Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak se s časem mění sexuální ikona videoher, Lara Croft

aktualizováno 
Začalo to doslova několika trojúhelníky a končí u realistického ztvárnění. Velmi hezký pohled byl vždy i na modelky, které ve své době Laru Croft oficiálně představovaly.

Alison Carroll - Lara Croft

Je tomu už 14 let, co se v roce 1996 objevil původní Tomb Raider z dílny Core Design. A za tu dobu se Lara pořádně změnila. Na příští rok se chystá restart série, který představí Laru jako jednadvacetiletou nezkušenou dívčinu.

První žena herního průmyslu

Navzdory nesporným herním kvalitám se Tomb Raider prosadil především díky hrdince, jejíž hrudník učaroval hráčům zvyklým na maskulinní válečné veterány. Ostatně, o revolučnosti záměru obsadit do hry ženu mluví už fakt, že vývoj začal v roce 1993. Za vznik postavy Lary je zodpovědný Toby Gard ze studia Core Design. Přestože jeho první koncepty hlavní postavy počítaly s variací Indiana Jonese (včetně biče a klobouku), přišel nakonec s nápadem do hlavní role obsadit ženskou postavu.

Tomb Raider
Rok: 1996
Počet polygonů: 230
Představitelka: Natalie Cook (prsa: 75)


lara_01

Gard vytvořil několik návrhů od nacistické vražedkyně po kulturistku. Navzdory původní snaze vyhnout se stereotypnímu zobrazení vyhrál koncept jménem Laura Cruz, jihoamerická tvrďačka. To ostatně vysvětluje určité latinskoamerické rysy, charakteristické pro původní vzhled Lary. Jako správní vlastenci ale vývojáři v britském Core chtěli Lauru poněkud "angličtější", a po drobné úpravě byla na světě postava Lary Croft.

Zobrazená Natalie Cook ještě není oficiální představitelkou, ale jenom tou nejznámější tváří ze čtyř anonymních modelek, které distributor Eidos najal k pózování na výstavě ECTS.

- recenze

Tomb Raider 2
Rok: 1997
Počet polygonů: pod 300
Představitelka: Rhona Mitra (prsa: 86)


lara_02

Po masivním úspěchu prvního Tomb Raideru přišlo první obsazení oficiální představitelky Lary. Volba padla na modelku a herečku Rhonu Mitra, která o několik let později dosáhla určitých úspěchů ve filmu (byť ve filmech jako Soudný den či Stargate Universe). Zato na virtuální Laře přibyly jenom symbolické polygony.

- recenze

Tomb Raider 3
Rok: 1998
Počet polygonů: okolo 300
Představitelka: Nell McAndrew (prsa: 81)


lara_03

S třetím Tomb Raiderem bylo definitivně potvrzeno, že reálné představitelky se mění s každým novým dílem. Na řadu přišla temperamentní Nell McAndrew, která si svou pověst rebelky udržovala natolik urputně, až byla vyhozena kvůli nafocení hanbatých obrázků pro časopis Playboy. Nakonec se ale k Tomb Raiderovi 3 ideálně hodila. Hra sama byla kritizována třeba za zabíjení londýnských policistů.

- recenze

Tomb Raider: The Last Revelation
Rok
: 1999
Počet polygonů: 500
Představitelka: Lara Weller (prsa: 87)

lara_04

Vývojáři nevěděli, co na hře změnit kromě objemu hrudníku hlavní představitelky, a tak se vývojáři rozhodli nechat Laru zemřít. Její fatální konec v zavalené egyptské pyramidě leckoho překvapil. Je snad s penězostrojem Eidosu konec? Ne tak docela.

- recenze

Tomb Raider: Chronicles
Rok
: 2000
Počet polygonů: 500
Představitelka: Lucy Clarkson (prsa: 82)

lara_05

Studio Core nadále mlžilo nad osudem Lary, a tak přišlo se vzpomínkovým dílem Tomb Raider: Chronicles, ve kterém se v několika epizodách vzpomínalo na minulá dobrodružství. Roztomilá Lucy Clackson se ale v pozici oficiální modelky dlouho ohřát neměla, protože mezitím se už potají připravoval temný Angel of Darkness.

- recenze

Tomb Raider a Tomb Raider: Kolébka života
Rok
: 2001/2003
Představitelka: Angelina Jolie (prsa: 91)

lara_films

Tou dobou byl už mezinárodní úspěch Lary Croft natolik velký, že celý svět očekával filmovou adaptaci jejích příběhů. Populární Angelina Jolie si filmovou Laru střihla dvakrát. Zatímco první film Tomb Raider pod vedením režiséra Simona Westa nebyl dobrý, jeho pokračování Kolébka života v režii Jana de Bonta bylo přímo úděsné.

Filmům nepomohla ani přítomnost Chrise Barrie (Rimmer z kultovního seriálu Červený trpaslík), ani fakt, že Angelina většinu kaskadérských kousků dělala sama. Na druhou stranu, kdo by chodil do kina na film o Laře Croft s požadavkem smysluplného děje?

- recenze Tomb Raider
- recenze Tomb Raider: Kolébka života

Lara hledá sama sebe

Po úspěšné, ale ohrané původní pětidílné sérii se v Core pokusili o razantní změnu. Výsledkem bylo další potvrzení pravidla o mistru tesaři, který se utnul.


Tomb Raider: Angel of Darkness
Rok
: 2003
Počet polygonů: 5000
Představitelka: Jill de Jong (prsa: 86)

lara_angel

Temné upírské tóny srší z polygonů i holandské představitelky Jill de Jong. Nový vzhled neopravil nic z Lařina anorektického pasu a ani pokus o nové prvky v hratelnosti příliš nevyšel. A tak se není co divit, že se Angel of Darkness moc dobře neprodával.

Možná pomohl i fakt, že hra neměla příliš dobrý design levelů. Překypovala nepotřebnými prvky (například pasáže s kradmým pohybem) a vůbec byla šitá horkou jehlou, aby stihla premiéru druhého filmu.

- recenze

Tomb Raider: Legend
Rok
: 2006
Počet polygonů: 9800
Představitelka: Karima Adebibe (prsa: 84)


lara_legend

Modernější, uvěřitelnější, hezčí. Takový byl Tomb Raider Legend, který sám o sobě už znamenal menší restart série. Vývoj již neměli na starosti Core Design, ale studio Crystal Dynamics, které tvoří hry s Larou dodnes. Legend se vrátil k potulování po pralesích a hledání starověkých artefaktů.

Virtuální Lara trochu zjemněla, ale po její představitelce bylo naopak požadováno více než jen pózování. Karima Adebide tak musela absolvovat sérii výcviků v horolezectví, archeologii, střelbě i kurz přežití britských komand SAS. Hlas nové Lary měla navíc zprostředkovat herečka Rachel Weiz (film Mumie), ale nakonec z toho sešlo.

- recenze

Tomb Raider: Underworld
Rok: 2008
Počet polygonů: 32000
Představitelka: Alison Carroll (prsa: ?)

lara_downunder

Rovněž po Alison Carrol se požadovala jistá fyzická vytrvalost. Na rozdíl od jejích kolegyň to ale nebyl žádný problém, protože se před pózováním za Laru živila jako cvičitelka gymnastiky. Reálná Lara Croft tak konečně začala vypadat, že by nějaký ten den v Amazonii mohla i přežít.

Co naopak velké známky života nevykazovalo, byly prodeje temnějšího Underworldu, které nejspíše ve finále napomohly chystanému restartu série.

- recenze

Tomb Raider: Anniversary
Rok
: 2008
Počet polygonů: neznámý


lara_anniversary

Než k němu ale došlo, bylo potřeba si vypomoci alternativními příběhy. Podobně jako v případě Chronicles se tak objevily dva "vycpávkové" díly. Nejprve se v Anniversary dostalo na předělávku prvního Tomb Raideru v nové grafice a s několika inovovanými prvky. A že je 12 let rozdílu na vzhledu staré a nové Lary setsakra poznat.

- recenze

Lara Croft and the Guardian of Light
Rok
: 2010
Počet polygonů: neznámý


lara_guardian

Letos vyšel stahovatelný titul Lara Croft and the Guardian of Light. V něm se hráči na Laru poprvé přestali dívat zpoza ramene a navíc v názvu chyběl i standardní název celé série, tedy Tomb Raider.

- recenze

Popkulturní ikona

S nejnovějším vzezřením je zřejmé, že nový Tomb Raider se bude dále snažit o uvěřitelnější vzhled hlavní hrdinky. Už jen samotný fakt, že byla odhalena tvář a nikoliv jen tělo do pasu nahoru ukazuje, že Crystal Dynamics to se změnou myslí vážně.

Ačkoliv by nad významem Lary Croft šlo mávnout rukou jako nad pouhým sexy symbolem pubescentních hráčů, její postava ve skutečnosti pro videoherní scénu mnohé vykonala.

Od Tomb Raideru se datuje počátek masového využívání ženských hrdinek ve hrách. Lařina postava napomohla i popularizaci videoher jako legitimního kulturního média. A samozřejmě, navzdory svým nereálným proporcím, Tomb Raider ke hrám přitáhl více hráček. Vydavatel Eidos v roce 2001 dokonce odhadoval, že až čtvrtinu hráčů tvoří dívky.

Na závěr ještě přidejme společnou fotografii pěti oficiálních modelek a dvě další, méně významné představitelky.

Vanessa Demouy a Ellen Rocche

lara_demouy lara_roche

Pětice oficiálních tváří pózuje k příležitosti vydání TR: Anniversarylara_group

Zdroje:
laracroft.wikia.com
gameinformer.com
laracroft.name

Autor:
Nejčtenější

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Black Mirror Remake
Česká adventura Posel Smrti se dočká remaku. Budou ho dělat Němci

Jedna z nejlepších českých her vůbec se po 14 letech od vydání dočká kompletního přepracování. Nepracují na něm však původní autoři a od originálu se má lišit...  celý článek

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Další z rubriky

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

League of Legends
Slavný fotbalista vyhrál soud s autory League of Legends

Slavný nizozemský fotbalista Edgar Davids uspěl s žalobou proti provozovatelům hry League of Legends. Jedna z postav se totiž notně inspirovala jeho vzhledem.   celý článek

Manhunt 2
Nejvíce šokující zločiny spojované s videohrami

Videohry jsou obviňovány z velkého počtu brutálních incidentů a z některých opravdu mrazí. Podívejme se na ty nejvíce medializované.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.