Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Resident Evil 3: Nemesis - návod (1)

  12:00aktualizováno  22. března 8:23
Třetí díl proslavené hororové série od Capcomu je hrou, která si stále získává další a další příznivce. Přestože už uplynul nějaký ten čas od jeho zrození, dotazů v diskusních fórech BW na toto téma stále přibývá. Pokud patříte mezi tyto informací chtivé čtenáře, neváhejte - tento článek je určen právě Vám.

Pro toho, kdo neměl s Residenty ještě co dočinění, bude tato anabáze opravdu dost těžkým oříškem - alespoň při prvním hraní. Ale poněvadž jsem se o této skvělé hře dost rozpovídal už ve dříve uveřejněné recenzi, nechme všech ceremonií a přejděme ihned k jádru věci. Tento návod může stejně dobře posloužit jak pro režim EASY, tak režim HARD - s tím rozdílem, že v "hard" módu jsou nestvůry podstatně tužší a k nalezení je zde oproti módu "easy" minimum předmětů. Hlavními postavami, jejichž osudy zde budete prožívat, jsou Jill Valentine, třiadvacetiletá členka jednotek S.T.A.R.S. a Carlos Oliveira, jedenadvacetiletý příslušník U.B.C.S. Nuže, příznivci hororů, pojďme se bát...

Resident Evil 3: NemesisUPTOWN
Poté, co vyběhneš z hořící budovy, běž vpřed uličkou a zbav se překážejícího zombíka. Po jeho likvidaci pokračuj vpřed přes kontejner, ležící na konci uličky. Po seskoku z kontejneru v uličce na druhé straně tě obklíčí horda živých mrtvol a poté, co se z této nepříjemné situace dostaneš, se ocitneš ve skladišti. Po rozhovoru s vystrašeným Dariem ho ponech jeho osudu a přejdi na druhou stranu skladiště. Poohlédni se po Aid Sprayi na bedně nedaleko žlutého nakladače. Koukni do inventáře a přečti si herní instrukce A a B - získáš tak v něm více místa. Poté opusť inventář a vydej se vlevo ke schodišti. Vyjdi nahoru a pokračuj vpravo až ke kanceláři. V kanclu seber napravo ze skříňky klíč od skladu. Poté otevři vpravo ležící truhlu. Najdeš v ní jednak nějaké užitečné věci a zároveň si zde v průběhu dalších okamžiků můžeš odkládat ty méně potřebné předměty. Pro tentokrát v truhle nalezneš Pásku do psacího stroje (nekonečnou), pistoli Magnum s 6 náboji, zásobník s 24 náboji do Magnumu, brokovnici se 7 náboji, krabici s 56 náboji do brokovnice, pistoli s 15 náboji, zásobníky s 250 náboji do pistole, 2 × zásobník do samopalu (100%) a nůž. Nejlepší asi bude vybavit se brokovnicí, náhradními náboji do ní a k dobru ještě přiber i oba zásobníky se samopalem. Nůž můžeš odložit do truhly, stejně jako Aid Spray, pokud jsi ho sebral ve skladu. Nezapomeň taky odložit Plnič nábojů. Jestli chceš, můžeš si z truhly vypůjčit pásku do stroje a uložit si hru, ale teď to zřejmě ještě nebude nutné. Opusť obrazovku inventáře a v kanclu se podívej napravo na skříňku. Vezmi z ní dvě balení střelného prachu A a odlož je do truhly. Nyní můžeš opustit kancelář. Nescházej až dolů, ale pokračuj ke dveřím skladu. Otevři pomocí klíče dveře a opusť jimi tuto lokaci.

Resident Evil 3: NemesisPo proběhnutí krátkou uličkou se venku na křižovatce dej vpravo a prokličkuj rychle mezi zombíky, na které cestou narazíš. Pokud se ti podaří následně proběhnout k hlavní cestě a vyhnout se dalším, ušetříš náboje i čas. Proběhni okolo policejního vozu, pokračuj dále ulicí a u modrého zátarasu na jejím konci zahni vlevo do dveří. Vyběhni za nimi po schodišti nahoru a poté, co vstoupíš na dřevěnou podlahu (1. křižovatka), běž cestou vpravo. Pokračuj dál uličkou a všimni si 2 ležících zde zelených bylinek. Pokud nepotřebuješ doplnit zdraví, nech je ležet - budou se Ti hodit později. Pokračuj dál cestou a po eliminaci skupinky mrtvolek doběhneš k zombíkům, požírajícím nějakého mladíka. Vyskoč pár metrů před nimi na dvě dřevěné bedny (za nimi je nahoře požární žebřík a na jeho vrchním konci další dvě zelené bylinky). Ze zdi seber mapu Uptownu (Uptown Map) a poté postřílej dorážející hladovce. Pokračuj nalevo na konec uličky a vstup do dřevěných dveří. Poté, co doběhneš k železnému zábradlí se schůdky, uslyšíš něčí střelbu.
Seběhni po schůdcích a zastřel otravné vetřelce. Potom vyběhni stejnými schůdky zpátky a pokračuj uličkou v původním směru. Na křižovatce, k níž vzápětí doběhneš, pokračuj vpravo a odemkni dveře, na které narazíš. Vrať se na místo nedávné přestřelky (cestou zpět) - na křižovatce vlevo a po schůdcích dolů. Uličkou na druhé straně doběhni k zadním dveřím baru. Poté, co do nich vstoupíš, zabij zombie, jež ohrožuje kolegu z jednotek S.T.A.R.S. a trochu s ním pokecej. Po jeho odchodu seber z pultu pohlednici s obrázkem (Clock Tower Postcard). Projdi okolo baru k pokladně a seber z ní pár nábojů do pistole. Poté vylez zpoza pultu a jdi směrem k telefonnímu přístroji na stěně a ze stolku před ním seber zapalovač (Lighter). Projdi dveřmi poblíž napravo a venku utíkej ulicí doprava (okolo dřevěných beden, u kterých jsi sebral mapu) na konec ulice, kde projdi dveřmi a uličkou za nimi se vydej k dříve již navštívené křižovatce.

Resident Evil 3: NemesisOd křižovatky poodběhni kousek doprava kolem dveří v levé stěně (až na konec uličky) a poté k těmto dveřím přistup - z druhé strany - znova. Pokud se k nim takto přiblížíš, rozletí se a zpoza nich se začnou šinout mrtvolky. Jednoho po druhém pošli k zemi a seběhni za těmito dveřmi po schodišti dolů, kde rychle odbouchni posledního otrapu. Seber poblíž ležící palivo do zapalovače (Lighter Oil) a zkombinuj jej se zapalovačem. Od mrtvého vojáka seber brokovnici, získáš tak dalších 6 nábojů (při nejbližší příležitosti se prázdné zbraně zbav odložením do truhly). Vyběhni po schodišti, projdi vchodem a vydej se vpravo. Na konci stezky projdi kovovými dveřmi a ocitneš se v uličce, v níž zřetelně zaslechneš rámusení způsobené zombiemi nedaleko. Přejdi na opačný konec uličky a namiř si to k železným vrátkům napravo od modrého zátarasu, za nímž se snaží prorazit horda živých mrtvol. V okamžiku, kdy se pokusíš vrátka otevřít, Tě napadnou. Odběhni uličkou kousek zpět a počkej, až budou zombící v blízkosti velkého barelu, který stojí poblíž zmíněných vrátek. V té chvíli to napal do barelu a máš od většiny otrapů pokoj. Takto zpřístupněnou cestou dojdi dozadu, kde eliminuj zbylé dva zombíky a z oblečení jednoho z dvojice ležících mrtvých vojáků vyjmi fotku (Photo A). V jejich blízkosti také nalezneš dvě červené bylinky. Přistup k provazem zabezpečeným železným vrátkům a zapal provaz zapalovačem. Skrze odpečetěná vrátka projdi do uličky, v níž v prostoru požáru zastřel dva útočící psy. Pokračuj uličkou dál a vstup do dveří nalevo ve zdi, jež vedou do skladiště (dále takto občas budou označovány místnosti pro uložení hry) s psacím strojem. Resident Evil 3: NemesisSeber z police dvě krabičky střelného prachu (A a B), uprav si dle libosti inventář a případně si ulož hru. Vylez ze skladiště, železnými vrátky vlevo vstup do ulice a na blízké křižovatce zahni vlevo. Na konci stezky vstup do vstupní brány policejní stanice - RPD (Raccoon Police Department). Na nádvoří budeš svědkem ničivého útoku Nemesis. Poté, co zabije chudáka Brayena, dostaneš na výběr ze dvou možných variant: bojovat s Nemesis (Fight with the monster) anebo utéct (Enter the police station). Zvol si boj a několika přesnými ranami z Magnumky pošli Nemesis k zemi. Pokud budeš obratný, drtivé většině jejích útoků uhneš. Pokud ne, vylepši si průběžně svůj zdravotní stav. Po vítězném duelu seber od mrtvého Brayena pouzdro s kartou (Card Case) a podíváš-li se na něj trochu blíž v inventáři, získáš bez práce kartu S.T.A.R.S. Pak vejdi do budovy policejní stanice.

Pokud bys s Nemesis nebojovala, musela bys najít svou kartu v instruktážní místnosti (Briefing Room), jak je popsáno později v tomto návodu.
Pokud nestihneš vybrat volbu během několika málo vteřin, automaticky se volí některá obtížnější varianta. Takže pokud chceš mít lepší finální hodnocení, zvol si vždy tu obtížnější možnost. Mimo výsledné plus ti přijde v "Hard" módu vhod i arsenál, který od Nemesis po jejím skolení můžeš sebrat. V režimu "Easy" samozřejmě žádné zbraně ani munici po zdolání netvora nezískáš, neboť jejich převážnou většinu vlastníš od počátku hry. Z tohoto důvodu rovněž nečekej v závěru příběhu excelentní výsledné hodnocení - toho lze dosáhnout jen v režimu "Hard".

Resident Evil 3: NemesisRACCOON POLICE DEPARTMENT
Uvnitř budovy RPD seber napravo za vchodem 3 zelené bylinky (můžeš je použít i během souboje s Nemesis). Seběhni poté po schůdcích do centrální haly a utíkej podél stěny vpravo k dřevěnému pultu, z něhož seber náboje do pistole. Použij Brayenovu kartu S.T.A.R.S. u počítače za pultem a jednak zjistíš, že klíč od kanceláře S.T.A.R.S. byl přemístěn do spisovny a také získáš číselný kód pro otevření bezpečnostní schránky, v níž se nalézá. Ze sousedního stolku seber mapu policejní stanice. Nyní se vydej na druhou stranu haly a vstup do jediných použitelných dveří (druhé dveře vlevo po vstupu do policejní stanice). V prostoru za nimi postřílej houf zombíků a vstup do šéfova kamrlíku uprostřed místnosti, v níž se nacházíš. Od mrtvého policejního důstojníka Marwina Branagha seber hlášení (Marwin´s Report) a z desky psacího stolu krabici s náboji do brokovnice. Pak opusť kanclík a na opačné straně než jsi do místnosti přišel, ji dveřmi opusť.
Vejdeš do spisovny, kde koukni do zásuvky s blikající červenou kontrolkou (vlevo od vchodu), v níž nalezneš modrý drahokam - jeden ze dvou, o nichž byla zmínka v Marwinově hlášení. Seber klenot a jdi podél dlouhé řady schránek dozadu za ně, kde přistup k další zásuvce s blikající kontrolkou. Odemkni ji použitím číselné kombinace, získané z počítače v hale a vyjmi z ní klíč od kanceláře S.T.A.R.S. Východem na opačné straně, než jsi vešel, opusť spisovnu.

Pokud jsi při prvním setkání nebojoval s Nemesis a volil jsi útěk do policejní stanice, zbavil ses tak možnosti zisku Brayenovy karty a musíš pro získání číselného kódu získat (svou) kartu Jill, která se nachází v instruktážní místnosti (Briefing Room), k níž se dostaneš chodbou za dřevěnými dveřmi nalevo od východu ze spisovny. Na konci oné chodby rovněž nalezneš dvě červené bylinky. Cestou však musíš zlikvidovat dva dotěrné psy.

Resident Evil 3: NemesisV chodbě za spisovnou pošli na věčnost čtveřici zevlujících zombíků a vstup do místnůstky vpravo pod schodištěm. Ze skříně vpravo za dveřmi vyzvedni krabičku se střelným prachem A a z desky psacího stolu seber Davidovy zápisky (David's Memo). Uprav si obsah inventáře a přebytečné předměty odlož do truhly. Rovněž je zde k dispozici psací stroj, díky kterému můžeš uložit hru. Po splnění všeho potřebného vyjdi z místnosti a vydej se nahoru po přilehlém schodišti. Eliminuj čtveřici živých mrtvolek, jež se v patře nachází a na opačném konci koridoru vstup do dveří za sochou. V následující chodbě otevři klíčem kancelář S.T.A.R.S. a vejdi do ní.
Jdi zcela napravo a vedle stolu Rebeky seber z lékárničky na zdi Aid Spray. Nyní přejdi k prostřednímu stolu (naproti stolu Chrise Redfielda) a seber z něj Lockpick. Na Barryho stole, v levé části kanceláře, můžeš ještě sebrat krabičku nábojů do pistole, v plechové skříni u vchodu pistoli Magnum a ze stolku s faxem zprávu od Roberta Kenda (Fax from Kendo). Potom vyjdi na chodbu. Jakmile se o to pokusíš, zdrží tě na chvíli vysílačka, pomocí které vyslechneš nepříliš zřetelnou depeši. Poté už konečně vyjdi na chodbu a vydej se ke schodišti do přízemí. V okamžiku, kdy sejdeš ze schodů, napadne tě Nemesis, tentokráte ozbrojena raketometem. Vyhýbej se střelám a v mezičase do ní našij několik ran, třeba z Magnumky. Poté se vydej k východu z budovy policejní stanice.

Resident Evil 3: NemesisDOWNTOWN
Vyběhni na ulici a utíkej rovně na její opačný konec, kde Lockpickem otevři kovové dveře. V uličce za nimi seber od "sedícího" mrtvého žoldáka náboje do pistole a zápisník (Mercenary´s Diary). Povšimni si Lickera, jenž se mihne po zdi za tvými zády. Poté, co prohledáš tělo vojáka, pokračuj uličkou dál a projdi dveřmi na jejím konci. Za nimi zahni vlevo a před železnými vrátky seber ze země dvě modré bylinky. Projdi brankou a na nádvoří za ní zastřel dva psy. Přeběhni na opačný konec nádvoří, kde zastřel třetí psisko a prohledej ležící mrtvolu, od níž seber střelný prach B. Vstup do dveří pár metrů od těla mrtvého muže a na parkovišti za nimi zastřel další párek psů. Poohlédni se po opodál stojícím voze, z něhož srší jiskry a vyjmi z jeho útrob napájecí kabel (Power Cable). Přejdi na severní stranu parkoviště a opusť je dveřmi, u nichž leží květináč s modrými bylinkami. Vejdeš do místnosti (skladiště), v níž si jednak můžeš díky psacímu stroji uložit hru a dále zde můžeš sebrat krabičku nábojů ze stolu vlevo od vchodu.
Dalšími dveřmi vyjdi na prostranství, kde postřílej další trojici dorážejících psů, poté se vydej cestou dál směrem na sever a vejdi do dveří na jejím konci napravo. V uličce za nimi seber ze zdi nalevo mapu Downtownu (Downtown Map) a doběhni stezkou k mrtvému tělu, ležícímu na zemi. Napadne Tě Licker, takže se ho rychle zbav (2 výstřely z brokovnice nebo třeba 1 ranou z Magnumky). Zabij dalšího krvelačnou stvůru opodál, prohledej tělo (střelný prach A) a zapamatuj si toto místo pro pozdější návštěvu. Výtah, nacházející se vpravo nad schodištěm, nefunguje z důvodu chybějící baterie (Battery). Vydej se proto naproti k severním dveřím a vyjdi jimi do uličky, v níž se dej vpravo. Staneš se svědkem Carlosovy střelby.

Resident Evil 3: NemesisPokračuj uličkou (vpravo) až dokud nedorazíš ke dveřím do restaurace. Poté, co vstoupíš dovnitř, seber z druhého stolu nalevo městského průvodce (City Guide) a vstup do kuchyně. Proběhni okolo poklopu do podzemí a plynových lahví k zadnímu vchodu, kde seber ze zamčené skříňky (po jejím otevření Lockpickem) páčidlo (Fire Hook). Použij toto páčidlo na otevření poklopu do podzemí a kde se vzal, tu se vzal - objeví se Carlos. Po krátkém seznamovacím rozhovoru se náhle přiřítí Nemesis. Evidentně se jí nelíbí Tvá nově navázaná známost a hodlá to dát sobě vlastním způsobem najevo. Je blíž a blíž. Máš pocit, že už cítíš její horký dech na své tváři. Odoláš dalšímu z řady jejích útoků? Neskončí Tvoje a Carlosova cesta z tohoto prokletého města zde, v restauraci, kde namísto předkrmu rozdávají smrtící rány? Kdo ví, uvidíme...

Jak se Jill vypořádá s touto i dalšími nepříjemnými situacemi, to se dozvíte ve druhé části tohoto návodu.

Autor:


Témata: nůž, s-karta, Socha

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...Najdete na iDNES.cz