Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metal Gear Acid 2

  12:00aktualizováno  12. června 1:43
Šitý horkou jehlou. Tak zněla obava nad osudem prvního Metal Gear Acidu. Tatáž obava se nesla i při čekání na druhý díl. Naštěstí byly obě zbytečné. PSP má další killer titul.

BonusWeb HIT Metal Gear Acid 2 Kde jsou ty časy, kdy bylo titulů s názvem Metal Gear jako šafránu a člověk si byl ochoten koupit i Game Boy Color, aby se dostal k jednomu z dobrodružství Solida Snaka. V současnosti je trh doslova pod útokem Metal Gearů, na PSP se rojí jako vosy. Konami si zkrátka vzala za své heslo "jen houšť a větší kapky", přičemž prokázala, že nastavovanou kaši zásadně nezařazuje do jídelníčku. Připravte se na lahůdku Metal Gear Acid 2.

MGA2 ale není jen druhou hrou z kosmu přenosných dobrodružství Solida Snaka.

Metal Gear Acid 2 Je pozoruhodné sledovat, jak vzniká další vesmír Solida Snaka. Zatímco ten původní se chystá zemřít na PlayStation 3 a jeho dávno mrtvý otec Big Boss, známý též jako Naked Snake, se rozhodl ukázat něco z tajů své minulosti v Metal Gear Solid: Portable Ops, nový "karetní" Snake se prochází po PSP a dává všem jasně najevo, že osudy jeho předchůdců ho absolutně nezajímají, protože on si žije svůj vlastní. Kdo hrál první MGA, ví, že tenhle Snake se právem může objevovat v dějích, které s hlavní sérií nemají společného vůbec nic.

Právě to bylo pro mne zdrojem nadšení, když jsem dohrál první Metal Gear Acid a ujistil se, že autoři nevytvářeli žádné kostrbaté oslí můstky pro zjevení se Snaka na Lobito Islandu a jeho zapojení do světa paranormálních sil, které se nad dějem rozprostřely. Snake se v této hře prostě vynořil, zahrál si roli a zanechal hráče v šoku. Přesně tutéž taktiku zvolili tvůrci i v druhém díle, marně Metal Gear Acid 2 byste doufali v nějakou návaznost, nebo naopak zoufali nad křečovitě zamotaným dějem. Děj je unikátní, svébytný, zábavný a tím to končí. Hra nestaví na touze dozvědět se něco o Solidu Snakovi, ale na čiré zábavnosti.

Co je potěšující, je fakt, s jakým berete při hraní ovládací systém za vlastní a ponoříte se do příběhu okamžitě, aniž byste spekulovali nad kartami, které jsou pro celý váš postup klíčové. Přesně jako si člověk při hraní tradičních Metal Gear titulů zvykl na to, že osud Snaka závisí na šikovnosti hráčových prstů, tady je zkrátka nutné dobře vybrat sadu karet. Zatímco v prvním díle jsem měl chvílemi problémy, v druhém jsem byl maximálně tak zvědavý, jakou unikátní kartu se mi podaří dokoupit nebo objevit, zmatky zcela zmizely. Vynikající možností, která vylepšila již tak dokonalý systém, je upgrade vámi favorizovaných karet a naopak možnost prodeje toho, co byste nejraději viděli v odpadu.

Metal Gear Acid 2

Neuvěřitelné jsou možnosti zábavy mimo hlavní příběhovou linii.

S kartami je možné provádět nesčetně kouzel, která snad každému milovníkovi japonských RPG připomenou jeho ráj. Ovládají totiž protivníkovy pohybové či bojové možnosti a schopnosti, lze je používat na sebe i spojence, zkrátka jsou alfou a omegou hry. Vyplatí se tu čekat a promarňovat ryze pohybové karty, nebo naopak obětovat na pohyb nějakou elitní bojovou kartu, získat výhodné postavení a protivníka zlikvidovat? Je nesčetně možností a samozřejmě co jste si navolili do balíčku pro sebe a partnera, to rozhodne o úspěchu. Pochybuji, že někdo bude hrát MGA2 bez toho, aby hrál původní MGA, ale pro jistotu platí staré známé pořekadlo o cvičáku a bojišti.

Metal Gear Acid 2 MGA2 ale není jen druhou hrou z kosmu přenosných dobrodružství Solida Snaka. Autoři se rozhodli pro radikální změnu enginu, takže zapomeňte na MGS2 připomínající původní MGA a připravte se na klasicky komiksový vzhled hrdiny i jeho okolí. Cel-shading frčí, což dokazuje úspěch Dragon Questu VIII i Rogue Galaxy, proč ho ještě nevylepšit a nepoužít v MGA2? A že nejde o lecjaké vylepšení, ale skok do 3D. Přiložte "solid eye", které je součástí krabičky s hrou ke svému PSP a vyzkoušejte si to na vlastní kůži. Snad jen drobná rada. Nehrajte takhle příliš dlouho. Efekt je to sice nesmírně zajímavý, ale když to přeženete, může pobolívat hlava.

Aréna

Aréna je asi tou nejzajímavější vymožeností, která mě zaujala. Kdo byl smutný, že se příběhy MGA série nijak nespojují s původními díly MGS, nemusí zoufat. V Aréně čekají všichni staří známí včetně takových legend jako Revolver Ocelot. Ten charismatický dědek prostě nemá chybu. Boj prověří, jak na tom jste, jako první dvojice na mne nastoupili Liquid Snake a Vamp a vítězství bez jediného úmrtí na mé straně příjemně pozvedlo mé sebevědomí. Arénu rozhodně neopomíjejte, to vám radím.

Metal Gear Acid 2 S tradičními japonskými RPG má Metal Gear Acid 2 ještě jednu shodnou vlastnost. Oplývá naprosto unikátními bossy. Už v prvním Metal Gear Solidu na PSOne se zjevili jako blesk z čirého nebe Vulcan Raven a Psycho Mantis, v MGS2 pak jednoznačně Vamp, milé hochy měl v zásobě i MGS3 (Sorrow, Sorrow!!!), ovšem co na vás vypadne v MGA2, to jste zaručeně v žádné Metal Gear hře nepotkali. Už první boss, kterého potkáte jako osamocený pistolník v základně, vás poučí, že tentokráte autoři popustili fantazii uzdu a jde do tuhého.

Trochu jsem si připadal jako v prvních dílech Resident Evilu, trochu jako v Xenosaze, zkrátka Metal Gear Acid 2 jede naplno, tentokráte je to svět pestrý nejenom technickým zpracováním, ale absolutně i osazenstvem. Kdo má tento mix rád, přijde si v MGA2 skutečně na své. Až si budete povídat se šéfem ochranky Saint Logic laboratoří, Vincem, tak si buďte jisti, že na Metal Gear Acid 2 tohohle "Vincka" jen tak nezapomenete. Kde si jeho autoři vypůjčili reálie pro jeho vzhled, to skutečně netuším, tipl bych německou armádu před 1. světovou válkou a možná Conana Barbara. A tak je to ostatně v celé hře. Jestli se objeví další díl a trend bude pokračovat, nijak mě nepřekvapí ohnivý démon Ifrit. I když nakonec MGS3 má svého ohniváka Furyho, jehož sílu plamene můžete využívat i v MGA2, takže by to vlastně takový šok ani nebyl. Kojimova fantazie byla vždy ohromující, jak si dokázala poradit s rozcupováním logického uvažování hráče.

Nebyl by to Solid Snake, aby ho nedoprovázela nějaká žena. Kde jsou časy cudné Meryll, která červená při jeho pohledu, sličná Venus se stavbou těla a ostatně i volbou šatstva nejvíce blíží Tifě z FF VII, libuje si v červené kožené minisukni, kožených botách, vlají za ní dlouhé blond vlasy a samozřejmě má nějaké to sladké tajemství. O tajemstvích ostatně každý Metal Gear byl,

Klady a zápory

Plus Vizuální zpracování
Plus Vylepšené již tak dobré ovládání
Plus Bossové

Mínus Dabing opět chybí

takže se nemusíte obávat ani plytkosti děje, vše si udržuje vyváženost. Pochopitelně opět absentuje dabing, takže dialogy v okénkách, samozřejmě codec také chybí, jen posloucháte rozkazy a rady bez vlastní iniciativy.

Neuvěřitelné jsou možnosti zábavy mimo hlavní příběhovou linii. Je tu pochopitelně možnost ad hoc multiplayeru, hra se dá propojit pro stahování dat s MGS3: Subsistence, máte k dispozici arénu, kde čekají vaši bývalí nepřátelé z všech Metal Gearů na výzvu, můžete si stáhnout i nejlepší karty z prvního MGA. Využít všechny možnosti, které MGA2 nabízí, to je skutečně na hodně volného času. Nakonec proto ale hry kupujeme.

Metal Gear Acid 2
Výrobce/Distributor Kojima Productions / Konami
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano, 3 pozice (pouze SM2)
Multiplayer: 672 kB
Verdikt: Druhý díl série Acid prokázal dokonalou životaschopnost. Karetní ovládání je vynikající a pro Snaka vyrostl nekonečný prostor pro jeho příběhy.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz