Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Red Dead Revolver

  12:00aktualizováno  23. června 3:08
Stále si broukáte melodie z filmu Tenkrát na západě, máte doma vystavené dva naolejované kolty a stále si dokazujete, jak jste rychlí a že byste to těm bastardům, co by obtěžovali kohokoli z vašeho okolí, natřeli? Nyní máte možnost.

Red Dead Revolver Rozlehlé pláně zalité horkým sluncem, farmy plné dobytka, levně oděné děvy ve svých podivných podnicích, ožralové, kteří vyvolávají hospodské rvačky, věčně nabité bouchačky drsných kovbojů, kteří touží někoho odprásknout, hrdina, který se snaží dokonat svou pomstu a tajemný zločinec, který to vše zapříčinil a možná ještě něco navrch.

Ano, konečně po dlouhé době jsme se dočkali plnohodnotné westernové podívané, která vám umožní se alespoň na chvilku stát drsným, zaprášeným kovbojem, který se bude snažit vypátrat smrt svých rodičů a který to umí s koltem lépe nežli proslulých sedm statečných. Pokud bychom se poohlédli do dob minulých, zjistíme, že kovbojskému žánru se až tak dobře nevedlo. Kolegové na PC si mohli vychutnat vynikající záležitost Outlaws, majitelé PS1 a později PS2 si zažili dobrodružství s Jesse Jamesem v pistolové střílečce a naposled to byla jedna úroveň v geniálním Timesplitters 2. Opravdu žádná sláva a mohlo to být ještě horší.

Když byla tato hra poprvé představena, bylo tak učiněno pod taktovkou Capcomu. Z podivného důvodu tuto hru odložili a nebylo o ní ani vidu ani slechu, až se nedávno objevila informace, že ji odkoupila firma Rockstar. Ať již naše dohady jsou jakékoli, můžeme Red Dead Revolver tak jen spekulovat, jak by celý projekt dopadl pod samotným Capcomem a nebo kolik úprav Rockstar vlastně v celé koncepci učinil. Je to ale vlastně nepodstatné. Důležité je, že tento projekt neskončil v propadlišti herních dějin a hlavně, že dopadl naprosto skvěle.

A i samotné hraní za tyto postavy je velmi osvěžující a zajímavé.

Příběh o pistolníkovi, který brázdí krajinu a jeho kolty jsou rychlejší nežli samotná smrt, je starý jako celý westernovský žánr. Když pak takový pistolník začne lovit největší padouchy za odměnu, jeho pověst je ještě rychlejší nežli jeho umění s bouchačkami. A teprve pak to začne stát za to a vy se nebudete stíhat koukat, kam dříve zamířit svůj kvér. I když celá struktura hry stojí a padá na vystřílení všech padouchů v dané lokaci, bravurně namíchaný koktejl všech dnešních žánrů z toho dělá nevšední podívanou. Přeci jen je rozdíl, jestli na vás protivník vytáhne AK47 a nakropí to do vás z celého zásobníku, a nebo jestli použije pušku na pár nábojů, přičemž mu dojdou a bude stejně jako vy muset dobít. A rozhodně ne výměnou zásobníku. Pěkně se někde schovat a ládovat patronu za patronou. I díky těmto drobnostem získává hra na atmosféře hodné filmové klasiky. Dojdou vám náboje a pokud stojíte blízko nepřítele, praštěte ho pažbou a nebo ho pořádně nakopněte, pak rychle dobít a rozmašírujte ho na maděru. Možná to zní až moc tvrďácky, ale vezměte si, že dřív se s tím kovbojové rozhodně Red Dead Revolver nepárali a byli schopni do vás naládovat celý zásobník a nikdo neřekl ani slovo. Jo drsný Divoký Západ. A aby toho nebylo málo, tak u sebe rozhodně nemůžete mít celou kavalérii, ale pěkně jen tolik zbraní, kolik unesete. Před každou misí máte na výběr z tolika, kolik jste si jich zatím mohli dovolit koupit. Jedna puška, dvouhlavňová brokovnice, pár koltů a navíc kudla nebo nějaký dynamit. Pak již zajít za šerifem pro úkol a jde se na věc. Lokace jsou sice malé a v některých případech je i design velmi jednoduchý, ale o to více to vynahrazuje samotná akce. Přímá střelba, schovávání za překážky a následná střelba za roh, odstřelování, jízda na vlaku, pronásledování dostavníku, přepadení a následné zneškodnění obrněného vlaku a samozřejmě duel jeden na jednoho. Ať již budete v jakékoli misi a budete provádět cokoli, rozhodně se nebudete nudit a každou část si budete užívat. Je to také zapříčiněno faktem, že celou hru neprocházíte jen s jednou jedinou postavou. Tam, kde by si spousta jiných her vystačila s vykreslením postav pomocí nádherných renderovaných sekvencí, se s nimi zde seznámíte samotným hraním. Poznáte tak nejen hlavní hrdiny, ale i některé záporňáky. Každý z těch, za koho budete hrát, má svou důležitou roli a rozhodně i když to bude jen ten nejobyčejnější pěšák, pro samotný příběh má svou roli. A i samotné hraní za tyto postavy je velmi osvěžující a zajímavé. Jednou v roli sličné farmářky budete bránit svůj ranč a při tom budete jezdit na býcích, v roli desertéra, který se musí dostat ke guvernérovi, budete projíždět na povozu indiánskou úžinou, kde se budete muset bránit velké přesile. A nebo v roli Red Dead Revolver indiána budete osvobozovat hlavního hrdinu. V tomto případě budete používat tradiční luk a nůž a hra se tak promění ve špionážní zážitek.

Dalším zlepšovákem je možnost ve zpomaleném režimu zaměřit až šest oponentů a nebo všech šest ran vystřílet do jednoho bastarda.

Co postava, to zcela jiný úkol a i když se jedná stále o pouhé střílení, rozhodně nehrozí stereotyp a nuda. Další složkou je rozhodně velmi povedený souboj jeden na jednoho, tak zvaný duel. Sice je pravda, že několikrát budete stát i proti třem, ale to nic nemění na tom, že rychlejší je jen jeden a to musíte být vy. Stojíte proti sobě, díváte se do očí, a pravá analogová páčka vám slouží jako vaše ruka, hnete s ní dolů, uchopíte bouchačku a rychlým pohybem nahoru již musíte zaměřovat a pak již jen pálit. Chce to trochu cviku a pak již budete neporazitelní. Ke konci hry vás dokonce čeká soutěž, takže se snažte.

Dalším zlepšovákem je možnost ve zpomaleném režimu zaměřit až šest oponentů a nebo všech šest ran vystřílet do jednoho bastarda. Před každým úkolem pro hlavního hrdinu se ocitnete v městečku, kde máte možnost navštívit všechna důležitá místa. Red Dead Revolver Na ulici potkáte spoustu lidí, které můžete zpovídat a nebo si můžete v bance otevřít účet a koupit si šeky, zajít si do baru na láhev whisky a nebo si zajít zakoupit nové oblečení. Peníze samozřejmě získáváte za zabití hledaného jedince, na kterého je vypsána daná odměna. Všechny tyto cetky mají funkci otvírání dalších možností ve hře, většinou se pak jedná o multiplayerové možnosti. Hru více hráčů představuje klasický deathmatch, který je dostupný již od počátku hry a dá se hrát až ve čtyřech na rozdělené obrazovce. Je ale asi jasné, že pokud hru několikrát projdete, máte šanci získat i další režimy. Do hlavní složky se pak přidávají další postavy, které získáte, a většinou se jedná o bossy. Ti, i když nejsou rozhodně těžcí, co se týče jejich porážky, jsou velmi bizarní a představují tak ten největší odpad Divokého Západu.

Umělá inteligence oponentů je taková, jaká se dá u takovéto hry očekávat. Na jedné straně zde stojí tlupa základních týpků, kteří čekají na ránu do hlavy, jiní se spoléhají na svoji velikost a hrnou se na vás do doby, než jsou prostřílení jak řešeto. Ale na druhou stranu jsou zde velmi inteligentní protivníci, kteří se schovávají, střílejí zpoza rohu a nebo se seberou a utíkají pro posily. Ovládání se opět opírá o klasické FPS konzolové nastavení, na což si budeme muset zvyknout, ale i tak se to hraje více než slušně a rozhodně až na některé úzké prostory mít problémy nebudete. A to se týká i samotného zaměřování, které je po dlouhé době skvěle vyvážené a nebudete tak lítat se zaměřovačem po obrazovce.

Red Dead Revolver Po grafické stránce se jedná o zcela nový směr, co se stylizace týče. Již od samotného menu, kde se nachází několik knih, v nichž budete listovat třeba herní kapitoly a nebo budete prolistovávat knihu, kde naleznete mnoho zajímavých informací. Enginové filmečky využívají prasklin, zrnění obrazu a i čar rušících obraz jak u několik let starého filmu. Hra v tomto směru pokračuje a ukazuje vám Divoký Západ v plné kráse. Slunce vám svítí prudce do očí, takže nedokážete zpozorovat, z jaké strany na vás pálí protivník. Stará, opuštěná městečka, kde se kymácejí zašlé cedule, všude jsou vymlácená okna, rozpadlé dveře a v domech jsou spousty starého haraburdí, vše zahalené do vířícího prachu.

Máme zde po dlouhé době akční titul, který se odehrává v době, jež se v herní branži moc často nezjevuje a ještě k tomu v super kvalitě.

Pistolníci všech zemí, spojte se!

Je opravdu s podivem, že poměrně atraktivní téma Divokého Západu je herními vývojáři tak brutálně ignorováno. Tedy ne, že by se westernové videohry nevyráběly, ale ať jsme vzpomínali, jak chtěli, nevzpomněli jsme si na žádný titul s drsnými kovboji z poslední doby, který by nás nějak oslovil. S láskou tak vzpomínáme jen na prehistorickou digitální hru Lucky Luke a na automatech pak téměř stejně starého předchůdce Red Dead Revolvera, jehož jméno si už bohužel nepamatujeme. Pokud toužíte po kovbojích na PS2, vyzkoušejte poměrně fádní akci pro světelnou pistoli Gunfighter II: Revenge of Jesse James.

Krajina, která se zdála v dáli rozplizlá se najednou zaostří, a vy v ní vypozorujete spousty nových detailů. A nejen samotná krajina, ale i veškeré postavy a převážně hlavní protagonista, který je skutečně skvěle a bezchybně rozanimovaný. Nejen chůze, přikrčení, plížení, ale třeba i takové dobíjení někde v zákrytu, kde budete obdivovat neskutečný klid a rozvahu, i když kolem něj sviští kulky a některá odštípne pár třísek z dočasného úkrytu. Prostě nádherná podívaná. A do toho ještě máme skutečnou jízdu na koni, ze kterého budete střílet. Co více si ještě přát? Co se týče celkové stylizace, působí to svěže a neokoukaně. Celé to dobarvuje skvělá dobová hudba, která někdy vyzní jako začátek skladby k Hvězdným válkám, ale atmosféru rozhodně dokáže Red Dead Revolver navnadit. A pokud byste snad hudbu nevnímali, což snad ani nejde, čeká vás spousta rámusu ze všech střelných zbraní a řevu umírajících. A to se už přeslechnout fakt nedá.

Ať se to vezme z jakékoli stránky, máme zde po dlouhé době akční titul, který se odehrává v době, jež se v herní branži moc často nezjevuje, a ještě k tomu v kvalitě, kterou by jí mohly závidět leckteré podobně laděné tituly, které ovšem povětšinou sází na známé jméno. Jedinou nevýhodou, a to si musíme chtě nechtě přiznat, je její neskutečná krátkost, která činí něco okolo sedmi hodin na první zahrání. Ovšem je potřeba dodat, že díky nápaditým úrovním je zde možnost si jakoukoli misi zopakovat za účelem lepšího skóre a hlavně, což je v dnešní době vzácné, vás to bude i poněkolikáté bavit pořád stejně.

Red Dead Revolver
Výrobce/Vydavatel Rockstar/Rockstar
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: až 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 96 kB
Verdikt: Naprosto bravurně zpracované téma divokého západu, které nabízí vše, co se kdy v těchto filmech objevilo. Pokud se řadíte mezi znalce, vřele doporučujeme.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Témata: koktejl, nůž, Rozvaha, Vlak, Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz