Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – chcete vyšší frekvenci?

  12:00aktualizováno  30. května 10:42
Ovladače Detonator vám po použití jednoduchého triku umožní zvyšovat frekvenci čipu a paměti vaší grafické karty – ne ale zas tak o moc. Pokud se vaše karta cítí na víc, než zde lze nastavit, nemusíte se shánět po nějakých utilitách; stačí ještě jeden jednoduchý trik. || Nejrychlejší GeForce2 MX na světě se už dočkalo nezávislých testů výkonnosti.

Grafika na totální maximum
Existuje mnoho utilitek, které umožňují přetaktovat jádro a paměť grafických karet. Ovladače Detonator pro grafické karty s čipy od firmy NVIDIA však umožňují pohodlnou změnu frekvence jádra a paměti samy o sobě – stačí maličká úprava registru Windows, aby se v ovládacím panelu těchto ovladačů objevila záložka Hardware Options, na níž lze požadované frekvence jednoduše nastavit. Nejsnazším způsobem, jak modifikaci registru provést, je stáhnout si odněkud soubor s příponou .reg, který obsahuje potřebné informace, a pak jeho „spuštěním“ tyto informace uložit do registru. Tento soubor se obvykle jmenuje Coolbits.reg, protože proměnná, jejíž hodnota v registru ovlivňuje zobrazení zmíněné záložky, se jmenuje právě Coolbits.

Po výše uvedeném zákroku získáte možnost svojí grafickou kartu přetaktovat, a to v rozsahu, který možnostem karty v naprosté většině případů postačuje. Overclockeři extrémisté, kteří používají speciální chlazení čipu a pamětí, zvyšují napětí karty apod. zde však přece jen mohou narazit, protože maximální frekvence, kterou jim ovladače poskytnou, budou příliš nízké. Ocitnete-li se náhodou v takovéto situaci, není nutné sahat po zvláštních utilitách typu PowerStrip apod. – existuje totiž způsob, jak zvýšit meze, kam až půjdou pomocí ovladačů Detonator jádro a paměť přetaktovat.

Stačí si stáhnout z této stránky kratičký archiv Enhanced_coolbits.zip, který obsahuje starý známý soubor Coolbits.reg pro zobrazení taktovací záložky, soubor win2k_CB_tweak.reg pro zvětšení taktovacího rozsahu pod Windows 2000 a soubor Readme.txt s návodem, jak na to. Pod Windows 98 SE je postup snadný – pokud jste již někdy dříve soubor Coolbits.reg použili, a máte tedy zobrazenu zmíněnou záložku, de facto ani nemusíte nic stahovat: stačí provést na příkazové řádce povel rundll32.exe nvqtwk.dll,NvHWCtl. Pod W2k je ještě před tím nutné uložit do registru informace ze souboru win2k_CB_tweak.reg.

Konkrétním příkladem efektu uvedeného triku budiž moje GeForce2 MX: z původních horních mezí 220 a 210 MHz (jádro/paměť) se tyto hodnoty zvýšily na 245 a 250 MHz. S tím už u MX jistě vystačí každý, i ten kdo vlastní kartu, o které se píše v následujícím příspěvku :-).

Ovladače DetonatorNejrychlejší MX na světě prakticky otestováno
Před časem jsme vás informovali o tom, že se tchajwanská firma Leadtek chystá vyrábět nejrychlejší grafické karty s čipem GeForce2 MX na světě, a to pod názvem WinFast GeForce2 MX SH Pro. Server DigitLife přinesl recenzi této karty a nešetřil chválou – zdá se, že Leadteku se zde povedla vynikající práce.

Paměti od nepříliš známé firmy EtronTech, které mají přístupovou dobou 5 ns a nominálně jsou taktovány na 200 MHz, byly schopny spolehlivě běžet na 250 MHz, a jádro dokázalo oproti původním 175 MHz běžet na také rekordních 230 MHz! Toto MX za sebou spolehlivě nechalo Radeon SDR a v 16bitových barvách i Radeon DDR (přičemž v 32bitových barvách byly rozdíly zanedbatelné).

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz