Half-Life: Blue Shift - 1. část návodu

  12:00aktualizováno  16. června 10:49
Epizoda Half-Life: Blue Shift sice nepatří zrovna k nejtěžším a nejdelším akčním hrám, jež spatřily světlo světa, ale i tak by někomu mohlo činit řešení některých úkolů jisté problémy. Proto jsme pro vás připravili tento návod, jež vás povede krok za krokem jak komplexem Black Mesa, tak i cizí nepřátelskou dimenzí...

Half-Life: Blue Shift Vítejte u první části návodu na nejnovější epizodu pro jednu z nejlepších 3D akcí všech dob - Half-Life: Blue Shift. Pochopitelně, že mnozí zkušení hráči nad berličkou v podobě návodu ohrnou nos, ale následující řádky nejsou určeny starým mazákům, ale spíše začátečníkům na poli FPS. Kromě samotné cesty ze sektoru G až do bezpečí vám tedy chceme nabídnout ještě pár tipů a rad, kterými byste se měli řídit. V případě, že jste zkušenými hráči FPS, nebo pokud jste dokonce prošli již všechny ostatní díly Half-Lifu, asi se v nich nedozvíte nic nového, ale na druhou stranu, pokud mezi ně opravdu patříte, pak je s podivem, že jste si tento návod byť jen otevřeli :o).

Zbraně a palebné módy
Nikdy nezapomeňte, že se jedná o akční hru, takže mezi nejdůležitější prvky patří zbraně. Kdykoliv objevíte nějakou novou, ozkoušejte si (nejlépe v praxi), jakou má kadenci, podívejte se, na kolik nábojů je zásobník, jak dlouho trvá přebíjení, a hlavně jaká je účinnost zbraně. Také je zapotřebí uvědomit si, že na různé typy nepřátel se hodí jiná zbraň. Co nejdříve si tedy otestujte, na koho se co hodí.V jedné lokaci se pohybují většinou maximálně dva druhy nepřátel (navíc v návodu je většinou napsáno, o jaké se jedná), takže se nebojte, že byste museli pokaždé neustále měnit aktivní zbraň.
Také je třeba mít na paměti, že většina zbraní má v Blue Shiftu i sekundární mód. Takže zatímco na „plivače kyseliny“ je samotná brokovnice poměrně neefektivní, při použití sekundárního módu vám stačí jediný výstřel.
Nezapomínejte také po každé akci znovu nabít. Nejen, že tak budete moci vzít do inventáře více nábojů, ale hlavně se vhnete trapné situaci, kdy stojíte proti nepřátelskému, po zuby Half-Life: Blue Shift ozbrojenému vojákovi, a sice držíte v ruce nádherný nablýskaný samopal, ale co je vám to platné, když máte v zásobníku poslední náboj a přebíjení trvá několik drahocenných sekund...

Jak nakládat s vědci
Čas od času se stane, že doprovázíte některého vědce. Většinou to není důležité, ale např. doktor Rosenberg vás má odvést na určité místo, takže je dobré vědět, jakým způsobem se vědci pohybují. Nejprve je musíte oslovit a oni pak jdou tam, kam jim to skript určuje. Čas od času se ale stane, že se zastaví. V tom případě se k nim musíte vrátit a vyzvat je znovu, občas i opakovaně. Také se vždy zastaví, když jste od nich příliš daleko. Toho využívejte, protože např. zmíněný doktor Rosenberg je klíčovou postavou příběhu a za žádných okolností nesmí zemřít. Odcházejte tady na průzkum - utečte mu, vyčistěte prostor před sebou a pak se pro něj vraťte. Tím se vyhnete riziku, že jej zasáhne některá zbloudilá kulka.

Kde všude si doplnit zdraví
Pokud jste odkojeni Doomem, tak vězte, že zde dobíhá dobíjení zdraví poněkud odlišně. Máte zde sice klasické lékárničky, ale pokud si myslíte, že se jedná o jediný zdroj potřebných procent života, tak jste daleko od pravdy. Jako v každém Half-Lifu, i zde jsou občas na zdech dobíjecí automaty. Je v nich sice jen omezená zásoba zdraví, ale výhodou je, že když je nevyčerpáte celé, můžete se k nim zase později vrátit. Také máte možnost pár bodíků nasbírat v nápojových automatech - každá plechovka se rovná jednomu procentu. Takže stiskněte tlačítko s požadovaným nápojem a vyzvedněte si jej ve výdejním okénku. A když už jsme u toho - když narazíte na velké bedny s colou, rozbijte je a plechovky Half-Life: Blue Shift posbírejte. Každé procento dobré, ne?

Tím bychom měli v hrubé kostce základní rady. Nyní se již nebudeme déle zdržovat a půjdeme se s panem Calhounem podívat, jak vypadá takový jeden rutinní den ve vědeckém komplexu Black Mesa...

Insecurity
Nechte se odvézt vlakem a čekejte, až se otevřou dveře od vlaku. Vystupte a pokuste se otevřít dveře, které jsou před vámi. Nepodaří se vám to, hlas zevnitř vám oznámí, že to dotyčný zkusí otevřít z druhé strany. Dozvíte se, že od rána jsou problémy s bezpečnostním systémem, takže se není čemu divit. Jakmile projdete prosklenými dveřmi, vydejte se doleva, abyste nafasovali uniformu a osobní zbraň.

Po pár krocích dojdete na rozcestí, ze kterého vedou dvoje schody dolů. Jděte po těch, které máte přímo před sebou. Dojdete do místnosti, kde si můžete vyslechnout rozhovor vědce s jedním z členů ochranky. Vědec si stěžuje na to, že nemá přístup na síť, nemůže se dostat k e-mailu a dokonce ani do své kanceláře. Promluvte si s druhým členem ochranky, který sedí u počítače, a vydejte se chodbou, která začíná za jeho pultem. Dostanete se do šaten, kde si ze své skříňky (CALHOUN, je v druhé sekci šaten) vyzvedněte neprůstřelnou vestu a přilbu.

Vraťte se do místnosti, ve které si předtím stěžoval vědec na problémy s bezpečnostním systémem. Tam vám člen ochranky za počítačem řekne, že v sektoru G je problém s hlavním Half-Life: Blue Shift výtahem a že byste se tam měli vydat. Něž tam ale půjdete, potřebujete svou osobní zbraň. Vydejte se tedy do sekce, která je označena jako Armory. Vyjeďte výtahem o patro nahoru a nechte se vést modrým pruhem na zdi. Panelem na zdi si otevřete dveře, sejděte po schůdkách dolů a nafasujte pistoli. Jděte na střelnici, kde najdete tři zásobníky. Pokud chcete, můžete si vyzkoušet svou mušku, ale věřte, je to plýtvání drahocennými náboji, jež budete později nutně potřebovat. Vraťte se k výtahu. Pokud chcete, můžete si ještě skočit do Video Surveillance. Tam ale není nic důležitého, jen se můžete podívat, co dělají lidé v různých částech komplexu Black Mesa.

Nyní máte zbraň, uniformu i vestu, takže se vraťte úplně na začátek, jděte podél červeného pruhu vedoucímu k dalším sektorům (H-L). Strážný vás pustí dál a popřeje vám hodně štěstí. Projděte laboratořemi a nikde se nezastavujte a s nikým se nebavte - nikdo totiž na vás stejně nemá čas. Dojděte až na zastávku podzemky, kde vám čekající muž sdělí, že pokud chcete do sektoru G, uděláte lépe, když půjdete pěšky. Zařiďte se tedy podle jeho rady, dojděte na nástupiště a slezte po žebříku dolů. Aby se vám lépe chodilo, asi využijete baterku. Na několika místech vám sice budou překážet sudy (např. u jedněch dveří a uprostřed uličky), ale není problém je odsunout stranou. Nechte se vést cestou necestou, až dojdete na křižovatku s podzemkou. Počkejte, až kabina projede a pak stiskněte tlačítko. Aktivuje se tak můstek a vy můžete přejít. Pokračujte v cestě, až dorazíte k červenému pruhu vedoucímu k hlavnímu výtahu sektoru G. Tam máte namířeno, tak neváhejte a běžte tam.

Half-Life: Blue Shift Ve výtahu na vás čeká dvojice vědců. Nechte se seřvat, že vám to trvalo dlouho a aktivujte výtah. V něm se stanete svědky několika tragických úmrtí, jež skončí pádem kabiny do šachty. Vy jako jediní zázrakem přežijete a vydáváte se do práce. Povinnost volá.

Duty Calls
Seberte ze země páčidlo a zastřelte dvě příšerky dříve, než na vás zaútočí svým sonickým útokem. Pak páčidlem rozbijte všechny bedny, měli byste najít pár zásobníků. Schodů dolů si zatím nevšímejte. Jak budete rozbíjet bedny, dostanete se až k vypínači elektriky (je nad ním žlutá cedule). Z bezpečné vzdálenosti do něj střelte, čímž sice zhasnou světla, ale zároveň se odblokují dveře pod oněmi schody, kterých jste si předtím nevšímali. Teď je ale situace jiná, takže se tam vydejte a dveřmi projděte.

Dojděte až do rozbité laboratoře, ve které je na zemi rozlité nějaké svinstvo. Pozor, raději přes něj moc nechoďte, je špatné na pleť. Raději se vydejte přes stůl. Nejprve ale zlikvidujte dvojici "mozkožroutů", kteří na vás číhají za rohem. Po přeskočení stolu na vás zaútočí další, a až otevřete dveře za sebou, tak ještě jeden. Z police si seberte náboje a vyjděte po žebříku nahoru. Popovídejte si s vědcem, který se zde nahoře ukrývá. Ten vám sdělí, že je cosi shnilého ve státě dánském a že se musíte na povrch dostat kanalizací. Cesta tam je však zabarikádovaná sudy. Zde je jednoduchá pomoc - ze svého místa, kde máte pěkný rozhled, střelte do sudu za plotem. Sud exploduje a tak vám otevře cestu. Dojděte až k pohyblivé lávce, kterou aktivujte a nechte se jí převézt na druhou stranu průrvy. Ale pozor - čeká tam na Half-Life: Blue Shift vás pár potvůrek a dalších pár se objeví za chvíli.

Vejděte do dveří a otevřete si vrata do South Tunnel. Projděte jimi, zabijte pár nepřátel a rozbijte pár beden. Pozor, za krabicemi je i jeden soník. Pak se protáhněte pod polozavřenými vraty a seberte mrtvému členovi ochranky dva zásobníky - on už je potřebovat rozhodně nebude. Nyní před vámi stojí úkol, jak se dostat na napůl zničený žebřík napravo. Použijte k tomu dvojici plošin, které si díky dvěma ovládacím pákám můžete nastavit do příslušných výšek. Na příhodná místa si také přisuňte barel a malou bedničku. nyní klasickým arkádovitým způsobem přeskákejte až na žebřík. Kdybyste měli problémy, upravte si výšku některé z plošin a zkoušejte to tak dlouho, až se vám to podaří. Jakmile jste nahoře, připravte se na boj - čtyři elektrické bestie se objeví před vámi a jednu budete mít za rohem v zádech. Jakmile je budete mít z krku, sejděte po žebříku B-03. Hurá, jste v kanalizaci.

Projděte mezi dvěma točícími se koly a dojděte až na lávku. Tam se vydejte vpravo a projděte dveřmi. Vyskočte na žebřík a nebojte, pokud spadnete, to pod vámi není kyselina, ale voda. Otočte ventilem před sebou a dojděte na konec lávky. Cestu vám nepříjemně blokuje pára, takže raději slezte po žebříku dolů a otočte dalším ventilem. Tím páru uzavřete. Ještě se ale nevracejte a dojděte raději na konec uličky, kde u mrtvého vědce najdete brokovnici. Vezměte si ji, určitě se vám bude hodit. Nyní se vraťte k žebříku a vydejte se cestou, která byla předtím párou blokovaná. Dojdete do řídící místnosti, kde najdete zásobník do pistole a máte zde možnost si doplnit v automatu zdraví. Pak jděte k panelu a spusťte si plošinu, která je naproti vám. Na ní sjedou i tři elektrické potvory (opravdu jsou tři, jedna je schovaná za Half-Life: Blue Shift krabicí), které můžete zabít hned, nebo až později. Pistolí je ale bez problémů zničíte i na takovouto dálku. Nyní se vraťte až ke vchodu do stok a projděte až na druhou stranu lávky. Tam zahněte na roh a vyskočte na žebřík, který je na sloupu. Vylezte po něm nahoru a dojděte až k další „místnosti“. Zde se potřebujete dostat na druhou stranu. Ale jak? Určitě nezkoušejte provazy visící od stropu, protože to nejsou provazy, ale poněkud nepříjemné „jazyky“ příšer na stropě. Aby se vám tedy napletly do cesty, odstřelte je. Skočte do vody, případně zlikvidujte ještě posledního „provazníka“ a proplavte rozpadlou mříží nalevo a otočte ventilem u Flow Control. Tím se napustí voda a vy můžete vyplavat na druhý břeh.

Seberte si náboje do brokovnice a nezapomeňte na krabice vzadu - jsou tam náboje do pistole. Za dveřmi se objeví dvě elektrická monstra, ale jak zjistíte, proti brokovnici moc šance nemají. Nad lávkou před vámi je provazník, toho si ale nevšímejte. Nemusí vás ani nijak rozrušovat příšera, která se objeví ve vzduchu, protože se pod ní lávka rozlomí. Spíš si dejte pozor na onu odpornost, která se vám zmaterializuje za zády. Jakmile od ní budete mít pokoj, dojděte až k průrvě a skočte na trubku pod sebou. Dojděte až na konec, projděte kolem rour a shlédněte animaci, jak se pár zombíků přetahuje o jednoho člena ochranky. Když odejdou, pokračujte v cestě a zlikvidujte je všechny (jsou celkem čtyři), jen si dejte pozor na toho, který se nečekaně vynoří zpoza rohu nalevo. Seberte vestu a náboje (další jsou v bedně, tak nechte promluvit páčidlo) a vydejte se po lávce dál. Za ní si můžete v automatu dobít zdraví, takže pokud se vám cestou někdo dostal na kůži, udělejte tak.

Half-Life: Blue Shift Před žebříkem si dejte pozor, dole číhá potvora, která na vás bude plivat kyselinu. Odpravte ji, nelépe sekundárním módem brokovnice. Dole na vás po chvíli také vybafne párek rozverných elektromonster, ale rána z brokovnice mezi oči z nich dovede udělat roztomilá domácí zviřátka. Pozor, za posledním sloupem čeká další, společněí s ním ještě jeden plivač kyseliny. A abychom byli úplní, společně s touto várkou se objevil ještě jeden potvorák u automatu s první pomocí, tak na něj nezapomeňte. Nyní projděte tunýlkem a zlikvidujte dalšího uslinance napravo. Nedívá se na vás, tak máte volné pole působnosti. Vydejte se nalevo, pozor, hned za dalším rohem čeká další zrůda. I zde je nejlepším pomocníkem sekundární mód brokovnice. Dojděte k přepínači Generator Control, a protože to je přepínač, tak jej přepněte. Tím se vám sice aktivuje generátor pro výtah, ale také to k vám přesune jednoho elektrického padoucha. Jakmile bude po něm, dojděte k výtahu, seberte si zdraví, náboje do brokovnice, rozbijte bedny, vlezte na výtah a vyjeďte nahoru. Tam máte v bednách ještě jedno zdraví, takže pokud jej potřebujete, neváhejte.

Jděte, kam vás nohy ponesou, a víte, kde se objevíte? No naproti řídící místnosti, kde jsme spustili onu plošinu se třemi elektráky. Pokud jste je nezabili předtím, postarejte se o ně nyní. Rozbijte dvě bedny, v jedné z nich jsou náboje do pistole. Do té třetí, bílé, raději moc nemlaťte, je výbušná a máte s ní jiné plány. Dotlačte ji až ke konci římsy a shoďte ji dolů. Věřte, vyplatí se vám to. Sami skočte za ní, ale raději se držte v uctivé vzdálenosti. Počkejte, až následný výbuch rozdrtí jedno z ozubených koles a vzniklou průrvou proplavte. Hned v následující místnůstce vyskočte na žebřík a vylezte po něm nahoru. Vyslechněte si rozhovor dvou vojáků, podívejte se, jak shodí dolů mrtvé tělo vašeho kolegy z ochranky, a raději Half-Life: Blue Shift pokračujte dál. Tady už nic nenaděláte...

Captive Freight
Prozkoumejte bedny kolem sebe (asi tam nic nenajdete, ale co kdyby) a vylezte po žebříku nahoru. Jakmile tam budete, vydejte se okamžitě doprava a nesnažte se mít lepší mušku než vojáci před vámi. Nemuselo by se vám to vyplatit. Otevřete si vrata a vstupte do tunelu. Tam narazíte na auto a dvojici mužů. Protože již nejsou mezi živými, oberte je o všechno, co u sebe mají (a stojí to za to, mimo jiné u sebe mají další revolver). Schválně zkuste jít tunelem dál, ale vojáci vám jej zavřou před nosem. Vraťte se tedy k autu, odstřelte zámek na dveřích, zatočte kruhem a slezte po žebříku dolů. Ten se s vámi po chvíli utrhne, tak se nelekněte tak, jako já poprvé (a protože jsem na to zapomněl, tak i podruhé :o)). Dole na vás čeká pár mozkožroutů, ale to není nic, s čím by si ostřílení hoši jako vy měli dělat starosti. Dojděte ke dveřím z kruhovým uzávěrem, tím otočte a rychle dveřmi proběhněte. A máme zde další pár mozkožroutů a dokonce i horkou páru, tak se nikde moc nezdržujte... Trošku si zaplavte, opět si otevřete dveře a vyjděte na suchou zem. Pozor, za rohem na vás čeká příšera plivající kyselinu, za dalším rohem ještě jedna. U drátěných dveří pak jsou dva mozkožrouti, ale ti vám nemohou dělat žádné problémy. Pozor, jsou u výbušných barelů, tak do nich raději moc nestřílejte - anebo alespoň z bezpečné vzdálenosti.

Nechte se vyvézt výtahem nahoru, kde zlikvidujte v chodbách veškerý odpor a rozbijte všechny bedny. Raději choďte opatrně, protože pár příšerek na vás spadne seshora, tak se nenechte překvapit. Útočit na vás budou jak mozkožrouti, tak elektrická monstra. Je jich Half-Life: Blue Shift docela požehnaně, občas se schovávají i za bednami, aby na vás mohli v příhodné chvíli vybafnout. Moc nábojů zde nenajdete (prakticky žádné), tak raději moc neplýtvejte.

Až budete mít celý sektor vyčištěný, proběhněte opatrně kolem elektrických blesků a jděte do zšeřelé chodby. Pozor, číhají tam na vás dva mozkožrouti a jeden elektrický bastard. Až dojdete k barikádě, udělejte si ze dvou nerozbitných beden v rohu schůdky a vrhněte se do vzduchotechniky. Tou projděte a dávejte si pozor na mozkožrouty, nějak se nám tu přemnožili (no dobrá, až tak špatné to není, jsou tu jen čtyři, z toho jednoho potkáte při pádu šachtou dolů). Také nezapomeňte, že máte baterku, bez ní by se vám šlo opravdu špatně. Také se nelekejte mříží - ty vodorovné můžete v pohodě rozbít třeba páčidlem, takže ani neplýtváte municí.

Jak spadnete šachtou, rozbijte mříž a seskočte do místnosti. Odsuňte sud a vydejte se doleva. Tam najdete mrtvého člena ochranky, kterého můžete obrat o zásobník do pistole, neprůstřelnou vestu a přílbu. Dál postupujte klasicky - rozbíjejte bedny, zabíjejte nepřátele. Pozor, jakmile projdete kolem místnosti, ve které jste se objevili ze vzduchotechniky, čeká vás nad schody malé překvapení - vojáci federální vlády. Asi vás nepřekvapí, že na vaši přítomnost zareagují poněkud podrážděně, tak se s nimi také moc nemazlete a oba co nejrychleji je zlikvidujte. Pak je oberte o zbraně - jeden měl moc příjemný samopal. Pak vejděte do prosklené místnosti, u které stáli, a popovídejte si s vědcem. Ten vám řekne pár podrobnoostí o tom, co se děje na povrchu, a odkáže vás na svého přítele, doktora Rosenberga. Poté zemře...

A zde naše putování prozatím přerušíme. Je už docela pozdě, a tak si necháme hledání doktora Rosenberga na jindy. Ale nebojte, příště již naše putování polorozpadlým a nepřátelskými organizmy zamořeným komplexem zakončíme, i když se mezitím ještě podíváme do jiného světa...

Autor:

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

Připravte si peněženky, na Steamu začal letní výprodej

Každoroční slevy na Steamu

Každoroční slevové šílenství je opět tady, a tak si můžete levně rozšířit svojí virtuální sbírku her na Steamu. Jen...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

Další z rubriky

Ovládá pět postav na pěti počítačích, dokáže zavařit i profíkům

Youtuber Basically Homeless ukazuje, jak zvládá hrát na pěti počítačích...

Youtuber vystupující pod přezdívkou Basically Homeless pojal hraní kooperační týmové střílečky Rainbow Six: Siege po...

RECENZE: Super Mario Maker 2 je téměř nekonečná zásobárna nových úrovní

Super Mario Maker 2

Super Mario Maker 2 je nástroj pro vytváření, hraní a sdílení 2D úrovní s Mariem. Oproti výborné jedničce, která vyšla...

RECENZE: Mrazivý Layers of Fear 2 na lodi duchů mohl být strašidelnější

Layers of Fear 2

Být hercem není nic snadného. Ale být hollywoodskou hvězdou potulující se po strašidelné lodi, kde se nacházejí jen...

Najdete na iDNES.cz