Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Videohry ve Švýcarsku končí kvůli násilí. Mohou i za zubní kaz

  0:01aktualizováno  0:01
Videohry pronásleduje pověst největšího zla od vynálezu atomové bomby. Teď se k honu přidali Švýcaři a zubaři.

Násilí ve hře Manhunt

Téměř vše, co člověka baví, je nějakým způsobem škodlivé. O hrách to v očích nehráčů platí stoprocentně. Snad žádný jiný druh zábavy nevyvolává tak dramatické reakce jako videohry, zejména ty pro dospělé.

Zatím poslední z řady omezení herního průmyslu přišlo ze Švýcarska, které bylo dlouho proslulé svou neutralitou a tolerancí. Vše skončilo zákazem stavby mešit a nově také snahou zakázat videohry obsahující násilné prvky.

Tamní parlament schválil v prvním čtení návrh zákona, který jednak zakáže prodej nevhodných her dětem (na základě panevropského hodnocení obsahu her PEGI), a zároveň v zemi Helvétského kříže navrhuje zákaz prodeje her určených dospělým. Než zákon vstoupí v platnost, musí švýcarská vláda definovat přesné znění podmínek, které vymezí zakázaný obsah.

První návrh, který omezuje prodej "násilných stříleček" dětem, prošel v podstatě jednomyslně a těžko mu co vyčítat. Omezení přístupu dětí k nevhodným hrám, ale i krvavým filmům, je hlavně práce rodičů. Uzákonění povinnosti používat systémy hodnocení herního obsahu by neublížilo ani české legislativě. Druhý návrh už je kontroverznější. Zákaz prodeje násilných her dospělým lidem není úplně obvyklý způsob ochrany obyvatel před krveprolitím.

V Evropě platí omezení prodeje násilných her pro dospělé zatím pouze v Německu, které zakázalo prodej několika málo titulů zobrazujících brutální násilí popřípadě symboly nacistického Německa. Německou cestou chce jít i Švýcarsko. Podle poslankyně Eli Allemanová, která návrh předložila, není cílem zákona zakázat prodej násilných her, ale pouze titulů, které zobrazují skutečně odporné násilí.

Jako příklad uvedla v Německu zakázané hry Manhunt nebo Mortal Kombat. S ohledem na obsah obou her nás pak může zajímat, jak by ve Švýcarsku s novou legislativou dopadl třeba God of War, ve kterém hlavní hrdina Kratos utrhne hlavu bohu slunce Héliovi, aby ji ve své další cestě na vrchol Olympu používal jako lucerničku.

Nepřesvědčivá je ale zejména argumentace, podle které může zákaz prodeje násilných videoher dospělým zabránit veřejným projevům násilí jako je střílení ve školách. V textu, který návrh zákona doprovázel, Allemanová uvedla příklad masakru ve Winnendenu, kde sedmnáctiletý student zastřelil patnáct lidí.

Mortal Kombat vs. DC Universe

V rozhovoru pro server 20 Minuten Online však Eli Allemanová přiznala, že mezi násilím ve hrách a skutečným násilím není prokázaná přímá korelace. Proti obecnému zákazu prodeje násilných her se už ozvali například mladí švýcarští sociální demokraté, kteří shánějí podpisy pod petici. Pokud seženou 100 000 platných podpisů, bude vláda muset vypsat k nové legislativě referendum.

Na švýcarském přístupu je zajímavé, že v návrhu zákona není ani slovo o sexu a erotice, která ve hrách vadí snad ještě více než samotné násilí. A to přesto, že sexuální chování má na lidské tělo v podstatě dobrý vliv. Jen je nutné vysvětlit, jak s ním správně zacházet. A to je práce rodičů.

Pokud se ovšem spojí sex a násilí, pak křičí nejen feministky protestující proti ponižování žen, ale i široká veřejnost. Stalo se v případě hry Rapelay, která vyvolala obrovskou kauzu, o níž jsme psali. Paradoxní na tom je, že největší nárůst zájmu o hru přišel až poté, co ji v Austrálii zakázali pustit na trh. Zakázané ovoce totiž chutná nejlépe.

RapeLay

Hry škodí i zubům
O tom, že hry přispívají k vzniku obezity, jste už nejspíše četli. Stejně tak jste se mohli dočíst, že americké školy zkoušejí nasadit do hodin tělesné výchovy herní konzoli Wii, která staví na ovládání pohyby celého těla, tudíž nutí děti vydávat energii. Nyní se ke zdravotním rizikům spojeným s hraním videoher přidává hrozba zubního kazu. Tvrdí to alespoň studie odborníků z Iowské university.

Studie zkoumala dospívající jedince mezi 12 a 16 lety a ukázala, že nikoliv samotné videohry, ale tendence jíst u počítače nebo před televizní obrazovkou s připojenou konzolí sladkosti a pít slazené nápoje, stojí za častějším výskytem zubního kazu u "hráčské" populace.

Dospívající, jejichž rodiče pevně stanovují pravidla pro hraní a hlídají i stravovací návyky svých potomků, mají chrup zdravější. Lékaři u počítače doporučují místo sladkostí raději ovoce, mléčné produkty a místo coly vodu. Radí také rodičům, aby své děti naučili správně čistit zuby.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz