Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Largo Winch: Empire under Threat

  12:00aktualizováno  7:09
O tom, že život milionáře není vždy jen procházka růžovým sadem, vás hodlá přesvědčit Largo Winch. Připravte se na dlouhou cestu, jež začíná jedním ztraceným vědcem a zabitými hlídači. Cestu za podivným genetickým materiálem, která přinese nejeden nečekaný objev. Nudit se rozhodně nebudete.

Largo WinchPřemýšleli jste, co máme my všichni společného, tedy kromě toho, že občas naťukáme do počítače Bonusweb.cz? Víte? Ano, je to láska ke hrám, a to ať už je to posedlost či jen příležitostná záležitost. Když se poštěstí a máte u sebe doma dobrou hru, žánr, u kterého dokážete strávit několik hodin, je hned i ten nejdeštivější podzimní den o něco příjemnější. Pokud milujete RPG, realtimovky či pořádné maso v podobě akčních stříleček, není co řešit, dnešní herní trh vám poskytuje dostatek možností. Ale co chudáci "adventuristé". Smutně koukají na třikrát dohranou The Longest Journey, případně měli to štěstí a dostali záchrannou dávku v podobě rovněž vynikající Syberie. Ovšem i ta už vyšla před pár týdny.

Tyto zmíněné hry nastavily laťku opravdu hodně vysoko. Když se kouknete dolů na dnešní hodnocení, pochopíte, že Largo Winch: Empire under Threat bohužel tuto laťku nepřeskočil. Nicméně pokud se na to podíváte ještě jednou, 75 procent rozhodně neznamená špatnou hru, co říkáte? Zapomeňte tedy nyní na to, co jste hráli minule, a koukněte se, co vám nabízí Largo Winch. Hádanky, logické problémy (nevyhnete se ani pár Largo Winchnelogickým), hojné zastoupení miniher a dokonce se občas i poperete. Autoři dělali vše pro to, aby i jejich titul získal hráčské sympatie.

Každá správná adventura potřebuje svůj příběh. Ten zastihuje mladého multimilionáře Larga Winche na jedné z recepcí, uspořádané ku příležitosti zahájení charitativní akce. Vše začíná falešným bombovým útokem a zmizením důležitých dokumentů. Ty obsahovaly údaje o tajné výrobě genetického materiálu v jedné z mexických laboratoří vlastněných společností W, tedy Largem. Tímto začíná putování Larga Winche přes New York, Mexiko, až po Rusko a Jugoslávii.

Cestou vás budou často doprovázet vaši přátelé Simon a Joy. Některé vaše úkoly byste bez jejich pomoci nezvládli, takže třeba Simon vám párkrát pomůže se zavřenými dveřmi či nastraženou bombou, Joy a její pistole (a nejen pistole - aby nedošlo k nedorozumění, tím myslím třeba pěsti :-) zase dokáží uklidnit mnohé otravy. O hádankách si povíme za chviličku, protože když už jsme u těch pěstí, omrkneme ony souboje. Přestože bych Largo WinchLargo Winche rozhodně nezařadil mezi poddruh tzv. akčních adventur, kde utíkáte před nepřáteli a bojujete s nimi pomalu jak v Mortal Kombat, tak i zde na bitky narazíte. Jsou však řešeny méně akčním způsobem. Snaha byla spíše zanést i sem trochu přemýšlení. Útoky jsou rozděleny na kola, kde nejprve hrají ti "hodní" a potom zlí. Zvolíte postavu, se kterou zaútočíte (Larga, Joy nebo Simona - pokud jsou s vámi), druh útoku a nepřítele. To samé udělá počítač a tak to jde, dokud nepadnete vy nebo oni. Každý má nějaké životy, sílu útoku a obranu. Útoky máte celkem dva, plus některý speciální. Kopance a pěsti jsou standardní "výbavou" každého (útok má nějakou pravděpodobnost zásahu) a pak jsou tu speciální údery. Joy má omráčení, Simon přidržení a vy buďto nůž nebo můžete využít i některé předměty z okolí. Hasičákem oslepíte na několik kol, můžete hodit kanystrem... Počáteční souboje jsou jen taková srandička, ale u těch na konci to bude chtít přeci jen trochu přemýšlení a zvolení správných útoků ve správném pořadí. Souboje tedy v zásadě považuji za plus celé hry.

Úkolů, které na vás čekají, je opravdu spousta. K lepší orientaci v současné situaci vám poslouží vaše PDA. Přes něj nejen ukládáte pozici, ale především se vám zaznamenávají Largo Winchdůležité rozhovory či poznámky k předmětům. Najdete-li například vyškrábané slovo ve dřevě, v PDA se vám jistě uloží pro další použití. Bohudík lze většinu úkolů vyřešit logickou úvahou. Máte například starobylé umyvadlo s podivnými zavřenými dvířky? Umyvadlo - voda - voda - umyvadlo... Co takhle do něho tedy nalít vodu. To znamená, že někde budeme muset sehnat nádobu a také vodu... a problém je vyřešen. Ale pokud o tom trochu zapřemýšlím, mnoho problémů není ani zas tak zcela logických, jako spíše zcela jasných. Pokud se totiž dostanete do jedné lokace, ze které nemůžete pryč, a tam najdete jen ocelový šíp, kladivo a kroužek, nemůže trvat příliš dlouho, než na záhadu jak dál přijdete. A to i přesto, že normálně by vás vyrábět pojistku z kroužku od hadice asi nenapadlo. To bych považoval za jeden z největších nedostatků hry. Přestože na vás čeká opravdu mnoho úkolů, díky jejich jednoduchosti velice rychle postupujete dál. Ke konci jsou úkoly snad o málo složitější, ale jde spíše o individuální případy.

Pokud jsem si někdy u adventur stěžoval na ohromné lokace s desítkami mnohdy zbytečných předmětů, tak při hraní Largo Winch byla situace zcela opačná. Dvě tři Largo Winchmístnosti a pět předmětů. Často jsem se také podivil nad nevyužitím některých příležitostí na dobrou hádanku či trochu složitější řešení, a naopak proti tomu stojí zase zbytečně natahované problémy. Příklad? Sháníte benzín. Ten má obchodník, ale vy nemáte peníze. Za určitou pomoc dostanete od místní obyvatelky šperk. Ten ale obchodník nepřijme, protože se mu nezdá, že by vám ho dala, aniž byste znali její jméno. Ta ženská stojí celou dobu metr za vámi! Tak se otočíte: "Paní, jak se jmenujete?" A benzín je váš - prostě ptákovina. Přesto ale na mě celkově Largo Winch zapůsobil jako dobrá adventura. V komplexním pojetí zkrátka některé chyby nevnímáte, schovají se například za dobře se vyvíjející příběh a jeho dynamiku, což je vlastně v rozporu s mým rozhořčením nad přílišnou jednoduchostí. (Není to sranda, tyhle recenze? Ale snad mi rozumíte, je to nějaký vnitřní pocit ze hry, znáte to, ne? :-)

Co mě navíc mile překvapilo, je hojná účast tzv. miniher. Mezi ty méně vydařené patří třeba poker, naopak výborně vymyšlené je pronikání do počítačových sítí. Jde o dobře vymyšlený systém, který vám teď stěží celý popíši. Jde o to dostat se přes síť tvořenou různě obtížnými uzly (počet teček) k cílové stanici a zase zpět. Na každou tečku potřebujete jedno Largo Winchkolo, přičemž si je zároveň obarvíte (označíte), a tak už vám posun přes ně zabere jen jedno kolo celkem za celou skupinku. Počítač (virus), který vás honí, se řídí stejnými pravidly, akorát obráceně. Neobarvené tečky jedno kolo, obarvené jedno kolo za každou tečku. Dále narazíte i na skládačku či otvírání petlic, ale to by bylo zase na dlouhé vysvětlování.

Tolik o hře samotné, teď něco k ovládání. Jako první se dočkalo počítačové zpracování známého comicsu a televizního seriálu Largo Winch vydání pro PSX. Systém menu a vlastně celé ovládání hry nedoznalo velkých změn, a tak zapomeňte na myš a nedivte se, že na ovladači jsou nakresleny ikony jako je křížek či kolečko. Ovšem nutno podotknout, že hře to nikterak neublížilo. Pokud překousnete nemožnost změny vlastního ovládání (které je ovšem pevně nastaveno rozumně), neměli byste mít s hraním žádné problémy. Zcela si vystačíte se šipkami a čtyřmi klávesami na inventář, běh, použití a prohlédnutí objektu. Larga pozorujete z fixních kamer, které se ovšem za vámi často natáčí, což vytváří úplný filmový dojem. Práci kamer je možné opravdu jen pochválit, protože se mi snad nestalo, že bych zašel do nějakého "slepého" místa či si zakrýval tělem důležitý objekt.

Largo WinchGrafika je, jak sami můžete posoudit, velmi slušná. Rozlišení výborných, skoro zbytečných 1280*1024 a k tomu dobré modely postav i jejich rozpohybování. Hlavně recepční v ruském hotelu je vskutku roztomilý. Pozadí je, hlavně v některých místech, nebojím se říci výborné, i když mu chybí pohyb. Lísteček na stromu se nehne, auto neprojede. Zkrátka mrtvo. Během hraní také narazíte na spoustu in-game animací v enginu hry, které bohužel nejdou přeskočit, což mi při opakování některých situací lezlo už trochu na mozek. Hudba je nerušivá, přesto však příjemná, hlavně ruský motiv v jednom baru. Dabingu se ujali kvalifikovaní lidé, což je na rozhovorech rozhodně poznat.

Závěr je již celkem jasný. Vzhledem k pramalému výskytu adventur na trhu vám pochopitelně Largo Winch: Empire under Threat doporučuji. Opravdu škoda té přímočarosti. Ze hry také nedýchá ten pocit, ta atmosféra jako při brouzdání se krajem April Ryan, ale to už je o něčem víc, než jen o složitosti nebo rozsáhlosti. Přestože jsem hru zdolal za dva dny, úkolů a záhad zde vyřešíte opravdu požehnaně.

Largo Winch
Výrobce: Dupius
Vydavatel: Ubi Soft
Distribuce v ČR: Playman
Stáhněte si: trailer 1, trailer 2, screenshoty
Oficiální homepage: http://www.largowinch-lejeu.com/
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 128 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Solidní, kvalitně zpracovaná adventura.
Hodnocení 75%

Autor:


Témata: bitka, dabing, nůž, Virus


Nejčtenější

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Další z rubriky

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.