Operation Flashpoint – návod (1. část)

  12:00aktualizováno  4. července 11:56
První část podrobného návodu na Operation Flashpoint, který vás provede všemi misemi v této vynikající válečné hře z dílen Bohemia Interactive Studio. Ačkoliv nabízí herní systém téměř absolutní volnost jednání, první ohlasy na kampaň ukázaly, že existuje několik vyloženě zákysových lokací, ze kterých pomůže ven jen bystrá mysl stratéga, nebo právě náš návod.

Přinášíme vám podrobný návod na první dvanáctku misí v kampani Operation Flashpoint. Začátečníkům nelze než doporučit náš předchozí článek, ve kterém jsme shrnuli několik základních taktických prvků, bez kterých to budete mít na virtuálním bojišti Flashpointu velmi těžké. Vzhledem k tomu, že se dá většina misí splnit několika variantami postupů, uvítáme v diskusním fóru pod článkem vaše připomínky, názory a upozornění na příjemné vychytávky – není v silách jednoho člověka obsáhnout všechno.

Training
Základní trénink vás seznámí s ovládáním postavy a střelbou. Nejprve oběhněte náklaďák nalevo, zařaďte se zpět do řady a dejte pušku přes rameno. Pak utíkejte k transportnímu vozu, nastupte dozadu a u cvičáku na povel vysedněte. Nyní je na řadě „opičí dráha“ – nejprve klikatá cesta (tam se dá využít strafování), pak běh po rampě a skok skrze okno a nakonec plazení pod dráty. Na konci se otočte a utíkejte zpět k veliteli. Následuje další přesun, tentokrát na střelnici. Až dostanete rozkaz, naberte u beden zásobníky, nabijte M16 a běžte na palebné postavení. Na povel zničte všechny tři terče – toť vše.

Flashpoint
První ostrá mise, ve které si vyzkoušíte základy bojování ve Flashpointu. Vystupte z helikoptéry a běžte s ostatními ke stromům, kde si vyslechnete briefing. Postupujte podél lesa přes kopec, až uvidíte vesnici. Zalehněte a vyčkejte na útok tanků a vrtulníků – pak teprve pomalu postupujte směrem k domům, ale nezapomeňte se krýt za keře. Setkáte se s dvěma skupinami nepřátelských vojáků – jedna vybíhá směrem z vesnice a další útočí od lesa napravo. Vyřiďte nejprve „lesní“ tým a zalehněte za terénní vlnu před vesnicí. Pomalu se plazte nahoru, abyste se co možná nejméně odkryli – nepřátele, kteří se postupně vynořují za horizontem bez slitování eliminujte. Pokračujte dál do vesnice až ke kašně, kde mise končí.

Combined Arms
Cílem další mise je vesnice Regina. Vystupte z náklaďáku a postupujte ve formaci na kopec. Jakmile dostanete povel k útoku, přehoupněte se přes hřeben a postupujte k zástavbě. Po pravé straně vás podporují tanky, a tak není kam spěchat – spíš zalehněte za jeden z mála keřů a postupně odstřelujte vojáky dole ve vesnici. Až bude vzduch čistší, běžte dál do vesnice a zničte zbylou pěchotu. Nechoďte však příliš daleko za její střed – zanedlouho dorazí ruské obrněné posily, které vás donutí k ústupu. Jakmile dostanete rozkaz se stáhnout, utíkejte zpět za kopec, odkud jste přišli – tam mise končí.

Camping
Tady využijete svoje řidičské dovednosti. Nejprve v Mortonu počkejte, až přijede velící důstojník. Nastupte s ním coby spolujezdec do jeepu a vysedněte u náklaďáku. Sedněte si za volant mohutného nákladního auta a následujte velitelův jeep (pozor na brždění – radši si od něj držte odstup). V Mortonu zaparkujte u vojáků, počkejte až všichni nastoupí a opět pokračujte za jeepem. V Le Moule opět přesedněte do jeepu – vydáte se s velitelem a pár vojáky na obhlídku terénu. Až dostanete rozkaz vystoupit, udržujte formaci a postupujte hustým lesem. Na jeho levém okraji se za pár minut objeví trojčlenná ruská hlídka – zničte ji. Další skupina vojáků (tentokrát je mezi nimi i pár členů elitních Specnaz) vás napadne v lese z kopce napravo – až je zničíte, pokračujte ven z lesa k transportéru a pak zas zpět k jeepu (po cestě možná potkáte nějakého zaběhlého Rusa, na kterého jste před tím zapomněli – buďte proto ostražití). Nasedněte s ostatními dovnitř a nechejte se odvézt pryč až ke konci mise.

Alert
Tady už jde docela do tuhého – až vás večer v Mortonu překvapí poplach, nasedněte do transportéru a jeďte až na místo hlášených střetů. téměř okamžitě po vystoupení na vás zaútočí nepřátelé schovaní mezi stromy lemující cestu před vámi a také zprava od hustého lesa. Snažte se nejprve zalehnout za keř a po uklidnění situace postupovat směrem ke žlutému „move to“ (tou dobou už budou skoro všichni kolegové mrtví) – pozor na vojáky vpravo u lesa, obvykle tam tak jeden, dva zbyli (pokud někdo zůstal mezi stromy u silnice, je to holt smůla). jakmile dorazíte k cíli, ozve se rádiová žádost o posily a její následné potvrzení. V tu chvíli je vhodné sprintovat a zalehnout do úkrytu stromů vedle vraku transportéru – vojáky z druhého sledu, kteří na vás postupně shora vyběhnou, se snažte jednoho po druhém zničit – za chvíli dorazí posily, které by při plném početním stavu nepřítele neměly šanci. Jakmile bude trochu klid, projděte přes další žlutý „move to“, který aktivuje sled únikových rozkazů – stačí pak zabít poslední dva, tři vojáky mezi stromy a spolu s ostatními nasednout do náklaďáku a ujíždět pryč.

Montignac must fall
Dobýváni Montignacu začne přesunem na místo určení – projděte za velitelem skrze lesík, poslechněte si zoufalé volání kolegů o posily a pokračujte přes hřeben směrem k vesnici. Zalehněte za keř a počkejte, až spolubojovníci zničí BVP. Zničte dva ležící vojáky na kraji vesnice, postupte k domům a zabijte další dva nepřátele – za keři vpravo a za plotem přímo před vámi. Pokračujte do vesnice, kde vás zastihne rozkaz k evakuaci. Počkejte na nákladní auto a nastupte dovnitř. U benzínové pumpy vyskočte spolu s ostatními a postupujte nahoru do vesnice – vojáci na vás budou pálit zprava a zepředu. Nahoře na váš čeká nejtěžší úkol – zničit granátometem BVP. pak seběhněte dolů k pickup pointu. Nelekněte se přijíždějícího jeepu – jsou v něm vaši spojenci, kteří se k vám přidají do formace. Po příletu Blackhawku se však objeví Hind, který vaši helikoptéru před přistáním sestřelí. Utečte před ním spolu s ostatními do lesa za benzínkou a vyčkejte na příchod zbytku rozprášené jednotky.

After Montignac
Přesun na místo evakuace patří k nejtěžším misím ve hře, ačkoliv se s trochou cviku dá dokončit bez jediného výstřelu (ať již vlastního, nebo nepřátelského). Na začátku se můžete opatrně vyplížit z lesa před vámi a u mrtvol sebrat LAW launcher a nějaké ty zásobníky, ale není to nutné (navíc byste se neměli zdržovat – za chvíli projde lesem rojnice vojáků). Nejideálnější cesta tedy vede od začátku mise dozadu, až na kraj lesa u vesnice Provins – utíkejte seč vám síly stačí hustým lesem tak, abyste ven vyšli na úrovni centra vesnice (je tam takový malý hřeben porostlý stromy). Po jeho pravé straně pokračujte do vesnice – BVP, které by od vás mělo být cca 150-200 metrů vpravo si nevšímejte, protože vás neuvidí. Snažte se neustále běžet a ignorovat případnou palbu - jakmile se zastavíte, přijdou si pro vás kromě BVP i dva oddíly pěchoty s kulomety. Uprostřed vesnice stojí opuštěná škodovka stodvacítka – sedněte dovnitř, ale místo doleva k první evakuační zóně jeďte hned vpravo. Do Mortonu se sice můžete za optimálních podmínek dostat nejkratší cestou včas, ale během ní vás napadnou dva tanky, BVP a na samém konci cesty také skupina vojáků. Pokračujte tedy rozvážně po silnici, až dojedete k pravé odbočce na polní cestu mezi dvěma lesy (je to krásně vidět na mapě). Pokračujte dál po vyjetých kolejích – dostanete hlášku o novém místě pro evakuaci. Až dorazíte k lesu, za nímž se nachází (opět kontrolujte mapu), vystupte a běžte skrze les směrem k němu. Zatknou vás ruští vojáci, ale po chvilkové animaci zjistíte, že sedíte ve stanu a venku se odehrává přestřelka. Seberte hned u východu ze stanu samopal, zastřelte dva ruské vojáky, co leží před vámi a běžte směrem odkud přicházela palba. Najdou vás spřátelené oddíly domobrany.

Rescue
Další misí je záchrana rukojmích. Přepněte na dalekohled a pomalu prohlédněte vesnici – klikejte při tom prvým tlačítkem na nepřátelské vojáky (tři u auta, jeden u stromu úplně vpravo a další přijede UAZem). Vezměte do ruky samopal a připravte se k útoku. Jakmile vyletí v dálce tank do povětří, zahajte palbu na trojici vojáků u UAZ (pozor na rukojmí, kteří prchají od Uralu – musí přežít). Rychle si lehněte na zem a očekávejte dalšího vojáka, co se vynoří za keřem vpravo (to je ten co stál u stromu). Postupujte spolu s jednotkou směrem k vesnici – mezi domy budou čekat další dva vojáci (jeden s kulometem, dejte si na něj pozor). Až je zničíte, pokračujte na křižovatku ve vesnici – měla by se objevit hláška, že je prostor čistý, a rukojmí začnou nastupovat do náklaďáku. Ještě však neodjíždějte – počkejte si, až po zdola po silnici (u Uralu) přijede další náklaďák. Počkejte, až zastaví, a zabijte vojáky, co vystoupí. Seberte od nich RPG a zničte BVP, které se bude velkou rychlostí blížit z opačné strany podél silnice (jinak se oběma setkáte při ústupu, což není nic příjemného). Nasedněte dozadu na náklaďák a nechejte se odvézt až k lesíku, kde všichni vystoupí. Pokračujte se zbytkem jednotky a rukojmími do kopce – klidně můžete nechat zbylé vojáky svému osudu a sami podle mapy dorazit na meeting point (pokud jste zničili BVP a posádku Uralu, bude je obtěžovat jenom hrstka slabých ozbrojenců). U tábora domobrany na kopci vyčkejte příchodu ostatních.

Undercover
Je na čase se nepozorovaně přesunout do základny domobrany ve zřícenině hradu. Po „vyfasování“ civilního oděvu nastupte do kabiny Pragy V3S na místo řidiče. Když dostanete pokyn k odjezdu, pokračujte po vyjetých kolejích, až dojedete k první hlídce. Tam se spustí animace, ve které váš kolega uplatí vojáky vodkou. Počkejte až z cesty odjede UAZ a jeďte dál po asfaltce. Před další hlídkou na povel zastavte a jakmile budete prozrazeni, vyskočte ven z auta (není moudré pokoušet se druhé stanoviště objet po loukách – půjdou po vás všechny ruské jednotky). Udělejte pár kroků od blatníku (jinak všechny vaše střely skonči na plechu) a zastřelte jak důstojníka, tak druhého vojáka. Schovejte se za vzdálenější roh baráku napravo a zastřelte skupinku vojáků vylézající z Uralu. Ještě před příjezdem BVP a dalšího Uralu se stáhněte do lesa vpravo (pozor na Hind). Pokračujte dál za velitelem – pozor však na stráže, které po pár minutách pochodu zaútočí zdola a z pravé strany (nejlepší je zalehnout do křoví a odrovnávat jednoho po druhém – budou dost blízko). Pod vrcholem kopce potkáte další skupinku vojáků nalevo (předtím je vhodné u mrtvol dobít střelivo). Jděte po hřebenu ke skalám, až dojdete do tábora. Po rozhovoru vyšplhejte po šedivém zdivu a dřevěném schodišti na věž a jděte k důstojníkovi.

Night Patrol
Po návratu k jednotce na Malden dostanete za úkol hlídat v noci důležité protiletadlové stanoviště. Klidně můžete zapálit u strážní budky oheň a v klidu pozorovat projíždějící Mark II. Zanedlouho vás přijede zkontrolovat voják v Jeepu, po jehož odjezdu začne jít do tuhého. Nepřítel ve vaší oblasti vysadil dva vojáky Specnaz, kteří mají za úkol vyhodit do povětří bunkr s transportérem. Připlíží se k vám zezadu – vyjdou přibližně v místech vedle skály, kde stojí dvě břízy – proto se vyplatí čekat tam na ně se zapnutým noktovizorem. Až oba dva zabijete a dostanete hlášení o blížících se posilách ve vrtulníku, vyběhněte na skálu k majáku, kde je kulometné stanoviště. Kulometem můžete zničit jak obě dvě lodě, tak přilétající Hind, ale pro splnění mise to není bezpodmínečně nutné.

Hold Malden
Relativně krátká a jednoduchá mise, během které učiníte zoufalý pokus o zastavení invaze na Malden. Na začátku utíkejte k bunkru z rozvalin a postavte se ke kulometu. Střílejte s ním po vojácích, kteří se objevují v na cestě mezi domy a vedle nich. Nešetřete střelivem – prioritními cíli jsou nepřátelští kulometčíci a pancéřoví granátníci (RPG Soldier). Za chvíli přijde rozkaz opustit kulometné stanoviště, takže se vydejte mezi stromy podél silnice na sever – přijíždějících BVP a tanků si nevšímejte, vaši kolegové se o pár „kousků“ před ústupem postarají. Severně od vesnice vysadí transportní helikoptéra mezi stromy několik parašutistů – dejte si na ně pozor až budete ustupovat.

Defender
Cílem této mise je zastavení postupujících nepřátelských tanků. Vzhledem k tomu, že (zatím) nedisponujete obrněnou technikou, budete muset použít trojici protitankových min. Ty začněte pokládat na silnici hned u začátku mise – dejte si pozor, aby neležely před dřevěnou ohradou (následná exploze by vám mohla ublížit). Poté, co v pravidelných intervalech (cca 10-20 kroků) umístíte všechny tři miny (a totéž udělá váš velitel), přesuňte se po cestě kolem ohrady k řadě keřů, za kterými je několik beden s LAW launcherem a municí, které seberte. Schovejte se v keřích vedle velitele tak, abyste viděli na silnici, ale aby vás nepřítel nemohl vidět při příjezdu zprava. Vyplatí se během čekání zrychlit čas, protože konvoj přijede až za delší dobu. UAZ, který kolem vás prosviští, nechejte projet, abyste neupozornili tanky na svou přítomnost. Jakmile vás začnou míjet první tanky, připravte si LAW launcher. Po explozi vyčkejte dokud neprojede i poslední, čtvrtý obrněnec a zaútočte raketometem na zbylé tanky. Dojde-li vám během útoku střelivo, naberte si další u beden – pozor však na posádky, které z poškozených tanků občas vyskáčou a zaútočí na vás automatickými zbraněni. Jakmile bude po nich, přesuňte se ke stromům na planině za bednami a běžte naproti blížícímu se transportéru. Dejte však pozor na UAZ, který se vrátí, a jehož posádka vám od silnice může znepříjemnit poslední chvilky ústupu k transportéru.

Autor:
Témata: virtuální
  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

Vylepšená edice Farming Simulatoru ukazuje, jak stylová je práce na poli

Možná vás to překvapí, ale počítačová simulace zemědělských prací je vyložený prodejní hit. Přicházející platinová...

VIDEO: Pokochejte se PC verzí kovbojky Red Dead Redemption 2

Rockstar zveřejnil první trailer z připravované PC verze špičkové kovbojky Red Dead Redemption 2. A je na co se dívat.

Najdete na iDNES.cz