Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metroid Prime: Hunters – FPS nejen do metra

  12:00aktualizováno  27. června 1:44
Po ochutnání dema First Hunt přikládaného k první várce NDS konzolí, se na nového Metroida těšil snad opravdu každý. Doba čekání je však konečně u konce.

BonusWeb HIT Metroid Prime: Hunters Handheldová scéna se konečně dočkala nového přírůstku, spadajícího do na přenosných konzolích nepříliš rozrostlého žánru FPS. A nový Metroid nejenom že zaplňuje viditelnou mezeru na trhu, tato hra dokonce jasně ukazuje, jakým směrem by se měly všechna další handheldová FPS vydat.

Stejně jako v předchozích dílech série Metroid se ujmete hlavní postavy, do skafandru oděné blondýny Samus Aran. Příběh se opět nese v duchu odhalování pozůstatků dávno zaniklé civilizace. Postupem času tak ve hře budete nacházet neustále nové fragmenty dávno vyhynulých tvorů, kteří kdysi dávno objevili galaxii, ve které se celý příběh Hunters odehrává. Podobně jako v GC dílech se většina příběhu odvíjí pomocí textových informací rozesetých po celém herním světě. Občas se sice o slovo přihlásí Metroid Prime: Hunters nějaká ta FMV sekvence, posouvající příběh o nějaký ten světelný rok kupředu, ale jinak zůstalo vše při starém. Hunters jsou sci-fi každým coulem. Bombastickou atmosféru utvrzují tématicky odlišné lokace, doplněné specifickým hudebním doprovodem, který je pro novodobou sérii Prime tolik typický. Výrazné motivy se vám usadí v mysli a není vyloučeno, že si je budete občas i pobrukovat. Zvuky ve hře jsou přitom na stejné úrovni jako hudba. Střelba zbraní, výkřiky a hukot masivních mimozemských strojů zní, jako by byl skutečný. Nemalou zásluhu na tom mají oba reproduktory, z nichž zní zvuk opravdu čistě. Hra používá i pseudo-prostorový efekt, takže díky němu poznáte například, z které strany na vás nepřátelé útočí.

Tvůrci pustili při designu jednotlivých lovců fantazii na špacír a výsledek stojí opravdu za shlédnutí a vyzkoušení.

Grafická stránka hry si zaslouží obrovské uznání. Byť se NDS svým hardwarem nemůže rovnat konkurenčnímu PSP, tak se Metroid Prime: Hunters neubráním výroku, že Hunters vypadají prostě dokonale. Stoprocentní viditelnost, bez jakýchkoliv známek dokreslování. Textury, které by záviděla leckterá N64 hra využívající expansion pack. Animace je též na poměry NDS nevídaně kvalitní. Mimozemské entity se pohybují, jako by byly živé, a v hráči vzbuzují doslova respekt. Hunters si prostě v mnohém nezadají se svými „velkými“ Prime bratříčky a to opravdu ve velkém počtu bodů.

V příběhové linii se podíváte se svojí bitevní lodí do různých koutů galaxie a jejích planet. Nově objevené planety jsou přitom větší a rozlehlejší. Oproti oběma dílům Metroid Prime pro GC, je však Hunters daleko více lineární, což je zejména na počátku hry značně ubíjející. Design levelů přitom vyloženě špatný není, ale větší rozvětvenost by určitě na škodu nebyla.

Svojí podstatou jsou přitom Hunters daleko klasičtější FPS v pravém slova smyslu, než GC předchůdci. Velký podíl na tom mají jistě Metroid Prime: Hunters právě lineárnější levely. Hra není již takovou měrou založena na prozkoumávání lokací a i hlavolamy se dočkaly mírného zjednodušení. Pro akčněji založené hráče to však zápor jistě nebude. Tady se dostáváme k jednomu z největších plusů celých Hunters a to k jeho excelentnímu ovládání. Můžete namítat cokoliv, ale ovládání nejnovějšího přenosného Metroida je prostě skvělé. Hra nabízí hned několik variant, ale s největší pravděpodobností skončíte stejně u toho základního. Pomocí křížového ovladače se pohybujete, pomocí stylusu se rozhlížíte a tlačítko L zastává funkci střelby. Jednoduché a efektivní jsou dvě slova, která nejvhodněji vystihují ovládání hry. Systém tohoto ovládání využíval již přenosný GoldenEye: Rogue Agent, ale i tak si nemůžeme u nás v redakci tento osobitý styl vynachválit. Toto bezproblémové ovládání nahrává akčnější hratelnosti hry. Nyní můžete likvidovat nepřátele i zásahem do hlavy či jiných částí těla, což má za následek daleko větší efektivitu bojů.

Metroid Prime Hunters je herní klenot, který by neměl chybět ve sbírce žádného hráče.

Metroid Prime: Hunters Samozřejmě se nemůžeme nezmínit o lovcích, o kterých převážně hra pojednává. Tito lovci (samotná Samus je Vesmírnými piráty takto nazvána) jsou rozličných ras a disponují též specifickými speciálními schopnostmi. Ve hře zastávají roli klasických bossů (byť se této funkce ve hře ujmou i další kreatury) a souboje s nimi si opravdu řádně užijete. K jejich poražení je samozřejmě zapotřebí najít tu správnou strategii, kterou je pak nutno následovně opakovat až k vyvrcholení boje, který se v dobrém případě rovná vašemu vítězství. Lovci jsou navíc přítomni jako hratelné postavy ve hře více hráčů. V ní vám přijdou vhod právě ony zmiňované schopnosti, osobité pro každou postavu. Například takový Kanden dokáže svojí tělesnou hmotnost snížit až na desetinu své původní váhy a ve své zmenšené podobě zmizet i v těch nejmenších zákoutích dané úrovně. Kamenný Spire oproti tomu disponuje transformací v obrovský balvan, který okolo sebe hází ohnivé projektily. Nejzajímavěji na nás působil Weawel, který se dokáže rozdělit na dvě části, přičemž jeho spodní část slouží jako kulometná věž a horní jako zbraň na krátkou vzdálenost. Tvůrci pustili při designu jednotlivých lovců fantazii na špacír a výsledek stojí opravdu za shlédnutí a vyzkoušení. Samozřejmě nesmí Metroid Prime: Hunters v multiplayeru chybět ani samotná Samus se svým Morph Ballem.

Hra více hráčů nabízí snad doposud největší počet možností, jaký jsme měli tu možnost okusit. S jednou kopií hry si zahrajete až ve čtyřech hráčích, byť jediná postava, kterou si můžete zvolit je Samus a jediný přístupný režim je Battle Game (klasický deathmatch). Pokud každý přítomný hráč vlastní svojí kopii hry, tak se zpřístupní všech sedm herních módů i všichni lovci. Multiplayerové režimy jsou vskutku rozmanité a každý hráč si najde svůj oblíbený (náš favorit je Survival, kde s určitým počtem životů musíte zůstat jako poslední živý). Obrovskou lahůdkou je pak online multiplayer, který se stane po chvíli hraní nesmírně návykový.

Malé info o Samus Aran

Samus se narodila jako prvorozená dcera svých rodičů na kolonii K-2L. Když jí nebyly ani celé tři roky, tak její původní domov přepadli Vesmírní Piráti, vedeni Ridleym (klasický záporák série). Následovně vyplenili celou kolonii a zabili oba její rodiče. Samus zůstala v celém tom díle zkázy sama do té doby, než zaslechli nouzové volání dva příslušníci ptačí rasy Chozo. Ti se ujali osiřelé Samus a stali se jejími adoptivními rodiči v pravém slova smyslu. Samus je oděná do speciálního brnění nazvaného Power Suit, vybaveném nejmodernějšími zbraněmi a technologií. Díky němu se může proměnit do tzv. Morph Ballu, a dostat se tak i do hůře přístupných lokací.

Klady a zápory

Plus Audiovizuální zpracování využívající plně schopností NDS
Plus Přesné, intuitivní ovládání
Plus Mnoho možností multiplayeru

Mínus Lineární design levelů

Metroid Prime: Hunters je herní klenot, který by neměl chybět ve sbírce žádného hráče. Jedná se o nejlepší handheldovou FPS současnosti, která ukazuje, že i tento žánr má na přenosných konzolích své místo. Pokud vás demo First Hunt ani tato recenze nepřesvědčila o kvalitách hry, tak stejně příliš neotálejte o okuste jak chutná jeden z nefalšovaných klenotů z bohaté nabídky NDS her, které nás neustále se zvyšujícím se počtem kvalitních titulů přesvědčuje o svých kvalitách.

Metroid Prime: Hunters
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano, 3 pozice
Multiplayer: ano, 2-4 hráči
Verdikt: Ve všech směrech nejlepší handheldové FPS současnosti. Dalších slov netřeba, snad jen: jděte do toho!!!
Hodnocení: 90% (info)Témata: Galaxie

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Najdete na iDNES.cz