Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

X-Men Legends II : Rise of Apocalypse

  12:00aktualizováno  20. října 4:12
Početná skupina mutantů opět zbrojí. Tentokrát proto, aby zabránila nejhoršímu konfliktu od dob druhé světové války. Aby to ve výsledku dopadlo tak, jak má, dostáváte je pod své velení právě vy.

X-Men Legends II : Rise of Apocalypse Loňské akční RPG X-Men Legends bylo jedním z největších překvapení roku. Kombinace týmového boje, speciálních schopností oblíbených komixových X-Menů a RPG základu byla tím správným mixem pro potencionální hit. Hra sice získala nejrůznější kladná ohodnocení, ale bohužel se nikterak zvlášť dobře neprodávala. Legendární Studio Raven (Dark Forces/Jedi Knight série, Hexen, Quake IV), známé především tím, že vyrábí své tituly na externích technologiích, se tedy rozhodlo, že vrátí úder s novým pokračováním.

Již úvodní menu s gigantickou sochou Apocalypsa a měnící se denní dobou je úžasné.

A jak si X-Meňácký sequel vede oproti povedenému originálu? Již po vložení DVD disku do mechaniky se spustí fenomenální CGI intro ukazující nové spojenectví mezi X-Meny vedenými profesorem Xavierem a Bratrstvem zlých mutantů, kterým šéfuje obávaný X-Men Legends II : Rise of Apocalypse Magneto. Nová hrozba v podobě vzkříšení nejstaršího existujícího mutanta Apocalypse je nebezpečnější než jakákoliv předchozí rivalita či spory a nový tým je na světě. Svět je právě v největším nebezpečí od dob Druhé Světové (tu si jistě nejslavnější z X-Menů-Wolverine moc dobře pamatuje, vlastně nepamatuje:-). Apocalypse se přemístil ze své kobky ve svém rodném Egyptě neznámo kam a hrozí novodobým armagedonem. Apocalypsovým (takže jsem se skloňování stejně nevyhnul) prvním cílem se stal očekávaně Profesor Xavier a mladičká mutantka Polaris, excelující svojí schopností teleportace. Následovně se vydává nově sestavený tým na misi s cílem osvobodit oba unesené.

Jestli vám příběh ze světa X-Menů, kde se hodní mutanti spojí se zlými, je nějak povědomý, tak vězte, že se tomu tak stalo i ve druhém díle filmového zpracování klasického komixu. Náhoda? Nejspíše ne, ale jinak je příběh X-Men Legends II : Rise of Apocalypse (dále jen zkráceně X2) stoprocentně originální a opravdu zajímavý.

X-Men Legends II : Rise of Apocalypse

Celkově je X2 více než povedeným pokračováním.

Osobně se mi první díl líbil opravdu hodně, ale levely byly na můj vkus až příliš sterilní a nemohl jsem se zbavit dojmu, že jde pouze o dohromady poslepované arény (byť velké). Navíc mi týmová souhra populárních mutantů též nepřišla příliš adekvátní. Jinak se zařadil X1 zajisté k těm lepším titulům roku 2004, ale absolutní špička to ovšem nebyla. X2 je již na první pohled daleko vypiplanější než jeho předchůdce a dovolil bych si poznamenat, že i daleko dospělejší. Již úvodní menu s gigantickou sochou Apocalypsa a měnící se denní dobou je úžasné. Obrovskou změnou oproti původnímu X1 je i přítomnost online multiplayeru pomocí Xbox Live (offline multiplayer je samozřejmě zpět v plné formě). Dokonce se můžete celosvětově spojovat do mutantskách družin (podpora Friends režimu) a pořvávat na sebe pomocí headsetu (volba Voice). Dalším vylepšením oproti jedničce je daleko větší výběr charakterů. Osmnáctka mutantů, včetně několika skrytých, je solidní základna odboje proti X-Men Legends II : Rise of Apocalypse Apocalypsovi. Vizuálně je na tom hra velmi podobně jako minule, což v žádném případě nepovažuji za mínus. Zajímavá prostředí jsou doplněna originálně ztvárněnými cel-shadovými postavami. Lokace jsou jinak o hodně rozmanitější než v X1 a jsou i více interaktivní.

Originál mi více než akční RPG často připomínal bojovku s RPG prvky. X2 zdvojnásobil speciální schopnosti mutantů na dvojnásobek a i upgradovací systém se dočkal výrazných změn. Navíc i questy jsou poněkud více RPGéčkové. Souboj s přerostlými mravenci sice je naprosté klišé, ale je to klasika, která v žádném pořádném akčním RPG prostě nemůže chybět. Xtraction pointy (místa, kde vám hra umožní přemístit se do jiných lokací, vyměnit členy týmu či uložit hru) jsou přítomny v hojnější míře a hra navíc nabízí volbu obtížnosti. Toto jistě ocení hráči kterým připadal první X1 příliš těžký a že jich nebylo málo.

X-Meni a jejich 128-bitová zpracování aneb z výkalů přes bahno do křišťálově čisté vody

První pokus o převod klasického komixu na 128-bitové konzole se jmenoval X-Men : Next Dimension. Byla to klasická bojovka jeden na jednoho snažící se vyždímat něco slávy z relativně povedeného předchůdce jménem X-Men : Mutant Academy (dva díly pro PS1). Dopadlo to katastrofálně - hra nejenom že vypadala příšerně, ale zábavnost při jejím hraní se dala přirovnat ke žvýkání žvýkačky seškrábnuté z ulice na Václavském náměstí. Další pokus jménem X-Men 2: Wolverine’s Revenge byla akční adventura z pohledu třetí osoby. Nebyl to vyloženě špatný titul, ale ztratil se mezi totožnou konkurencí. Absolutně zapadl i díky profláknutému konceptu. X-Men Legends byla už jiná třída. Akční RPG bylo tím správným žánrem hodným legendárních X-Menů. A nyní tu máme jeho pokračování. No není to báječné?

X-Men Legends II : Rise of Apocalypse Speciální pozornost si zaslouží hudba. S přehledem se dá označit za filmovou. Melodie jsou příjemné a perfektně reflektují dění na obrazovce. Co však není ve hrách příliš časté a X2 v tom exceluje je dabing. Samotného profesora X mluví (famfáry) Patrick Stewart, který kromě toho, že hrál legendárního kapitána Picarda ze Star Trek : Next Generation, si střihl tu samou roli ve filmovém zpracování X-Menů. Navíc i ostatní, méně známí herci/dabéři odvádějí svou práci na jedničku. To vše ve zvukovém formátu Dolby Digital 5.1 exkluzivně pro Xbox. Ostatní verze mají totiž pouze Dolby Pro Logic II.

Celkově je X2 více než povedeným pokračováním. Navazuje na dobré základy a z předchozích chyb se poučuje. Sice u hry nevydržíte na věky (první hraní cca 10 hodin), ale hra vybízí i k opakovanému zahrání, hlavně díky kvatnu bonusů. Podobnost

Klady a zápory

Plus O hodně lepší než originál
Plus Skvělý dabing a hudba
Plus Hodně bonusů

Mínus Přeci jenom to je hodně podobné jedničce

s prvním dílem možná odradí některé hráče kterým se X1 nelíbil, ale po bližším prozkoumání si prostě každý hráč musí všimnout nepřehlédnutelných vylepšení. Máte-li rádi komixy, tak je pro vás X2 tou správnou volbou. Máte-li rádi X-Meny, je pro vás X2 tou správnou volbou. Máte-li rádi akční RPG, je pro vás X2 tou správnou volbou. Máte-li rádi výborné hry, je pro vás X2 jasnou volbou.


X-Men Legends II : Rise of Apocalypse
Výrobce/Vydavatel Raven Software/Activision
Platforma Xbox, PlayStation 2, GameCube
Multiplayer: ano, 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 23 bloků
Verdikt: Po všech stránkách vylepšené pokračování již velmi povedeného titulu.
Hodnocení: 88% (info)
Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Playstationový profil konečně můžete rozumně ovládat i z prohlížeče

PlayStation 4 - systémová aktualizace 5.50 (beta)

Firma Sony spustila webovou službu My PlayStation pro správu uživatelských profilů na PSN.

Najdete na iDNES.cz