Duke Nukem

Duke Nukem

Legendární herní macho Duke Nukem je pod palbou za znevažování žen

  • 31
Plácnutí po zadku je novým hrdelním přečinem videoherního průmyslu. Alespoň podle stanice Fox News, která se pustila do očekávané akční hry Duke Nukem Forever.

Nadsázka versus zkreslení

Duke Nukem

Duke Nukem Forever je rekordně dlouho očekávané pokračování střílečky Duke Nukem 3D (14 let, viz. jedna z nejstarších zpráv na Bonuswebu). Ta v roce 1996 vnesla do tehdy suchého žánru akčních her osvěžující humor, připomínající akční filmy osmdesátých let s Chuckem Norrisem apod. 

Vedle zobrazování žen jako prostitutek zůstávalo vykreslení ústřední postavy Duke Nukema v rovině nadsazené parodie. Kdo by ostatně mohl brát vážně hru, v níž protivníky mimo jiné zmenšujete na několik centimetrů, a následně zašlápnete?

"Nová videohra, která po hráčích chce, aby unášeli ženy a uklidňovali je fackováním, zneklidnila hráče a skupiny na ochranu práv žen. Připravte se na úděsně sexistický svět Duke Nukem Forever," píše se v článku na Fox News.

Jenže v celém článku nezazní, že fackováním (anglicky "slap") je míněno plácnutí po zadku, které má přeci jen méně násilné konotace.

Duke Nukem Forever

Stejně tak není zmíněno, že série Duke Nukem se sama prezentuje jako parodie akčních her. Jako taková si může dovolit jisté překračování limitů společensky a politicky (ne)korektního chování.

A v neposlední řadě se celá situace kolem plácání projeví pouze v jednom specifickém módu hry více hráčů, a to v parafrázi režimu "Seber vlajku" (Capture the Flag) přejmenovaném na "Seber holku" (Capture the Babe), jenž by měl tvořit pouze část celého herního zážitku.

Duke nechodí na čas

Nevysvětlený zůstává názor Duka Ferrise, šéfredaktora gamehelper.com, jež pro článek řekl: "Hra úmyslně zobrazuje ženy stereotypně. To je celá její pointa".

Duke Nukem Forever

Jedním dechem se chce dodat, že pro Duke Nukem Forever je přehnaný mužský pohled na nerovnost pohlaví příznačný. Vývojáři v Gearboxu sami ostatně důvody svého loňského převzetí značky okomentovali slovy: "Hra má přehnané, až komické prvky".

Jamie Wilson z Women Media Center reagovala na srovnání Duke Nukem 3D s Duke Nukem Forever slovy: "Bylo to urážlivé tehdy a je to ještě více urážlivé dnes. Toto zobrazování žen je navýsost škodlivé, zvláště pro mladé dívky."

Pomineme-li, že cílovým publikem hry nejsou mladé dívky, pak se chce dodat, že hra má od ratingového systému ESRB rovněž nálepku hry pro dospělé a že hráči podle akademiků automaticky ani nepřejímají chování viděné ve hrách.

Duke Nukem Forever

Fox News v závěru článku zpochybňuje smysl současného ratingového aparátu ESRB, jenž ve Spojených státech funguje na základě seberegulujícího systému. Ve zkratce to znamená, že prodejci sami spoléhají na rodiče, že dětem nepovolí leckteré hry, kvůli čemuž jich prodejci prodají méně. 

Zdali nás Duke Nukem Forever opravdu naučí svou přítelkyni bít či plácat po zadku, se dozvíme snad už v červnu. Hra, jež měla definitivně vyjít v květnu, se totiž opět dočkala odkladu s typicky ležérním vysvětlením: "Duke nechodí na čas."


Témata: Humor