Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Halo na PC již dnes - pravda, nebo virus?

  12:00aktualizováno  22. ledna 10:17
Objevily se zprávy o tom, že světlo světa spatřil první emulátor Xboxu, pomocí nějž si můžete na svém PC zahrát takové pecky, jako třeba Halo, Dead or Alive 3 nebo Oddworld: Munch's Oddysee. Zakládají se tato tvrzení na pravdě? Zmíněný program skutečně existuje a na první pohled se tváří, že funguje. Na ten druhý se ale tváří trošku jinak.

Halo - emulátor V minulých dnech se po internetu začala rychlostí epidemie šířit zpráva o tom, že světlo světa spatřil první emulátor nové konzole Xbox nazvaný velice prostě X-Box Emulator v1.0. Pomocí tohoto malého, v zásadě však velice šikovného prográmku jste měli být schopni na svém PC spouštět nejen klasické hry pro tuto platformu určené, ale dokonce i hry pro Xbox. Rázem propuklo davové šílenství a spousta lidí začala program stahovat. Není se čemu divit, na Xboxu je řádka velice zajímavých titulů, které by si neměl žádný pořádný pařan nechat ujít - můžeme jmenovat třeba Oddworld: Munch's Oddysee, bojovku Dead or Alive 3 nebo akční Halo. Jen málokdo z pravověrných pécéčkářů se však rozhodne si kvůli několika zajímavým hrám konzoli od Microsoftu koupit, většina jich doufá v konverzi - nebo na emulátor. A ten právě přišel. Nastal tedy čas pařanských hodů pro nás, počítačové hráče, a čas nočních můr pro pracovníky Microsoftu? Nezdá se. Všechno je totiž trošku jinak.

Prvním varovným signálem by pro případné zájemce o emulátor Xboxu měl být fakt, že velké a hlavně seriózní herní stránky, které tak rády informují o všech jiných emulátorech, o tomto zatím mlčely, nebo na nich proběhla jen krátká, zato však jednoznačná debata. Žádné Halo - originál vyjádření k této kauze nevyšlo ani ze stran Microsoftu, který by byl vydáním funkčního emulátoru výrazně poškozen. A existují i jiné, velice dobré důvody, proč se domnívat, že X-Box Emulator v1.0 je pouhopouhý padělek. Nebudeme je však všechny přepisovat, pěkně pohromadě je najdete na serveru Emulators.cz. I tak jsme ale stále ještě nemohli vyloučit možnost, že se někomu podařil zázrak a že emulátor opravdu funguje. Existoval jen jediný způsob, jak to zjistit - otestovat jej. Využili jsme tedy faktu, že v redakci máme jak Xbox, tak i slušnou sbírku originálních her na něj, a pustili se do "emulace".

Naše snaha skončila de facto dříve, než začala - program, byť se tváří jako velice schopná utilitka, odmítal komunikovat s libovolnou hrou vloženou do DVD mechaniky. Tvůrci se sice trošku kryjí tvrzením, že program "přehrává téměř všechny xboxové tituly na téměř všech moderních PC", a tudíž připouštějí určité procento neúspěchu, ale originální hra by měla s opravdovým emulátorem fungovat, nebo ne? Něco jiného by bylo, kdyby nešel spustit jen jeden jediný titul, ale když selhaly všechny, bylo jasné, že něco není v pořádku. Ale co? Že bychom měli emulátor špatně nakonfigurovaný? To těžko - vyzkoušeli jsme všechny možné kombinace voleb a vždy se stejně nevalným úspěchem. Přesto ale na stránkách emulátoru najdete screenshoty, které ukazují program za chodu. Jak je to možné? Že by byla přeci jen Dead or Alive 3 - emulátor možnost, jak jej zprovoznit? Samá voda. Podíváte-li se pořádně, zjistíte, že je něco v nepořádku. Ano, nejedná se o opravdové screenshoty, ale o "fotomontáže" - do rámečku emulátoru je zakomponován poněkud oříznutý a proporcionálně změněný obrázek.

Aby to nevypadalo, že mluvíme jen tak do větru, dali jsme si tu práci a našli vám ve dvou případech předlohy. Tvůrci rádobyemulátoru udělali tu chybu, že vzali obrázky z oficiálních stránek a neuvědomili si (nebo jim na tom nezáleželo), že tyto screenshoty jsou velice dobře známé a že je tedy mohou snadno prozradit. Neexistuje totiž reálná možnost, jak by mohli dva lidé "típnout" z obrazovky stejný obrázek. Jak se přitom můžete na vlastní oči přesvědčit (důkazní materiál obklopuje tento článek), shoda je takřka stoprocentní - včetně pozice odlétávajících nábojnic nebo ptáků na obloze. A že jsou obrázky trošku oříznuté? Snadné vysvětlení, které je dokladováno na příkladu obrázku z Dead or Alive 3 - bylo zapotřebí zbavit se nepříjemného otravného loga :o) (předěl vyznačuje ona modrá čára). Jediný důkaz funkčnosti emulátoru, který nám tvůrci předložili, tedy bere za své...

Emulátor X-Box Emulator v1.0 je tedy nade vší pochybnost nefunkční padělek. Nějakou práci si s ním však jeho tvůrci dali (i když na příkladu "screenshotů" je vidět, že ne až tak velkou) a je tedy na místě položit si otázku, proč a s jakým úmyslem. Samozřejmě je zde ta možnost, že si chtěli jen z nedočkavých pařanů vystřelit a vytvořili přímo ukázkový Dead or Alive 3 - originál příklad hoaxu. Druhá možnost je, že někdo chtěl zjistit, jak bude hráčská obec na emulátor reagovat, i když to není příliš pravděpodobné. Další vysvětlení může spočívat v tom, že si tvůrci chtěli trošku přivydělat - pokud si totiž chctete emulátor z jejich stránek stáhnout, čeká vás minimálně pět reklamních bannerů na placené erotické stránky. Poslední, čtvrtá varianta, je pro důvěřivce nejhorší, ale v žádném případě není nejnepravděpodobnější. X-Box Emulator v1.0 totiž může být také klasickým trojským koněm a jeho spuštěním si můžete zavirovat počítač. Tato alternativa se naštěstí ještě neprokázala, ale je nutné s ní počítat (a pokud vám začnou z naší redakce chodit zavirované e-maily, pak budete vědět, odkud vítr vane... :o)).

Co nám z toho všeho tedy vyplývá? Jestli pro PC existuje emulátor konzole Xbox (navzdory podloženým hypotézám, že k tomu může dojít až za několik let), pak jím X-Box Emulator v1.0 rozhodně není. Přesto se ale najde mnoho důvěřivců, které přesvědčí až vlastní trpká zkušenost a zklamání - a někdy ani to ne. Nestaňte se jednimi z nich. I v případě, že by X-Box Emulator v1.0 byl jen neškodný žertík (a doufejme, že to tak opravdu je), raději si dvakrát rozmyslete, než budete na svém PC spouštět neznámý program. Příště by se totiž o žertík již jednat nemuselo.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...

RECENZE: V posledním přídavku pro Battlefield 1 zažijete jatka na Sommě

Battlefield 1: Apocalypse

V závěrečném rozšíření do Battlefieldu 1 se autoři zaměřili na nejkrvavější bitvy první světové války a letecké...Najdete na iDNES.cz