Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak probíhá překlad her do češtiny

  12:00aktualizováno  21. června 8:18
Spousta našich čtenářů si neustále klade otázku, proč se v České republice překládá tak málo počítačových her do našeho rodného jazyka a když už se nějaké překládají, tak proč to trvá tak dlouho. Využili jsme proto našich kontaktů a v tomto článku vám přinášíme jednoduše seřazná fakta o překladu Atlantisu 2.
Atlantis 2

Spousta našich čtenářů si neustále klade otázku, proč se v České republice překládá tak málo počítačových her do našeho rodného jazyka a když už se nějaké překládají, tak proč to trvá tak dlouho. Netrpělivost ohledně doby vydávání kompletně přeložených her od vyjití anglického originálu se zvýšila s titulem Atlantis 2 od Crya, který vyšel již někdy v říjnu loňského roku, avšak na našem trhu bude právě kvůli lokalizaci k mání až za zhruba dva týdny, přičemž amatérští autoři češtin již dávno stihli vydat jak češtinu, tak i slovenštinu. Proto jsme se rozhodli u Bohemia Interactive zjistit, "co jim tak dlouho trvá" a osvětlit vám, kterak probíhal překlad této hry a co jej vlastně zdrželo.

"Situace před získáním titulů od firmy Cryo byla poměrně složitá," vzpomíná šéf Bohemia Interactive Slavomír Pavlíček. "O titul Atlantis 2 projevilo zájem několik společností, přičemž na Invexu 99 prezentovala Atlantis 2 firma OnTime Solutions. Koncem listopadu nás však kontaktovala firma Cryo Interactive a kolotoč vyjednávání začal znovu. V prosinci se nám podařilo uzavřít smlouvu nejen na distribuci hry Atlantis 2, ale i dalších titulů od Crya," popisuje Slavomír Pavlíček první zdržení způsobené změnou distributora Atlantisu 2 pro Českou republiku, o němž jsme informovali koncem loňského roku.

Atlantis 2

"Vzhledem k tomu, že smlouva byla uzavřena až koncem prosince, počaly práce na lokalizaci počátkem letošního roku. Díky velkému množství textu a obtížné implementaci češtiny (včetně háčků a čárek) do hry trvala tato fáze několik týdnů. Poté se začal namlouvat český dabing. Podíleli se na něm například Pavel Soukup (nominovaný na nejlepšího dabéra roku 1999), Jan Šťastný, Miloslav Mejzlík, Karel Richter, Vladimír Fišer, Emil Žák, Ivo Novák, Jana Mařasová, Alena Štréblová a Dita Závitkovská," popisuje další sled událostí točících se kolem samotného překládání a dabování Slavomír Pavlíček.

Posledním zdržením, které každý oficiální překlad hry provází, byla korektura publisherem. "Po dokončení dabingu se výsledná verze odeslala na schválení firmě Cryo, která si, stejně jako většina, vyžaduje vlastní kontrolu projektu. Určité zdržení bylo způsobeno i tím, že naše lokalizační oddělení pracuje současně na několika dalších projektech, mimo jiné Black Moon Chronicles nebo Aztec," dodal Slavomír Pavlíček, který slíbil, že se Atlantisu 2 dočkáme již počátkem dubna, přičemž bude následován další adventurou Aztec, na níž vám přineseme recenzi počátkem příštího týdne.

Autor:


Témata: Atlantida, dabing

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

Call of Duty: Black Ops 4 vyzve Battlefield. Máme se těšit, nebo bát?

Black Ops

Nedávno ohlášené pokračování úspěšné střílečky Call of Duty svým názvem příliš nepřekvapilo. Série Black Ops patří v...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz