Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy na hry pod stromeček. Letos je skutečně z čeho vybírat

aktualizováno 
Letošní rok byl na špičkové hry nebývale bohatý. Dovolíme si proto tvrdit, že z našeho výběru si letos musí vybrat úplně každý.

Lara Croft jako Santa Claus

V jedné normalizační reklamě se kdysi pravilo: "Darujte svíčku." My však při pohledu na následující soubor vynikajících kousků vyzýváme: "Darujte hru!"

Uncharted 3: Drake's Deception

Ve vynikající dobrodružné hře se již potřetí setkáváme s hrdinou Nathanem Drakem, jenž řeší záhadu starobylého města v poušti. Hra je až po okraj nabitá akcí, která je jen příležitostně zvolněna řešením hádanky. Nejde ale jen o stále stejné střílení. Drake každou chvíli musí i někam utíkat a dojde například i na akci v sedle koně. V kombinaci se změnami prostředí tak máte pocit, že se neustále něco děje.

Uncharted 3: Drake's Deception

Uncharted 3: Drake's Deception

Hra boduje i grafickým a zejména zvukovým zpracováním. Díky perfektnímu dabingu jsou všechny postavy dokonale uvěřitelné, dokonce více než herci v leckterém filmu. K filmovému zážitku přispívá i promyšlený scénář. Nejenže budete napjatí, jak dopadne příběh, za který by se nestyděl ani filmový Indiana Jones, ale lhostejné vám určitě nebudou ani osudy jednotlivých postav. Jedinou vážnější chybou je, že hra vyšla pouze pro PlayStation 3. Více v naší recenzi.

Battlefield 3 vs. Modern Warfare 3

Největšími hrami letošního roku byly nesporně válečné akce Battlefield 3 a Modern Warfare 3. Ačkoliv jsou to zdánlivě podobné tituly, jejich síťové hry nabízejí odlišné pojetí. Každá si tak najde specifické publikum.

Battlefield 3 patří mezí absolutní grafickou špičku, a pravděpodobně tak velmi potěší hráče s dobře vybaveným počítačem. Sólo hra v Battlefieldu 3 nabízí téměř filmovou akci inspirovanou populárními válečnými filmy a seriály (recenze singleplayeru). Je zábavná, herní doba se však pohybuje okolo pěti až šesti hodin, a milovníky hry jednoho hráče tak spíše potěší jiný titul.

Battlefield 3

Battlefield 3

Důležitější je však síťová hra, která oproti Modern Warfare 3 nabízí pomalejší souboje, ve kterých jsou zahrnuta i rozličná vozidla. Bojiště tak působí realisticky (recenze multiplayeru).

Modern Warfare 3 oproti tomu nabízí sólo hru s více koncentrovanou akcí a v jedné misi se hráči podívají i do Prahy. Kampaň Modern Warfare hráče tradičně rozděluje na dva tábory: jedni ji milují, ti druzí nesnáší. Je to totiž třeskutá akce s krátkou herní dobou, která se orientuje na působivost a neustálou akci (recenze zde). Nenabízí úchvatný příběh či realistické pojetí a často se přirovnává například k hollywoodským filmům Michaela Baye.

Modern Warfare 3

Modern Warfare 3

Podobně jako u Battlefieldu 3 je i v tomto titulu hlavní složkou síťová hra. Ta je rychlejší, orientovaná na menší pěchotní souboje bez bojové techniky (čtěte recenzi). Grafika je na rozdíl od Battlefieldu 3 horší, vyžaduje proto méně výkonný stroj.

Deus Ex: Human Revolution

Temná akce zavádí hráče do nepříliš vzdálené budoucnosti, v níž mocné korporace bojují o moc. Společnost je kvůli vědeckému pokroku rozdělena na dvě skupiny: obyčejné lidi a ty, kteří své tělo vylepšili nanoimplantáty.

Perspektiva z pohledu vlastních očí svádí k domněnce, že jde o obyčejnou střílečku, ale není tomu tak. Hlavní hrdina Adam Jensen se totiž sice nemůže po herním světě pohybovat úplně volně, ale o to větší má paletu možností pro řešení problémů.

Deus Ex Human Revolution

Deus Ex Human Revolution

Podle toho, jaké schopnosti mu hráč postupně vylepšuje, se z Adama může stát klasický rambousek, který levou zadní zvládá všechny zbraně, nebo třeba šikovný hacker, který si všechny dveře otevře od klávesnice počítače. Povinnost pro všechny fanoušky cyberpunku (recenze zde).

Pro virtuální sportovce

Příznivcům nejpopulárnější hry na planetě je určena hra FIFA 12. Obsahuje množství oficiálně licencovaných soutěží, klubů, hráčů i vybavení. Důležitější je ale skutečnost, že v posledních dvou letech není prioritou série FIFA toto pozlátko, ale co nejlepší zážitek z fotbalu. K dispozici je spousta herních nastavení i možností přímo na hřišti. A v neposlední řadě se na to díky povedené grafice i velmi hezky kouká (recenze FIFA 12).

FIFA 12

FIFA 12

Fanouškům hokeje zase přijde vhod hra NHL 12. Na rozdíl od fotbalu sice série NHL v posledních letech spíše stagnuje, ale přesto se nedá říci, že by potenciálním zájemcům neposkytla uspokojivý herní zážitek (recenze NHL 12).

Crysis 2

Druhý díl futuristické střílečky Crysis hráče postaví do role vojáka s unikátním technologiemi vystlaným oblekem. Díky němu se z obyčejného muže stává super voják, který může přeskakovat malé budovy, pěstí prorážet beton či klouzat se po kolenou rychlostí automobilu. Ačkoliv hra nabízí nezajímavé postavy a slabší příběh, jde o pompézní zážitek (čtěte recenzi).

Atraktivnost titulu tkví v taktických možnostech, které umožňují rozličné způsoby průchodu hrou. Hráč totiž může přepínat mezi různými módy obleku. V jednom tak například běhá dvakrát rychleji a skáče dvakrát výše, v jiném přežije i zásah raketou a v dalším se může neviditelně pohybovat prostředím.

Crysis 2

Crysis 2

Crysis 2 tak kloubí hned několik herních stylů, které jsou v jiných titulech často k vidění jen samostatně. Oproti prvnímu dílu PC verze nepřinesla grafickou revoluci, stále však patří mezi skvěle vypadající hry. Na konzolích se řadí k těm nejhezčím hrám současnosti.

Forza Motorsport 4 vs. Gran Turismo 5

Široké spektrum virtuálních závodníků může nalézt útočiště ve hře Forza Motorsport 4. Díky širokým možnostem nastavení obtížnosti si dobře zazávodí jak zkušení harcovníci, tak i naprostí nováčci (čtěte recenzi).

Forza Motorsport 4

Forza Motorsport 4

Díky tomu může být hraní na jedné straně příjemnou projížďkou v nablýskaném autě a na straně druhé realistickou bitvou o každý centimetr trati, kde se ani ty nejmenší chyby neopouštějí. Nevýhodou hry coby potenciálního dárku je, že je určena pouze pro konzoli Xbox 360.

Pro závodně laděné majitele konkurenční konzole PlayStation 3 je určena hra Gran Turismo 5. Vyšla sice již koncem minulého roku, ale na kvalitách jí to  nic neubírá. Oproti Forze je však určena spíše zkušenejším závodníkům, přestože i zde je možné si obtížnost částečně přizpůsobit (recenze zde).

Gran Turismo 5

Gran Turismo 5

Ideální sice není ani kolizní model, ale o ten v Gran Turismu nikdy nešlo. Pozornost je totiž soustředěna na co nejrealističtější jízdní model a co nejlepší zážitek z jízdy. Se zhruba tisícovkou vozů, včetně rarit typu německého Kubelwagenu, je hra ideální dárek pro automobilové maniaky.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Pátý díl série her na hrdiny nazvané The Elder Scrolls je velkolepým pokračováním, které si vysloužilo výjimečný ohlas hráčů i novinářů. Dokládá to světový průměr hodnocení, který se pro Skyrim pohybuje okolo 95 %. Od Bonuswebu titul získal hodnocení 90 % (číst recenzi). Největší devizou hry je otevřený svět, který působí živoucím dojmem a nabízí hráčům fascinující paletu činností a možností. Každý si tak vytváří unikátní příběh a titulem postupuje svým vlastním způsobem.

Skyrim

Skyrim

Ačkoliv Skyrim zahrnuje ústřední dějovou linku, kvalitativně pokulhává a síla hry tkví právě v možnostech, jenž titul hráči nabízí. Ve Skyrimu nevolíte dovednosti a schopnosti z tabulek, ale učíte se je jejich praktikováním. Pokud například chcete mistrovsky ovládat boj s mečem, stačí využívat patřičnou zbraň a postava se s ní přirozeně zlepšuje.

Killzone 3 vs. Gears of War 3

Konzole PlayStation 3 a Xbox 360 svádějí urputný souboj i na poli vynikajících stříleček. Killzone 3 pro PS3 vyšla začátkem letošního roku a přinesla třetí porci válečné vřavy ukrutné tak, že by se dala krájet. Se skupinkou vojáků stojíte ve válce proti silám planety Helghast. A ačkoliv se nacházíme v kosmickém věku, ty nejdůležitější bitvy je potřeba vybojovat pěkně postaru, tedy s puškou v ruce.

Killzone 3

Killzone 3

Hra boduje vedle výborné hratelnosti téměř dokonalou atmosférou bojiště, kdy se, zejména v úvodu hry, budete možná podvědomě při hraní krčit za křeslem, abyste náhodou neslízli nějakou dobře mířenou sprchu kulek (čtěte recenzi).

Majitelé konzole Xbox 360 pak nedají dopustit na sérii Gears of War. Podobně jako u Killzone, i třetí Gears dále rozvíjejí, respektive uzavírají příběh předchozích dvou dílů. Jejich znalost není potřeba k tomu, abyste si třetí díl užili.

Gears of War 3

Gears of War 3

Hra nabízí další slušnou porci bojů proti mimozemské rase a poskytuje další hromadu výtečné akce. A zmínit je potřeba i zajímavý scénář, v němž nemalou roli hrají i osobní příběhy hlavních hrdinů Marcuse a Doma (recenze zde).

Batman: Arkham City

Fanoušci komiksů by jistě neměli minout nejnovějšího Batmana. A to nejen proto, že se hra točí kolem netopýřího muže, ale v prvé řadě proto, že herně by titul obstál na výbornou, i kdyby byl hlavním hrdinou třeba Pepa z depa.

Gotham City nebylo nikdy zrovna místem pro radostný život, ale poté, co v jeho čela stanul nový vyšinutý starosta, je situace ještě o kus horší. Část města totiž byla přetvořena na takzvané Arkham City, oblast, kam byli soustředěni všichni zločinci. Že to asi nedělá úplně dobrotu, je nasnadě, a tak na scénu nastupuje Batman.

Batman Arkham City

Batman Arkham City

Hratelnost je založena spíše na kradmém postupu a skrývání, ale dynamika hry není líná. Hra nabízí částečně otevřený svět a řadu vedlejších úkolů, díky nimž se nebudete nudit. Nejnovější Batman je zajímavý a chytlavý, objevují se v něm legendární postavy, komploty, prostě vše, co si (nejen) fanoušek komiksů může přát (recenze zde).

Assassin's Creed Revelations

Série Assassin's Creed je přímo učebnicovým příkladem toho, že i brutální hra může být zdrojem vzdělání. Navíc zábavného. V roli zabijáka se ocitáme v prostředí Instanbulu 16. století, kde bojujeme proti Templářům. K dispozici je otevřené a skvěle zpracované město. V jeho ulicích se můžeme nejen volně procházet, ale zároveň i vylézt na prakticky kteroukoliv budovu a prohánět se po střechách.

Assassin's Creed: Revelations

Assassin's Creed: Revelations

Hra je přímým pokračováním předchozích titulů Assassin's Creed 2 a Assassin's Creed: Brotherhood, takže hlavním hrdinou je opět Ezio Auditore, tentokrát poněkud sešlý věkem. Ten mu ale nic neubral na vynikajících akrobatických schopnostech ani na umění boje. Zbraněmi se ohání jako zamlada a do repertoáru mu navíc přibylo i pár nových možností, jak protivníky popravit.

Součástí je obsáhlá databáze, která stručně vysvětlí některé typické záležitosti dobového Istanbulu a poskytne i zajímavé informace o významných budovách nebo lidech ve městě. Podobně jako v předchozích tipech není potřeba znát události předchozích dílů, ale jejich znalost je výhodou (čtěte recenzi).

Zaklínač 2

Polské studio CD Projekt složilo herní poklonu knižním fantasy klenotům Andreje Sapkowského, a dalo tak vzniknout vynikající hře na hrdiny s úchvatným a především uvěřitelným světem (čtěte recenzi). Hráč se titulem probíjí v roli Geralta z Rivie, jednoho z posledních zaklínačů, jenž vládne mocným silám magie i meče. V drsném světě Zaklínače jsou elfové a trpaslíci druhořadými bytostmi.

Zaklínač 2

Zaklínač 2

Hra klade důraz na příběh a hráč má v průběhu hry možnost významně ovlivnit děj. Příjemným rozptýlením jsou i různé nepovinné úkoly, které pomáhají ponořit se do herního světa. Zaklínač se také nevyhýbá ani sexuální tématice a nebojí se erotických scén. Se svými zhruba 25 hodinami herního času tak bývá vyzdvihován jako jedna z nejlepších her na hrdiny posledních let. Ačkoliv je ve vývoji verze pro Xbox 360, je hra v současné době k dispozici pouze pro PC.

Portal 2

Velkorozpočtových logických her vychází jako šafránu a Portal 2 navíc nabízí neotřelé pojetí logické hry z pohledu první osoby. Ačkoliv titul navazuje na první díl, jeho znalost není pro plnohodnotnou hru nutná. Hráč v rukou netřímá žádné smrtící zbraně, klíčem k průchodu titulem je totiž speciální zařízení vytvářející portály. Je možné vytvořit vždy dva a ty jsou z obou stran průchozí.

Portal 2

Portal 2

Jednoduchý princip však často předkládá obtížné výzvy a překonání určitého prostoru může potrápit hráčův mozek. Oproti prvnímu dílu titul nabízí možnost kooperativního hraní, delší hrací dobu a nové herní prvky. Hra je společně se Skyrim jedním z hlavních kandidátů na titul roku (číst recenzi).

L.A. Noire

Hra se z našeho výběru trochu vymyká, protože ji ocení asi jen úzká skupina hráčů. Je to spíše kousek pro fajnšmekry (čtěte recenzi).

Ocitáme se v Los Angeles pár let po konci druhé světové války v roli detektiva. Přestože jsou zde přítomny i akční pasáže, jádrem hry jsou výslechy, sbírání důkazů a usvědčování zločinců. To je postaveno na propracovaných dialozích, u nichž je potřeba volit správné otázky, reakce na odpovědi a správně pracovat s informacemi.

L.A. Noire

L.A. Noire

Nedílnou součástí výslechů je i pozorování mimiky vyslýchaných. Na základě toho lze například poznat, že lže. Mimika je zpracována na vynikající úrovni. Každá osoba je jiná nejen obličejem, ale i povahově, takže se výslechy nestanou rutinními.

Přejezdy po městě a opakující se zjišťování informací sice hru poněkud natahují, ale je zde spousta dalších věcí, které vás u ní udrží. Mimo jiné třeba skvěle zpracované město. Hodiny profesionálního dabingu a hromady titulků v dialozích ale kladou nárok na slušnější znalost angličtiny.

Autor:
Nejčtenější

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Další z rubriky

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

Tracer z Overwatche
Blíží se sportovní revoluce? Vše, co víme o chystané lize v Overwatch

Již letos v prosinci začne zřejmě největší událost v historii progamingu. Blizzard spustí úvodní sezonu ligy ve hře Overwatch, která by časem mohla konkurovat...  celý článek

Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.