Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Představujeme: Okami

  12:00aktualizováno  3. března 1:33
Okami je další z chystaných her, které jsou pozoruhodné zejména svým námětem a netradičním přístupem ke grafickému zpracování. A opět pochází z dílen Capcomu. Že by se tato firma rozhodla změnit svůj přístup k videohrám?

Okami Videoherní průmysl v současné době trpí ztrátou originality. Pokud máte stejný pocit, je jisté, že hra Okami je titul přesně pro vás. Smekněte, protože tady na vás čeká opravdové umění. Když se podíváte v současné době na trh s videohrami, už máte pocit, že číslo za hrou je naprosto normální záležitostí. Resident Evil se dostal ke čtyřce, Metal Gear Solid ke trojce, Final Fantasy vlastně již k neuvěřitelné dvanáctce a i relativní nováček Splinter Cell již brzy vyjde s pořadovým číslem 3.

Okami je doslova nebeskou manou pro každého japanofila.

Dosud byla řeč o hrách, které něčím skutečně zapůsobily a jejichž jednotlivé díly nebyly jako nastavovaná kaše, ale přinášely vždy něco nového. Rozebírat v herním světě notorické seriály ani nemá smysl, každý si dosadíte něco blbého, co se v nich táhne jako smrad od popelnice s netříděným Okami obsahem. Okami je naproti tomu v každém směru naprostým unikátem. Je doslova nebeskou manou pro každého japanofila. A to i pro ty největší fajnšmekry. Jednak vychází ze starých japonských legend, ale hlavně v grafickém zpracování vidíte nádhernou kaligrafii a pokud jste se kdy s úžasem dívali na unikátní styl japonských malířů, tak přesně to se ve hře hýbá! Tým zastřešený původně Capcomem se odtrhl a vytvořil vlastní studio Clover. Před jejich odvahou a šikovností smekám a klaním se až k zemi. Speciální technikou, která připomíná cel shading, oživit pradávnou mytologii v takovéto podobě, že skutečně máte pocit, jako kdybyste byli uvnitř fantastického světa starých japonských malířů, to opravdu vyžaduje skutečné nadšení pro věc.

Okami samozřejmě nebude pro tupce, kteří touží ve hře jen střílet z kulometu, nebo maximálně sekat mečem, vždyť už jenom samotný námět, snaha bohyně Ameterasu získat ve vlčí podobě víru lidí a vrátit světu jeho barevnost, je perfektní. Čili plnění úkolů všeho druhu, napětí, spád, ale hlavně půvab a krása, to je to, co vás v Okami čeká. Nechci být prorokem, ale jímá mě silné Okami podezření, že pokud se k Okami dokopou i zarytí tvrďáci, pokud nepůjde o jedince s IQ nižším než nejchytřejší gorila (nemyslím tím George Bushe, i když pravda, této kategorii vyhovuje), pak kouzlu této hry zcela jistě propadnou. Ve světě Okami nestačíte třeštit zrak na to, jaké okolí vás obklopuje. V lesech pobíhá zvěř tak nádherně vytvořená, že Disney pláče závistí, tráva se ohýbá podobně jako v Metal Gear Solid 3, ovšem vše je na rozdíl od kterékoliv existující hry zahaleno v jakémsi mystickém oblaku nádhery.

V lesech pobíhá zvěř tak nádherně vytvořená, že Disney pláče závistí, tráva se ohýbá podobně jako v MGS 3.

Občas čtu o tom, že se Okami s takto japonským motivem nemůže uchytit na evropském trhu. Vzpomeňte na ICO. Na hru, která jako první přinesla skutečné umění. Její fandové patří mezi ty nejvěrnější. Okami, pokud si ji lidé budou mít šanci všimnout, má stejné šance. Je opravdu nádherná. Doporučuji všem, které text zaujal, aby si na internetu našli veškeré trailery, které jsou k dispozici, ať pochopíte, že to, co se tu snažím popsat a ukázat na statických obrázcích, je nedostačující a ani v nejmenším nepostihuje Okami skutečný půvab tohoto titulu. Hry, která po ICO a Wanda and Colossus definitivně rozbíjí mýtus, že umění nemá ve hrách šanci na přežití. Pravděpodobně asi tato hra nebude disponovat takovými herními možnostmi a variabilitou jako ty největší blockbustery současnosti. Možná, že ani samotná její hratelnost nebude dosahovat nadpozemských výšek, ale jisté je to, že již jen přístup k jejímu vizuálnímu ztvárnění z ní činí něco, co se rozhodně nevidí každý den. Vlastně ani každý rok. Proto by jistě neměla zmizet z hledáčku žádného hráče, který to s videohrami myslí alespoň trochu vážně a čeká od nich i něco víc než jen potoky krve a haldy mrtvých těl bývalých nepřátel provrtaných olověnou drtí.
Autor:


Témata: George Bush

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Zvláštní kombinace. Ve Final Fantasy XV bude ikonické brnění z Half-Lifu

Half-Life v Final Fantasy XV

V chystané PC verzi japonské RPG Final Fantasy XV se po herním světě budete moci procházet jako Gordon Freeman. Téměř.

Americký politik chce zavést vyšší daň na násilné hry

Grand Theft Auto 5

Po střelbě ve škole na Floridě se opět objevují návrhy na omezení prodeje videoher.

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz