Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tony Hawk’s American Wasteland

  12:00aktualizováno  14. prosince 6:00
Legendární skateboardová série se opět vrací. Stojí ale nový Tony Hawk’s za zkoušku nebo se jedná o příslovečnou nastavovanou kaši? Vzhůru na výlet do L.A.

Tony Hawk’s American Wasteland Co má společného série Tony Hawk’s s fotbalovou Fifou? Na první pohled vůbec nic. Srovnávat fotbal se skateboardingem ani nemá cenu, protože jde o diametrálně odlišné sporty které mají společnou tak maximálně vynaloženou fyzickou námahu. Každé vánoce se však pravidelně dočkáváme nových dílů, které si jsou na první pohled podobné jako vejce vejci. Nabízí tedy nejnovější Tony Hawk’s vůbec něco, čím by nás mohl ještě zaujmout? Tony Hawk’s American Wasteland (dále jen THAW) pokračuje v tradici kterou započali jeho poslední dva předchůdci. Nečekají vás tedy žádné malé úrovně s časovým limitem, nýbrž obrovské město rozdělené do několika lokací, ve kterém se můžete pohybovat bez větších omezení.

Jak se příběh posouvá kupředu, poznáte kromě Mindy i řadu dalších NPC charakterů i konkurenčních skaterů.

Tony Hawk’s American Wasteland Tvůrci se rozhodli ještě více rozvinout příběh, a tak dostanete do rukou neomaleného vesničana. Abych nekřivdil, ve skutečnosti jich je pět a každý z nich by mohl soutěžit o první místo v soutěži nejhorší zjev všech dob. Samozřejmě jde o záměr, protože v THAW budete šplhat po pomyslném žebříčku místních skaterů až na absolutní vrchol, kde se budete moci postavit samotnému Tony Hawkovi. Jako místo hlavního děje si vývojáři nevybrali nic menšího než klasické americké velkoměsto Los Angeles. To bylo samozřejmě upraveno tak, aby odpovídalo konceptu hry. Rozloha města je tedy logicky zmenšena a obohacena o různé rampy, nová zábradlí apod. Ve výsledku tak vypadá trochu komicky, když se projíždíte okolo chodníku slávy, u kterého se tyčí hned dvě obrovské U-rampy.

Po příjezdu do velkoměsta je náš omšelý vesničan přepaden bandičkou drzých pankáčů, kteří ho připraví o veškerou výbavu, kterou si náš (skoro)hrdina přivezl ze své rodné vísky. Naštěstí se opodál potuluje skejťačka Mindy, která je vaší postavě ochotná Tony Hawk’s American Wasteland pomoci. Vysvětlí mu, jak to v L.A. chodí, kde se může co nejstylověji oháknout nebo pořídit nové vybavení atd. Po rychlé úpravě týkající se vzhledu vašeho borce se můžete vrhnout na tutorial. V něm se dozvíte, jak se na skejtu jezdí, jak se dělají jednotlivé triky, speciální triky, ještě více speciální triky nebo jak se třeba ze skateboardu slézá. K novým vlastnostem v THAW patří možnost projíždět se na BMX. Při obrovském boomu týkajícího se videoherních zpracování extrémních sportů založil Activision speciální pobočku O2. Pod její záštitou vyšly kromě některých dílů série Tony Hawk’s i Shaun Palmer Pro Snowboarder, Kelly Slater’s Pro Surfer i Mat Hoffman’s Pro BMX. Ani jeden z těchto projektů se nedočkal většího úspěchu (většinu z těchto titulů koupíte dneska v bazaru za pár stovek) a následně se Activision rozhodl celý projekt ukončit. Nejpopulárnější z nich.MHPBMX byl skateboardingu nejpodobnější, a tak se dočkáme populárních BMXek i zde. Ovládání tohoto sportovního kola je oproti skateboardu odlišné a přináší THAW větší rozmanitost než měl předchozí Underground 2.

Tony Hawk’s American Wasteland

Ke splnění všech úkolů a otevření všech částí města budete potřebovat více jak 20 hodin.

Volný pohyb po městě umožňuje nelineární výběr misí, což potěší všechny, kterým se nelíbily úkoly v THPS 1-3. Některé úkoly se dokonce zpřístupní v různou denní dobu, a tak přidali tvůrci do hry i možnost spánku. Samozřejmě stylově v parku na lavičce. K novým vlastnostem v THAW patří možnost rozhněvat se po pádu. K čemu tato možnost slouží jsem bohužel nepochopil, a tak mi krása rozhněvání zůstane navždy odepřena. Při velikosti města jistě potěší absence jakéhokoliv většího loadingu. Přechody mezi jednotlivými části L.A. jsou naprosto plynulé. K pohybu mezi vzdálenějšími čtvrtěmi je k dispozici i městský autobus.

Xbox Live – konečně!

Od třetího dílu se těší PS2 verze z exkluzivní online podpory. Xboxoví Tondové byli doposud této lahůdky ušetřeni. THAW však tuto chybu napravuje a všichni fandové zelené mašinky od Microsoftu si nyní můžou užít online skejtováni dosyta. Některé multiplayerové módy jsou přístupny právě pouze po Xbox Live. Být online se tedy opravdu vyplatí!

Tony Hawk’s American Wasteland Jak se příběh posouvá kupředu, poznáte kromě Mindy i řadu dalších NPC charakterů i konkurenčních skaterů. Samozřejmě váš respekt roste stejně jako množství prašulí ve vaší kapse. Za ty si samozřejmě můžete pořídit další skateboardy, nové hadry a další různé příslušenství. Editor úrovní je zpět, byť větších změn se mu od THUG 2 opravdu nedostalo. Některé překážky jsou sice lehce upravené, ale opravdu nic markantního. To samé se týká i editoru postavy, který nemohu označit jinak než jako omezený.

Vizuálně je xboxová verze nejlepší ze všech THAW na současných konzolích(verzi pro Xbox 360 tudíž nepočítám). Samozřejmě nelze popřít multiformátový původ THAW a nečekejte tedy žádný Amped 2. Ovládání je stejné jako v předchozích dílech. Jediné, co mě zarazilo, je absence možnosti vypnout invertovanou kameru. Holt, americká hra se vším všudy. Hudební doprovod se nese v duchu Tony Hawk’s série, a dočkáte se tedy mixu klasické punkové muziky s moderním hip-hopem. Nejznámější Tony Hawk’s American Wasteland interprety z THAW zastupují Green Day, My Chemical Romance, Bad Religion, Scissor Sisters a dokonce i elektronický mág Felix Da Housecat. V případě, že vám skejťácká hudba nic neříká (proč tedy hrajete skateboardingovou hru?), máte exkluzivně v xboxové verzi možnost vytvořit si vlastní soundtrack.

Délky hry je tou nejsilnější stránkou THAW. Ke splnění všech úkolů a otevření všech částí města budete potřebovat více jak 20 hodin, což považuji za chvályhodné. Otázkou zůstává, jestli vás to bude celou tu dobu bavit. Pro mě osobně ztratila série Tony Hawk’s kouzlo již čtvrtým dílem a všechny ostatní jsem hrál pouze ze setrvačnosti. Hru vyzdvihuje povedený multiplayer, který máte poprvé možnost vyzkoušet si po Xbox Live. Fanoušci tohoto extrémního sportu si jistě přijdou opět na své, ale ostatní hráči se asi spokojí s jakýmkoliv předchozím dílem. Mě

Klady a zápory

Plus Obrovské prostředí L.A.
Plus Možnost jezdit na BMX
Plus Konečně podpora Xbox Live

Mínus Hratelnost je na míle vzdálená od předchůdců
Mínus Většina vylepšení je nezajímavých
Mínus Invertovaná kamera

osobně více vyhovovaly rané díly ze série a jak jsem se tak bavil i s ostatními virtuálními skejťáky, tak tento názor zcela jistě nesdílím sám. THAW je v pořadí sedmým dílem v sérii a šestým pro Xbox (ano, druhý díl se dočkal speciální verze X). Předchozí díly jsou pro většinu potencionálních kupců cenově výhodnější a nevidím jediný důvod, proč by se hráči na nový THAW nějak zvlášť hrnuli. Celá série trpí sestupnou kvalitativní tendencí a veškerá „vylepšení“ opravdu nemíří k vylepšení. Bohužel už není Tonda Jestřábů tím čím býval. Až vyjde Tony Hawk’s 2007 rozhodně překvapený nebudu.

Tony Hawk’s American Wasteland
Výrobce/Vydavatel Neversoft/Activision
Platforma Xbox, PlayStation 2, GameCube, Xbox 360
Multiplayer: 2 hráči, 2-8 online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Pokračování, které se krčí ve stínu svých povedenějších předchůdců. Svoji sortu hráčů si však zcela jistě najde. Nastavovaná kaše ale nechutná každému.
Hodnocení: 65% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Hra Fortnite vydělala již miliardu dolarů, přitom je ke stažení zdarma

Fortnite

Za pouhý rok od vydání už hra Fortnite vydělala svým tvůrcům přes 20 miliard korun. Její popularita je přitom stále na...Najdete na iDNES.cz