Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaws Unleashed – velký, bílý a nenažraný

  12:01aktualizováno  12:13
Určitě už jste někdy byli na prázdninách u moře. A určitě vám někdy ty davy turistů, kteří vám div nešlapali po hlavě, lezly na nervy. Co takhle jejich počet rapidně snížit? Máte šanci.

Jaws Unleashed Filmový průmysl se dostal do „recyklačního“ období. Hollywood jako zběsilý vypouští remaky všech možných titulů starých desítky, ale i jen pár let. O tom, že by se měly znovu točit legendární Čelisti nemám žádné zprávy, takže mě překvapilo, že vyšla hra, která je inspirována právě jimi. Ještě překvapivější je, že se striktně nedrží dějové linky své předlohy, ale jde si svou svéráznou cestou. Musím tak tvůrcům přičíst k dobru, že jim nechyběla iniciativa a jen líně nepřevedli film do herní podoby, aby vytřískali z fanoušků původních Čelistí jejich úspory.

Jaws Unleashed se inspirují trendem posledních let a do pozice ústřední postavy dosazují záporáka. Samozřejmě to není nikdo jiný než věčně hladový velký bílý žralok, který s oblibou čapne plavce za nohu a táhne ho po hladině, aby ho po pár minutách roztrhal na kusy. Ani jeho herní alter-ego nemá pacifistického ducha. Vlastně je ještě brutálnější než jeho „já“, které děsilo na stříbrném plátně. Jsem si jistý, že jeho krvelačnost vás bude chvíli bavit, ale někdy je to skutečně přehnané. Dobře, virtuální vraždění lidí není nic výjimečného. Zabít i kolegy žraloky (kteří měli tu smůlu, že jsou menší) Jaws Unleashed vám nebude proti srsti. Ale trhat na kusy roztomilé delfíny? To už je proti dobrému vkusu, minimálně když vyrůstáte na seriálu Delfín Flipper :).

Velký bílý je prostě šikula.

Hned po spuštění hry vás určitě zaujme grafické zpracování. Ne snad že by si někdo dal extra práci s texturami nebo detailností živých bytostí, ale oceán, ve kterém se pohybujete překypuje životem a při trošku přivřených očích působí skoro reálně. Zatímco rozpohybování lidí je dost svérázné (klátí se jako by byli věčně v lihu), tak většina podmořské fauny plave jedna radost a někdy opravdu máte téměř pocit, že se čvachtáte pod vodou. Kolem vás plavou desítky malých ryb, delfínů, žraloků, nad vámi skotačí lidé, prohání se motorové čluny i plachetnice. K dobré atmosféře dopomáhá i zvuková složka. Hudba si půjčuje jak filmové motivy, tak své vlastní. První zmíněné svou kvalitou ale ty nově vytvořené zastiňují. Dabing a zvuky, které vydávají všudypřítomná zvířata jsou také v pořádku a nic ke kritice na nich není.

Jaws Unleashed Až se trošku rozkoukáte, povinný tutoriál vám přiblíží, co váš brutální svěřenec umí. Není toho málo. Je to šikovný zabiják. Jistě, že je to i výjimečný plavec, který dokáže zrychlit tak, že vám v podstatě nic a nikdo neunikne. Zvládá se zakousnout do oběti a když dost rychle hýbete analogem, tak trhá jako vzteklý pes. Bez problémů připlave nepozorovaně k člověku, chytne ho za nohu a stáhne pod hladinu. Není mu cizí ani narazit pěkně prudce svým čumákem do překážek nebo je odstranit ranou ocasem. Pokud chce, může si i zaměřit cíl. Nejzajímavější je ale možnost přepnout do speciálního módu, ve kterém se zvýrazní důležité předměty, potrava i cíle související s tím, co je nutné ke zvládnutí mise. Všechno podstatné také vidíte na radaru.

Než se dostanete k plnění toho, co je nutné, možná si budete hryzat ploutve nudou.

Velký bílý je prostě šikula. Jenže má i špatné vlastnosti. V první řadě je, jak to jen říct slušně, nenažraný. Musí skoro Jaws Unleashed neustále dlabat. Nejen proto, že si tak obnovuje zdraví, ale také se naplňuje jeho ukazatel nasycenosti. Pokud spadne na nulu, tak vám začne postupně ubývat životní energie. Cpát se můžete malými rybami, většími, žraloky, delfíny i lidmi. Logické je, že čím většího tvora umístíte mezi své čelisti, tím více energie vám přibude. Za lovení, likvidování lodí a sbírání bonusových předmětů (plechovky, poznávací značky aut atd.) se vám na konto přičítají body, za které vylepšujete několik málo schopností. Je to rychlost, síla, schopnost odchytit vzdálenou oběť, nasycenost a zdraví. Podle toho, do čeho investujete se vám uvolní některá zvláštní vlastnost, ale zrovna astronomické číslo jich není.

Po několika úvodních levelech se dostanete do volného oceánu kolem ostrova, kde si v podstatě můžete dělat co chcete. Plavat, trhat si pro zábavu koho a co vás napadne a pár dalších činností. Důležitější ale je, že také můžete hledat postranní nepovinné nebo příběhové mise (jestli nehodláte po pár hodinách sledovat závěrečné titulky, tak si vybírejte i ty bonusové). Chvilku se budete pocitem relativní volnosti opájet, ale nebude to trvat dlouho a bude vás pod hladinou nahánět Jaws Unleashed bestie zvaná nuda.

Až se tak stane, vrhnete se na plnění úrovní. Jejich náplň je zprvu dost odhadnutelná – zabij, znič a znovu zabij. Později to ale bude trošku lepší – najít 4 generátory, proplout mezi minami a pár dalších zajímavých činností bude hra žádat k úspěšnému postupu. Když vám řeknu, že několikrát po vás bude chtěno, ať zlikviduje rafinérii nebo vojenskou loď, asi budete přemýšlet, jak to může žralok (i když pěkně rostlý) zvládnout. Není problém, je docela chytrý a v případě, že na daný cíl nebudou vaše ostré zuby stačit, není nic jednoduššího než chytnout barel (které „náhodou“ kolem vás vyhazují lodě) a mrsknout jím proti tomu, co má skončit pod hladinou.

Pojďte se vyčvachtat

Jaws Unleashed nejsou první hrou, která vás bez okolků ponoří pod hladinu. Kromě několika simulátorů ponorky jsou tu i další tituly, jako je například povedený Příběh žraloka, který taktéž našel předlohu ve filmu (tentokrát počítačově animovaném). Jestli jste stírali slzy dojetí u Zachraňte Willyho, tak i na PS2 je možnost vžít se do kůže kosatky, konkrétně v arkádě Sea World: Shamu´s Deep Sea Adventure. Pokud máte nejraději delfíny (jako já), tak ani oni nepřišli zkrátka a mají svého virtuálního zástupce, kterého najdete v Ecco the Dolphin: Defender of the Future.

Jaws Unleashed Než se ale dostanete k plnění toho, co je nutné, možná si budete trošku hryzat ploutve nudou. Pod vodou se totiž nepohybuje nic, co by vás mohlo výrazněji ohrozit, ostatní žraloci nebo delfíni do vás někdy možná trošku strčí, ale to není nic s čím byste si neporadili. Potápěči ani ponorky vám také moc nezatopí. Snad jen výbušné barely vám pocuchají zdraví, pokud se jim nevyhnete. V podstatě si vás kromě lidí nikdo extra nevšímá, takže se hraní zvrhává v „dopluj tam, znič cíl, pluj jinam“. Čas od času dojde na souboj s bossem, což může být loď nebo nějaký z větších obyvatel moře (například kosatka, ale její cupování se mi také moc nelíbilo, pořád jsem měl před očima Willyho skákajícího na svobodu do volného moře :). Někdy to chce trošku taktiky, ale spíš jen trpělivosti, protože budete muset vyčkat na vhodný okamžik, než se zakousnete.

Teď bych se měl rozčilovat nad tím, že jde o další promarněnou filmovou licenci, nevyužitý potenciál a

Klady a zápory

Plus Několik zajímavých misí
Plus Prostředí
Plus Hudba, zvuky

Mínus Několik nezajímavých misí
Mínus Kamera
Mínus Zabíjení delfínů :-)

operovat s dalšími klasickými větami, ale nebudu, i když by to bylo odůvodněné. Nejsem ten, který rovnou odsoudí hru inspirovanou filmovým světem, sám jsem měl v ruce pár kousků, které mě vysloveně pohltily. Jenže u Jaws Unleashed jsem tak trošku čekal, že nedopadnou podle našich představ. Ne snad, že byste se u hraní vysloveně nudili, to ne, ale i přes zdánlivou variabilitu úkolů nakonec zjistíte, že se od sebe až tolik neliší, a za nedlouho vás začne prudit i hltání nic netušících turistů. Mimochodem, skoro bych zapomněl postěžovat si na kameru, která je někdy zmatená tak, že jediné, co vidíte je vaše hřbetní ploutev.

Jaws Unleashed
Výrobce/Vydavatel Appaloosa/Majesco
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 80 kB
Verdikt: Roztomilá likvidace turistů na pár minut zabaví, ale časem začne nudit i ta. K lepšímu dojmu nepomáhá ani zabijácká kamera.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...Najdete na iDNES.cz