Wario: Master of Disguise

  12:00aktualizováno  19. června 1:38
Zlo je přitažlivé, takže nevěšte hlavu, že vašemu dítěti v divadelním kroužku zase přidělili roli padoucha. Miloš Kopecký nebo Karel Roden se tím proslavili. Nebo Wario.

Wario: Master of Disguise Ano, Wario se coby Mariův protivník natolik zavedl, že byl odměněn vlastní řadou titulů. Kdo by neznal jeho rozzuřený bílý chrup, žlutou kšiltovku a fialové montérky – ostatně, že je fialová démonická barva, víme dobře i z českého podnikatelského ráje 90. let. Bohužel nebo bohudík si ale právě v dnešní hře fialových montérek užijete jen v omezené míře. Jak již z názvu vyplývá, jde totiž o převlékání kabátů – to frčí v každé době.

Hra začíná ve Wariově obýváku, kde se náš antihrdina rozvaluje v křesle a tluče špačky u televize. Až televizní show The Silver Zephyr, předvádějící kousky slavného lupiče, hraběte Cannoliho, vytrhne Waria z letargie – natolik, že si vyrobí Telmet, speciální helmu, která ho teleportuje do televizního pořadu. Ehm. Tam sebere zaskočenému Cannolimu jeho kouzelnou hůlku Goodstyle, bez níž se Cannoli nemůže proměnit ve Stříbrného Zefyra a převlékací honička startuje.

Wario: Master of Disguise

Abyste si poklad v truhle přivlastnili, je nutné stylusem předvést určitý um v rozmanitých minihrách.

Oblečků k výměně je slušná řádka a podobně jako v nedávno recenzovaném Contactu dodávají vaší postavě řadu unikátních schopností, bez kterých se při postupu hrou neobejdete, přičemž samotný akt výměny oblečení probíhá tentokrát tak, že stylusem namalujete přes postavu příslušný klikyhák. Funguje to docela dobře, až na to, že pomocí stylusu také útočíte, takže občas, právě když potřebujete rychle změnit podobu, Wario místo převlékání jen zatvrzele mele pěstmi. Nakonec se ale vždycky nějak domluvíte.

První Wariův převlek se téměř neliší od jeho obvyklého outfitu – jen žlutou čepici vystřídá fialová maska Thief Waria. Skafandr, který z hrdiny udělá Cosmic Wario: Master of Disguise Waria, mu zase umožňuje střelbu z laserové zbraně: tím se eliminují nepřátelé, těží poklady z pytlů, aktivují výtahy a jiné spínače. Arty Wario si umí rozložit malířský stojan a čmárat – paradoxně nikoli na plátno u nosu, nýbrž jen tak do vzduchu – objekty, jež se vzápětí materializují. Potřebujete se dostat na místo, které je pro skok příliš vysoko? Žádný problém: převlečte se za malíře a namalujte si bednu. Po takto nakreslené bedýnce je hračkou vyšplhat tam, kam potřebujete. Musíte sebou ale hodit, nakreslený předmět nezůstane na místě věčně. Obdobným způsobem si lze rovněž namalovat teleport, který ovšem praktičností zrovna neoplývá – pravidelně nás házel k začátku levelu, což se ne vždy hodí. Nevíte kudy kam a zákys vás začíná pěkně štvát? Pomůže vám Genius Wario v bílém plášti vědce: speciální brýle odhalí cestičky, které vám v „normálním“ stavu unikly. Elektrický Sparky Wario si dovede posvítit v tmavých místnostech a zapínat speciální zařízení, Captain Wario má kolem těla záchranný kruh, který ho vynese na vodní hladinu, Dragon Wario dští oheň a dokáže likvidovat některé zátarasy a konečně Wicked Wario létá, pokud usilovně foukáte do mikrofonu.

Wario: Master of Disguise Každý převlek má kromě výhod i své slabiny – například Cosmic Wario se pohybuje spíš jako na dně moře než v kosmu a moc vysoko nevyskočí, Arty Wario se nemůže hnout od stojanu a je prakticky bezbranný, Dragon Wario je tak těžký, že propadává tenčími plošinami a tak dále. Kouzelná hůlka, která všechny tyto přeměny umožňuje, ale postupně jak ji krmíte sbíranými drahokamy, přidává k převlekům nové schopnosti – například původní bezbrannost Genius Waria se časem zlepší ziskáním mechanické pěsti. Každý upgradovatelný převlek vyžaduje ke svému vylepšení jiný druh drahokamů, ale o to se netřeba nijak starat - jednoduše mlaťte a rozbíjejte, co vám pod ruku přijde: z protivníků, pytlů, soch a jiných předmětů se sypou hrsti srdíček a pestrobarevného harampádí a hra si to přebere.

Hra má pouhých deset levelů, ale počítejte alespoň s hodinou na jeden.

Mluvíme o vylepšování převleků, ale neřekli jsme, jak se vůbec získávají. K tomu musíte sehnat zvláštní druh drahokamů, které se spolu s dalším obsahem nacházejí Wario: Master of Disguise v truhlách. Abyste si poklad v truhle přivlastnili, je nutné stylusem předvést určitý um v rozmanitých minihrách – a řekněme si na rovinu: jde o um značně pochybný v minihrách hůř než trapných. Uvedeme si několik příkladů. Minihra č. 1: proveďte malou kuličku klikatou dráhou, aniž by se dotkla stěny. Minihra č. 2: spojte hrst číslic jedním tahem tak, jak jdou za sebou od nejnižší po nejvyšší. Minihra č. 3: zlikvidujte určený počet štěnic, které se hrnou do displeje ze všech stran. Minihra č. 4: obtáhněte předkreslený obrázek a vyhněte se přitom laserovým paprskům. Minihra č. 5: roztřiďte shora padající předměty podle druhu – výkaly do mísy, česneky do pusy a podobně. Minihra č. 6: vybarvěte omalovánku podle vzoru. A tak by se dalo pokračovat, ale nepůsobilo by to, radost ani vám ani nám. Když v některé minihře hráči pšenka nekvete – ne proto, že by minihra byla těžká, ale protože hráč nemůže přijít na to, co se po něm kčertu vlastně chce – nic se neděje: kolem truhly sice vyskáčou bomby, před kterými je záhodno poodstoupit, ale hned po výbuchu se můžete k truhle vrátit a zkusit štěstí znovu s minihrou jiného druhu. Jednou viděné – nikoli tedy jen úspěšně absolvované – minihry lze následně spouštět i ze základního menu Wario: Master of Disguise v místnosti, kde Wario klimbá u televize. Takto spuštěná taškařice má celkem pět levelů obtížnosti, i zkusili jsme, co se stane, když dojdeme na nejvyšší level. Co byste řekli? Nestane se nic, neodemknete jinou barvu Wariovy čepice nebo škrpálů, jen se vám zapíše výsledek a k možnosti spouštět samostatně stupidní minihry přibyde možnost spouštět samostatně stupidní minihry na kterémkoli z pěti levelů obtížnosti.

Dalším problémem jsou dialogy. Pomíjíme rozhovory s kouzelnou hůlkou, ty mají alespoň technický obsah. Zato verbální interakce hlavních protagonistů – Waria a Cannoliho vykazuje jasné znaky speciální tvorby pro mentálně postižené. Hra má rating 7+, ale zdráháme se uvěřit, že by dítě navštěvující druhou třídu základní školy potěšilo, že si dva hlupáci vyměňují úděsné stupidity a občas to proloží imbecilním smíchem. Konkrétně by se jejich dialogy daly shrnout asi takto: „Dostanu tě! – Nedostaneš! – ÁCHACHÁ!“

Černé na bílém

Navzdory prvnímu dojmu nemá jméno Wario nic společného s anglickým výrazem pro válku, nýbrž souvisí s japonským slovem „warui“, což znamená „zlý“. Wario je tedy jednoduše Zlý Mario. Občas ale v honbě za mamonem způsobí i něco dobrého – například ve hře Wario Land 3 spasí Music Box World, nebo ve čtvrtém dílu téže série dokonce zachrání princeznu. Nemluvě o tom, co už vydělal Nintendu.

Wario: Master of Disguise Standardní nepřátelé jsou rovněž mimořádně tupí, ale naštěstí po nich netřeba odklikávat přihlouplé titulky. Obvyklým vrcholem jejich schopností je, že nejdou vyřídit zepředu, ale musíte na ně obchvatem. Koneckonců po skrolovací plošinovce nelze očekávat zázraky umělé inteligence. Aby se ale nedalo říci, že je hra úplně lehká, občas vás čeká komplikovaný souboj s bossem – vzhledem k tomu, že jsou tyto bitky založené na rychlém převlékání pomocí stylusu, krkolomnost brzy válcuje náznaky zábavy rozdílem několika tříd. Abyste se v tom úplně neztratili, nápověda v levém dolním rohu dotykového displeje vám polopaticky ukazuje, který převlek v určité fázi souboje použít. Jediné štěstí je, že tolerance hry k neumělosti vašeho čmárání je vysoká, takže stačí požadovaný symbol načrtnout jen dosti přibližně.

Hra má pouhých deset levelů, ale počítejte alespoň s hodinou na jeden, protože jsou řádně zamotané a tvůrci je ještě usilovně natahují puzzly – například

Klady a zápory

Plus Stylus nezahálí
Plus Na pohled pestré

Mínus Zoufalé dialogy
Mínus Zoufalé minihry
Mínus Žádný multiplayer

kvůli správnému heslu v galerii se slušně naběháte po celé lokaci. K tomu vám hraje hudba, která není vysloveně otravná, ale to je tak asi nejlepší, co se o ní dá říci.

Zkraťme to: opravdu nevidíme důvod, proč na trhu, kde jsou čerstvě takové majstrštyky jako Final Fantasy III nebo nejnovější Pokémon Diamond a Pearl, sahat právě po „Mistrovi převleků“. Kde jiskry není, ani zlo nepomůže. Vážně.

Hru zapůjčila firma Gamehouse.

Wario: Master of Disguise
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: 3 pozice
Multiplayer: ne
Verdikt: Barevná a vesele se tvářící hra se zašmodrchanými levely a snahou zalíbit se malým dětem, zvlášť takovým, které zrovna moc ducha nepobraly. „Nekupujte si to.“ – „Koupíme!“ – „ÁCHACHÁ!“
Hodnocení: 70% (info)

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Další z rubriky

Nový přídavek k českému Kingdom Come je po všech stránkách trapný

Kingdom Come: Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka

Nejlepší česká hra posledních let ani napodruhé nedostala takový přídavek, jaký by si zasloužila. Milostné...

RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

RECENZE: Rastakhan’s Rumble je další nevýrazná expanze pro Hearthstone

Rastakhan’s Rumble

Rastakhan’s Rumble je už druhá nevýrazná expanze pro kartičky Hearthstone v řadě. Hře to ovšem může v dlouhodobějším...

Najdete na iDNES.cz