Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gun Warrior - tenkrát na západě

  12:02aktualizováno  22. července 11:47
Tajemstvím opředený pistolník vám zabije bratra a vy se vydáte po stopách toho zločince. Dokážete se na Divokém Západě pomstít vrahům svého bratra? A budete se při tom vůbec bavit?
35

Gun Warrior

Platforma: PC
Výrobce: NAWAR

Herní karta

Ať už šlo o sympatické spaghetti westerny s Terencem Hillem a Budem Spencerem, Mayovky s rudým gentlemanem nebo o geniální českou parodii Limonádový Joe, vždy byli diváci, ať už k televizní obrazovce Gun Warrior či k plátnu v kině, připoutáni. V poslední době však žánr westernů bohužel upadá, nové se už téměř netočí. A jak je to s hrami? Tam se v poslední době objevila akorát strategie Desperados ve stylu Commandos a ti z vás, kdož v roce 97 už neměli plínky, zajisté zamáčknou nostalgickou slzu nad geniálními Outlaws. Za poslední rok vyšel akorát nicmoc Dead Man's Hand a česká verze celkem povedeného Fenimore Fillmore: The Westerner. A do jaké skupiny se zařadí arkádový Gun Warrior? Odpověď naleznete v následujících řádcích...

A o co tedy jde? Inu, klasická zápletka - nějaký, tajemstvím opředený pistolník, vám zabije bratra a vy se vydáte po stopách toho zločince, až na samotný závěr hry, kde ho jedním stisknutím kohoutku přesvědčíte, aby to už víckrát nedělal :-). To se vám povede přibližně po 3-4 hodinách hry. Toto číslo je relativní, protože hra neumožňuje hráči samostatné ukládání, musíte vždy dojít na savovací pozici, kde má hra od programátorů zadáno, aby uložení provedla. Nějaká kontraindikace? Samozřejmě. Než se vám povede dohrát tu kterou část herního levelu, nejspíše si hodně zanadáváte.

Během hraní navštívíte celkem čtyři Gun Warrior různé lokace. Klasické "Wild West" městečko - Fall City, kde celý ten kolotoč mačkání kohoutků začíná, poté pokračujete v jedoucím vlaku (jak v interiéru, tak i na střeše). Podíváte se taktéž do míst, kde se vyrábí Tequila. Ano, do Mexika, přesněji do města San Lonito, odkud se náš hrdina vydá do malé vesnice Wild Rock, kde se koná závěrečný duelový turnaj a poté i finálový souboj s hlavním padouchem.
Čím vším si zastřílíme? Zbraňový arzenál je kupodivu docela velký - 9 klasických zbraní z Divokého Západu. Několik druhů revolveru, sniperka a další pušky, brokovnice. Avšak v každém levelu máte k dispozici pouze tři z nich, přičemž jedna má nábojů nekonečno a ty zbylé dvě si musíte doplňovat střílením do krabic s náboji - podobně se doplňuje i zdraví, akorát je na té krabici červený kříž.
Při samotné akci se však vaše hluboké vrásnění mozkové kůry moc nezapotí, k úspěchům vám postačí rychlé reflexy, kterými by měl disponovat každý pořádný pařan. Váš mozek zůstane suchý hlavně kvůli inteligenci, jíž oponenti skutečně moc nepobrali. Místo, aby se někde chytře skryli a vybafli na vás ve chvíli, kdy to nečekáte, tak vám vletí do rány, pro vás co nejkomfortněji. Může za to těžká naskriptovanost, všimněte si, že i po loadingu se všichni chovají prakticky stejně. Celá hra pak tedy vypadá vcelku jednotvárně: schováte se za nějakou překážku, Gun Warrior vykouknete, střelíte a zase se schováte, aspoň že je tato procházka růžovým sadem hráči znesnadňována mírně se třesoucím kurzorem, co znesnadňuje míření. Linearita však jde v tomto titulu mnohem dál. Dokud dané místo úplně nevystřílíte, hra vás jednoduše o ulici dál, či do další místnosti prostě nepustí. Ti, kteří jsou zvyklí na volnost z Morrowindu nebo z Falloutů, tady těžce zapláčou.
Také stojí za zmínku, že za zabíjení nepřátel získáváte peníze, v závislosti na vzdálenosti, ze které je oponent zastřelen. Celou hru výslednou částku shromažďujete k jedinému účelu - vstup do již zmíněného závěrečného duelového turnaje vás bude stát 1000$ z této částky.

Tyto duely jsou ale přístupné i z hlavního menu, kde tvoří samostatnou položku, která slouží k trénování. Je to také uděláno systémem turnaje - na počátku stojí 17 pistolníků, kteří se postupně, vzájemnými duely na život a na smrt, pobijí a zbyde jen jeden vítěz. Žádné savování zde není možné, takže stačí jedno zaváhání a můžete začít odznova.
Jeden takový souboj probíhá v této hře následovně: Klepnutí na tlačítko Duel, neuvěřitelně zdlouhavé a nudné záběry na dřevěné budovy města, dramatické přiblížení kamery k hodinám na náměstí, kde se právě obě ručičky setkaly v pravé poledne. Následuje přepnutí do vašeho pohledu a po příslušném "odpočtu" Get Ready! a Shoot! střelba. Pokud zareagujete dřív jak ten, kdo stojí naproti vám, máte vyhráno. Gun Warrior Prohráváte v případě, že vystřelíte dřív než "pořadatel" zakřičí kouzelné "Shoot!", nebo pokud váš protivník bude jednoduše rychlejší.

Grafické zpracování za moc nestojí, autoři nemají žádný cit pro detail. Prostředí působí velice jednoduše, nevadilo by jej trochu více "zapráskat" věcmi, se kterými obyvatelé v té době přicházeli do styku. I když se naleznou i místečka, kde se o to autoři přecijen snažili.
Postavy s těmi pár polygony na kůži vypadají, jako by se právě vrátily z plastické operace provedené parním válcem. Při hře z větší dálky to ani tak moc poznat není, ale tvůrci dali takto vymodelované obličeje i do hlavního menu, kde působí jako pěst na oko.

Co by se na hře dalo vyzdvihnout, i když se z podprůměru stejně nevyhrabe? Jako obvykle, u arkádovek může někomu linearita, jednoduchost a nepotřeba zapínat mozek

Klady a zápory

Plus Nemusíte si vůbec namáhat mozek
Plus Duely - jednoduchá odpočinková zábava

Mínus Krátká herní doba
Mínus Naprostá lineárnost
Mínus Nedetailní herní prostředí
Mínus Špatné textury

vyhovovat. Co se mně docela líbilo, byla ta možnost duelů pod položkou Tournament v hl. menu. Jasně, jsou poněkud jednotvárné, ale pokud se opravdu nudíte, nebo nemáte na zapínání nějakého AAA titulu vůbec náladu, tak vám mohou mohou být nápomocny. Navíc docela dobře slouží právě pro trénování reflexů.

Verdikt:
Tak jsme se dostříleli až ke konci. Co dodat? Pokud jako fanoušek westernů hledáte nějaké uspokojení, usedněte spíše k televizi, počítačový monitor vám teď nic zvláštního nenabízí a nezměnil bohužel to ani Gun Warrior. Další naděje se tedy ubírají k pokračování úspěšné strategie od německého studia Spellbound, Desperados, jež má vyjít na podzim letošního roku.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

35 %

Čtenáři

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 57 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Najdete na iDNES.cz