Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní mistrovství ČR a kvalifikace WCG

  12:00aktualizováno  4:51
Nabízíme vám detailní informace z MČR v PC hrách a kvalifikace na WCG v Koreji, které se letos konaly v rámci brněnského veletrhu Invex. Jak celá akce probíhala se dozvíte v našem článku. Zajímat vás bude jistě i rozhovor s českou herní špičkou, do které hráči [TA]Tyfoon, nEph.exi a [cm]Lord Chick jistě patří.

Mistrovství České republiky v počítačových hráchLetošní Invex se z pohledu hráče celkem vydařil. Nepočítáme-li menší provozní potíže v GameHall, můžeme říci, že se vše obešlo bez větších problémů. Jak možná někteří ví, v pavilonu "K" se letos konalo Mistrovství České republiky v počítačových hrách, které bylo pro vybrané disciplíny zároveň i kvalifikací na nadcházející World Cyber Games (dále jen WCG) v Jižní Koreji. Pořadatelem celé akce byli Invex a ProGamers a jak vše probíhalo se dozvíte v následujících řádcích. Ponořte se tedy do čtení a vžijte se do atmosféry profesionálního "gamingu", který se už i v České republice dostává pomalu do podvědomí.

Nejdříve vás tedy asi bude zajímat, v jakých kategoriích se zápolilo. V prvé řadě je nutno uvést disciplíny, ve kterých se hráči mohli kvalifikovat na WCG. Byly to Unreal Tournament duel, Quake 3: Arena duel, StarCraft: Broodwar 1v1 a nakonec týmová akce Counter-Strike. Kdo tedy vyhrál a kvalifikoval se? Divácky asi nejzajímavějším kláním byl Counter-Strike, který opět ukázal svou oblíbenost ve všech řadách hráčů a stal se tak jednou z nejsledovanějších her, které se na obřích plátnech promítaly. Klan nEophyte opět ukázal svoji všestrannost a zvítězil tak i v posledním zápase proti klanu xG (dříve nesoucí název Czech Elite). V Q3A duelu dominoval Tyfoon (rozhovor níže) z klanu Total Annihilation, který si tak ve svých patnácti letech zajistil letenku do Jižní Koreje. Po jeho boku bude v letadle sedět další "fragař", tentokráte reprezentující ČR ve hře Unreal Tournament. Jeho jméno je Exiles (zkráceně Exi) a hájí barvy klanu nEophyte (rozhovor níže). Ve finálovém zápase porazil svého týmového spoluhráče, nesoucího jméno Horac. A kdo tedy vyhrál StarCraft: Broodwar? Odpověď je jednoduchá, pomyslnou letenku si odnesla stálice na SC nebi, hráč Dark_Celeb. Tím bychom měli vyřízené kvalifikace na WCG, přesuňme se tedy na MČR, kde se hráči i klany utkali celkem o 10.000 USD.

O titul mistra ČR se utkaly klany ve hrách Quake 3: Arena TP, Unreal Tournament CTF a Counter-Strike, jednotlivci ve hrách Wacrcraft III a StarCraft: Broodwar. Quake 3: Arena vyhrál neočekávaně klan Total Annihilation, který se stal příjemným překvapením turnaje. Mistrovství České republiky v počítačových hráchMálokdo sázel na to, že vyhrají hráči, mající před jménem značku [TA]. Pokořeným ve finále byl klan nEophyte, který tentokráte, k překvapení všech přihlížejících, zaškobrtnul. Trofej z UT si neodnesl nikdo jiný než klan nEophyte. Ve finále porazili klan God. Vítězství v Counter-Strike si odnesl opět klan nEophyte, který tímto mimo jiné obohatil své peněžní konto o 70.000 Kč. Mistrem ČR ve hře StarCraft: Broodwar se stal Kaos z klanu Czech Elite. A nakonec nám tu zbyl Warcraft III, který se stal doménou Lorda Chicka z Confessors of Monologue. I jeho reakce si můžete přečíst v rozhovoru níže.

Když už tedy znáte výsledky, možná byste rádi věděli, jak to všechno probíhalo... Již ráno v devět hodin začal malý pavilónek "K" přijímat první hráče. Řadoví návštěvníci měli do haly přístup až od desáté hodiny, kdy byli hráči již nachystaní a usazení u přidělených skříněk z plechu a plastu. V tuto dobu začínaly první zápasy. V hale nechybělo pódium, dvě plátna, pár desítek sedaček k sezení a dostatek prostoru ke stání. Usadil jsem se tedy na jednu ze sedaček a začal sledovat jedno z pláten. Projektory byly velmi kvalitní a obraz výtečný - bylo tedy na co koukat. Zhruba kolem jedenácté hodiny byly zápasy již v rozjetých kolejích, které přerušil snad jen oblak slzného plynu či pepřového spreje. Celá hala, včetně hráčů, začala mohutně kašlat a proklínat onoho viníka, jenž tento "sajrajt" vypustil mezi diváky. Hned se ale vše uklidnilo a turnaj probíhal dál. Z pódia čas od času přilétaly různé reklamní předměty, které byly odpovědí na řvaní jmen sponzorů turnaje. Na plátnech jste mohli sledovat celé zápasy, jež byly i náležitě komentovány. Turnaj byl excelentně zabezpečen, do bloku hráčů se nemohl dostat nikdo nepovolaný, protože ti byli ohraničeni oranžovými páskami a triky sponzorů akce. Vše bylo hlídáno a ze stran hráčů byla největší spokojenost. Síť byla provedena též bezproblémově, žádné větší lagy se nekonaly. Organizace nepokulhávala, bylo-li třeba, aby se nějaký klan dostavil na server, byl na blízku megafon, který vše vyřešil.

MČR se se svojí letošní premiérou více než vydařilo, těšme se proto i na příští rok, který bude jistojistě markantnější. WCG v Jižní Koreji budou tedy letos hostit i naše reprezentanty. Popřejme jim tedy hodně úspěchů a ať se mezi světovou elitou neztratí. Jak jsem již zmiňoval výše, k dispozici dále jsou tři rozhovory, jejichž účastníci jsou [TA]Tyfoon, nEph.exi a [cm]Lord Chick.

Mistrovství České republiky v počítačových hrách

 • [TA]Tyfoon

  Ahoj, tak já bych tě nejdříve poprosil, aby ses našim čtenářům představil, prozradil, kolik je ti let a kde bydlíš, a nakonec jak dlouho už hraješ Q3A.

  Tak, jmenuji se Vladimír Pikna, hraju za klan Total Annihilation pod nickem Tyfoon, je mi 15 let a Q3A hraju přibližně 2 roky. Bydlím v Praze 4 v Modřanech.

  Do podvědomí se nám tedy dostává klan Total Annihilaiton, který vyhrál, mimochodem i s tvojí asistencí, Q3A 4v4 turnaj a stal se tak mistrem ČR. Teď ale co se týče tvého individuálního postupu. Ty jsi vyhrál kvalifikaci v Q3A 1v1 na WCG za tři týdny v Koreji. Počítal jsi s tím, že bys mohl vyhrát? Na jaké místo ses tipoval před startem turnaje?

  Před turnajem jsem ve výhru doufal, ale když se začalo hrát, tak jsem pochopil, že všichni hráči jsou dobří a bude to velice těžké, štěstí mi nakonec přálo a všechno pro mě dobře dopadlo. :D

  Doprovázela tě během hry nějaká výraznější krize? Chvíle, kdy si říkáš, jestli to nemá cenu všechno zabalit?

  Ne, nepotkala, takovej loooser nejsem. :-)

  Jak turnaj vlastně probíhal? Když už jsme u těch krizí, měl jsi někdy pocit, že už jsi jednou nohou vyřazen? Nebo naopak šlo vše jako po drátkách?

  Pocit, že jsem vyřazen, jsem neměl, ale po drátkách to taky nešlo. Musel jsem se snažit a stále věřit (jinak by asi nikdo nikdy nic nevyhrál) a jsem rád, že se mi to povedlo. Ale vetší radost než z vítězství 1v1 turnaje mám z vítězství 4v4 turnaje proti našemu největšímu konkurenčnímu klanu nEophyte.

  To docela chápu... Já bych se ale přesto ještě vrátil k tvému duelu. Můžeš nám prozradit, kdo byl tvůj největší konkurent a koho ses již před turnajem nejvíce bál?

  Mistrovství České republiky v počítačových hráchNejvětší konkurent byl asi již před turnajem nrIntegrity, což se potvrdilo i v turnaji (říkáme mu couvačka - jenom umí couvat a střílet rakety, jeho styl je velice nepříjemný). :-)

  A teď již k tvé reprezentaci naší malé zemičky na World Cyber Games v Koreji. Víš již nějaké rozlosování? Můžeš nám přiblížit, jakým systémem se bude hrát?

  Něco málo vím, ale moc toho není... Nejtěžší bude soupeř z Ameriky - Chaoticz. Jinak ta jména moc neznám, ale doufám, že ze základní skupiny se mi povede postoupit. Přesný systém nevím, ale počítám nejdříve se skupinou a pak by měl následovat pavouk, ve kterém určitě budu. :-)

  Vidím, že optimismus ti nechybí, to je ale jedině dobře. Zároveň jsi i odpověděl na moji další plánovanou otázku ohledně toho, jaké si na WCG děláš naděje. Odlehčím tedy naši konverzaci a zeptám se tě na otázku ze zcela jiného soudku. U jaké hry jsi začínal? Vzhledem k tvému věku by to mohl být Q3A, ale nějaký DOOM by v pozadí být mohl... :-)

  Hehe :-), tak začínal jsem opravdu až u Q3A (nepočítám-li televizní hry, na kterých jsem měl pistolku a střílel do kachen. :-) Určitě mají výhodu hráči, kteří začínali u Dooma atd., ale nikdy není pozdě.

  Jaká je tvoje nejoblíbenější zbraň a hláška v Q3A?

  Nejoblíbenější zbraň je asi Railgun, ale i taková brokovka nebo shaft dokážou potrápit. :-) Co se týče oblíbených hlášek, tak se mi líbí například: =), Yeaah BITCH!!!, stfu n00b, LOL atd., prostě klasika... :-)

  Jak jsi s turnajem spokojený, co se týče organizace? Vyskytly se někde nějaké výraznější problémy? Odvedli podle tebe pořadatelé dobrou práci?

  Musím říci, že organizace byla oproti tragickému PGCh výborná, problémy samozřejmě byly: Komentář je pro diváky samozřejmě dobrá věc, ale pro hráče ne, nedá se tolik soustředit atd. Občas zalagovala síť, ale to nebylo vinou firmy 3com, ale nedostatkem serveru. Jinak si myslím, že PG odvedli dobrou práci (v PG měřítku)

  Mistrovství České republiky v počítačových hráchDěkuji za rozhovor a za celý BonusWeb ti přeji hodně štěstí, zdaru a samozřejmě i fragů nejen na WCG. Určitě se ještě uvidíme někdy po WCG, abychom vše zkonzultovali...

  Dík za přání. Doufám, že ukážu, že ani v této super zemi nejsou jenom lamičky. ;-)


 • nEph.exi

  Já bych tě nejdříve poprosil, aby ses našim čtenářům představil, prozradil, kolik ti je let, jak dlouho hraješ Unreal Tournament a barvy jakého klanu hájíš.

  Jmenuji se Jan Pilný, je mi 19 let a bydlím v Praze. Už rok hraju na netu hru Unreal Tournament pod nickem exi a momentálně hraju za klan Neophyte.

  Na Invexu jsi vyhrál kvalifikaci v UT 1v1 na WCG v Koreji, jak se ti hrálo? Kdo byl tvým nejobávanějším soupeřem?

  Prakticky jediný soupeř, kterého jsem se obával, byl nEph^horac (taktéž z klanu Neophyte). Podmínky k hraní byly na Invexu ideální, akorát mi trošku vadilo rozdávaní věcí zrovna ve chvíli, kdy jsem měl zápas. Když z ničeho nic najednou hala plná lidí začne křičet jméno sponzora, tak to není moc příjemné...

  Tyto záporné reakce jsme mohli vidět i u Q3A klanu [TA], který se v důležitém zápase snažil domlouvat, ale přes řev návštěvníků nebylo slyšet nic, ani oblíbenou hlášku : "Zakempi to RA!". Měl jsi během turnaje nějakou krizi, kdy jsi měl chuť to zabalit, nebo sis myslel, že už jsi z kola ven?

  V prvním zápase s nEph.horacem jsem prohrával tuším asi 12:1 a už jsem chtěl mapu vzdát. Horac však udělal chybu a mně se podařilo zápas otočit. Jinak já jsem seděl mezi publikem a stupínkem vítězů, takže nejen že křik diváku byl v mém směru, ale navíc mi nad hlavou přeletělo několik reklamních čepic a her, a to v plném soustředění opravdu není vůbec příjemné.

  Já vím, sám jsem jednu takovou čepici chytal... :-) A teď k WCG. Jak se cítíš a jaké si dáváš naděje na umístění? Máš už bližší představu, jakým systémem se bude hrát? Je již známo nějaké konkrétní rozlosování?

  Mistrovství České republiky v počítačových hráchSamozřejmě mám obrovskou radost. Konkrétní rozlosování už znám, což je věc, která mi trošku radost kazí. Ve skupině mám Američana, který se na minulém WCG umístil jako druhý, a Holanďana, který se umístil jako třetí. Udělám vše, abych se je pokusil porazit, ale obávám se, že to není v mých silách.

  Kolik vás postupuje ze skupiny?

  Mno, ze skupiny postupují právě dva lidi. :/ Jinak mám ve skupině ještě Španěla, Portugalce, Novozélanďana a Jihoafričana.

  Jakou hrou jsi byl vlastně odkojen, která se ti vetřela pod kůži a ve vzpomínkách ji máš dodnes?

  Hrát jsem začal hned ve třech letech (vážně). Asi jsem dostal Amigu, později nějaké to PC. První mě chytl samozřejmě DOOM II, na něhož mám vzpomínky dodnes. :-)

  Prozraď nám, jaká je tvá nejoblíbenější zbraň a hláška v UT?

  Moje nejoblíbenější zbraň je Pulse Gun a mezi moje nejoblíbenější hlášky patří "BOOM".

  Já ti tímto děkuji za rozhovor a za tvůj čas a přeji za celou redakci BonusWebu co nejvíce úspěchů nejen ve světě Unreal Tournament. Po WCG se ještě určitě sejdeme a vše náležitě probereme.

  Jasně, budu se těšit. Doufám, že na WCG nezklamu a podám dobré výkony. Takže ahoj a zase někdy... :-)


 • [cm]Lord Chick

  Ahoj, nejdříve tě prosím, aby ses našim čtenářům představil, řekl, kolik je ti let a kde bydlíš.

  Ahoj, jmenuji se Martin Vítek, je mi 23 let a jsem z Prahy, přesněji řečeno z královských Vinohrad, nebo to spíše byly, takže teď už jen Vinohrady.

  Mistrovství České republiky v počítačových hrách

  Asi nemá cenu ptát se tě, od kdy Warcraft III hraješ, předpokládám, že od vypuštění na český trh. Budu po tobě chtít vědět, za jaký klan hraješ (hraješ-li za nějaký), popřípadě kdy vznikl.

  V zásadě jsi to trefil úplně přesně. Hned první den, co se u nás W3 objevil, jsem běžel do obchodu a koupil jsem si ho - čekání bylo opravdu hrozné. :o) Jsem členem českého klanu Confessors of Monologue [cm], ten byl založen 7.1.1999, tehdy ještě pod názvem [ZMRD], jako jeden z prvních Quake2 klanů v České Republice, a to jsem Quake nehrál a nikdy hrát už asi nebudu. Nicméně, jsem členem tohoto klanu cca od dubna tohoto roku a jsem s ním plně spokojen, doufám, že i ostatní jsou spokojeni se mnou. Klan [cm] má dokonce Counter-Strike sekci, což není v podstatě nic zvláštního, ale že má i dívčí sekci, to už za pozornost stojí. :o)

  Vzhledem k tomu, že ses právě stal mistrem ČR ve Warcraftu III, myslím, že nemají důvod s tebou být nespokojeni. :-) Naše čtenáře by také určitě zajímalo, jak turnaj probíhal. Do finále ses totiž dostal po vítězství v Looser Bracket. Někteří možná vědí, že jsi byl poražen Jendou, kterého jsi později ve finále přehrál 2:0 na zápasy. Změnil jsi proti němu taktiku nebo to prostě tak vyšlo?

  Je to tak, Jenda mě porazil ve Winners Bracket, a to 2:1 na zápasy, bylo to velmi vyrovnané, ale poslední hra rozhodla. Jenda zvolil lepší strategii a lépe útočil a já hodně ztrácel, takže asi po padesátiminutové hře jsem prohrál a byl jsem hozen do LB, kde jsem potkal uN.Deada, slovenského hráče, který to hraje opravdu krásně. Při stavu 1:1 jsem zvolil jinou strategii, žádný výrazný tech, jen počáteční jednotky a snažit se tzv. "rushovat" a neustále napadat, jak se to jen dalo a vyšlo to. Tutéž taktiku jsem se snažil uplatnit i na Jendu, nenechat ho vydechnout. Bylo to těžké, ale povedlo se. Jenda mi dal nejvíce zabrat, patříme oba do [cm] a neustále spolu hrajeme, takže jisté překvapení muselo přijít. Jenda je šibal, zná mě a ví, co na mě funguje, myslím si, že to bylo opravdu vyrovnané.

  Za jakou rasu nejraději hraješ? Jaká rasa je podle tebe nejsilnější?

  Hehe, mno... Od začátku hraju za rasu Lidí (Humans), začínal jsem s nimi tak trošku ze srandy, jelikož za ně nikdo nehrál a já jsem chtěl dokázat, že to není slabá rasa, když se za ně umí hrát, ale nevím. Mnohokrát jsem je proklínal a asi ještě budu, ale mám jejich myšlení, zvykl jsem si na ně a vyhovují mi. Otázce "Která rasa je nejsilnější?" Mistrovství České republiky v počítačových hráchbych se mohl zasmát a říct "no comment". Jde o to, že určit to není lehká věc, jsou tu patche od Blizzardu, mění neustále hru, což je dobře, ale i tak si dovolím říct svůj názor a to, že pro mě jsou nejsilnější Night Elfs. Možná, že to není pravda, ale z mého pohledu ano. A taky proto, že jsem je míval rád a teď je proklínám víc jak Lidi, jsou opravdu silní a mají šílený potenciál.

  Nemrzí tě trochu, že na letošních WCG v Koreji není i jako soutěžní disciplína Warcraft III? Myslíš si, že by se tam mohl za rok objevit?

  Možná trošku mrzí, ale na druhou stranu si říkám, že kdo si počká , ten se dočká. Co se týče WCG a W3, tak já doufám, že příště už bude. A pokud ProGamers bude nadále tak aktivní, tak bude šance se tam podívat.

  Jak se podle tebe podařil turnaj ze strany pořadatelů? Odvedli ProGamers dobrou práci? Provázely turnaj nějaké organizační potíže?

  Super, prostě profesionálně udělaný turnaj, který se může měřit s jakýmkoliv ve světě, nebyl tak velký a možná právě proto byl i kvalitní. Organizaci nemám co vytknout, bylo se na co dívat, atmosféra byla skvělá, síť v podání Mirka Knapovského z 3com si opravdu zaslouží ocenění. Harmonogram turnaje snad byl naprosto přesný, fakt nevím, co bych nalezl za chybu... Jo, už vím, zima... opravdu velká zima, ještě štěstí, že venku, a ne v hale, jen místy ráno, ale pak se to vytopilo a bylo dobře. Nechci vychvalovat ProGamers, ale odvedli opravdu dobrou práci, alespoň si to myslím, jelikož já jsem žádné problémy z této strany nezaregistroval.

  Na závěr se tě zeptám na tvoji nejoblíbenější jednotku.

  Jednotka: Footmen - je slabej, ale dobrej. Chce to velké micro a nemalou schopnost je udržet naživu, ale jsou dobří, takoví tvrďáci. Z hrdinů je mým nejoblíbenějším trpaslík, tedy Mountain King.:o)

  Já ti děkuji za rozhovor a za tvůj čas. Za celou redakci BonusWebu ti přeji hodně úspěchů nejen v profesionálním hraní a doufám, že o tobě a o tvých výsledcích ještě někdy uslyšíme.

  Já děkuji.

 • Autor:
  Nejčtenější

  Call of Duty: WWII
  Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

  V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

  Grand Theft Auto 5
  Jakým typem hráče jste?

  Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

  Civilization III
  Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

  Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

  Wolfenstein: The New Order
  Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

  Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

  The Orange Box
  Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

  Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

  Další z rubriky

  Tracer z Overwatche
  Blíží se sportovní revoluce? Vše, co víme o chystané lize v Overwatch

  Již letos v prosinci začne zřejmě největší událost v historii progamingu. Blizzard spustí úvodní sezonu ligy ve hře Overwatch, která by časem mohla konkurovat...  celý článek

  The Orange Box
  Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

  Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

  Ovládání Oculus Touch v akci
  Autor Oculus Riftu chce robotickou ruku pro porno ve virtuální realitě

  Ve zvláštním diskusním pořadu se zakladatel firmy Oculus Rift, mladý kontroverzní miliardář Palmer Luckey, rozhovořil o tom, že budoucnost virtuální reality je...  celý článek

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.