Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak herní firmy bojují proti toxickým hráčům

Dříve se říkalo „sprostý jako dlaždič,“ dnes bychom mohli jako odstrašující případ zmiňovat spíše hráče počítačových her. Dá se s tím vůbec něco dělat?
Grand Theft Auto 5

Grand Theft Auto 5 | foto: Rockstar

Kdo někdy zkoušel hrát po síti, určitě mi dá za pravdu, že to většinou není úplně povznášející zážitek. Většinou platí, že lidé schovaní za anonymními přezdívkami při vypjatých situacích snáze zapomenou na své dobré vychování. 

Čím populárnější hra, tím větší šance na srážku s blbcem.

Sprostá slova jsou jen vrchol ledovce a kdo se chce pravidelně pouštět do online šarvátek, musí si vypěstovat hroší kůži. Rasistické, homofobní a sexistické nadávky nejhrubšího zrna tam nejsou nevítaným zpestřením, nýbrž naprostou normou. Platí, že čím populárnější hra je, tím větší je šance, že se setkáte s nějakým trollem nebo alespoň zpovykaným mladým frackem. Nejproslavenější je svou toxickou komunitou hra League of Legends, dnes však zřejmě neexistuje titul, kterého by se tento problém netýkal. Otázkou je, co s tím.

Cenzura je na h***o

Na jednu stranu tu máme jedince, jejichž největším zdrojem zábavy je kazit zábavu jiným, na druhou pak absolutní svobodu slova, která je jedním z pilířů internetu. Pro mnohé je totiž prostředí, v němž mohou jakkoliv nadávat na cokoliv, tím největším ideálem a i pouhá snaha o dodržování základní lidské slušnosti bývá nálepkována jako přehnaná politická korektnost.

Dopadneme jednou jako ve filmu Demolition Manovi, kde lidé za nadávku dostávali finanční pokutu?

Tím nejjednodušším nástrojem, jak online prostředí pročistit, je paušální cenzurování nevhodných výrazů. Jenže to se samozřejmě dá také nejsnáze obejít. Než aby lidé přestali nadávat, raději si vymyslí nová slova, nebo si pomohou komolením těch stávajících, aby je filtr nedokázal rozpoznat. Jenže i kdyby to nakrásně fungovalo, co uděláme s hlasovým chatem? A s těmi, kteří kazí hru ostatním třeba střelbou do vlastních řad nebo prostou nečinností?

Žalobníček žaluje

Overwatch sice působí lehce infantilně, ale pro děti to není úplně nejpřátelštější prostředí.

Řešením je samozřejmě stěžovat si na nevychovance přímo u provozovatelů hry. Jenže systém „bonzování“ je zdlouhavý, snadno zneužitelný a především funguje až zpětně. Než je viník potrestán, často už nemáte ani chuť ve hře pokračovat. 

Vývojáři se proto neustále snaží přicházet s lepšími řešeními. Například v Blizzardu mají speciální „zásahový“ tým, který se věnuje jen této problematice. Hlavní návrhář Overwatche Jeff Kaplan nedávno ve videu s všeříkajícím názvem Play Nice s povzdechem poznamenal, že nutnost umravňovat hráče výrazně odčerpává lidské a finanční zdroje, které by jinak mohli věnovat na přidávání nového obsahu.

Buď dobrý

V Blizzardu proto pracují na automatizovaném systému, který by dokázal toxické hráče identifikovat na základě vzorců chování. Je to však náročný úkol. Kromě rozpoznávání řeči v různých jazycích si umělá inteligence musí poradit i s kontextem. Něco jiného je, když si parta přátel během hraní jen tak mimochodem zanadává na politiku, něco jiného když vám neznámí lidé z druhé strany světa slibují znásilnit matku.

Jak přesvědčit provozovatele Gran Turismo Sport, že nejsem troll ale jen neumím řídit?

Oproti tomu třeba takový Ubisoft ve stále populárnější Rainbow Six Siege sází na již fungující způsoby, které chce jen maximálně zefektivnit. Přidává tak selektivní vypínání hlasového chatu, důrazné napomínání „sprosťáků,“ že je jejich chování nevhodné a jako největší trest i pokutování hráčů zákazem hraní (tzv. banování) na různě dlouhé časové intervaly.

Zajímavou metodu pak zvolili tvůrci závodní simulace Gran Turismo Sport. V ní se vám za kolize s ostatními snižuje rating, čímž ztrácíte možnost závodit s těmi nejlepšími hráči. Pokud bouráte opravdu často, vaše vozidlo se navíc stane nehmotným „duchem,“ který nemůže nijak ovlivnit ostatní auta na trati. Problém tohoto přístupu je v tom, že řadí do stejné kategorie lidi, kteří úmyslně škodí, s těmi, kdo prostě neumí hrát na dostatečné úrovni. A není snad nic horšího, než když vás po těžkém dnu v práci seřve ještě videohra, že nejste dost dobří.

Git gud

Streamer Tyler1 se proslavil jako „nejtoxičtější hráč na světě.“ A nouzi o fanoušky rozhodně nemá.

Problém toxického chování v online hrách je to natolik velký, že byla založena organizace Fair Play Alliance, jejímž cílem je sdílení poznatků z boje proti vulgárním hráčům napříč celým průmyslem. Mezi členy najdeme ty největší firmy jako Riot Games, Twitch, Epic Games nebo třeba právě Blizzard. Jenže samotné chování v anonymních online hrách je jen malou částí většího problému.

Takové projevy totiž nejsou záležitostí jen několika zakomplexovaných budižkničemů, ale jsou na současné herní scéně úplně běžné. Neuteče měsíc, aby médii neproběhl skandál nějaké e-sportovní celebrity (psali jsme tady), který youtuber ještě nedostal ban za použití slova negr, jako by prakticky neexistoval, a třeba takový Tyler1 si na svém neandertálském vystupování vybudoval úspěšnou kariéru. Jenže chtít zrovna po hrách celospolečenskou nápravu je samozřejmě naivní.

Ta dnešní mládež je prostě hrozná a nic podobného by se za našich mladých stát nemohlo, viďte?

Autor:
  • Nejčtenější

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Populární stránka pro sdílení modifikací nevydržela nápor fanoušků Falloutu

Stránka Nexus Mods, která je hlavním uzlem pro sdílení modifikací počítačových her, zaznamenala...

KVÍZ: Jak dobře znáte českou historickou hru Kingdom Come: Deliverance?

Čerstvě oznámené pokračování české hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance bude přímo navazovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Udělali nám z postaviček ošklivce, stěžují si hráči mobilních Pokémonů

Nová aktualizace populární mobilní hry Pokémon GO je podle hráčů naprostá katastrofa. Ve hře se...

ANKETA: Jaké je vaše nejoblíbenější videoherní auto?

Máte nějaké oblíbené videoherní vozítko či auto? Napište nám do diskuze pod článkem, které a proč.

Z Tomb Raidera byly odstraněny lechtivé plakáty, hráči se bouří

Dva měsíce od vydání remasterované trilogie klasických Tomb Raiderů se hráči dočkali nového patche....

BlizzCon 2024 nebude

Letošní ročník akce BlizzCon, na níž fanoušci oslavují hry studia Blizzard, tedy značky jako...

Jsou na vás hry moc těžké? V budoucnu vám možná pomůže umělá inteligence

Nový patent Sony věští budoucnost hraní, kdy může vzniknout nový nejnižší stupeň obtížnosti. Hru za...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...