaly v pravé poledne. Následuje přepnutí do vašeho pohledu a po příslušném "odpočtu" Get Ready! a Shoot! střelba. Pokud zareagujete dřív jak ten, kdo stojí naproti vám, máte vyhráno. Gun Warrior Prohráváte v případě, že vystřelíte dřív než "pořadatel" zakřičí kouzelné "Shoot!", nebo pokud váš protivník bude jednoduše rychlejší.

Grafické zpracování za moc nestojí, autoři nemají žádný cit pro detail. Prostředí působí velice jednoduše, nevadilo by jej trochu více "zapráskat" věcmi, se kterými obyvatelé v té době přicházeli do styku. I když se naleznou i místečka, kde se o to autoři přecijen snažili.
Postavy s těmi pár polygony na kůži vypadají, jako by se právě vrátily z plastické operace provedené parním válcem. Při hře z větší dálky to ani tak moc poznat není, ale tvůrci dali takto vymodelované obličeje i do hlavního menu, kde působí jako pěst na oko.

Co by se na hře dalo vyzdvihnout, i když se z podprůměru stejně nevyhrabe? Jako obvykle, u arkádovek může někomu linearita, jednoduchost a nepotřeba zapínat mozek

Klady a zápory

Plus Nemusíte si vůbec namáhat mozek
Plus Duely - jednoduchá odpočinková zábava

Mínus Krátká herní doba
Mínus Naprostá lineárnost
Mínus Nedetailní herní prostředí
Mínus Špatné textury

vyhovovat. Co se mně docela líbilo, byla ta možnost duelů pod položkou Tournament v hl. menu. Jasně, jsou poněkud jednotvárné, ale pokud se opravdu nudíte, nebo nemáte na zapínání nějakého AAA titulu vůbec náladu, tak vám mohou mohou být nápomocny. Navíc docela dobře slouží právě pro trénování reflexů.

Verdikt:
Tak jsme se dostříleli až ke konci. Co dodat? Pokud jako fanoušek westernů hledáte nějaké uspokojení, usedněte spíše k televizi, počítačový monitor vám teď nic zvláštního nenabízí a nezměnil bohužel to ani Gun Warrior. Další naděje se tedy ubírají k pokračování úspěšné strategie od německého studia Spellbound, Desperados, jež má vyjít na podzim letošního roku.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

35 %

Čtenáři

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 57 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz