Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alien Hominid – blízká setkání 2D druhu

  12:00aktualizováno  23. března 3:41
Na to, že na dnešní hardware vznikne každou chvíli nějaký remake některé ze starých klasik jsme již zvyklí. Alien Hominid je však hrou zcela původní, která ze starých principů čerpá více než vrchovatě.

Alien Hominid Blízká setkání 2D druhu. Takto by se dalo označit první dílo nového vývojářského studia Behemoth. Členové Behemothu však nejsou v herním světě žádnými nováčky. Sami se označují za "odpadlíky" z největších konkurenčních studií. A protože vyhazov z vývojářského studia jistě zamrzí, rozhodli se herní renegáti spojit své síly a přinesli svoji kůži na trh. A aby se na začátek Behemoti postavili gigantům jako EA a spol, rozhodli se jako svůj první titul zvolit 2D střílečko-hopsajdu Alien Hominid, dále jen AH. Sami ho popisují jako undergroundové dílo plné inovačních prvků. V Behemothu se jistě snaží jít proti proudu a komerčně úspěšným titulům se vysmívají. Obsahuje však AH dostatek kvalit aby oslovil dnešní hráče?

Základní podstatou je běžet se žlutým ufonem zleva doprava a "kydlit" vše, co se vám připlete do cesty.

Alien Hominid Já si undergroundovou hru představuji jako freeware, který vám na poškrábaném CD věnuje týpek v ošuntělé mikině někde v metru. I když by moje idea distribuce odradila asi 99% všech hráčů a je naprosto nereálná, má její zveřejnění jasný důvod. AH totiž vychází kromě Xboxu také pro GC, PS2, a tak o nějakém herním undergroundu nemůže být vůbec řeč. Ať se snažili být v Behemothu sebevíc nezávislí, uvědomili si, že při úzce specifikovaném žánru musí oslovit co nejvíce hráčů skrz naskrz platformami.

AH pro Xbox disponuje několika rozdíly oproti verzi pro PS2. Majitele Xboxu jistě potěší, že "jejich" AH se může pyšnit 60hz fullscreenem či rychlejšími loadingy a že jako jediná z verzí má možnost online připojitelnost, byť jen v podobě downloadů a aktualizovaných hi-score tabulek, kde si opravdu ověříte, zda jste jeden či jedna z nejlepších.

Titul, který vypadá na první pohled jako spíše jedna z her pro 16-bitový Megadrive, má odlišné verze ve 128-bitovém světě. To mi připadá přinejmenším úsměvné. Znamená to tedy však, že AH má i některé pozitivní technické vlastnosti? Ano, vizuální podobě Alien Hominid AH i přes svoje dvoudimenzionální vzezření nelze upřít zasloužené kvality. Animace je plynulá, scrollování probíhá též bez problému, přesto však nemůžu popřít fakt, že AH bude na valnou většinu hráčů působit archaickým dojmem. Přesto je vizuální podoba nápaditá a kypí všudypřítomnou originalitou. V hratelnosti jsem však dnes tak ceněnou originalitu v hojnějším množství nezaznamenal. Hra se svým konceptem nejvíce podobá sérii Metal Slug a je spíš poctou retro pařbám let minulých. To ale neznamená, že by byl AH špatným titulem.

Bez skrupulí můžu vývojáře označit za jedny z nejnadějnějších v oboru.

Základní podstatou je běžet se žlutým ufonem zleva doprava (a zpět ani o píď) a "kydlit" vše, co se vám připlete do cesty. Kromě spřátelených ras z různých koutů galaxie je jedinou postavou, která v postupu hrou zdejšímu hrdinovi pomáhá, sympatický obtloustlý mladík, který občas přihodí nějakou tu speciální munici do mimozemšťanova blasteru, který je jedinou zbraní ve hře. Ta Alien Hominid se však díky odlišným druhům munice může stát brokovnicí a stejně tak i efektním plamenometem. Žlutý návštěvník disponuje mrštnou postavou, možností pojídat hlavy znepřátelených pozemšťanů, a dalšími schopnostmi včetně zahrabání sama sebe do země se záměrem vtahovat nepřátele do hlíny. Protože je rasa žlutých alienů inteligenčně vyspělá, nedělá jí problém řídit zastaralé dopravní stroje pozemšťanů. Od automobilů a tanků až po sněžné skútry.

Bohužel trpí AH stejným problémem jako třeba Coded Arms pro PSP a to malou rozmanitostí jednotlivých lokací. Tématicky je rozděleno jednotlivých 16 levelů pouze do tří témat. První z nich je země hamburgerů - USA, kde se Hominid (jak se mezigalaktický cestovatel jmenuje) utká s nespočtem agentů FBI. Druhá lokace je zamrzlá Sibiř dnešního Ruska, kde se na vás povalí nekonečná bolševická armáda sovětských soudruhů (nechybí ani vznášející se boss s gigantickým srpem a kladivem).Poslední lokalitou je Oblast 51, ve které se nachází nejmenší počet levelů a finální nepřítel, vaše klonované herní alter-ego.

Šikovné PDA

Formou PDA je v AH originálně ztvárněno celé menu, ve kterém se později po odemknutí zpřístupní řada zajímavých miniher. PDA Game je klasická jednoobrazovková hopsajda, která obsahuje i jednoduchý editor úrovní. Challenge vám umožní zvolit jednu z úrovní za účelem získání co největšího počtu bodů. V Missile Mastar (schválně zkomolené, á la ruská výslovnost angličtiny) máte za úkol zničit kapitalistickou Ameriku v sovětské atomové hlavici. Neutron Ball je jaká si futuristická verze basketballu. Piňata Boss nabízí možnost utkat se s prvním záporákem v časově omezeném souboji a All You Can Eat je špičková minihra pro čtyři hráče s jednoduchým avšak zábavným konceptem v podobě pojídání nesmyslných porcí jídla. Spousta miniher z AH připomíná japonskou miniherní podivnost jménem Bishi Bashi Special pro PS1.

Alien Hominid Velkou předností AH je jeho zábavný multiplayer. Jak říká staré přísloví říká: ve dvou se to lépe táhne, a tak s přibývajícím počtem hráčů se zvyšuje zábavnost celého titulu. Základní story mód můžete hrát ve dvou a některé z miniher dokonce až ve čtyřech hráčích. Bohužel spadá AH často do nepříjemného stereotypu. I přes všechny příjemné aspekty hry, je AH "pouze" 2D střílečka. Žánr, který vrcholil začátkem devadesátých let, již bohužel nemůže v dnešní době přinést mnoho nového a nepoznaného. Nechvalnou vizitkou 2D akcí je též proslule krátká životnost a v tomto ohledu není ani AH výjimkou. Na jeho dohrání vám bude stačit jedno odpoledne a upřímně pochybuji, že by si někdo spustil AH podruhé.

Přesto všechno nezbývá než Behemoth pochválit. Odvedli dobrou práci bez programátorských chyb a zbytečných bugů. Bez skrupulí můžu vývojáře označit za jedny z nejnadějnějších v oboru. Představím-li si schopnosti studia předvedené na nějakém pořádném AAA titulu, chytá mě pocit, že nás čeká zajímavá budoucnost.

Klady a zápory

Plus Zábavný multiplayer
Plus Nápadité minihry
Plus Bez bugů

Mínus "Pouze" 2D akce
Mínus Krátká životnost
Mínus Časem stereotypní

AH oprášil starý známý žánr a představil ho v nejlepším možném světle. Retro fanatici si smlsnou a myslím si, že by AH mohl zaujmout i hráče středního proudu. Tato hra dokazuje, že 2D hry ještě nevymřely a mají co nabídnout. Buďme však upřímní. Představíme-li si, že by dvoudimenzionální střílečky byly v převaze na úkor her jako třeba Metal Gear Solid, Final Fantasy nebo Resident Evil a že by mělo vycházet více AH, Metal Slugů a jim podobných, rychle si většina z nás uvědomí, že by to asi nebylo úplně ono. Vývojáři by se pak vlastně nemuseli vůbec znepokojovat jakýmkoliv herním i grafickým pokrokem a to by jistě nebylo to pravé ořechové. AH je dobře klasifikovaný jako budgetový titul a své místo si určitě našel, ale díru do světa s ním Behemoth neudělal a ani již neudělá.

Alien Hominid
Výrobce/Vydavatel Behemoth/Zoo Digital
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 16 bloků
Verdikt: Dobrá klasická 2D střílečka pro retro hráče. Nic víc, nic míň.
Hodnocení: 65% (info)Témata: Galaxie, Xbox, Zoo

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz