Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mercenaries 2: World in Flames - s bazukou na věčné časy

  0:01aktualizováno  0:01
Tuto hru chce zakázat venezuelský prezident, protože prý ukazuje jeho lid ve špatném světle.
70

Mercenaries 2: World in Flames

Platforma: PC
Výrobce: Pandemic Studios

  • .Naprostá volnost pohybu v obrovském herním světě
  • .Kompletně zničitelné prostředí
  • .Tuna zbraní a nástrojů hromadného ničení
  • .Široký vozový park
  • zkouska
  • .Slabá AI nepřátel i spojenců
  • .Nemile velký počet bugů
  • .Hodně arkádový styl nemusí sednout každému

Poměrně povedená akce s hordami natvrdlých nepřátel. Kdyby se autoři vyvarovali méně či více závažným chybám, byl by titul jasným hitem.

Herní karta

Mercenaries 2: World in Flames

Mercenaries 2: World in FlamesV roce 2005, kdy první díl „žoldáků“ příjemně překvapil natěšené hráče, vše vypadalo skvěle. Otevřený svět, spousta zbraní, střílení zlých chlápků do ledvin. Požadavky tehdejších hráčů se ale po čase rapidně změnily a je zcela jasné, že dnes už si s podobným chaosem na CDčku vývojáři nevystačí. Nebo ano? Stará dobrá odreagovačka je totiž k nezaplacení. To si asi řekli i pánové z Pandemic Studios a nabízejí nám pokračování, které starou dobrou zábavu opráší. Bude to ale stačit? To se dozvíte v naší recenzi.

Příběh se tentokrát odehrává v občanskou válkou zmítané Venezuele a celý herní systém jako by z oka vypadl titulu Just Cause.

Mercenaries 2 se vás rozhodně nesnaží vtáhnout napívaným příběhem plným zvratů, které by vám pokaždé vymáčkly z oka slzu. Sází na osvědčenou kombinaci volnosti Mercenaries 2: World in Flamesa destrukce, jež se v mnohých jiných hrách nevidí. To ale neznamená, že je to to jediné, kvůli čemu mě bavilo Žoldáky hrát. Příběh se tentokrát odehrává v občanskou válkou zmítané Venezuele a celý herní systém jako by z oka vypadl titulu Just Cause.

Ze začátku vám dá hra vybrat ze tří postav, jež protáhnete kampaní, každá z nich navíc reprezentuje trochu odlišný styl boje. Černoch Chris skvěle využívá vozidla a různou techniku, přitažlivě nebezpečná Jen potichu odklízí nepřátele ostřelovačkou a navíc běhá rychleji než její kolegové. A nakonec Mattias je psychopat s čírem, který nejraději všechno vyhazuje do vzduchu. Svou postavu si tu tak najde každý.

VIDEO

Mercenaries 2: World in FlamesPo několika úvodních misích, jež z části slouží jako tutoriál, se rychle rozvine příběh. Váš zaměstnavatel vás zradí, což potvrdí kulkou do zadku. Naše partička tak unikne jen o fous. A co se bude dít dál? Krédo žoldáků je „všichni platí“, a nejedná se jen o peníze. Na pořadu dne je tak pomsta, a na to je potřeba pořádný balík peněz. Teprve zde se rozvíjí samotná hra, která vám nabízí otevřený svět Venezuely s obsazenými městy, schovanými osadami frakcí a mnoho dalšího.

Základním principem hry je hledat si kontrakty, za které daná frakce tučně zaplatí. Jsou tu všichni. Narkobaroni, velké společnosti, zhulení Jamajčani, povstalci i soukromí podnikatelé. Za splněné úkoly dostáváte jednak peníze, druhak rozšiřujete své pole působení. Budete tak mít po zemi různě roztroušené body, ve kterých si můžete doplnit zdraví, munici či palivo, a také se skrýt před pronásledovateli. Kromě hmotných výhod navíc dostáváte i bonusy. Jedná se např. o letadlo, co vám kamkoli shodí balíček se zbraněmi, potřebný dopravní prostředek či oddíl vojáků na výpomoc. Mercenaries 2: World in FlamesMezi těžké kalibry patří kobercové bombardování, vyhození budovy do vduchu či již zmíněná atomová puma. Vždy tak máte důvod, proč hrát dál.

Navíc si pro úspěch mise musíte sestavit tým a je jasné, že se k vám nikdo jen tak nepřidá. Po několika namáhavých dnech k vám zavítá ruský pilot Míša (který nikdy neřídí střízlivý), frajírek Ewan, jenž to umí s vrtulníky, sebevědomá Eva, co vám opraví cokoli, co má motor, a nakonec vaše operátorka Fiona, která to s vámi potáhne již od začátku. Musím uznat, že se s touto partou dá zažít několik skvělých momentů, které do stylu hry dobře zapadají, a ačkoli má hra jen něco málo filmečků, samotná hratelnost bohatě postačí. Hláškami se tu totiž rozhodně nešetří.

Čas od času na vás hra vyrukuje s podstatně zajímavějším úkolem, který vyžaduje přípravu a důkladný plán.

Mercenaries 2: World in FlamesKontrakty a s nimi spojené úkoly jsou víceméně stejné. Někam dojet, něco vyhodit do vzduchu, případně rozstřílet, někoho unést nebo odstranit a pak rychle zmizet. Čas od času na vás hra ale vyrukuje s podstatně zajímavějším úkolem, který vyžaduje přípravu a důkladný plán. Tyto úkoly se skládají z několika částí, je do toho zapojena jedna z přátelských frakcí a dokončení trvá o něco déle než většina ostatních práciček.

To vše je podpořeno kompletně zničitelným prostředím, což je jedním z hlavních taháků hry. Pocit, kdy projedete dřípem skrz chatku, rozboříte smykem půlku plotu a k tomu vezmete na kapotu vojáka, co neměl dost rychlé reakce, je k nezaplacení. Nemluvě o částech hry, kde si objednáte leteckou podporu a pošlete k šípkům celý barák nebo malou atomovkou smažete z povrchu zemského celý nepřátelský tábor. V takových chvílích lehce zapomenete, že je tato hra prolezlá bugy jako přezralé jablko.

Mercenaries 2: World in FlamesJde tu o bugy především audiovizuálního charakteru. Celkové grafické zpracování je ucházející a pro účely šílené akce postačí. Snímkování je totiž stabilní a tak na nějaké sekání můžete zapomenout. Výbuchy a bortící se budovy navíc vypadají vskutku libózně a atomový výbuch nedaleko od vás stojí za všechny prachy. O ostatních grafických špercích už se v superlativech bohužel mluvit nedá. Rozlišení není nejlepší, textury jsou v mnohých případech doslova rozplizlé, ve vysoké rychlosti často doskakují porosty či menší objekty a občas se někdo zasekne ve vzduchu. Neděje se to bůhvíjak často, rozhodně ale častěji, než by bylo zdraví prospěšné.

Rozdíly mezi PC a Xbox360 verzemi

PC: lepší grafika (vysoké rozlišení, ostřejší textury), bugy však zůstávají, pohodlnější ovládání díky kombinaci klávesnice + myš, internetová protipirátská ochrana

Xbox360: pomalejší, ale více intuitivní ovládání, co-op mód na jedné obrazovce

Mercenaries 2Od fyziky, o kterou se stará veterán jménem Havok, nečekejte taktéž žádné zázraky. Realistické drcení budov, jejiž letící kousek ještě sejme stojícího vojáka, si vývojáři nejspíše nechali do další hry. Zde vám musí postačit čistě arkádová hratelnost, čemuž se podřídila jak vozidla, tak reakce všech postav a budov. Po výbuchu se budova odporoučí k zemi a zůstane po ní jen hrstka sutin a kamení. Oslepující výbuch ale tuto proměnu většinou uměle zakryje.

To samé by se dalo říci i o výbuchu granátu, který po sobě v zemi zanechá uhlazenou díru a píseček kolem. Ukázková práce. Toho si ale většinou nevšimnete. Je tu totiž tuna zbraní všech možných i nemožných rozměrů a zákonům kulek se podřídí téměř jakýkoli objekt ve vašem okolí. To jsem si takhle jednou vyskočil na korbu džípu s připevněným kulometem a začal kosit džungli, odkud přibíhali nepřátele. Létal prach, palmy se kácely, vojáci křičeli a já se s úšklebkem díval na vytvořené peklo, vedle kterého budou mít hezky otexturované palmy z Crysis Mercenaries 2komplex méněcenosti.

Ozvučení je průměrné, i když se rozhodně najdou i světlá místa. Dabing hlavním postavám sedne, objeví se i dostačující počet povedených hlášek, a tak je hraní jedna radost. Snad jen obyčejní obyvatelé a nepřátele mají naučenou jen jednu větu, jejímž neustálým opakováním vám dokážou vyžvanit mozek z hlavy. Naopak ohlušující výbuchy a rachot věrného AK47 vám ihned zvednou náladu a připomenou vám hlavní důvod, proč tuto hru vlastně hrajete. Ono se na ten chaos totiž skvěle kouká.

Poté, co vás omrzí osamocené potulování, se můžete vrhnout na multiplayer. Velmi chutně vypadá kooperační režim, který je možné hrát i na jedné konzoli přes split-screen. Problém nedělá ani online mód, kdy se připojíte na účet a rovnou se vrhnete do víru boje se sluchátky na uších. Sice tu nenajdete nic nového, společná cesta s kamarádem už je ale jiné kafe. Hlavně proto, že je umělá inteligence veškerých NPC Mercenaries 2ve hře neštastně přiblblá. Co nepoberou na mozkové aktivitě ale vynahrazují počtem, proto se bát o zábavu rozhodně nemusíte.

Mercenaries 2: World in Flames jsou po prázdninovém suchu vítaným koktejlem šílené akce, hrstky dobrých nápadů a volnosti pohybu po vzoru GTA. Poměrně nečekanou pihou na kráse je nepříjemně velký počet bugů, a tak pro pohodlné hraní bude patch téměř nutností. Pokud ale hledáte nenáročnou akční zábavu a rádi vyhazujete věci do vzduchu, budou Žoldáci právě pro vás. Mozek můžete nechat v šuplíku.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 199 čtenářůNejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Další z rubriky

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.