Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Invex 2002 očima počítačového hráče

  12:00aktualizováno  1:18
Dynamic Systems dovezli na Invex svého šéfa a hlavního product managera JoWoodu Stephana Bergera. || Hry jsou na Invexu k mání až s 50% slevami. || Invex se přeorientovává na hráče, elektronická zábava a progaming lákají návštěvníky. || Začínají kvalifikace na WCG a mistrovství České republiky.

GameHall dominuje Cenega, stejně jako vloniVčera v devět hodin dopoledne se poprvé otevřely brány brněnského výstaviště, aby přivítaly návštěvníky největšího veletrhu informačních technologií a komunikací ve střední Evropě - Invex 2002. Ten je z pohledu výše zmíněných oborů výrazně slabší než minulé ročníky, co se týče komunikací, mobilní operátory zde vůbec nepotkáte, alternativní operátory pevných linek také téměř ne a Český Telecom nemá žádnou hlučnou prezentaci, spíše se orientuje na firemní zákazníky. Ostatně jako všichni, alespoň během prvního dne letošního Invexu. My jsme se ovšem zajímali zejména o počítačové hry a díky tomu vám nabízíme reportáž týkající se právě her.

GameHall, aneb vedro, randál, zloději
Své putování po Invexu jsme začali krátce po otevření kde jinde než v GameHall. Ta je letos rozdělena na dvě části - Cenega vs. ostatní, přičemž stojany s hrami v pavilonu L, kam je GameHall pravidelně situována, hovoří stále ve prospěch Cenegy, která má 60%. Cenega zde přímo u vchodu prodává krabicové verze své levné edice Game4U a po celé levé straně jsou novinky i starší oblíbené tituly všech jimi nabízených počítačových her, abych ovšem nemátl, nenabízí je Cenega, ale JRC.

Na protější straně Ceneze zdárně sekundují konkurenční dovozci a prodejci her. Velkým pultem se honosí AT Computers, které má zbytek „herních sloupů“, na nichž si můžete vyzkoušet například dosud v Stephan Berger z JoWoodu, snad nejvýraznější herní osobnost na InvexuČechách neviděnou Age of Mythology (marketingovou betaverzi), dále třeba českou verzi Icewind Dale 2, zatím bezkonkurenčně nejlepší RPG letošního roku The Elder Scrolls: Morrowind od Bethesdy nebo naprosté a dosud nikde neviděné novinky Arx Fatalis či Gothic 2 (!) od JoWoodu.

AT Computers se totiž spojili s Playmanem, Dynamic Systems a navíc zastupují i CD Projekt, přičemž mě osobně nejvíce dnes zaujali a zároveň naprosto nadchli Dynamic Systems. Ti si totiž na Invex pozvali svého šéfa (obchodního ředitele všech poboček této firmy) a hlavně Stephana Bergera, product managera JoWoodu (DS je výhradní prodejce her od JoWoodu v zemích kde působí), geniálně vtipného týpka, kterého známe již z loňské ECTS či letošní E3, kde nám prezentoval nejžhavější herní novinky této slibně se rozvíjející herní společnosti. Je fakt, že sličná PR manažerka Petra Mesaric by nás potěšila zřejmě ještě drobet více, nicméně Stephan nám odprezentoval „špicově“ vypadající Gothic 2, Far West, Aquanox 2: Revelation i Europa 1400, z níž máme navíc desítku exkluzivních screenshotů. Ostatně tahle VIP zahraniční návštěva byla asi tím nejlepším, co nás na Invexu mohlo potkat a potkalo, žádná jiná herní firma zde zástupce svých zahraničních partnerů nemá, což je škoda a třeba se to v příštím roce změní.

AT Computers a jejich stánek plný herV GameHall také narazíte na všechny celebrity herní scény. Díky poklidnému pondělku, který je stejně jako dnešek určen zejména pro odbornou veřejnost, jsem mohl bez zvyšování hlasu podebatovat se šéfem Cenegy Slavomírem Pavlíčkem, který potvrdil, že se tato firma vyrovnává v obchodním boji s konkurencí poměrně snadno. Poletujícího Pavla Šťastného z AT Computers určitě nepřehlídnete ani vy, samozřejmě s tvrzením, že vše jde podle plánu a Ceneze zbudou brzy jenom oči pro pláč. :o) CD Projekt vystavuje v rouškou zahaleném stanu venku, uvnitř je pak z herních firem pouze Playman u stánku AT Computers, kde jsou prodávány jeho hry a také Dynamic Systems (+ JoWood), který má prodejní stánek a jako hlavní atrakci, jak už jsem řekl, šéfa Dynamic Systems a Stephena Bergera. Ti však dneska odjíždějí zpět do Vídně, takže pokud jste si nenechali v angličtině odprezentovat jejich připravované herní pecky, máte již zřejmě smůlu.

Co se do GameHall nevešlo, aneb hrady, stany, biograf
Neméně zajímavé je i prostranství před herním pavilonem L. Tam jsou totiž situovány venkovní expozice firem, na něž se plocha uvnitř již nedostala, případně by nestačila na jejich plánované PR akce. Například Cenega má stejně jako vloni umělé kluziště a navíc také odbornou expozici Warcraft III (mimochodem hodně ubohou, doufám, že to bylo jen tím, že jsou dny pro veřejnost a v budoucnu že se to zlepší :o)). U umělého kluziště jsme v jednu chvíli zahlédli i šéfa Cenegy Slavomíra Pavlíčka, o němž je známo, Stánek JoWoodu a Dynamic Systems připomíná strukturou jejich E3 stánekže se tomuto sportu oddává i v reálu a to rekreačně v týmu s chlapci z Levelu a dalšími.

Významnou expozici má před Lkem také Nintedo, na jehož stánku jsou k mání nejžhavější novinky na GameBoy i GameCube. U GameBoye jsem záměrně nespecifikoval, neboť ačkoliv je na trhu masivně propagován GameBoy Advance, stále se prodává řada her na starší GameBoy Color, jehož se v České republice prodaly zejména v souvislosti Pokémánií tisíce kusů. S GameCube je to o něco horší, nicméně vezmeme-li v potaz fakt, že její pořizovací cena se pohybuje někde kolem šesti tisíc korun, zatímco konkurenční PS2 stojí zhruba 11 tisíc a Xbox dosud není na trhu, nemá cenu cokoliv dodávat.

Svou rouškou zahalenou expozici odhalil také CD Projekt, který vlastní prodejní stan, na němž nabízí ke koupi své hry a také promítá dvanáctiminutový set videí z několika svých připravovaných her. Toto promítání trvá zhruba dvanáct minut a dovnitř se dostane jen omezený počet lidí, silně mi to tedy připomíná uzavřené prezentace na herním veletrhu E3. Zajímavostí je, že CD Projekt prezentuje v rámci svého setu také české intro video z připravované RPG hry Icewind Dale 2.

Poslední velkou expozicí před GameHall je potom Intel Grand Prix Show, což je vyvrcholení celoroční akce Comforu a Intelu ve hře Grand Prix 4 od Microprose, náš výčet venkovních expozic to ovšem nezavršuje, neboť pár desítek metrů naproti hlavní brány stojí hrad společnosti DXT Computers, která zde prezentuje svou připravovanou českou Hrad Legendy za hlavní branoufantasy realtimeovou strategii Legenda, jejíž demo jsme vám před téměř dvěma týdny nabídli ke stažení. Na Invexu je k otestování nejnovější hratelná ukázka dokončená těsně před akcí, kterou vám ve dvou verzích nabídneme ke stažení již v průběhu dneška a to nejen v Profi sekci.

Co se dovnitř nevešlo, aneb drby, fakta, pomluvy
Než zabřednu lehce bulvárnějším tématům a zejména osobním postřehům z akce, jistě vás bude zajímat fakt, že na Invexu se prezentují chlapci z PupWorx se svou připravovanou webovou hrou Monarchia, která je něčím mezi ryze webbased hrou alá Melior Annis a klientským projektem jako je Ultima Online. „Pupíky“ najdete v Creative Hall, která je tentokráte situována v pavilonu G1 (modří už vědí, že je to tam, co vloni vystavoval BonusWeb).

No a teď ten slibovaný bulvár. Při krátkém pohovoru s Martinem Ludvíkem, který zde opět nabízí staré výtisky Excaliburu a nové výtisky Plných her, jsem byl seznámen s tím, že Martin stále pomýšlí ve znovuobživení Excaliburu. Momentálně hovoří o silném investorovi, reálně však podle svých slov nevidí nový rozjezd časopisu dříve než v příštím roce.

Do Brna se sjeli také polští CD Projekti. Na včerejší párty AT Computers, kteří jsou výhradním prodejcem her této firmy, se Jíra Sládek (vlevo) a hostesky Juice (vpravo) na stánku GameStarutotiž objevili všichni významní zástupci české pobočky včetně dvou členů vedení polské centrály. Faktem, že dorazili v počtu šesti lidí na jednu poznámku pro dva nebudeme jejich invexovou misi snižovat :o)

Ostravští šmoulové z TOP Distributor jsou na Invexu také, byť nejsou příliš vidět. Jejich expozici se zatím zdárně vyhýbáme, je totiž zašantročená jinde, než by ji hráči čekali, rozhodně byste se ovšem měli pokusit ji najít, česká videa z her a hlavně invexové slevy stojí rozhodně zato. Ostatně invexové slevy přivezli všichni čeští distributoří Top Distributory počínaje a Cenegou konče, přičemž na největší slevy narazíte na stánku AT Computers. 50% je vážně přesvědčivým argumentem, proč nakupovat právě v Brně.

Pokud vás na našich zahraničních misích po herních veletrzích zajímaly pouze pěkné hostesky, vězte, že i na Invexu je leccos k vidění. V GameHall korzuje v triku JRC česká Lara Croft, na stánku GameStaru jsou opravdu pěkné modelky od Eurotelu propagující zábavní portál Juice a ani Dynamic Systems se nenechali zahanbit. Nejpěknější hostesky jsou ovšem v pavilonu G1, kde sídlí komunikační firmy, pěkné slečny pak uvidíte také u stánku Microsoftu.

V pavilonu K dnes začínají kvalifikace na WCG a mistrovství České republiky. Ufoun Vreco při novinářském turnaji v Quake 3: ArenaVčera bylo místo představeno novinářům, jichž se sešlo zhruba patnáct v rámci novinářského turnaje. Já coby zarytý nepřítel akčních her s výjimkou Return to Castle Wolfenstein hájil barvy BonusWebu, přičemž při mém debutu v Quake 3: Arena jsem v módu všichni proti všem skončil po dlouhém vedení o jeden frag na druhém místě, v semifinálovém duelu mě s přehledem přehrál Geko a v patnáctiminutovém duelu o třetí místo jsem dvě minuty před koncem nedokázal udržet náskok 13:8 a poté, co mě kolega Patrick Zandl vyvedl z koncentrace a já udělal řadu chyb a sebevražd, skončil zápas 11:13 ve prospěch mého protihráče. Gratuluji, jak jsem vždycky říkal, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Tak na to nezapomínejte, až se budete rozhodovat, má-li cenu navštívit letošní Invex či nikoliv.

Autor:
Nejčtenější

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Batrman: The Enemy Within
Recenze nového Batmana od Telltale nebude. Je to totiž pořád to samé

Ano, nový interaktivní seriál od Telltale se opět podařil. Pokud vás bavila první sezona, běžte si koupit i druhou. Pokud vás první sezona nebavila, druhou si...  celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Další z rubriky

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.