Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FIFA 07 – dojmy z hraní

  12:02aktualizováno  12:53
Firma Electronic Arts včera ve Varšavě uspořádala akci, na níž představila nový díl série FIFA. Nemohli jsme samozřejmě chybět a vy se teď dozvíte, zdali se PES již má třást strachem.

FIFA 07 Podobně jako se nedávno v Praze konala tisková konference, na níž byl představen nový přírůstek do rodiny závodních her Need for Speed, uspořádala včera firma Electronic Arts podobnou akci ve Varšavě, kde nám byla prezentována nejnovější FIFA, přičemž jsme samozřejmě nebyli ochuzeni ani o možnost hraní. I tentokráte na akci dorazil i samotný producent hry, takže jsme všechny informace měli tak říkajíc z první ruky.

Chlapci se sice snažili seč mohli, aby komentář podali co nejvěrněji.

Hra byla prezentována pouze ve verzi pro PlayStation 2, ale zato jsme si mohli poprvé poslechnout a ohodnotit i českou lokalizaci. K ní se ale ještě vrátíme. V rámci prezentace hry jsme samozřejmě byli zavaleni informacemi, co je ve hře nového, co je převratného a co nevídaného, přičemž netvrdíme, že mnoho z toho neznělo zajímavě, ale nejdůležitější jsou samozřejmě dojmy z hraní. Tam jsme v prvé řadě ocenili skutečnost, že podobně jako u nedávného 2006 Germany začali tvůrci hru budovat v prvé FIFA 07 řadě na základních principech fotbalu a rozhodně se tedy nepouštěli do žádných experimentů s ovládacím systémem či kdo ví čím ještě dalším, jako tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Hra sice stále nedisponuje takovou plynulostí a spádem, jak je známe z konkurenčního Pro Evolution Socceru, ale zdá se, že od letoška budeme o sérii FIFA konečně moci znovu hovořit ne jako o chudším bráchovi PESu, ale jako o jeho alternativě. FIFA 07má jednodušší hratelnost a navzdory slovům tvůrců nejde tak do hloubky jako PES, ale na druhou stranu stačí pár zápasů, abyste se do hry dostali a slušně si zahráli, což je jistě potěšitelné. Samozřejmě, že zde lze nalézt různé chyby, ale o těch má cenu se bavit až v okamžiku, kdy budeme mít v ruce finální verzi, s níž budeme moci strávit delší čas než jen pár hodin v rámci včerejší akce. Jasnou inspiraci PESem ovšem vidíme v zahrávání přímých kopů či rohů, kdy je nově možné si na rozehrání přivolat některého z ostatních hráčů na krátkou vzdálenost. U přímých kopů by pak mělo být navíc i možné (na vlastní ovladače se nám to nepodařilo ověřit), zdali budete kopat nártem nebo placírkou.

FIFA 07 Pojďme si ale něco říci k výše zmíněným faktografickým informacím. Jako největší novinka, slovy producenta „big new feature“, jsou interaktivní ligy. Jedná se o jakési interaktivní ligy, které probíhají paralelně s ligami reálnými. Pokud například v Anglii je na programu v neděli zápas Manchester Utd. - Arsenal, otevře se pár dní před tímto zápasem online prostor, v němž fanoušci obou klubů mohou hrát za své mančafty řadu zápasů a podle toho, který tým získá v době, kdy je možné tento zápas hrát, více vítězství, ten získá do tabulky interaktivní ligy tři body. Přestože je ale ve hře již tradičně nepočítaně různých národních lig, v interaktivní formě budou fungovat pouze liga anglická, francouzská, Bundesliga a mexická liga. Tento výběr byl zdůvodněn penetrací dostatečně rychlého připojení v různých zemích, nicméně že by to v Mexiku s internetem vypadalo lépe než třeba v Itálii či Nizozemsku? Ale nakonec proč ne? Budiž. Vedle výsledků interaktivních lig by pak hra měla na síti poskytovat i výsledky lig reálných, což je rovněž vcelku zajímavé.

FIFA 07

Celkově se dá říci, že revoluci nová FIFA asi nepřinese.

Druhou oblastí, na niž se tvůrci hodně soustředili, je fotbalová atmosféra. Bylo zapracováno na realistickém chování fanoušků, ale pozornost byla zaměřena i na zachycení autentických emocí na hřišti. Podle slov šéfa vývoje se tvůrčí tým snažil zachytit skutečnost, že i když sledujete fotbal sledujete mnoho let, každou chvíli se v něm objeví něco nového, přičemž toto všechno se má vejít do nějakých řekněme sta hodin hratelnosti. Jak se jim to povedlo ovšem budeme moci posoudit samozřejmě až tehdy, když budeme mít onu stovku hodin odehránu. Každopádně ale fanoušci se skutečně chovají vcelku rozumně, takže v kostce řečeno mají na stadionech převahu fandové domácích, což se odráží jak kupříkladu v situacích po gólech, tak i v době, kdy „se nic neděje“ a hraje se bez branek.

Vylepšena se nám zdála i fyzika. Co se týče míče, nejedná se o nic, co bychom dosud neviděli, ale i tak je FIFA 07 příjemně vědět, že míč nepůjde buď do branky nebo mimo, ale že se třeba může odrazit od břevna, načež je možné jej z hranice malého vápna dorazit a podobně. Hře to dodává na náboji, protože z toho, co jsme zatím mohli vidět, se zdá, že se tak může na hřišti stát prakticky cokoliv. Zohledněna byla i hmotnost jednotlivých hráčů, což se viditelně projevuje v osobních soubojích, kdy mohutnější hráč dokáže při boji o místo na hlavičkování vysokého míče přetlačit subtilnějšího soupeře, dokáže si tělem lépe míč pokrýt, ale projevuje se to i v situacích, kdy se dva různě těžcí hráči na hřišti třeba srazí.

A jak tedy dopadlo to hlavní, tedy český dabing. Upřímně řečeno, čekali jsme to horší. Míra Bosák společně s Petrem Svěceným odvedli vcelku dobrou práci a jediná škoda tak je, že je hra pasuje do rolí, v nichž je z fotbalových přenosů neznáme. Chlapci se sice snažili seč mohli, aby komentář podali co nejvěrněji, ale místy je bohužel patrné, že se museli držet pouze toho, co zní v původní anglické verzi. Tím tedy nemyslíme vyloženě doslovné překlady, ale spíše to, že když v anglické verzi něco řekne FIFA 07 Komentátor 1, v české to řekne Bosák, když něco doplní anglický Komentátor 2, prohodí něco Svěcený. Nepůsobí to tedy až tak přirozeně, vzhledem k tomu, co známe z televize. Jak již ale několikrát zaznělo, nejednalo se ještě o zcela finální produkt, a tak s definitivními soudy ještě chvíli počkáme.

Jasnou inspiraci PESem ovšem vidíme v zahrávání přímých kopů či rohů.

Potěšitelné ovšem je, že se našim komentátorům podařilo do hry vpašovat i něco zajímavých a zpestřujících hlášek. Zklamalo lehce naopak to, že jen dosti zřídka používají názvy klubů a jména hráčů, takže zazní třeba věta typu „Zkušeně získal míč ve středu pole“, ale už není řečeno kdo. „Vrabci štěbetali“, že při lokalizaci komentáře do češtiny byla jména hráčů a klubů namluvena vzhledem ke struktuře kódu hry pouze ve dvou pádech, čímž by se leccos vysvětlovalo. Když zohledníme tuto skutečnost, dopadl ̈tedy ale nakonec český dabing vcelku slušně a otázkou již jen FIFA 07 zůstává, zdali se ve výsledku nebudou některé fráze až příliš často opakovat a zda třeba ještě do finální verze nedojde k nějakému tomu dopilování.

Celkově se tedy dá říci, že revoluci na poli fotbalových her nová FIFA asi nepřinese, ale má opět značný potenciál zaujmou široké spektrum hráčů, kteří na videoherní forbal nekladou až tak fanatické nároky a spíš než o tvrdý tréninkový dril jim jde o to, aby si příjemně zahráli. Hra ale nabízí i spoustu možností i pro ty, kteří chtějí více než si jen dvakrát za týden čutnout do míče. Velkým plusem pro našince pak samozřejmě navíc bude kompletní česká lokalizace. Nebude to tedy trvat už ani tak dlouho a zjistíme, zdali FIFA 07 splnila vše, co nám včera bylo slíbeno.

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Bayonetta 1 & 2 jsou špičkové akce se svůdnou hlavní hrdinkou

Bayonetta

Tuhle kočku moc dobře znáte. Kroutí zadkem, natřásá ňadry a střílí i nohama. To nemůže být nikdo jiný než Bayonetta....

Poznáváte Laru? Ještě před filmem vyjde panenka Barbie - Tomb Raider

Tomb Raider Barbie Doll

Ještě před tím, než se v kinech objeví film Tomb Raider (premiéra 15. března), vydá Mattel panenku Barbie - Tomb...

Vývojáři si psali pozitivní recenze vlastní hry, Steam zakročil

Recenze na Steamu

Autoři hry Wild Buster si na Steamu kupovali vlastní hru, aby k ní mohli psát pozitivní recenze.

Najdete na iDNES.cz