Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – chcete vyšší frekvenci?

  12:00aktualizováno  30. května 10:42
Ovladače Detonator vám po použití jednoduchého triku umožní zvyšovat frekvenci čipu a paměti vaší grafické karty – ne ale zas tak o moc. Pokud se vaše karta cítí na víc, než zde lze nastavit, nemusíte se shánět po nějakých utilitách; stačí ještě jeden jednoduchý trik. || Nejrychlejší GeForce2 MX na světě se už dočkalo nezávislých testů výkonnosti.

Grafika na totální maximum
Existuje mnoho utilitek, které umožňují přetaktovat jádro a paměť grafických karet. Ovladače Detonator pro grafické karty s čipy od firmy NVIDIA však umožňují pohodlnou změnu frekvence jádra a paměti samy o sobě – stačí maličká úprava registru Windows, aby se v ovládacím panelu těchto ovladačů objevila záložka Hardware Options, na níž lze požadované frekvence jednoduše nastavit. Nejsnazším způsobem, jak modifikaci registru provést, je stáhnout si odněkud soubor s příponou .reg, který obsahuje potřebné informace, a pak jeho „spuštěním“ tyto informace uložit do registru. Tento soubor se obvykle jmenuje Coolbits.reg, protože proměnná, jejíž hodnota v registru ovlivňuje zobrazení zmíněné záložky, se jmenuje právě Coolbits.

Po výše uvedeném zákroku získáte možnost svojí grafickou kartu přetaktovat, a to v rozsahu, který možnostem karty v naprosté většině případů postačuje. Overclockeři extrémisté, kteří používají speciální chlazení čipu a pamětí, zvyšují napětí karty apod. zde však přece jen mohou narazit, protože maximální frekvence, kterou jim ovladače poskytnou, budou příliš nízké. Ocitnete-li se náhodou v takovéto situaci, není nutné sahat po zvláštních utilitách typu PowerStrip apod. – existuje totiž způsob, jak zvýšit meze, kam až půjdou pomocí ovladačů Detonator jádro a paměť přetaktovat.

Stačí si stáhnout z této stránky kratičký archiv Enhanced_coolbits.zip, který obsahuje starý známý soubor Coolbits.reg pro zobrazení taktovací záložky, soubor win2k_CB_tweak.reg pro zvětšení taktovacího rozsahu pod Windows 2000 a soubor Readme.txt s návodem, jak na to. Pod Windows 98 SE je postup snadný – pokud jste již někdy dříve soubor Coolbits.reg použili, a máte tedy zobrazenu zmíněnou záložku, de facto ani nemusíte nic stahovat: stačí provést na příkazové řádce povel rundll32.exe nvqtwk.dll,NvHWCtl. Pod W2k je ještě před tím nutné uložit do registru informace ze souboru win2k_CB_tweak.reg.

Konkrétním příkladem efektu uvedeného triku budiž moje GeForce2 MX: z původních horních mezí 220 a 210 MHz (jádro/paměť) se tyto hodnoty zvýšily na 245 a 250 MHz. S tím už u MX jistě vystačí každý, i ten kdo vlastní kartu, o které se píše v následujícím příspěvku :-).

Ovladače DetonatorNejrychlejší MX na světě prakticky otestováno
Před časem jsme vás informovali o tom, že se tchajwanská firma Leadtek chystá vyrábět nejrychlejší grafické karty s čipem GeForce2 MX na světě, a to pod názvem WinFast GeForce2 MX SH Pro. Server DigitLife přinesl recenzi této karty a nešetřil chválou – zdá se, že Leadteku se zde povedla vynikající práce.

Paměti od nepříliš známé firmy EtronTech, které mají přístupovou dobou 5 ns a nominálně jsou taktovány na 200 MHz, byly schopny spolehlivě běžet na 250 MHz, a jádro dokázalo oproti původním 175 MHz běžet na také rekordních 230 MHz! Toto MX za sebou spolehlivě nechalo Radeon SDR a v 16bitových barvách i Radeon DDR (přičemž v 32bitových barvách byly rozdíly zanedbatelné).

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz