Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Okage: Shadow King

  12:00aktualizováno  22. listopadu 9:31
""Tento příběh začíná běžnou konverzací v obyčejné rodině"". Už první titulky ve hře vás na chvíli znejistí. Když totiž o sobě někdo tvrdí, že je obyčejný, obvykle něco skrývá. A pokud váš stín umí mluvit, dá se říci, že tak úplně obyčejní opravdu nejste. Jestliže nemáte čas číst recenzi, alespoň nesbírejte odhozené cínové lampy.

Na začátku našeho příběhu je úplná rodinná idyla. Vidíte svoji maminku, ženu v domácnosti. Dále sestru v pubertě a tatínka, zaměstnaného jako inženýra u zahraniční firmy. Během rodinné konverzace vás na chvíli zaujme orientální lampa postavená na stole, kterou včera večer našel váš otec někde na cestě za domem, jež bude mít už za chvíli hlavní slovo pro náčrt důležité zápletky zdejší story. Zatím se však nudíte, bloumáte po domě a jedinou vaší starostí je, jak pozvat holku ze sousedství do cirkusu. Zatímco tak spřádáte svoje klučičí plány, zahlédne vaše sestra ducha (ano, ducha). Což ji dost rozhodí. Ulehne do postele a začne mluvit prasečí řečí. Jestli jste už zapomněli, jak jste jako děti mluvili prasečí řečí, tak stačí přidat za každé slovo koncovku "ai". Prostěai jíai neniai pořádněai rozumětai.

Okage: Shadow King Okage: Shadow King

Načež se k ní celá rodina seběhne a přemýšlejí, co s tímhle problémem. Váš otec náhle dramaticky prohlásí, že zná způsob, jak jí pomoci a zavede vás i vaše dva kamarády k sobě do pokoje. Na zemi stojí již zmíněná lampa, obklopená magickými symboly nakreslenými kolem ní na parketách. To už hlavní hrdina znervózní a bez dechu poslouchá otcovu teorii, že v lampičce je schovaný mocný duch. Stačí jej vyvolat a poprosit o pomoc. Zatímco zaraženě přihlížíte, tatínek se skutečně pustí do vyvolávání ducha skrytého uvnitř. Jeho snaha nevyjde nadarmo - objeví se bytost jménem Butler (vypadá docela strašidelně) a skutečně vaši sestru uzdraví. Ale za jakou cenu! Váš stín je od této chvíle živý, konkrétně se skrze něj začne projevovat démon krále Stana.

Stan však není úplně špatný, spíše jedná trochu ve stresu. Sedm jiných démonů totiž kdysi dávno ukradlo jeho sílu a odsoudilo ho do existence něčího stínu. Jak už asi tušíte, Stan se chopí příležitosti vrátit všechno do původního stavu. Díky tomu vám bude napovídat jak při řešení různých hádanek, tak při turn-based soubojích. Stačí zmáčknout čtvereček a Stan se hned objeví. Postupně si na sebe zvyknete a naučíte se spolu celkem vycházet. Jestli máte obavy, co řeknou lidé z vesnice na váš mluvící stín, realita předčí všechna očekávání. Vesničané totiž považují Stana poskakujícího za vašimi zády za nějaký trik a smějí se v jednom kuse. Takže situace opravdu není jednoduchá. To už znervózní i hráč, protože tohle není žádná obvyklá zápletka.

Originalita je asi to jediné, co nelze hře Okage: Shadow King upřít. Grafika využívá možností PS2 co se týče stínování (vtipné, že?) a průhlednosti mnoha objektů. Jinak je ale zoufale nedotažená a působí jako nějaké narychlo načrtnuté skicy převedené do 3D světa. Vlezlá hudba připomíná písničky uložené od výrobce v každém lacinějším syntetizátoru. Hraje neustále dokola, což třeba při vyprávění o démonovi, který před 300 lety málem zničil svět, působí docela rušivě. Po několika hodinách hraní hudbu s největší pravděpodobností vypnete. Kamera je jako obvykle další bolestí. A až se vám stane, že nedokážete projít po cestě kvůli nějaké neviditelné zábraně, začnete se dost možná poohlížet po jiném titulu.

Okage: Shadow King Okage: Shadow King

Hra je tak vhodná pro RPG maniaky, kteří už dohráli Final Fantasy X a nemají co dělat. Na ně pak čeká 5 měst, 9 podzemních bludišť, kolem 100 kouzel a zhruba 150 různých předmětů, které lze po cestě nasbírat. Nemůžu se zbavit dojmu, že Okage: The Shadow King byl pečlivě připravován dlouho dopředu, ale z nějakého důvodu se mu náhle snížil rozpočet. Na dříve fungující adrese byly původně umístěné vynikající grafiky, doprovázející celý příběh. A najednou tam není nic. Zachránil jsem jenom jednu a to ještě v malém rozlišení. Jakoby u SONY upřeli náhle pozornost na něco zajímavějšího, k dispozici je pouze oficiální stránka, která je však velice povedená: www.us.playstation.com.

Můžete si stáhnout alespoň dva níže přiložené wallpapery, jsou na nich všechny důležité postavy. Butlet je na prvním wallpaperu ten s kulatýma žlutýma očima a vodorovnými rohy. Je strašidelný, že?

Ještě mi to nedá, jelikož si tohle dílko získalo slušnou fanouškovskou základnu, prostě tady musím ukázat básničku jednoho z hráčů:

The shadow that talks
behind the invisible boy
and the porcelain princess
who thinks he's a toy
the hero in hiding
the horned idol queen
the strong powerful bull
who's a fighting machine

the fruity enigma
the kooky professor
all serendaing
evil's successor...

Další výtvory tohoto ražení najdete na fan stránkách - nejlépe je začít zde: www.zidane.nu/shadow. Případně, pokud umíte trochu japonsky, tady: http://hiyoko.pobox.ne.jp.

Okage: Shadow King Okage: Shadow King

Okage: Shadow King
Výrobce/Vydavatel SCEA
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: V recenzi to nevyznělo dostatečně jasně, ale tahle RPG hra má výbornou atmosféru a je velice originální (nemluvě o charakterovém vykreslení postav), což se musí - přes její častá pochybení - ocenit.
Hodnocení: 55% (info)

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Najdete na iDNES.cz