Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: nForce2 Ultra 400 Gb

  12:00aktualizováno  2:27
Socket A a Athlony XP jsou pořád velmi oblíbeným duem, což ví i NVIDIA – gigabitový Ethernet a rozhraní Serial ATA proto nadělila i jim. || NVIDIA nadělovala také marketingové poučky: terčem byl Radeon X800.

nForce2 Ultra 400 Gb: NVIDIA nezanedbává ani Socket A
Socket A, tedy platforma určená pro Athlony XP a Durony, má už vrchol své slávy za sebou – zraky obecenstva se pomalu přemísťují k 64bitovým Athlonům. To však nic nemění na tom, že Athlonů XP se pořád prodává daleko víc než Athlonů 64. Důvody jsou jednoduché: poměr cena/výkon je u Athlonů XP podstatně lepší a samotný jejich výkon je stále dostačující i pro ty nejnáročnější hry a aplikace. NVIDIA by tudíž byla sama proti sobě, kdyby technologie vyvinuté pro 64bitový čipset nForce3 250 Gb nepoužila i ve svém úspěšném čipsetu nForce2. To, co se tedy může na první pohled jevit jako velkorysé gesto typu „nezapomínáme ani na uživatele starších procesorů“, je ve skutečnosti ryzí praktičnost.

Na platformě Socket A (jakož i jinde) je těžkým konkurentem NVIDIE tchajwanská firma VIA. Její populární čipset KT600 je sice o něco málo pomalejší než nForce2 Ultra 400, ale zase obsahuje řadič rozhraní Serial ATA a navíc je levnější. Před nedávnem dokonce VIA opustila své tvrzení, že dvojkanálový řadič paměti pro Socket A je jako jít s kanónem na vrabce, a přišla s čipsetem KT880, který tuto vymoženost obsahoval. Tím se výkon vlajkových čipsetů obou firem vyrovnal, ale ve prospěch tchajwanců stále mluvila implicitní přítomnost SATA. Tento týden však NVIDIA opět přihodila do banku a získala mírný náskok.

Čipset nForce2 Ultra 400 Gb se od svého předchůdce liší jen southbridgem, který obsahuje dvě zásadní vylepšení: gigabitový Ethernetřadič Serial ATA. Dále se zvýšil počet připojitelných zařízení USB 2.0 z šesti na osm. Příznivce diskového výkonu jistě potěší, že kromě tradičních režimů RAID 0 a 1 je k dispozici i režim 0+1, který při použití většího počtu pevných disků dokáže zkombinovat spolehlivost s rychlostí. Do jednoho pole lze spojit zařízení z portů Serial ATA (maximálně 4) i Ultra ATA (max. 2). Pokud si někdo přeje ušetřit a vhodnou obětí mu připadá gigabitový Ethernet, jistě ho potěší, že NVIDIA nabízí výrobcům základních desek i levnější southbridge bez této vymoženosti.

Co do výkonu se nForce2 Ultra 400 Gb nijak neliší od svého předchůdce – jedná se tedy jen o dotažení konkurence po stránce funkčnosti. Zde je nutné se zmínit, že VIA KT880 nenabízí gigabitový Ethernet přímo v southbridgi, ale výrobce motherboardu si musí za tímto účelem přikoupit separátní čip VT6120... NVIDIA tedy získává malé nevýznamné plus za integraci :-).

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTechLekce 1 z učebnice marketingu: „My nejsme blbci, to oni!“
Za dobu existence hardwarové rubriky BonusWebu jsem vám už mnohokrát předestřel ukázky chvályhodných počinů marketingových oddělení hardwarových firem. Nadešel čas si dopřát další malou exkurzi, tentokrát do pamfletářské dílny naší oblíbené NVIDIE. Na Internet totiž pronikla část prezentace „vzdělávající“ obecenstvo ohledně nejvýkonnějšího čipu ATI, Radeonu X800. Jako obvykle to je příjemné a kratochvilné čtení :-).

Pamflet

„Karta Radeon X800 XT je aktem zoufalství! Je postavena na architektuře minulého roku – proč platit 499 dolarů za starou technologii? I když v ní firma ATI chtěla mít podporu shader modelu (SM) 3.0, nevěděla, jak ji implementovat. Ovladače X800 jsou velmi podezřelé.“ To je pár ukázek z výše zmíněné prezentace. Jsou citováni ředitel pro vztahy s vývojáři Richard Huddy a prezident ATI Dave Orton, a jejich výroky nám pak NVIDIA překládá do „srozumitelné řeči“. Podle logiky NVIDIE Huddy tvrdí, že „SM 3.0 umožňuje vytvářet lepší hry a vývojáři ho rychle přijmou“, a Orton „připouští, že měli podporovat SM 3.0, ale prostě nevěděli, jak to udělat.“ Ironicky (oprávněně) jsou citovány powerpointové poznámky autora prezentace ATI, která obdobným způsobem unikla na web v dubnu.

Ať žijí polopravdy, pololži a jednoduchá hesla! Vždyť se tahle disciplína dokonce studuje na vysokých školách...

Zdroj: 3DCenter

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz