Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Godfather: The Game

  12:02aktualizováno  12. dubna 7:37
Gangsteři jsou sympaťáci. Tedy pokud jste jedním z nich. Třeba takovým kmotrem, jemuž stačí jediný pohyb ruky, aby rozhodl o osudu mnoha lidí. To by mohlo být docela fajn.

The Godfather Jsou minimálně dvě období v historii USA, která jsou naprosto fascinující. První je jednoznačně období indiánských válek, zvláště moment, kdy psychopatický generál Custer dostal na budku od Sedícího býka . Druhou pak doba Al Caponeho a mafie. Proto vivat Godfather, vítejte mezi gangstery meziválečného období.

Je nesmírně kuriózní, jak si země jako Spojené Státy s nulovou historií dokáže vážit kdejaké blbiny, která se na jejím území odehrála. O banditech typu Jesse James a pistolnících jako Divoký Bill Hickock či Billy the Kid se natočily desítky filmů a přitom šlo o naprosto bezvýznamné postavičky. I v indiánských válkách je postřílení Sedmé kavalérie u Little Big Hornu líčeno jako bůhvíjaká bitva a přitom v ní padlo pouhých 250 vojáků. Nejinak jsou na tom legendy o mafii. Lokální podvodníci a vrazi se stali díky filmům a knihám zpodobněním žijícího satana.

V momenty, kdy někdo někoho klíčového ve filmu zabije a není jasné kdo, je jasné, že jste to ve hře právě vy.

The Godfather Napomohla tomu mimo jiné právě Puzova kniha Kmotr, tak geniálně zfilmovaná Francisem F. Coppolou se stárnoucím Marlonem Brandem v hlavní roli nemilosrdného Vita Corleoneho. Ale dost historické exkurze, teď nás čeká hra. A její tvůrci by měli každý den chodit dávat obětiny na oltář Rockstaru. Protože co si budeme namlouvat, bez GTA by žádný Kmotr světlo světa nespatřil. Co šlo z této kultovní hry okopírovat a použít pro realizaci herní verze legendární knihy, to se okopírovalo. Kupodivu nikdo nelamentuje a nestěžuje si nad zřejmým plagiátorstvím, protože Kmotr se celkem povedl a nepolapení zločinci mají vždy štěstí stejně jako úspěšní plagiátoři.

Pusťte si film!

Pokud si chcete Godfathera užít, asi nezaškodí jedna rada. Jděte do videopůjčovny a půjčte si film. Pak dvě hoďky poseďte u jedné z nejlepších gangsterek a teprve až skončí titulky, vyhoďte z mechaniky film a jděte do hry. Dostanete tím pocit neuvěřitelné autentičnosti, adrenalin poskočí a hru si mnohem více vychutnáte. Budete se těšit na každý další úkol a prožívat si vcítění do světa, ve kterém vládla železná pěst gansterů. Jestliže se na film vykašlete, uškodíte sami sobě.

The Godfather Jelikož asi neexistuje mezi hráči na PS2 nikdo, kdo by nehrál GTA: Vice City nebo GTA: San Andreas, je vám doufám jasné, jak se takový Godfather hraje. Ano, jste mafián, který dorazil do New Yorku a rád by se prosadil. Samozřejmě na sólovou kariéru může zapomenout. Jednak by skončil s olověným obědem na dně nějakého septiku, jednak by se narušila logika příběhu o legendárním kmotrovi. Takže ano, čeká vás město rozdělené na sektory ovládané jednotlivými rodinami a vy samozřejmě budete posluhovat Corleonům. A tady, pokud znáte film, poprvé zatleskáte.

Graficky je Godfather celkem průměrná hra.

Autoři se totiž rozhodli doplnit zážitky z filmu právě herními. Takže v momenty, kdy někdo někoho klíčového ve filmu zabije a není The Godfather jasné kdo, protože v hlavní dějové linii se takovými blbostmi nezabýváte, je jasné, že jste to ve hře právě vy. Pamatujete na šok z uříznuté koňské hlavy v posteli drzého režiséra? No samozřejmě, tu hlavu tam táhnete vy. A tak je to s nesčetně momenty, které si vybavíte z filmu. Ideální pro plný požitek z hry je Kmotra si půjčit na DVD, pustit si ho a po shlédnutí se dát do herní verze. Je to roztomilý pocit, když si spokojeně říkáte: Á, tak a teď přicházím na scénu JÁ.

I když srovnání s GTA jasně naznačuje, jak vypadá herní prostředí, přece jen nezaškodí hlubší sonda. Čili jste ve městě New York, kde se pohybujete buď pěšky a nebo prostřednictvím automobilů. Samozřejmě vozy tu nejsou klíčové, ale potěší. Jelikož jste v hledáčku policajtů, kteří jsou sice samozřejmě podplacení, nebylo by ideální jen tak dělat po městě velký virvál, a budit tak pozornost, ale nakonec to je na nátuře každého hráče. Hlavně ale nezbývá na podobné nesmysly čas, protože dějová, nebo spíše úkolová linie hry vás neustále táhne dopředu, a musíte tedy v prvé řadě plnit ta nejroztodivnější přání svých šéfů.

The Godfather Samozřejmě ani ta ale nejsou nekonečná a jelikož se hra samozřejmě zaměřuje mimo jiné na efektní boj mezi jednotlivými klany, musíte se dobře vyzbrojovat. A to není zadarmo. Takže zpočátku musíte na různé akce, určené k zisku peněz, o jejichž legálnosti samozřejmě nemůže být řeč. Výpalné, loupeže, no takový ten nudný den průměrného gangstera :-). Co však poněkud zamrzí, jsou automobily, lépe řečeno jejich jízdní vlastnosti. Kde jsou časy legendární české Mafie, kde jste si museli zvyknout na to, že dobové káry nejezdí jako nejnovější Lamborghini? V Kmotrovi tak bohužel jezdí, což poněkud překvapí, ale na druhou stranu to zase rozhodně není aspekt, s nímž by celá hra stála a padala.

Graficky je Godfather celkem průměrná hra, zvláště povedené jsou však rvačky, tedy boj na krátkou vzdálenost, střelbu řeší

Klady a zápory

Plus Skvělé propojení s předlohou
Plus Atraktivní téma
Plus Souboje na blízko

Mínus Grafika
Mínus Automobily

sympatické automatické zaměřování, které samozřejmě není povinné, ale vzhledem k typu hry a dosavadním zkušenostem jej bude vypínat asi jen málokdo. Po technické stránce tak vlastně není hře asi co vytknout a pokud čekáte něco mírně nad průměrem, je to v pořádku. Pokud budete čekat kdovíjaké grafické orgie, budete samozřejmě zklamáni, ale tak to u městských akcí holt už bývá. Důležité ale v první řadě je to, že Kmotr má spád, atraktivní téma a relativně solidní zpracování. Přesto se ale nelze ubránit dojmu, že očekávání byla o poznání větší než to, co jsme nakonec dostali do rukou. Přes všechny chyby, které měla PS2 verze Mafie, působí navíc česká hra autentičtěji. Pokud vám však jde jen o akci a zábavu, budete s Kmotrem určitě navýsost spokojeni.

The Godfather: The Game
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 165 kB
Verdikt: Solidní gangsterka, u které se rozhodně nebudete nudit. Bohužel povyk okolo ní jí spíše uškodil. Méně by bylo více.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz