Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NASCAR 07 – 43 amerických plnokrevníků

  12:00aktualizováno  23. listopadu 4:05
Závody amerických sérií NASCAR nepatří v Evrpě, potažmo u nás v Česku k těm nejoblíbenějším motoristickým disciplínám, což ale neznamená, že by se nemohlo jednat o zajímavou videohru.

NASCAR 07 Závody amerických sérií NASCAR nepatří v Evrpě, potažmo u nás v Česku k těm nejoblíbenějším motoristickým disciplínám, nicméně je potřeba si na rovinu říci, že se rozhodně nejedná o onu „přiblblou zábavu pro dementní Američany“, jak jsou tyto závody u nás často nazývány. Jezdit stovky kol prakticky na plný plyn a zatáčet jen doleva sice určitě není takový odvaz jako když se člověk řítí zrádnými zatáčkami na okruhu El Capitan v Gran Turismu, ale v reálu se rozhodně nejedná o kdovíjakou selanku. Ono totiž zvládnout třeba takový nabouchaný speciál série Nextel není žádná sranda ani na oválu.

Zachytit všechny nuance této specifické motoristické disciplíny se již tradičně po dlouhá léta snaží zachytit série NASCAR od EA a nutno říci, že v globálu se jí to daří vcelku dobře, čímž pádem se jí to docela slušně daří i letos, ale jedním dechem je potřeba dodat, že více než u kterékoli jiné závodní série zde do hry vstupují omezení daná samotnou podstatou daného sportu. Jinými slovy, zatímco u takové Formula One má cenu pořizovat si nový díl jen pro pravověrné závodníky, v případě NASCAR to platí dvojnásob, zejména pokud je řeč o evropských NASCAR 07 hráčích. Na první pohled je tak pro nás letošní ročník téměř k nerozeznání od toho loňského.

V žádné jiné hře není možné na jedné trati stát proti 42 oponentům.

Na druhou stranu se ale nedá říci, že by letošní NASCARy byly vyložená nuda. A opět přinejmenším dvojnásob to platí pro ty, kteří se s touto sérií nesetkávají pravidelně každý rok. Pro Evropany je navíc série NASCAR i jakousi výzvou, kdy je potřeba zvládnout vozy s nimiž se běžně nesetkávají a jejichž jízdní model se poměrně dost liší od toho, s čím se běžně jezdí po okruzích u nás. A propós, okruhy. Pakliže žijete v domnění, že NASCARy jezdí pouze po nudných oválech, pak vězte, že tomu tak není a že se zde setkáme i s klasickými okruhy. Jako jeden příklad za všechny uveďme třeba minimálně virtuálním závodníkům známý Infineon Raceway. Nebyl by to samozřejmě titul od EA, kdyby zde chyběl některý z okruhů či oválů, na nichž se závody NASCAR jezdí i v reálu, a tak se projedeme třeba na Kansas Speedway, ve Phoenixu a samozřejmě i na světoznámých oválech v NASCAR 07 Indianapolis a Daytoně. Licencováni jsou samozřejmě i jezdci, a tak se zde vedle pořádně tvrdých chlapů za volanty burácejících strojů můžeme svézt i v overalu jediné ženy Erin Crocker. Jelikož díky pozdním přestupům chybí bývalí piloti F1 Jacques Villeneuve a Juan Pablo Montoya, stal se naším redakčním favoritem Joe Nemechek.

V rámci letošního ročníku je možné závodit ve čtyřech sériích. Ve třídách Nextel a NBS závodí přesně ty silné bouráky, jaké všichni známe z krátkých šotů, které se dají na zdejších televizích zahlédnout, zatímco v sérii Craftsman Truck proti sobě jezdci bojují v pekelně vytuněných pick-upech a ve Whelen Modified se závodí ve speciálech, které vypadají jako něco mezi formulí, cesťákem a traktorem. V rámci možností současného hardwaru se samozřejmě liší i jejich obecné jízdní vlastnosti a rozhodně zde neplatí, že pokud zvládnete supersilné Nextel speciály, že budete automaticky zvládat i slabší trucky.

I přes poměrně nezáživně znějící koncept samotného sportu ale dokáže hra zabodovat tím, jakou umí na trati vytvořit NASCAR 07 atmosféru. Pokud nás paměť neklame, tak v žádné jiné hře není možné na jedné trati stát proti 42 (!) oponentům. Respektive je to možné s největší pravděpodobností pouze v předcházejících ročnících série NASCAR. Když se na to podíváme čistě selským rozumem, tak se tolik aut na ovály, které nemívají přes tři míle, tolik aut zkrátka nemůže vejít, respektive není zde šance, aby se nějak rozumně rozptýlily. S výjimkou zastávek v boxech tak prakticky neustále jedete s někým plech na plech, ať už je to soupeř, s nímž bojujete o pořadí nebo někdo, kdo je třeba o kolo zpět. Ok, s tím zrovna zase až tak nebojujete, ale přesto pro vás znamená nebezpečí, protože i on vás může poslat do smyku nebo do zdi, takže je potřeba se mít neustále na pozoru. V tomto ohledu ale poněkud ztrácejí závody mimo ovály, protože na klasických okruzích stačí dostat se do čela a pak už před sebe nikoho nepustíte. I když tedy prokousat se z hloubi pole není zase až taková brnkačka.

Trochu rozpačitě na nás zapůsobila umělá inteligence jezdců.

NASCAR 07 Jízdní model všech vozů je velmi uspokojivý, zejména pak proto, že prakticky od první chvíle vám hra dá najevo, že snažit se o nějaké prudší manévry v rychlostech přesahujících 170 mil za hodinu rozhodně není dobrý nápad, a že tedy je potřeba řídit co nejpřesněji a nejplynuleji. A dokonce je občas potřeba i ubrat plyn nebo dokonce i přibrzdit. Abychom to ale neměli hned zkraje tak těžké, umožňuje hra nastavit si vedle celkové obtížnosti i nejrůznější parametry jako kupříkladu jízdní asistenty, míru poškození a nebo si třeba vypnout zastávky v boxech, pokud se jimi nechcete obtěžovat. Nováčci tedy vůbec nemusejí mít strach, nicméně zkušení závodní harcovníci si rovněž přijdou na své a mohou si nastavit různé položky přímo na svém autě, jako kupříkladu tuhost tlumičů, přítlak a nebo se mohou pustit i do ladění převodových stupňů. Bohužel ale je trochu patrné, že se tvůrci snažili v prvé řadě vyladit jízdní modely vozů na oválech, a na okruzích tak jejich projev již není až tak přesvědčivý.

Herní módy

Nabídka zdejších herních režimů není nijak zvlášť bohatá, ale nedá se říci, že by nebylo kde se vyřádit. Vedle obligátního rychlého závodu a sezóny tu máme ještě i kariérní režim, v němž postupujete v závodní hierarchii čím dál výš až k těm nejvyšším metám. Pro pamětníky je pak určen režim Dodge Challenges, v němž za vaší účasti znovu ožívají památné okamžiky z minulých ročníků skutečných závodních seriálů. V režimu Chase for the Cup jste pak vrženi do rozjeté sezóny a vaším úkolem je na jejím konci vybojovat titul.

NASCAR 07 Vedle již poměrně klasických záležitostí jako je třeba jízda v závětří, bez níž se při předjíždění prakticky neobejdete zde fungují i stále ještě spíše závodní zajímavosti. Tou první je spolupráce s týmovými kolegy, kteří na vaši žádost mohou zbytek pole blokovat, můžete se vzájemně vytáhnout v aerodynamickém stínu a když je nejhůř a vaše auto je na mraky, můžete přeskočit do vozu vašeho parťáka. Druhou zajímavostí je pak možnost soupeře před vámi vycukat. Zavěsíte se za něj a když naplníte ukazatel stiskem tlačítka ne něj začnete vytvářet tlak, pod jehož tíhou se soupeř může dopustit chyby a vlastně vám tak uhnout z cesty. Jezdci, kteří jsou v tomto ohledu zdatnější to pak samozřejmě dokáží lépe než ti ostatní. Mimochodem, pokud někoho takto vycukáte, bude si to pamatovat nejen do dalších kol daného závodu, ale klidně třeba i do dalšího závodu. I na základě toho se pak v dlouhodobějších módech hry vytvářejí mezi jezdci různé vztahy.

Trochu rozpačitě na nás ovšem zapůsobila umělá inteligence jezdců. Velmi zřídkakdy se nám totiž stalo, že by v závodě NASCAR 07 nastala žlutá fáze po situaci, které jsme se nějakým způsobem neúčastnili, takže do sebe počítačem řízení jezdci příliš nejdou. Pokud jste ale nablízku vy, jsou ochotni v souboji s vámi položit snad i život. Je ale fér říci, že mezi sebou počítačoví soupeři alespoň bojují a čas od času vznikne i situace, kdy se vzájemně dostanou do problémů, čímž vám třeba umožní se před ě dostat, ale že by někdy vznikla nějaké pořádná bouračka tak říkajíc „sama od sebe“, toho jsme si nevšimli ani jednou.

Ne zcela přesvědčivé je i technické zpracování, i když v tomto případě je rozhodně potřeba brát ohled na skutečně vysoký počet aut na trati. A na samotných betonových oválech toho holt není moc vidět ani ve skutečnosti. O to více nás ale potěšila výborná muzika, protože do značné míry tradiční bigbít prostě můžeme. Asi už holt stárneme.

Klady a zápory

Plus 43 bouráků na trati
Plus Ne často vídaná disciplína
Plus Jízdní model vozů
Plus Slušné možnosti nastavení obtížnosti

Mínus Nepřesvědčivá grafika
Mínus Místy AI soupeřů
Mínus Působí hodně podobným dojmem jako loňský díl

Takže celkově asi takto: pokud máte obecně rádi závodní hry, je NASCAR 07 velmi slušnou, i když jak nás tak napadá, tak dost možná vlastně i jedinou volbou, jak zkusit něco méně obvyklého, ale s vysoce reálným i realistickým základem a ve velice zdařilém celkovém podání (Crazy Frog Racer je skutečně jen pro ty nejvytvrdlejší drsoně). Na druhou stranu se ale mantinely dané náplní reálné předlohy zkrátka musí někde projevit, a tak NASCAR 07 rozhodně nebude hrou pro všechny. Pokud tedy nejste skálopevně přesvědčeni, že právě toto chcete vyzkoušet, možná případný nákup raději ještě jednou zvažte.

Hru zapůjčila firma Gamehouse

NASCAR 07
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, PSP
Multiplayer: 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 317 kB
Verdikt: Stejně jako vloni i letos jde o poměrně zajímavou závodní záležitost. Bohužel se ale poměrně dost rychle dostaví pocit, že něco podobného viděli již minulý rok.
Hodnocení: 73% (info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz