Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metal Gear Acid 2

  12:00aktualizováno  12. června 1:43
Šitý horkou jehlou. Tak zněla obava nad osudem prvního Metal Gear Acidu. Tatáž obava se nesla i při čekání na druhý díl. Naštěstí byly obě zbytečné. PSP má další killer titul.

BonusWeb HIT Metal Gear Acid 2 Kde jsou ty časy, kdy bylo titulů s názvem Metal Gear jako šafránu a člověk si byl ochoten koupit i Game Boy Color, aby se dostal k jednomu z dobrodružství Solida Snaka. V současnosti je trh doslova pod útokem Metal Gearů, na PSP se rojí jako vosy. Konami si zkrátka vzala za své heslo "jen houšť a větší kapky", přičemž prokázala, že nastavovanou kaši zásadně nezařazuje do jídelníčku. Připravte se na lahůdku Metal Gear Acid 2.

MGA2 ale není jen druhou hrou z kosmu přenosných dobrodružství Solida Snaka.

Metal Gear Acid 2 Je pozoruhodné sledovat, jak vzniká další vesmír Solida Snaka. Zatímco ten původní se chystá zemřít na PlayStation 3 a jeho dávno mrtvý otec Big Boss, známý též jako Naked Snake, se rozhodl ukázat něco z tajů své minulosti v Metal Gear Solid: Portable Ops, nový "karetní" Snake se prochází po PSP a dává všem jasně najevo, že osudy jeho předchůdců ho absolutně nezajímají, protože on si žije svůj vlastní. Kdo hrál první MGA, ví, že tenhle Snake se právem může objevovat v dějích, které s hlavní sérií nemají společného vůbec nic.

Právě to bylo pro mne zdrojem nadšení, když jsem dohrál první Metal Gear Acid a ujistil se, že autoři nevytvářeli žádné kostrbaté oslí můstky pro zjevení se Snaka na Lobito Islandu a jeho zapojení do světa paranormálních sil, které se nad dějem rozprostřely. Snake se v této hře prostě vynořil, zahrál si roli a zanechal hráče v šoku. Přesně tutéž taktiku zvolili tvůrci i v druhém díle, marně Metal Gear Acid 2 byste doufali v nějakou návaznost, nebo naopak zoufali nad křečovitě zamotaným dějem. Děj je unikátní, svébytný, zábavný a tím to končí. Hra nestaví na touze dozvědět se něco o Solidu Snakovi, ale na čiré zábavnosti.

Co je potěšující, je fakt, s jakým berete při hraní ovládací systém za vlastní a ponoříte se do příběhu okamžitě, aniž byste spekulovali nad kartami, které jsou pro celý váš postup klíčové. Přesně jako si člověk při hraní tradičních Metal Gear titulů zvykl na to, že osud Snaka závisí na šikovnosti hráčových prstů, tady je zkrátka nutné dobře vybrat sadu karet. Zatímco v prvním díle jsem měl chvílemi problémy, v druhém jsem byl maximálně tak zvědavý, jakou unikátní kartu se mi podaří dokoupit nebo objevit, zmatky zcela zmizely. Vynikající možností, která vylepšila již tak dokonalý systém, je upgrade vámi favorizovaných karet a naopak možnost prodeje toho, co byste nejraději viděli v odpadu.

Metal Gear Acid 2

Neuvěřitelné jsou možnosti zábavy mimo hlavní příběhovou linii.

S kartami je možné provádět nesčetně kouzel, která snad každému milovníkovi japonských RPG připomenou jeho ráj. Ovládají totiž protivníkovy pohybové či bojové možnosti a schopnosti, lze je používat na sebe i spojence, zkrátka jsou alfou a omegou hry. Vyplatí se tu čekat a promarňovat ryze pohybové karty, nebo naopak obětovat na pohyb nějakou elitní bojovou kartu, získat výhodné postavení a protivníka zlikvidovat? Je nesčetně možností a samozřejmě co jste si navolili do balíčku pro sebe a partnera, to rozhodne o úspěchu. Pochybuji, že někdo bude hrát MGA2 bez toho, aby hrál původní MGA, ale pro jistotu platí staré známé pořekadlo o cvičáku a bojišti.

Metal Gear Acid 2 MGA2 ale není jen druhou hrou z kosmu přenosných dobrodružství Solida Snaka. Autoři se rozhodli pro radikální změnu enginu, takže zapomeňte na MGS2 připomínající původní MGA a připravte se na klasicky komiksový vzhled hrdiny i jeho okolí. Cel-shading frčí, což dokazuje úspěch Dragon Questu VIII i Rogue Galaxy, proč ho ještě nevylepšit a nepoužít v MGA2? A že nejde o lecjaké vylepšení, ale skok do 3D. Přiložte "solid eye", které je součástí krabičky s hrou ke svému PSP a vyzkoušejte si to na vlastní kůži. Snad jen drobná rada. Nehrajte takhle příliš dlouho. Efekt je to sice nesmírně zajímavý, ale když to přeženete, může pobolívat hlava.

Aréna

Aréna je asi tou nejzajímavější vymožeností, která mě zaujala. Kdo byl smutný, že se příběhy MGA série nijak nespojují s původními díly MGS, nemusí zoufat. V Aréně čekají všichni staří známí včetně takových legend jako Revolver Ocelot. Ten charismatický dědek prostě nemá chybu. Boj prověří, jak na tom jste, jako první dvojice na mne nastoupili Liquid Snake a Vamp a vítězství bez jediného úmrtí na mé straně příjemně pozvedlo mé sebevědomí. Arénu rozhodně neopomíjejte, to vám radím.

Metal Gear Acid 2 S tradičními japonskými RPG má Metal Gear Acid 2 ještě jednu shodnou vlastnost. Oplývá naprosto unikátními bossy. Už v prvním Metal Gear Solidu na PSOne se zjevili jako blesk z čirého nebe Vulcan Raven a Psycho Mantis, v MGS2 pak jednoznačně Vamp, milé hochy měl v zásobě i MGS3 (Sorrow, Sorrow!!!), ovšem co na vás vypadne v MGA2, to jste zaručeně v žádné Metal Gear hře nepotkali. Už první boss, kterého potkáte jako osamocený pistolník v základně, vás poučí, že tentokráte autoři popustili fantazii uzdu a jde do tuhého.

Trochu jsem si připadal jako v prvních dílech Resident Evilu, trochu jako v Xenosaze, zkrátka Metal Gear Acid 2 jede naplno, tentokráte je to svět pestrý nejenom technickým zpracováním, ale absolutně i osazenstvem. Kdo má tento mix rád, přijde si v MGA2 skutečně na své. Až si budete povídat se šéfem ochranky Saint Logic laboratoří, Vincem, tak si buďte jisti, že na Metal Gear Acid 2 tohohle "Vincka" jen tak nezapomenete. Kde si jeho autoři vypůjčili reálie pro jeho vzhled, to skutečně netuším, tipl bych německou armádu před 1. světovou válkou a možná Conana Barbara. A tak je to ostatně v celé hře. Jestli se objeví další díl a trend bude pokračovat, nijak mě nepřekvapí ohnivý démon Ifrit. I když nakonec MGS3 má svého ohniváka Furyho, jehož sílu plamene můžete využívat i v MGA2, takže by to vlastně takový šok ani nebyl. Kojimova fantazie byla vždy ohromující, jak si dokázala poradit s rozcupováním logického uvažování hráče.

Nebyl by to Solid Snake, aby ho nedoprovázela nějaká žena. Kde jsou časy cudné Meryll, která červená při jeho pohledu, sličná Venus se stavbou těla a ostatně i volbou šatstva nejvíce blíží Tifě z FF VII, libuje si v červené kožené minisukni, kožených botách, vlají za ní dlouhé blond vlasy a samozřejmě má nějaké to sladké tajemství. O tajemstvích ostatně každý Metal Gear byl,

Klady a zápory

Plus Vizuální zpracování
Plus Vylepšené již tak dobré ovládání
Plus Bossové

Mínus Dabing opět chybí

takže se nemusíte obávat ani plytkosti děje, vše si udržuje vyváženost. Pochopitelně opět absentuje dabing, takže dialogy v okénkách, samozřejmě codec také chybí, jen posloucháte rozkazy a rady bez vlastní iniciativy.

Neuvěřitelné jsou možnosti zábavy mimo hlavní příběhovou linii. Je tu pochopitelně možnost ad hoc multiplayeru, hra se dá propojit pro stahování dat s MGS3: Subsistence, máte k dispozici arénu, kde čekají vaši bývalí nepřátelé z všech Metal Gearů na výzvu, můžete si stáhnout i nejlepší karty z prvního MGA. Využít všechny možnosti, které MGA2 nabízí, to je skutečně na hodně volného času. Nakonec proto ale hry kupujeme.

Metal Gear Acid 2
Výrobce/Distributor Kojima Productions / Konami
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano, 3 pozice (pouze SM2)
Multiplayer: 672 kB
Verdikt: Druhý díl série Acid prokázal dokonalou životaschopnost. Karetní ovládání je vynikající a pro Snaka vyrostl nekonečný prostor pro jeho příběhy.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

Star Wars: Battlefront II

Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz