Quake 4 - hra podle našeho přání

  12:00aktualizováno  12:49
Série Quake je nesmrtelná. Na letošním QuakeConu byl oficiálně oznámen již čtvrtý díl, který by měl být v něčem návratem ke starým pořádkům, v něčem by zase měl být revoluční. Každopádně by se měl ode všech předchozích výrazně lišit, a co víc, jeho koncepce je tvořena podle přání samotných hráčů.

Quake 4 Jistě není sporu o tom, že jednou z největších legend žánru FPS (akční hry s pohledem z vlastních očí) je série Quake od společnosti id Software. Nedávno byl oficiálně oznámen již čtvrtý díl a zdá se, že se bude jednat vskutku o netradiční počin. Důvodů pro toto tvrzení je mnoho. Nejen, že poprvé nebude vývoj probíhat v dílnách id Software, nejen, že se z pohledu celé série jedná o krok zpět, nejen, že poprvé nepřinese Quake zbrusu nový revoluční engine. Kromě toho všeho se totiž jedná o jednu z prvních her, která se hned od prvních přípravných prací řídí hlasem veřejnosti.

Pokud vás některá z výše uvedených zpráv zarazila, tak je teď raději všechny uveďme na pravou míru. Fakt, že Quake 4 nebude pocházet ze studií id Software, není žádnou tragédií, protože místo nich na hře pracují vývojáři z Raven Software a o jejich profesionalitu se nemusíme strachovat. Mluví za ně množství velice kvalitních her - od starého Heretica přes Soldier of Fortune až po Star Trek: Elite Force. Co se týče onoho kroku zpět, ani zde není čeho se bát. Znamená to pouze jednu věc - Quake 4 nebude navazovat na předchozí Arenu, ale na čtyři roky starý druhý díl série. A fakt, že poprvé nepřinese Quake zbrusu nový revoluční engine, je pochopitelný. Zatímco se totiž pracovníci z Raven budou starat o hru jako takovou, engine dodají vývojáři z id Software - a nebude se jednat o nic jiného, než o engine z připravované hry Doom III. A jak že to je s oním hlasem veřejnosti?

Na nedávno skončeném QuakeConu v texaském Mesquitu bylo uspořádáno mimo jiné veřejné fórum, na němž se vývojáři ptali samotných hráčů, co by chtěli ve hře Quake 4 mít. Tato akce se pochopitelně setkala s obrovským ohlasem, protože pracovníci Raven Software se nijak netají tím, že v rámci možností se pokusí do hry zakomponovat co nejvíce požadovaných prvků. Jak by tedy Quake 4 vypadal, kdyby se podařilo vše, na čem se hráči s vývojáři shodli?

Nejdůležitější zprávou je fakt, že se bude jednat o návrat ke starým pořádkům, takže Quake 4 bude opět singleplayerovou záležitostí. Bude sice mít i multiplayerovou podporu, ale hlavní těžiště titulu bude ležet v kampani určené pro jednoho hráče. To lze hodnotit vysloveně pozitivně, protože ačkoliv se Quake 3: Arena stal na svém poli legendou, dalším čistě multiplayerovým dílem by celá série pravděpodobně zanikla, zatímco takto má prostor pro další růst a vývoj. Pro pořádek dodejme, že toto je de facto jedinou zcela jistou informací (společně s použitým enginem), na níž by se nemělo nic změnit. Další již budou jen plány, jichž se tvůrci chtěji držet, ale vše může nakonec dopadnout jinak.

Příběh hry by měl plynule navazovat na Quake 2, a to v místě, kde tento skončil. Po svém útěku z nepřátelského stroggského světa tedy ztroskotáte na nedaleké planetce, a ačkoliv se vám zdá, že jste v bezpečí, vzápětí zjistíte, že tomu tak není. Zápletka by měla být tentokrát mnohem propracovanější, i když žádný Max Payne se pravděpodobně konat nebude. Tvůrci i hráči se však shodli na tom, že by už konečně mělo skončit používání obehraných klišé, na něž narážíme skoro všude, a že je tedy třeba zapracovat na pořádném, inteligentním příběhu a překvapivém rozuzlení. Stejný přerod by měl čekat i strukturu misí. Ačkoliv byly zamítnuty „stealth mise“ a náročné puzzly, pouhé hledání klíčů k jednotlivým dveřím patří minulosti. Nyní je zapotřebí zadávat hráčům mnohem různorodější úkoly, které by vhodně dokreslovaly příběh, používají se in-game animace a skriptové sekvence, je nutné přenést herní prostředí ze zatuchlých kobek a starých skladišť na nějaká zajímavější a otevřenější místa. Toho všeho bychom se také měli konečně dočkat.

Poměrně překvapivé závěry se točily kolem zbraní a protivníků. Co se vašeho arzenálu týče, zde nás pravděpodobně nebude čekat nic převratného. Některé zbraně budou mít pravděpodobně speciální mód střelby, ale nebude tomu tak u všech. Měli bychom ale být svědky návratu některých klasik, jako je např. tolik oblíbené BFG. Podobné by to mělo být i s nepřáteli. Nečekejte žádné přehnané zázraky v jejich rozmanitosti a umělé inteligenci. Hráči na QuakeConu jasně vyjádřili svou touhu po rychlé a strhující akci, do nichž ani jedno ani druhé příliš dobře zakomponovat nejde. Hodněkrát padlo v této souvislosti jméno jiné nedávno vydané hry - Serious Sam. Důvod byl prostý - byli zde naprosto vynikající závěreční bossové úrovní, každý se svým vlastním způsobem boje, slabým místem a „osobností“. Takže pokud budou pracovníci Raven Software věnovat dostatek péče vytváření i těchto speciálních kreatur, jistě si získají sympatie nejednoho hráče.

A zbývá nám tu ještě něco na závěr? Pochopitelně. Objevilo se množství požadavků, aby hra byla jednolitá, ne rozkouskovaná na jednotlivé levely, mezi nimiž není de facto žádná spojitost. Není těžké vypátrat, co je zde bráno za vzor - pochopitelně nesmrtelný Half-Life. Není však vůbec zřejmé, zda v Raven Software tomuto požadavku vyhoví, určujícím aspektem zde budou schopnosti použitého enginu. Kromě toho nám zbývají dva poslední otazníky, z nichž jeden visí nad podobou multiplayerové podpory a druhý nad datem vydání. Zatímco odpověď na podobu multiplayeru se též skrývá ve schopnostech enginu a měli bychom ji tedy již brzy znát, otázka ohledně vydání zůstane pravděpodobně ještě nějaký čas zahalena rouškou přísně střeženého tajemství. Quake 4 by měl totiž vyjít až poté, co si svou premiéru odbude Doom III, což může být třeba za půl roku, třeba ale také za rok a půl. A pokud se jeho vydání zdrží, bude si muset pravděpodobně počkat i Quake 4.

Ať již dopadne vše jakkoliv, ať se hry dočkáme třeba až za dva roky a vše nakonec bude úplně jinak, než jak vyplynulo ze závěru fóra na QuakeConu, je velice příjemné, že se na této hře začalo pracovat a že tentokrát hodlají tvůrci vyslechnout i náš názor a chtějí se jím v rámci možností řídit. Doufejme, že se časem stane tento postup standardem.

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

Další z rubriky

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinessova rekordu v počtu...

Další přídavek pro Kingdom Come vyjde už příští týden

Kingdom Come: The Amorous Adventures of Bold Sir Hans Capon

Druhý přídavek pro skvělé české RPG Kingdom Come nazvaný Milostná dobrodružství Jana Ptáčka zná konečně datum svého...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Advantage Consulting, s.r.o.
LEAN SPECIALISTA JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 33 000 - 43 000 KčNajdete na iDNES.cz