Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viva Piňata – zahradníkem v pohádkovém světě

  12:01aktualizováno  12:31
Existují hry pro specifické skupiny hráčů, ale i ty, které dokáží zaujmout téměř všechny, a to dokonce i bez rozdílu věku. Viva Piňata je právě takovým titulem a zároveň i první X360 hrou v češtině.

BonusWeb HIT Viva Piňata Pestrobarevné světy plné roztodivných barev, ať už v herní či filmové podobě, vždy dokázaly učarovat dětským duším. Jeden takový teď právě přichází na X360 a je plný nejrůznějších překvapení, kvant zvířátek a především zábavy. Jedná se o svět party zvířátek Piňat, které znají především obyvatelé Severní Ameriky a to nejenom ze stejnojmenného animovaného seriálu (jeho 4 epizody lze zdarma stáhnout na Xbox Live Marketplace), ale hlavně z nejrůznějších narozeninových oslav či party. Piňaty jsou totiž oblíbené papírové makety, jejichž útroby se naplňují nejrůznějšími sladkostmi. Úkolem oslavence je přitom se zavázanýma očima rozbít tyčí takovouto maketu zvířátka a za odměnu být zavalen bonbónovou sprchou. Viva Piňata pojednává přesně o těchto zvířátkách a přináší pohádkovou verzi jejich životů.

Viva Piňata

Potravní řetězec hraje ve hře velkou roli, je důmyslný a reflektuje ten z reálné přírody.

Hráč se ujímá role zahradníka, který přichází na kouzelný ostrov s cílem vypěstovat co nejobsáhlejší zahradu, na kterou se vám podaří nalákat co nejvíc divokých Piňat (těch je ve hře více jak 60 druhů) z okolí. Cíl přitom není z nejlehčích – překonat dosud nejúspěšnějšího zahradníka všech dob, legendárního Jardiniera. Viva Piňata může na spoustu hráčů působit přílišně infantilním dojmem, ale nelze popřít fakt, že jde o hru určenou pro hráče všech věkových kategorií. Disponuje totiž dostatkem ingrediencí k tomu, aby se u ní bavily děti školou povinné stejně jako zkušení dospělí hráči, jejichž věk přesáhl klidně i Kristova léta. Hra je totiž designovaná tak, že její náplň je snadno pochopitelná, ale zároveň i velmi obsáhlá.

Viva Piňata Jakožto zahradník nováček dostanete do vínku malou zahrádku, zasypanou tak maximálně nepotřebným harampádím a smetím. Již v tomto okamžiku však začíná jedna z nejkreativnějších herních záležitostí vůbec. Chvíli vás vede za ruku pomocný tutoriál, který přináší zároveň s šikovnou osvětou i některá omezení, ale po absolvování prvních úkolů je čistě na vás, do čeho se pustíte a kterým směrem se vydáte. Kdykoliv budete potřebovat radu, tak vám bude nápomocná postavička Leafos, se kterou se seznámíte již v úvodu hry. Vaše výbava se bude na počátku skládat pouze z lopaty a bezedného pytlíčku se semínky trávy, ale již s tímto náčiním dokážete mnoho. Lopatou odklidíte veškerý nepořádek a hurá na zorání půdy, do které můžete hned následovně zasít trávu. Začíná tak neuvěřitelný koloběh pěstování a života v přírodě, který zabaví na překvapivě dlouhou dobu.

Viva Piňata

Lokalizace je kompletní, takže jsou ve hře počeštěny všechny texty a rozhovory jsou plně dabovány.

Čerstvě rozrytá půda a zasazená zeleň totiž přiláká první piňatovské návštěvníky vaší zahrady – červíky. Každého volně žijícího Piňatu totiž musíte do své zahrady nalákat. U červíků to je právě čerstvě zoraná půda, u lištiček přítomnost kachniček atd. Každý živočich má specifické podmínky pro přilákání do zahrady, uhnízdění a rozmnožování (ztvárněno formou 2D minihry, v níž je potřeba projít jakýmsi koridorem ke svému protějšku). Život každého Piňaty je tak nápaditý a plný překvapení. Po nalákání zvířátka mu musíte nejenom nabídnout vhodné podmínky k ubytování, ale i k pohodlnému a dlouhému žití. Pokud tak budete v zahradě pěstovat plevel, který je lákavý pro jeden specifický druh Piňat, tak se musíte vyvarovat tomu, aby s ním přišel do Viva Piňata kontaktu jiný Piňata, na jehož život by mělo jeho následné pozření fatální následky. Potravní řetězec hraje ve hře velkou roli, je důmyslný a reflektuje ten z reálné přírody. Čerstvá půda přiláká červíky, kteří svojí přítomností v zahradě nalákají na návštěvu vrabce, kteří se pak můžou stát kořistí některého z nočních dravců. Budováním velké základny tvořené nejrůznějšími zástupci fauny tak postupujete ve směru potravního řetězce směrem vzhůru.

Postupem času se tak rozšíří nejenom počet Piňat ve vaší zahradě, ale i výbava nutná k správnému chodu zahrady. Konev je nezbytná k zalévaní flóry, plot k rozdělení vzájemně se nesnášejících živočišných druhů atd. Náčiní, které vám k zdárnému postupu hrou dopomůže, je nespočet. Hospodaření a používání nejrůznějších předmětů tak vytváří iluzi, že je Viva Piňata jakýmsi hybridem mezi sériemi Harvest Moon a Pikmin, na čemž bude mnohé pravdy. Předměty ale nebudou jediným pomocníkem při budování rozsáhlé zahrady. Při jejím postupném kultivování totiž narazíte na celou řadu postav, jejichž Viva Piňata služby vám budou za finanční honorář k dispozici. Ve vesnici tak narazíte na stavitele, obchod se smíšeným zbožím, lékaře atd. Najdete tu i nájemné pomocníky, jako Zalévajdu, která za vás bude zalévat rostliny, nebo Sběrajdu, jejíž náplní je posbírat všechny zralé plody z keřů a rostlin. Další postavičky mají za úkol likvidovat plevel, odhánět škůdce atd. Je čistě na vás, zda budete nutnou práci vykonávat sami či zda si najmete pomocníky a budete se tak moci věnovat jiné aktivitě. Když už jsme zmínili hospodaření, tak jistě netřeba zdůrazňovat význam financí. Ty jsou ve hře znázorněny čokoládovými penízky a získáte je nejenom prodejem vlastnoručně vytvořených surovin ze zahrádky, ale i prodejem nepotřebných Piňat.

Multiplayer

Viva Piňata není typickým zástupcem multiplayerové hry, ale přesto režim pro více hráčů podporuje. V offline módu se mohou další tři hráči připojit do hry a společně tak ovládat jeden kurzor. Nejde tak o klasický MP a tuto možnost využijí především hrající rodiče s potomky. Po Xbox Live je pak možno pomáhat v ostatních zahradách a přenášet předměty. Druhou zmiňovanou vlastnost pak využijete mnohem častěji. Větší MP podpora by však neuškodila. Hravě si dokážeme představit řadu miniher, pro které by byly Piňaty dokonalými postavami.

Viva Piňata Zajímavé je sledování samovolného života Piňat. Chování každého druhu je silně specifické a mnohdy i celkově velmi spontánní. Piňaty reagují na dění kolem nich, ostatní zvířátka i na vaše zacházení s nimi. Ve hře však neexistují jenom zvířátka, která by se dala označit za hodná, ale i spousta těch, se kterými budete mít jen a jen problémy. Většina z nich se objevuje v noci (denní cyklus ve hře samozřejmě nechybí) a s jejich přítomností si můžete poradit hned několika různými způsoby. Viva Piňata je obsáhlá hra a tato recenze není směřována na detailní popis všech nuancí, proto v ní naleznete i spoustu věcí zde nepopsaných, které vás ale určitě mile překvapí.

Byť se tomuto popisu mnozí vyhýbali, tak Viva Piňata je strategická hra. Její koncept a interface jsou značně zjednodušeny, ale i Viva Piňata tak je zde spousta variability. Hra nabízí dvě varianty ovládání, z nichž ta jednodušší je vhodná pro menší hráče. Technická stránka je úžasná. Papírové modely postav vypadají jako z TV předlohy a veškeré okolí doslova kypí detaily. Nechybí ani HDR a pixel shader efekty, které dokonalou vizuální podobu hry završují. Zvuková stránka je přitom kvalitativně totožná s tou vizuální. Licencované zvuky Piňat jsou roztomilé a trefné. K dokonalosti vše ale dovádí česká lokalizace, kterou se nebojíme označit za nejlepší konzolovou vůbec. Lokalizace je kompletní, takže jsou ve hře počeštěny všechny texty a rozhovory jsou plně dabovány profesionálními dabéry, které určitě znáte i z českých televizí. Pár postav sice mluví hlasem jedné osoby a občas se liší mluvené slovo od textu na obrazovce, ale to nic nemění na tom, že čeština ve Viva Piňata je prostě super. Naše východní sousedy potěší

Klady a zápory
Plus Více jak 60 druhů Piňat
Plus Kreativní hratelnost
Plus Pro všechny věkové kategorie
Plus CZ lokalizace

Mínus Malá MP podpora

jistě i přítomnost slovenštiny.

Na celé hře je znát silný rukopis legendárních Rare. Vše je na svém místě a tak, jak má být. Kromě absence výraznějšího multplayeru nelze hře v podstatě nic vyčíst. Jedná se prostě o zábavu pro hráče všech věkových kategorií, kterou si opravdu užijí díky české lokalizaci i mladší hráči konečně i u nás.


Viva Piňata
Výrobce/Vydavatel Rare/Microsoft
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 2-4 hráči, 2 online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 12 MB
Verdikt: Perfektně hratelná záležitost, která vyniká především svojí kreativitou. Svou náplní je vhodná pro hráče všech věkových kategorií. Česká lokalizace je pak onou pověstnou třešničkou na dortu.
Hodnocení: 87% (info)Témata: Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz