Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euro 2008 - zkuste při hře ovládat Kollera a Rosického

aktualizováno 
Fotbalové Euro se kvapem blíží a EA u toho s novou licencovanou hrou samozřejmě nemohou chybět.
68

UEFA EURO 2008

Platforma: PC
Výrobce: EA Sports

  • Oficiální licence
  • Hratelnost pro všechny
  • Online "evropská liga"
  • Oslavná gesta pobaví
  • Prakticky ničím nedokáže motivovat
  • Podivné chování hráčů
  • Mnoho borců si je zcela nepodobných
  • Fanouškům fotbalových her nenabídne nic

Poměrně hratelný fotbálek s kompletní licencí na fotbalový evropský šampionát, který však za konkurencí stále výrazněji zaostává.

Herní karta

UEFA Euro 2008

UEFA Euro 2008Když se v sezóně koná nějaká významná fotbalová akce, vyrukují tvůrci z EA již tradičně i s oficiálně licencovanou hrou věnovanou tomuto fotbalovému svátku. A když se mistrovství světa ani Evropy zrovna nekoná, tak holt vyjde hra s tématem Ligy Mistrů. To už je takový kolorit posledních let a pokud by se na tom něco změnilo, zdálo by se, že něco asi není úplně v pořádku. Není tedy divu, že nová hra doprovodí i letošní Euro. Jak to tedy vypadá?

Překvapivě docela dobře, přestože ke chválení tu toho tedy moc není. Přiznám se, že mě osobně ale po těch letech a desítkách fotbalových videoher už zas až tak moc nebaví zkoumat, zdali se pravý krajní obránce má při soupeřově náporu stahovat sem nebo ještě o metr více do středu hřiště, případně tedy jiné a další podobné záležitosti. Je zcela bez debat, že právě tyto detaily dělají z běžné fotbalové hry pořádnou simulaci, ale občas to zkrtátka chce prostřídat na hřišti posty a trošku pošetřit síly. Proto se mi tyto tematické fotbálky zamlouvají čím dál více, přestože UEFA Euro 2008oproti řadovým ročníkům představují prakticky vždy poněkud slabší čajíček.

Autoři touto hrou zcela evidentně mířili na co nejširší publikum.

A s Euro 2008 je to úplně stejné, takže pokud se počítáte mezi fotbalové maniaky, nečekejte, že by vám tato hra dala něco víc než si jen zahrát evropskou kvalifikaci a závěrečný turnaj. Přesto ale musím říci, že jsem si hru užil, všechny zápasy odehrál s chutí a v očekávání masivního úspěchu českého nároďáku v červnu pod Alpami si střihnul i nějaký ten „bonusový“ rychlý zápas. Na druhou stranu je ale třeba uznat, že to je asi tak všechno a při představě, že bych za tuto hru dal peníze ve výši její doporučené maloobchodní ceny, bylo moje příjemné naladění poněkud přibržděno.

A když jsem přemýšlel o důvodech, došel jsem k poměrně jednoznačnému závěru – hra vůbec nemotivuje. Ať už se jedná o herní projev vašeho mančaftu nebo o průzkum UEFA Euro 2008zdejších herních módů. Základem je pochopitelně boj o evropské vavříny, který začíná už v kvalifikačních skupinách, kde se tedy Češi utkají podle skutečnosti se Slováky, Němci, Iry, Walesem, San Marinem a nějakým tím šmejdem z Kypru. Vedle toho je zde ale již známý režim Be a Pro, v němž hrajete pouze za jediného hráče a novinka jménem Captain Your Country, kdy se s vlastním hráčem pokoušíte vybojovat kapitánskou pásku ve vašem nároďáku. A tady jsme u toho nedostatku motivace. Je to docela fajn, to zase jo, ale tak nějak jsem vůbec necítil potřebu se tím nějak výrazněji zabývat. Pochválit je ale třeba možnost zvolit si svůj tým a s ním pak sehrávat řadu zápasů, které se pak online „archivují“, načež se vytvářejí statistiky a tabulky ve stylu jakési virtuální evropské ligy.

Slova o motivaci pak platí i o samotné hratelnosti. Ta je totiž maximálně pohodová, takže člověka v podstatě vůbec nenapadne zkoušet měnit herní projev svého týmu, jenž je v mnoha ohledech dost podivný. Zkrátka si to svoje odčutáte tak říkajíc „za UEFA Euro 2008daných podmínek“ a zkoušet něco měnit budete považovat víceméně za ztrátu času. Zvláště když provedené změny mají většinou jen takový, řekněme nárazový účinek, ale základní nedostatky stále zůstávají. Můžete si tak třeba nastavit, že na na vlastní půlce zabetonovaný Kypr vyrazíte s maximálně ofenzivním herním projevem, ale výsledek je takový, že se všichni vaši hráči hrnou dopředu, ale jejich pohyb po ploše je pořád stejně podivný jako při neutrálním nastavení.

Oslnivá není ani technická stránka hry.

Celkově se vůbec zdá, že herní projev jednotlivých počítačem řízených hráčů zamrznul někde kdoví kde. Pakliže tedy chcete vidět, jak v praxi vypadají ony pověstné „hřebíkovské čtverce“, pusťte si tuto hru. Vedle toho jsem pak například ani moc nepochopil chování útočníků, kteří místo toho, aby se tlačili do vápna, tak se roztahují do křídel, ať už tedy váš záložník s míčem postupuje středem nebo po UEFA Euro 2008straně. Dá se sice pochopit, že pokud táhnete míč podél postranní lajny, tak je potřeba, aby se k danému hráči stáhnul někdo pro případnou přihrávku či kombinaci, ale proč to je zrovna útočník a ne třeba další záložník nebo krajní bek, to zůstává záhadou. Ve vápně tak potom máte povětšinou jednoho jediného hráče (toho druhého forwarda), čímž myšlenka na jedovatý centr do ohně poněkud bere za své.

Další „zajímavostí“ pak je laxnost jednotlivých hráčů. Pokud se totiž nějaká nepříjemnost nevyskytne „v jejich čvterci“, tak se povětšinou jen tak v pohodičce procházejí, jako to svého času tak fenomenálně uměl Martin Frýdek. Takže se třeba váš obránce ze všech sil loktuje se soupeřovým útočníkem, ale kolega z vedlejšího postu tam víceméně pouze stojí a čumí, přestože se celá vaše lopota odehrává jen pár metrů od něj. A ne, opravdu si takticky nezaběhne tak, aby vás v případě neúspěchu třeba zajistil, zkrátka si drží svůj čtverec a hotovo. Tachnicky vzato se to UEFA Euro 2008sice dá pořešit tak, že každému z obránců nastavíte, koho mají osobně hlídat a pak to případně ladit tím, že s jiným manuálně ovládaným bekem budete celou situaci jistit, ale už to tu dnes přinejmenším jednou padlo: nedostatek motivace. I bez toho se to hrát dá, tak proč se otravovat zbytečnostmi?

Jakž takž dobře se podařilo vybalancovat hru v tom smyslu, kdo z kvalifikace postoupí do závěrečného turnaje. V naší skupině tak sice Němci ke konci výrazně ztráceli a do posledního zápasu místo nich mohlo postoupit Irsko nebo Wales, ale nakonec to hra „zařídila“ tak, že vítězstvím v posledním zápase postoupili. Přesto se ale základní skupiny Eura neshodují s těmi, které byly nalosovány v reálu. Postoupila tak například taková Makedonie plus pár dalších zemí, které se ve skutečnosti nekvalifikovaly. A to je trochu škoda, protože kvalifikanti i los základních skupin jsou již nějakou dobu známy, takže by snad nemusel být takový problém „nasimulovat“ vše tak, aby postoupily všechny země, UEFA Euro 2008kterým se to podařilo ve skutečnosti. A pokud byste náhodou hráli kvalifikaci za některý z týmů, které ve skutečnosti nepostopily, tak byste zabrali místo toho týmu, který skončil v dané kvalifikační skupině na druhém místě. Takže třeba Slováci by postoupili na úkor Němců, jejichž místo by zabrali i v rozlosování skupin finálového turnaje. Sice by to neodpovídalo rozložení do výkonnostních košů před losováním základních skupin, ale určitě by to působilo autentičtějším dojmem než postup Makedonie.

Góóól !!!

Každý gól je pochopitelně potřeba pořádně oslavit, a tak nám autoři dali možnost vytvářet si vlastní oslavné pohyby. Stiskem některého z hlavních tlačítek zvedne hráč jednu nebo obě ruce a následně lze různými kombinacemi s dalšími tlačítky a páčkami vytvořit všemožné oslavné pózy. Jejich provedení ale není zcela jednoduché a se všemi těmi kombinacemi a půlobloučky připomíná něco mezi rytmickou akcí a bojovkou. Paradoxně se tak jedná o jednu z největších výzev v celé hře, protože je to jednak docela sranda a jednak člověka vždy potěší, když se nějaké takové oslavné gesto povede. Možná i více než samotný gól vstřelený třeba San Marinu.

UEFA Euro 2008Oslnivá není ani technická stránka hry. Z defaultního nadhledu to všechno sice vypadá maximálně pohledně, zaujmou v prvé řadě některé animace hráčů, které místy vypadají velmi živě, skoro k nerozeznání od reálu, ale k čemu to, když jiné sotva stojí za zmínku a navíc je jejich pospojování poněkud kostrbaté? A to si nepřejte vidět podoby hráčů při přiblížených opakovačkách nebo animacích. Grygera, Ujfaluši, Rosický nebo Jankulovski jsou ještě k poznání, ale když uvidíte Kollera s černým porostem hlavy, začnete přinejmenším pochybovat. Co za zrůdu grafici udělali z Plašila, raději ani nezmiňovat. Nemluvě o tom, že typicky při rohových kopech, kdy je na malé ploše mnoho hráčů, se grafika znatelně cuká. Nejpodobnější je si z celého mančaftu asi Karel Bruckner, nicméně když ho hra navleče do červené teplákovky, pro jistotu v kalendáři zkontrolujete aktuální letopočet. A když už jsme u těch jmen – slávisti mohou vesele slavit a bujaře jásat, protože hra do základu vytrvale tlačí Pudila.

UEFA Euro 2008Paradoxně ale nemohu říci, že by Euro 2008 byla špatná hra, bavil jsem se dobře, hra na mě nekladla žádné přehnané nároky, a tak si dokážu v pohodě představit, že se v červnu sejdeme odpoledne s kámoši, dáme si pár mačů a pak vyrazíme do sportbaru ke sledování zápasu na skutečném Euru. Autoři touto hrou zcela evidentně mířili na co nejširší publikum a to se jim jednoznačně daří. Zahraje si tu totiž bez nějakých delších úvodních problémů opravdu takřka každý. Z videoherně-fotbalového hlediska ale tento titul nenabízí vzhledem k posledním ročníkům fotbalových sérií zhola nic, tedy pochopitelně kromě licencí na závěrečný turnaj, opět včetně všech stadionů, reklam i uklízeček.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

68 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 966 čtenářůNejčtenější

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Další z rubriky

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.