HW minutky: grafika středního proudu

  • 626
Vyprovokována Radeonem 8500LE vrhá NVIDIA na trh GeForce4 Ti 4200 – ATI se tímto krokem opět dostává trochu mimo hru. Jaká bude odpověď z Kanady? || Intel vás většinou nemíní pobavit a přesto vás někdy pobaví – příkladem může být jeho průzkum chování majitelů přenosných počítačů.

Střední proud grafických karet: leaderem je GeForce4 Ti 4200
Svět grafických entuziastů s citem je v poslední době nadšen blížícími se kartami s čipem GeForce4 Ti 4200 – čipem, který přináší kvality nejmodernějšího výrobku NVIDIE za přijatelnou cenu. Overclockeři jistě propukají v jásot nad vynikajícími výsledky přetaktovávacích pokusů, se kterými vás již seznámil kolega Pavlečka – podle nich je Ti 4200 schopno běžet na kmitočtech směle srovnatelných s nejvýkonnějším členem rodiny (Ti 4600).

Je však nutné upozornit na jeden poměrně podstatný fakt, který zmiňuje Anand: přetaktovatelnost referenčních grafických karet, které NVIDIA zasílá recenzentům, je tradičně lepší (někdy i výrazně) než schopnosti, které v tomto směru později prokazují sériově vyráběné karty. Recenzenti samozřejmě dostávají vybrané a pečlivě předtestované kousky a samotná NVIDIA vybízí k tomu, aby se je recenzent přetaktovat pokusil a informoval o výsledcích čtenáře. Tyto skutečnosti nás nutí přistupovat k velmi optimistickým výsledkům overclockingu Ti 4200 poněkud obezřetně.

Proč se vlastně po uvedení nejvýkonnějších GeForce4 Ti 4600 a 4400 má trhu objevit ještě čip Ti 4200? Důvodem je s největší pravděpodobností fakt, že se hlavnímu konkurentovi NVIDIE podařilo (alespoň na chvíli) výkonnostně a marketingově udeřit na citlivé místo. Firma ATI totiž přišla krátce před uvedením rodiny GeForce4 s čipem Radeon 8500LE, který se hezky trefoval do výkonnostní a cenové mezery mezi GeForce4 Ti 4400GeForce4 MX 460, přičemž nabízel a) podstatně lepší cenu než Ti 4400 a b) oproti GeForce4 MX plnou kompatibilitu s rozhraním DirectX 8. V této mezeře se sice nacházely a stále ještě nacházejí karty s čipem GeForce3, ale ty již byly NVIDIÍ odsouzeny k zániku, aby nepřekážely čtyřkové řadě – po jejich odchodu by se stal Radeon 8500LE nebezpečně přitažlivou volbou. (Srovnání Radeonu 8500LE s GeForce3 Ti 200 jsem se věnoval v tomto článku; od té doby jsme se ovšem u většiny našich distributorů dočkali prudkého zlevnění všeho s GeForce3 na palubě, takže LE má už teď velmi těžkou konkurenci.) Reakce NVIDIE tedy musela přijít, a do arény byl vhozen model 4200 – čip, který schopnostmi spadá do kategorie GeForce4 Ti (jádro NV25) a cenou útočí na Radeon 8500LE. Jak nedávno ukázal Anand ve svém testu karet středního proudu (použit byl procesor Athlon XP 2100+), Ti 4200 bude ve své kategorii absolutní špičkou.

Unreal Performance Test

V novém unrealovském enginu dominují čipy od NVIDIE, a to zejména Ti 4200. Povšimněte si také vynikajících výsledků karet s čipy GeForce3, které se nyní dají sehnat za cenu kolem 5000 Kč včetně DPH. I v ostatních benchmarcích byla referenční karta s GeForce4 Ti 4200 jasným vítězem; na dalších pořadích se střídaly karty s GeForce3 a Radeony 8500, mezi něž občas prosáklo GeForce4 MX; peloton obvykle uzavíraly GeForce2 MX a Radeon 7500.

Se zajímavým srovnáním grafických karet, tentokrát napříč celým cenovým a výkonnostním spektrem, přišel nedávno i server Tom’s Hardware Guide. Podívejme se, jak si ve Windows XP a současných vedou karty z „dávné“ historie proti nejnovější produktům:

3DMark2001

Vzhledem k tomu, že firma ATI dosud cenově nezareagovala na zlevňování GeForce3 a očekávaný příchod GeForce4 Ti 4200, jeví se mi nyní jako mírně výhodnější koupě některého z modelů GeForce3 než Radeonu 8500LE – druhou možností je pak počkat na karty s Ti 4200, které by se měly začít objevovat v průběhu května.

Zdroje: AnandTech, Tom’s Hardware Guide



Trocha humoru z dílny Intelu :-)
Nedávno jsem obdržel tiskovou zprávu, která informovala o tom, že marketingové oddělení Intelu se zcela seriózně podjalo věru zajímavého úkolu – zadalo jisté agentuře provést celoamerický průzkum, který měl zjistit, co majitelé přenosných počítačů dělají se svými přenosnými počítači... Studie přinesla pozoruhodné výsledky, na jejichž základě Intel konstatuje, že Američané mají při používání notebooků „neomezenou nápaditost“. Tak se zde mj. dozvídáme, že „lidé jsou schopni používat své notebooky na svatbách i pohřbech, v uhelných dolech i na střechách obilných sil, na turistické stezce v Grand kaňonu i v ‚pochybné ubytovně v Amsterdamu‘, při jízdě na koni, dojení krávy i stavbě kurníku“. Mezi nejzajímavější údaje patří bezpochyby ten, že 48 % dotázaných používá svůj notebook i bez oblečení nebo ve spodním prádle.

Cituji dále z příslušné tiskové zprávy:

Američané jsou při používání laptopů laskaví (například jeden respondent takto pomohl hluchému muži rozumět na bohoslužbách), radostní (jiný se přes počítač dělil o postřehy ze svatby s přáteli, kteří nemohli přijet), odvážní (další na dálku vypnul námořní těžební plošinu, zatímco prchal před hurikánem), dobrodružní (když navigují jachtu s přijímačem GPS), bezcitní (když ukončí vztah) a vtipní (když se softwarem na simulaci řeči „říkají hlouposti dětem po telefonu“).

Vida, jeden by se domníval, že notebook lze používat jen oblečený a v letadle, a přitom ti nápadití Američané přišli na tolik jiných věcí... Nu, zase mám o trošku širší obzory :-). Tisková zpráva končí nenápadným odstavečkem o tom, že Intel vyrábí mobilní procesory...

Zdroj: Intel