Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden ve hrách: novorozeňátko Xbox

  12:00aktualizováno  25. listopadu 10:56
První Xbox v ČR * Půl milionu let lidských válek v Empire Earth * Jaké jsou první dojmy z Return to Castle Wolfenstein? * Drzost vývojářů nezná mezí * Co přinesl Comdex na poli motherboardů? * První recenze xboxových her * Vyplatí se Microsoftu Xbox, nebo jej zruinuje? * Nové recenze dema, trailery, screenshoty apod.

World War III: Black Gold Vážení a milí čtenáři, ještě než se společně pustíme do našeho pravidelného týdenního přehledu článků na našem serveru, dovolte mi pár tradičních drbů o dění v redakci. Jak asi tušíte, odehrával se celý minulý týden ve znamení Xboxu. Postupně všichni zjisťujeme, že to je opravdu nadupaná mašinka, která má co nabídnout - a přitom jsme všichni (až na Martina, pochopitelně) zatíženi spíš na PC. Ony ale konzole mají oproti naší oblíbené platformě jednu obrovskou výhodu, kterou pravděpodobně někteří z redakce již brzy využijí. Můžete totiž na nich pohodlně hrát i v případě, že ležíte v posteli skláceni chřipkou (jasně, jsou machři, kteří dokáží hrát s myší a klávesnicí i v posteli, ale to já rozhodně nejsem...). Nemoc si ale nevybírá a téměř všichni cítíme, jak kolem nás choroboplodné zárodky krouží a čekají na ten nejnevhodnější okamžik, aby zaútočily. Snad ale jejich nápor poleví a my budeme moci klidně dál pracovat a hrát na našich pécéčkách a přinášet vám denodenně zprávy ze světa her, recenze, downloadové soubory a tak dále. Držte nám palce.

Trhák týdne - Xbox zepředu, zezadu a zevnitř
Ano, tentokrát je Trhákem týdne zcela bezkonkurenčně Xbox. Jeden exemplář této konzole se díky Vrecově obětavosti a smyslu pro načasování ohřívá již více jak týden na čestném místečku pod redakční televizí a je téměř neustále v provozu. To ale samozřejmě není samoúčelné - mohli jsme vám tak přinášet den co den články s tématikou Xboxu. Nejprve to byl obsažný článek o xboxovém šílenství jako takovém a o tom, že sehnat a dovézt něco takového do ČR není úplně jednoduché, poté následovala technická fakta a první dojmy z této konzole, pochopitelně v lehkém srovnání s ostatními platformami. Na Xbox jsme nezapomněli ani ve středeční rubrice GameEkonom. Tam jsme se ptali, zda náhodou není poněkud drahým špásem, který si nemůže dovolit ani samotný Microsoft. Samozřejmě, že jsme vám minulý týden přinesli i první recenze. Konkrétně se jednalo o netradiční spojení závodní hry a akční adventury, jež její tvůrci pojmenovali Mad Dash Racing, a o akční letecký simulátor AirForce Delta Storm.

Nové hry doma i ve světě
Tak jaképak hry nám to minulý týden vyšly? Pokračuje předvánoční šílenství? Dá se to tak říci. Novinek sice nebylo až tak mnoho, ale jedná se o tituly, které rozhodně stojí za pozornost. Nebo vás snad nezajímá akční hra Return to Castle Wolfenstein nebo Paradise Cracked letecký simulátor IL-2 Sturmovik? Ne? A co takhle pécéčková verze akčního Soul Reavera 2? Stále nic? Pak vám můžeme nabídnout ještě strategii Star Trek: Armada II. A pokud je vám i tohle málo, tak už nevím...

Ani u nás nebyla žádná nuda. Do českých obchodů přišla realtimová strategie Empire Earth a s ní i několik dalších podařených titulů. Konkrétně se jednalo o futuristické závody MegaRace 3, akční adventuru Harry Potter and the Philosopher's Stone a animovanou arkádu Woody Woodpecker. Jak vidno, dostalo se na každého z nás a tento týden bychom se měli dočkat také pár zajímavých novinek.

Nové hry a akce na GameStore.cz
A co si pro nás nachystal internetový obchod GameStore.cz? Pochopitelně, že i na něm se objevila realtimová strategie Empire Earth (recenze na BW - 95%), která se uchází o titul nejlepší strategie roku a která jej může docela dobře získat. Tento skvost můžete mít za 1 559,- Kč (detaily). Dále si můžete zakoupit akční adventuru Harry Potter and the Philosopher's Stone, a to jak ve verzi pro PC (detaily), tak i pro PSX (detaily). Na závěr zde najdete jeden z nejlepších hororů všech dob - Silent Hill 2 pro PlayStation 2. Počítejte s tím, že se budete bát (detaily).

Pondělí - třetí světová a Xbox
Kdo se na naše stránky podíval hned v pondělí, ten rozhodně neprohloupil. Milovníkům strategií jsme přinesli recenzi na válečnou realtimovku World War III: Black Gold, která vás zavede do nedaleké budoucnosti a předestře před vás problémy, nad nimiž by se zapotil i nejeden generál. Bojovníkům samotářům jsme zase nabídli recenzi playstationového titulu Syphon Filter 3. Třetí díl slavné série sice nepřináší nic výrazně nového, ale stále se jedná o jeden z nejlepších titulů svého žánru. A u akcí ještě chvíli zůstaneme - mohli jste si totiž přečíst článek o slovenském projektu Internal Pain. Je sice otázkou, zda v něm budou tvůrci pokračovat, ale asi by to nebyl špatný nápad. A to je všechno, co jsme vám nabídli? Proboha ne, ještě jsme pro vás měli jednu lahůdku - do ČR se totiž dostal první Xbox. Nebylo to sice jednoduché, ale poté, co je již týden v redakci, můžeme směle říci, že všechny Empire Earth obtíže s jeho sháněním a dovozem stály za to.

A když už jsme u toho Xboxu, zůstaňme u něj ještě chvíli a podívejme se, jaké plány mají s touto platformou ve společnosti Electronic Arts. Protože ale bude ještě chvíli trvat, než se tato konzole dostane i do ČR, vraťme se zpět k PC. To si můžete vylepšit třeba novými wallpapery z realtimové strategie Real War. A kdyby se vám náhodou žádný z nich nelíbil, snad vaše srdíčko potěší nové obrázky z online strategie Strifeshadow, z mixu RPG, RTS a adventury Fatherdale nebo z historické strategie Křižáci (v zahraničí Knights of the Cross). Na závěr si můžete přečíst něco o zajímavém srovnání různých myší.

Úterý - Comdex a Xbox
Samozřejmě, že ani dnes jsme neměli od Xboxu pokoj. Tentokrát jsme se podívali na technická fakta o této konzoli a sdělili jsme vám též naše první dojmy z ní. Zajímá vás, co se skrývá pod kapotou oné černé skříňky? Pak byste si neměli nechat ujít tento článek. A u hardwaru ještě chvilku zůstaneme. V dnešních Hardwarových minutkách jsme se totiž podívali na to, co nového přinesl letošní veletrh Comdex na poli motherboardů. To by ale už stačilo, je čas přejít ke hrám jako takovým. Měli jsme tu totiž zajímavé duo, jež vzniká pod záštitou ruské společnosti Buka Entertainment. V prvním případě se jednalo o realtimovou strategii Charm of War, která nám představí herní systém AoE v neokoukaném prostředí. V případě druhém byl článek věnován tahové RPG strategii Paradise Cracked, v níž budou mít hlavní slovo cyberpunk, futuristické prostředí a váš vlastní intelekt.

Samozřejmě, že i dnes jsme se podívali na plány některé z velkých společností, jež se týkají Xboxu. Tentokrát jsme si posvítili na Interplay. A aby se na nás zatvrzelí pécéčkáři nezlobili, že pořád tlacháme jenom o tom „mikrosoftím novorozeněti“, nabídli jsme jim ke stažení hned dvě demoverze - na offroadové závody Master Rallye a na železničářsky laděnou budovatelskou strategii Rails Across America. A zatímco se tato dema stahovala, mohli jste se podívat třeba na nové in-game video z akční hry Medal of Honor: Allied Assault nebo na obrázky z realtimové strategie G.I. Combat. A jestli jste náhodou fanoušci Harryho Pottera, určitě si nenechte ujít zprávu o tom, jak si stojí jeho filmové zpracování. A nezajímá vás náhodou cenově dostupná bezdrátová síť? Pokud ano, tak si přečtěte tuto informaci.

Return to Castle Wolfenstein Středa - historie lidstva a Xbox
Jak se zdá, budeme do konce roku svědky poměrně zajímavého zápasu. O titul nejlepší strategie roku spolu totiž bojují dvě hry - Civilization III a Empire Earth, jejíž recenzi jsme vám přinesli právě dnes. Oba tituly jsou samozřejmě z naprosto rozdílného soudku, ale jedno mají společné - pokrývají prakticky celou historii lidstva, a to aniž by ztrácely ke konci na tempu. Jak se zdá, realtimová strategie Primitive Wars nemůže tyto kolosy nějak ohrozit, ale i tak to je hra, která nás může ještě mnohým mile překvapit. A což takhle hra G.I. Combat, která spadá do stejného žánru? Inu, možné je všechno, ale je přeci jen nutné vědět, jaký je rozdíl mezi slovy „možný“ a „pravděpodobný“. A nezdá se vám divné, že jsme se ještě nezmínili o Xboxu? Nebojte, ještě k tomu dojde. Ve středu jsme vám totiž nabídli ekonomicky laděný článek, jehož ústředním tématem je otázka, zda nemůže vývoj Xboxu, jeho marketingová podpora a nerentabilní prodej svému tvůrci spíš ublížit, než aby upevnil jeho místo na trhu. Na závěr jsme se podívali na další zbrusu novou platformu, a to GameCube od Nintenda.

Blíží se Vánoce, a tak je nejvyšší čas začít shánět dárky. Co takhle koupit nějakou knihu s počítačovou tématikou? Nebo si také můžete udělat radost hned teď a stáhnout si oficiální a hlavně časově neomezené hratelné demo k vrtulníkovému simulátoru Comanche 4. Případně se též můžete podívat na nové obrázky z akční taktické hry Oblivion Lost, z futuristického leteckého simulátoru Echelon: Wind Warriors nebo z multiplayerové části akční hry Soldier of Fortune 2: Double Helix. Dnes jsme vás taktéž informovali o tom, že byla ohlášena antiupírská hra Blade 2 a že jedenáctý díl RPG ságy Final Fantasy se dočkal svých oficiálních stránek.

Čtvrtek - závodění a Xbox
Jestli máte rádi závodní hry, přesněji řečeno netradiční závodní hry, pak jsme vám ve čtvrtek rozhodně kápli do noty. Nejen, že jste si mohli přečíst recenzi na hru Ballistics, v níž nezřídka překročíte rychlost zvuku, ale také jste si mohli přečíst redakční zhodnocení hry Mad Dash Racing, která vás překvapí hned několika věcmi. Nejen, že je určena pro platformu Xbox, ale hlavně v ní najdeme i množství prvků Dragon's Lair známých z akčních adventur. Že si takovéto spojení dvou naprosto rozdílných žánrů nedokážete představit? Inu, Mad Dash Racing dokazuje, že to možné je. Ale aby se nezdálo, že jsme se dnes zaměřili jen na závody, přinesli jsme vám taktéž první dojmy z hraní jednoho z nejočekávanějších akčních titulů současnosti - Return to Castle Wolfenstein. Pro příznivce realtimových strategií jsme tu zase měli informační článek o hře Army Men: RTS, v níž si budete hrát s vojáčky na vojáčky. A jak je na tom VIA a čipset P4X266A? To se dozvíte zde.

Dnešek byl na novinky poměrně bohatý. Došlo k oznámení dvou zajímavých projektů pro PC - akčního RPG Sabotage: Fist of the Empire a realtimové strategie Earth 2160, která bude na rozdíl od předchozích titulů série Earth zaměřena především na multiplayer. Dále jsme vám přinesli nové informace o akci Robocop pro GBA a o automatovém kousku od Segy The King of Route 66. Ke stažení jsme vám pak nabídli finální demo na akční hru Aliens versus Predator 2. A co obrázky? I na ty došlo. Nové přírůstky zaznamenaly galerie hned tří akčních her - Counter-Strike: Condition Zero, SW Jedi Outcast: Jedi Knight II a Hidden & Dangerous 2.

Pátek - létání a Xbox
Již několikrát jsme měli možnost přesvědčit se o tom, že drzost některých vývojářů nezná mezí. Naposledy to bylo v pátek, kdy jste si u nás mohli přečíst recenzi na hru Dragon's Lair (pozor, nejedná se o hru Dragons's Lair 3D). Těžko by někoho z vás asi napadlo vydat jako novinku za nepříliš sníženou cenu titul, který spatřil světlo světa již před pěknými pár lety. To by bylo možné jen v případě, že byste upravili technické zpracování tak, aby odpovídalo dnešnímu standardu. Bohužel, tvůrci této hry tak nesmýšlejí a ještě grafiku o něco zhoršili, takže automatové předloze nesahá nově vydaná PC verze ani po kolena. A to jsme ještě neviděli DVD verzi, která by měla být zakrátko též k dostání... Lepší bude na hru Dragon's Lair zapomenout a podívat se někam jinam - třeba na recenzi letecké akční hry AirForce Delta Storm, jež vychází pro platformu Xbox. Nejedná se sice o špičku svého žánru, ale přesto se u ní budete docela dobře bavit (rozhodně lépe, než u Dragon's Lair :o)). Taktéž jsme vám dnes představili tři Duke Nukem připravované tituly - zajímavé RPG Kastogore, mix akce, RPG, RTS a adventure Grom a akční strategii Dreadnoughts.

V pátek jsme pro vás měli opravdu slušné množství příznivých zpráv. Nejen, že akční adventura Frank Herbert's Dune dospěla do fáze Gold a že Hitman 2: Silent Assassin míří kromě na PC i na PS2 a Xbox, ale na PS2 by se měla objevit i realtimová strategie Conflict Zone a úchvatná hra Empire Earth se dostala do českých obchodů. Dále jsme vás informovali o hře Smashing Drive a o originálním způsobu transportu vašeho PC. Nechyběly ani downloady - měli jsme tu pro vás finální český patch v1.30 pro Operation Flashpoint, add-on k budovatelské strategii The Nations a sadu obrázků do taktické akční hry Call Sign: Charlie.

Víkend - Duke Nukem a žádný Xbox
Uff, a přišel víkend a s ním i všechny ty sobotní a nedělní rubriky, jež s takovou láskou zaplňujeme. Návody jsme pro vás měli dva - první část k akční adventuře Spider-Man a čtvrtý díl obsáhlého návodu pro RPG Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor. Nechyběla ani Klasika, jejíž místo zastoupilo vzpomínání na první dva díly arkády Duke Nukem, pak tu byl příběh z Ultimy Online a přehled článků ze serveru Plné hry. Přinesli jsme vám též recenzi vcelku prapodivného titulu Pursuit of Justice a reportáž z akce PG Challenge Fall 2k1. Na závěr jsme pro vás měli informační článek o akční hře Will Rock.

Protože o víkendu máte větší možnost stahovat obsáhlejší soubory, nabídli jsme vám jich nevšední množství. Měli jsme tu demoverze na hororovou adventuru Hitchcock: The Final Cut a akční adventure The Shadow of Zorro a množství trailerů - na datadisk pro válečnou hru Operation Flashpoint, na mix adventury, RPG a akce Fatherdale a na akční hru Return to Castle Wolfenstein. Dále tu byly obrázky z akčního RPG Sabotage a informace o hře Pikmin 2, nejprodávanějších videohrách v USA, turnaji v NHL 2002 a fanouškovských stránkách realtimové strategie Red Alert 2. Na samotný závěr tu pak bylo potvrzení, že Mafia bude i pro platformy PS2 a Xbox.

Tak, a jak asi tušíte, po víkendu tu již máme pouze závěr. Doufám, že vám tento týdenní přehled pomáhá v orientaci na našem serveru a že s jeho pomocí vám neunikne žádná z informací, které chcete číst. Těším se tedy opět za sedm dní na shledanou.

Autor:


Nejčtenější

Pornoparodie nejpopulárnější hry současnosti není vtipná ani vzrušující

Pornoparodie na hru Fortinte nazvaná Fortnut

Hra Fortnite, oblíbená především mezi nezletilými hráči, se dočkala své pornoparodie. A výsledek je přesně takový, jaký...

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co máte pořád s tím Nintendem? Pohled nováčka po dvou letech

Super Mario Bros. 3

Na rozdíl od situace v zahraničí nejsou u nás výrobky od Nintenda tolik vyhledávanou komoditou. Značka tu prostě nemá...

ANKETA: Hráli jste jako malí nepřístupné hry?

Duke Nukem

Nedávný průzkum mezi britskými rodiči ukázal, že více než polovina jich dovolí hrát dětem hry pro dospělé. Vypadá to...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....Najdete na iDNES.cz